Zamów dietę

Kalkulator kalorii

Aby obliczyć dzienne zapotrzebowanie energetyczne, uzupełnij poniższe dane:

Podaj płeć:

Twoja podstawowa przemiana materii wynosi:

---
  • 15% białka: ---
  • 55% węglowodanów: ---
  • 30% tłuszczu: ---
Zmień swoje nawyki żywieniowe i zadbaj o zdrowie!

Są to orientacyjne wyliczenia, które mogą różnić się u poszczególnych osób ze względu na indywidualne cechy i parametry dodatkowe. Jeżeli uzyskany wynik budzi Twoje wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z naszym Dietetykiem.

Kalkulator kalorii: oblicz zapotrzebowanie kaloryczne

Kalkulator kalorii to profesjonalne narzędzie, które umożliwia obliczanie dziennego zapotrzebowania kalorycznego, które jest niezbędne do utrzymania wagi ciała. Na podstawie wyniku można wyliczyć kalorie potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Chcesz wiedzieć, jakie masz zapotrzebowanie energetyczne? Chcesz wyliczyć kalorie do redukcji lub utrzymania aktualnej wagi ciała? Skorzystaj z naszego kalkulatora kalorii i dobierz najlepszą dla siebie opcję żywieniową.

Co to jest kalkulator kalorii?

Kalkulator kalorii to specjalnie przygotowana aplikacja, umożliwiająca w prosty i intuicyjny sposób obliczenie dziennego zapotrzebowania energetycznego człowieka, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i zachowania dobrego stanu zdrowia. Poprzez podanie wzrostu, wieku, płci, aktualnej i docelowej wagi możliwe jest wyliczenie zapotrzebowania kalorycznego, które jest niezwykle istotnym elementem wyboru optymalnego planu diety redukcyjnej lub w przypadku nabrania masy. Profesjonalny kalkulator kalorii wskaże zapotrzebowanie energetyczne stanowiące wskazówkę nie tylko dla osób dążących do redukcji wagi ciała, ale również dla tych, których celem jest zwiększę masy ciała bądź utrzymanie wagi po zakończonej sukcesie diecie.

Samodzielne wyliczanie zapotrzebowania spożycia kalorycznego nie jest prostym zadaniem. Spowodowane jest to dość skomplikowanym wzorem oraz dużą ilością zmiennych, które trzeba wziąć pod uwagę. Przy wyliczaniu kalorii poza wspomnianymi wcześniej czynnikami, warto wziąć pod uwagę także tryb życia i aktywność fizyczną. Kalkulator kalorii jest darmową aplikacją, która na podstawie wpisanych danych dokonuje automatycznych obliczeń. Dzięki temu istnieje możliwość spersonalizowania oferty cateringu do własnych potrzeb i oczekiwań. Dodatkowo, wsparciem w doborze najlepszej opcji żywieniowej jest wykwalifikowany dietetyk, który pozostaje do dyspozycji naszych klientów.

Czym jest zapotrzebowanie kaloryczne?

Zapotrzebowanie energetyczne to ilość kalorii, która jest niezbędna organizmowi w ciągu doby do prawidłowego funkcjonowania, by pokryć wszystkie wydatki energetyczne przy zachowaniu optymalnych warunków. Zapotrzebowanie energetyczne uzależnione jest od wielu czynników: płci, wieku, wzrostu i wagi, a także od trybu życia. Dlatego też ilość kalorii, którą trzeba dostarczyć organizmowi, będzie dla każdego inna. Należy również wskazać, że przy wyliczaniu zapotrzebowania kalorycznego bierze się pod uwagę podstawową przemianę materii (PPM), całkowitą przemianę materii (CPM), a także termogenezę i aktywność fizyczną.

Co istotne, dobowe wydatki energetyczne organizmu różnić się będą między sobą, co uzależnione jest od wzmożonej aktywności fizycznej, rekonwalescencji, czy w przypadku kobiet od karmienia piersią.

Wskaźnik BMR

Wskaźnik BMR, czyli Basal Metabolic Rate, to określenie podstawowego metabolizmu, który określany jest również jako podstawowa przemiana materii (PPM), stanowiąca najniższy poziom przemian energetycznych, która warunkuje dostarczanie niezbędnej energii do zachowania podstawowych funkcji życiowych. Co ważne, BMR określa dzienne zapotrzebowanie kaloryczne dla osoby w spoczynku, po dwunastogodzinnej przerwie od ostatniego posiłku i aktywności fizycznej. Wskaźnik BMR dla dorosłej osoby wynosi około 1 kcal/kg m.c/godz, czyli około 24 kcal/kg m.c/dobę.

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Chcąc dowiedzieć się, ile kalorii w ciągu dnia jest potrzebne, by utrzymać aktualną wagę ciała, można skorzystać z licznika kalorii bądź obliczyć BMR samodzielnie na podstawie jednego z dwóch wzorów – Miffina bądź Harrisa i Benedicta. Oba z wymienionych przeliczników biorą pod uwagę czynniki takie jak: wzrost, płeć, wiek, a także aktualna masa ciała. Niemniej jednak samo wyliczenie BMR nie wystarczy do ustalenia, ile kalorii dziennie powinniśmy przyjmować. Konieczne jest również uwzględnienie w wyliczeniach aktywności fizycznej, czyli PAL (Physical Activity Level). Poziom aktywności fizycznej można określić poprzez porównanie własnego trybu życia do uogólnionych wartości, które prezentujemy poniżej w tabeli. Do podanych wartości przypisane są podstawowe zakresy aktywności fizycznej i zawodowej, dzięki czemu w każdy może określić własny współczynnik PAL.

