Czego unikać w diecie przy refluksie?
Problemy układu trawiennego mogą przysporzyć wiele kłopotów oraz nieprzyjemnych dolegliwości. Chorzy cierpiący na problemy trawienne muszą dbać o to, co jedzą i stosować się do odpowiednich zasad żywieniowych. Niektóre choroby nie obejdą się bez wdrożenia leczenia farmakologicznego, jednak w większości przypadków można poradzić sobie, stosując odpowiednią dietę. Zmiana nawyków żywieniowych działa zarówno sama w sobie, jak i również jako naturalny wspomagacz leków przepisanych przez lekarza. Refluks jest jednym najczęściej występujących zaburzeń układu trawiennego, a jego objawy skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. W niniejszym artykule skupimy się na diecie refluksowej, w szczególności na tym, czego nie jeść przy refluksie. Dowiesz się również, które artykuły spożywcze powodują nasilenie objawów refluksu oraz czym je zastąpić, aby wspomóc naturalne leczenie choroby.
Czego nie jeść przy refluksie?
- słodyczy
- tłuszczy nienaturalnych
- owoców cytrusowych
- ostrych przypraw
- mocnej herbaty
- mocnej kawy
- warzyw cebulowych
- pieczywa pełnoziarnistego
Dieta antyrefleksowa czyli dlaczego mamy unikać niektórych produktów:
Refluks w wielu przypadkach występuje w parze z nadwagą lub co gorsza – otyłością. Wykluczając produkty zakazane w diecie refluksowej, wspomożesz również walkę z nadmiernymi kilogramami. Dzięki czemu będziesz czuł się lepiej i wyglądał atrakcyjnie bez względu na wiek. Czego unikać przy refluksie?
• Słodyczy, chipsów, fast foodów, alkoholu, napojów gazowanych. W przypadku refluksu powodują one nadmierne ciśnienie w obrębie dolnego zwieracza przełyku, którego dysfunkcja jest odpowiedzialna za wywołanie objawów refluksu. Dodatkowo są one częstym powodem nadmiernej masy ciała.
• Tłuszcze nienaturalne, tłuste oraz przetworzone mięsa, żółte sery, serki topione. Tłuszcz momentalnie uruchamia działanie zgagi, jego nadmierna ilość odkłada się w naszym ciele. Nadmiar tłuszczy oraz nasilająca się zgaga skutecznie utrudniają codzienne życie.
Istnieją również artykuły spożywcze, które, mimo iż są zdrowe, to w przypadku choroby refluksowej muszą zostać wykluczone z codziennego jadłospisu. Z czego jeszcze trzeba zrezygnować w diecie przy refluksie i czym można zastąpić zakazane produkty?
• Owoce cytrusowe oraz wszelkie przetwory z owców cytrusowych, w tym również soki. Przetworzone owoce wzbogacone substancjami słodzącymi. Kiwi, mandarynki, limonka, granat, grejpfrut, ananas. Warto również zrezygnować z niedojrzałych owoców jagodowych, a także kwaśnych odmian jabłek. Wymienione owoce zwiększają produkcję kwasu solnego w żołądku, ten przedostaje się do przełyku, co powoduje szczególnie silną zgagę. Powyższe owoce można zastąpić – gruszkami, mango, melonem, arbuzem, nektarynkami, brzoskwiniami, figami, awokado, koksem czy papają. Szczególnie polecane przez specjalistów są wszelkie suszone owoce.
• Mocne herbaty, kawa, mięta. Tutaj zmiennikiem będą – woda mineralna, ostudzone napary ziołowe, słabsze herbaty, w tym – biała, czerwona lub zielona.
• Ostre przyprawy, gotowe sosy. Ich zamiennikiem mogą być – łagodne sosy jogurtowe oraz delikatne przyprawy np. majeranek, bazylia, liść laurowy, naturalne zioła.
• Warzywa cebulowe, pomidory. Poza nimi można bez obaw korzystać z większości innych warzyw.
• Pieczywo pełnoziarniste. W przypadku refluksu warto zastąpić je pieczywem pszennym.
Choć lista produktów zakazanych może wydawać się dość spora, to dzięki dostępnym w sieci przepisom na dania dla osób z refluksem możesz tworzyć naprawdę smaczne potrawy. Na początkowym etapie wprowadzania zmian żywieniowych lub w przypadku braku czasu na przygotowywanie diety refluksowej, warto skorzystać z pomocy dietetyka lub diety pudełkowej. Dzięki niej możesz jeść naprawdę smacznie, zdrowo i codziennie inaczej. To, czego unikać przy refluksie zależy również od stanu zaawansowania choroby. Jeśli zmagasz się z przewlekłym refluksem, produkty takie jak – jaja, banany, ziemniaki, mleko, warzywa strączkowe czy niektóre desery, będą wymagały konsultacji ze specjalistą.
Objawy refluksu mogą być mylone z innymi chorobami. Dlatego, jeśli pomimo stosowania diety i leków na refluks nie widzisz poprawy, warto zrobić dodatkowe badania. Refluks a tarczyca, czy te choroby są od siebie zależne? Choć nie ma naukowych dowodów, że refluks i tarczyca są chorobami współistniejącymi, to można zauważyć kilka bardzo podobnych objawów.
Jakie są bjawy refluksu:
• widoczne zamiany w jamie ustnej,
• zaburzenia snu,
• kołatanie serca,
• nagły przyrost masy ciała.
Wystąpienie problemów z tarczycą nie jest spowodowane wystąpieniem choroby refluksowej. Podobnie jak w przypadku refluksu, otyłości czy nadwagi, również problemy z tarczycą mogą wystąpić zarówno razem, jak i być od siebie zupełnie niezależne. Leczenie chorób tarczycy, również wymaga odstawienia wyżej wymienionych produktów.
Jakich potraw unikać przy refluksie?
Nawet niewielka ilość produktów zakazanych w potrawie może wywołać negatywne objawy. Dieta przy refluksie powinna być lekkostrawna, wolna od składników, które powodują nasilającą się zgagę i niestrawność. Jakich potraw unikać przy refluksie? Przede wszystkim takich, które wymagają smażenia oraz odsmażania. Unikaj tych potraw, które są:
• kwaśne
• ostre
• słone
• słodkie
Zamiennikiem dla wyżej wymienionych potraw, będą te, które są oparte na niskim indeksie glikemicznym oraz neutralnym pH.
Jak wspomóc leczenie refluksu?
Skoro wiemy czego nie jeść przy refluksie, warto poznać sposoby, które pomogą w powrocie do zdrowia oraz zneutralizują objawy refluksu do minimum. Pierwszą, bardzo ważną rzeczą są – tempo jedzenia, a także objętość spożywanych posiłków. Zaleca się spożywanie niewielkich posiłków, powoli i regularnie. Taki zabieg nie spowoduje obciążenie żołądka, a co za tym idzie, zmniejszy się ryzyko wystąpienia objawów refluksu. Zalecane jest spożywanie 4-6 mniejszych posiłków dziennie, w odstępie około 2-3 godzin. Regularna aktywność fizyczna również ograniczy objawy refluksu, ważne jednak, aby nie przesadzić z obciążaniem organizmu. Zgaga bardzo często występuje podczas schylania się lub po przesadnym przeciążeniu organizmu za sprawą nadmiernej aktywności fizycznej. Jeśli ograniczenie objętości posiłków oraz tępo ich spożywania idą w parze z regularną, odpowiednio dobraną aktywnością fizyczną, wówczas objawy refluksu odejdą w zapomnienie. Najskuteczniejszą metodą walki z refluksem jest odpowiednia dieta. Idealnie sprawdzi się tutaj zdrowy catering dietetyczny. Specjalnie dopasowany przez specjalistów model dietetyczny pozwoli nie tylko pozbyć się objawów refluksu, ale także pomoże zrzucić zbędne kilogramy.
Dieta pudełkowa przy leczeniu refluksu
Dieta pudełkowa oferta dostosowana do Twoich potrzeb. Gwarantujemy odpowiednio zbilansowane posiłki oraz dobrze dobrane składniki, które pomogą w walce z refluksem. Nasi specjaliści pomogą dobrać odpowiednią dietę oraz dzienną dawkę kalorii. Cennik diet jest zależny od kilku czynników, m.in. rodzaju wybranej diety, ilości posiłków oraz liczby kalorii. Możesz również skorzystać z dodatkowej opcji „wybór menu”, która sprawi, że Twoja dieta będzie jeszcze bardziej dopasowana do Twoich indywidualnych preferencji. Dieta optymalna z pewnością spełni Twoje wymagania i wspomoże leczenie refluksu. Dzięki niej zdrowe odżywianie będzie czystą przyjemnością.
Najciekawsze wpisy na naszym blogu:
Dieta przy problemach z woreczkiem żółciowym – jak się odżywiać?
Dieta przy zapaleniu żołądka – co jeść a czego nie?
Skaza białkowa u dorosłych – objawy, rozpoznanie, dieta
Skaza białkowa a nietolerancja laktozy – główne różnice
Dieta bez laktozy – jakie produkty wybierać przy nietolerancji laktozy?
Nietolerancja laktozy – objawy, przyczyny, leczenie
Nietolerancja glutenu u niemowląt – jakie są objawy?
Dieta przy chorobie wieńcowej – jak się odżywiać?
Dieta przy arytmii serca – co jeść przy arytmii?
Dieta po zawale – co jeść a czego nie jeść po zawale serca?