Współczynnik aktywności fizycznej (PAL) Czas aktywności fizycznej Aktywność zawodowa
1,2 brak aktywności fizycznej brak aktywności zawodowej (na przykład osoby chore, leżące)
1,4 od siedzącego trybu życia do lekkiej aktywności fizycznej (ok. 140 min tygodniowo) pracownik biurowy, którego aktywności związana jest przede wszystkim z obowiązkami domowymi
1,6 umiarkowana aktywność ficzyczna (ok. 280 min tygodniowo) pracownik biurowy, który uprawia sport 2-3 razy w tygodniu przez około godzinę
1,75 aktywny tryb życia (ok. 420 min aktywności tygodniowo) pracownik biurowy, który uprawia sport 3-4 razy w tygodniu przez minimum godzinę
2,0 bardzo aktywny tryb życia (ok. 560 min aktywności tygodniowo) zawodowy sportowiec, który trenuje przez 6 godzin tygodniowo bądź osoba, która ciężko, fizycznie pracuje
2,2-2,4 uprawianie wyczynowego sportu (powyżej 600 min aktywności tygodniowo) zawodowi sportowcy, przygotowujący się do olimpiad, mistrzostw, zawodów

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne oblicza się z następujących wzorów:

  • dla kobiet: BMR = (9.00 x waga (kg)) + (6.25 x wzrost (cm)) – (4.92x wiek) – 161,
  • dla mężczyzn: BMR = (9.99 x waga (kg)) + (6.25 x wzrost (cm)) – (4.92 x wiek) + 5.

Różnice we wzorach płci wynikają z odmienności układów hormonalnych, co wiąże się z tym, że też liczba kalorii będzie inna w przypadku mężczyzn, niż kobiet. Jeśli jednak chcesz uniknąć błędu przy wyliczeniach, wato skorzystać z gotowego kalkulatora kalorii.

Kalkulator kalorii to przydatne narzędzie, które pozwala na wyliczenie, ile kcal potrzebne jest na redukcji (obliczenie deficytu kalorycznego) bądź określenie ilości kalorii, która potrzebna jest przy budowie masy mięśniowej.

Osoby, które są aktywne fizycznie i poprzez treningi chcą zwiększyć swoją masę, powinny zastosować odpowiednio dobraną dietę o właściwej kaloryczności. Przyjęło się, że aby zyskać zadowalający przyrost masy mięśniowej, należy zwiększyć dzienne spożycie kalorii o 20%. Należy zatem pomnożyć swój niezbędny podbór kalorii przez 1,2. W ofercie MójCatering najlepszą opcją dietetyczną dla osób chcących zbudować masę mięśniową będzie dieta Sport, która dostępna jest w wersji kalorycznej 1500, 1800, 2000, 2500, 3000. 3500 oraz 4000 kcal, dzięki czemu każdy może dobrać odpowiednie dla siebie zapotrzebowanie energetyczne, by uzyskać najbardziej satysfakcjonujące efekty.

Osoby z kolei, których celem jest redukcja wagi, powinny zastosować ujemny bilans kaloryczny. Najlepsze rezultaty utraty masy ciała przynosi zmniejszenie energetyczności diety o około 500-700 kcal w stosunku do całkowitego zapotrzebowania. Taki deficyt kaloryczny umożliwia utratę od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Pomocnym narzędziem w ustaleniu odpowiedniej kaloryczności posiłków jest kalkulator kalorii, który po określeniu płci, wagi, wzrostu oraz określeniu aktywności fizycznej wskaże zapotrzebowanie kaloryczne, od którego należy odjąć około 500 kcal, by uzyskać zadowalające efekty odchudzania. W ofercie MójCatering przygotowaliśmy kilka gotowych i niezmiennych zestawów posiłków (Zestaw Standard, Zestaw Odchudzanie, Zestaw Keto, Zestaw Sport id.) oraz kilka diet odchudzających, które umożliwią redukcję wagi, są to: dieta Odchudzająca, dieta Odchudzająca Wegetariańska, dieta Ketogeniczna, ale również inne diety o odpowiedniej kaloryczności.

Dzięki kalkulatorowi można wybrać dopasowany do potrzeb i oczekiwań catering dietetyczny, w ramach którego można wybrać Dietę Optymalną, Sportową, czy Odchudzającą. Kalkulator może też wskazać tańszą opcję jaką są gotowe, niezmienne, zestawy posiłków jak Zestaw Standard czy Zestaw SportCennik cateringu można dobrać do własnych możliwości finansowych, dzięki czemu każdy ma szansę na osiągnięcie zamierzonego celu z pomocą diety pudełkowej.

Surface
Newsletter
Salad

Masz pytania?

Nasi dietetycy są po to żeby Ci pomóc. Napisz do nas lub zadzwoń – chętnie pomożemy w doborze odpowiedniego pakietu.

Jesteśmy od pon. do pt. w godz.: 8:00 – 16:00