suszone owoce a refluks
Powrót do bloga

Jakie owoce są wskazane w diecie przy refluksie?

Choroby układu trawiennego mogą przysporzyć wielu problemów. Prowadzą do poważnych powikłań, często powodując choroby układu sercowo – naczyniowego, zawały serca czy nawet nowotwory. Podczas leczenia objawów, bardzo ważne jest wprowadzenie w życie odpowiedniej diety. Refluks to jedna z przypadłości, która wymaga szczególnej dbałości o codzienne menu. Odpowiednio zbilansowana dieta skutecznie ograniczy nieprzyjemne dolegliwości do minimum. W niniejszym artykule skupimy się na owocach, czy można je jeść, a jeśli tak, to jakie owoce powinny zagościć na stałe w Twoim menu, jeśli zmagasz się z refluksem.

Co to jest refluks?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jakie owoce jeść przy refluksie musimy poznać zasadę działania choroby refluksowej. Refluks to stan, podczas którego dochodzi do cofnięcia się treści żołądkowej wraz z towarzyszącym jej kwasem solnym do przełyku. Odpowiedzialny jest dolny zwieracz przełyku, który otwiera  się w momencie zbyt dużego stężenia kwasu solnego w żołądku lub w momencie jego przeciążania. Treść żołądkowa zostaje zamknięta w przełyku bez możliwości powrotu do żołądka, co powoduje bardzo nieprzyjemne objawy. Refluks może wystąpić również jako jednorazowe zjawisko. W sytuacji, gdy nasz żołądek zostanie przeciążony zbyt dużą ilością treści pokarmowej, odczuwamy pieczenie w przełyku, znane nam jako zgaga. Zgaga może wystąpić po spożyciu zbyt dużych ilości – słodyczy, alkoholu, napoi gazowych, wyrobów tytoniowych, tłustych mięs czy nawet niektórych owoców, głównie cytrusowych. Bardzo często, winnym uczuciu zgagi jest tryb odżywiania, przejadanie się nawet zdrowymi produktami, jedzenie w pośpiechu czy spożywanie jednego, bardzo obfitego posiłku. Poza zgagą mogą wystąpić  – odbijanie, kaszel, czkawka, bóle brzucha, nudności, a nawet wymioty.

Większość naszej populacji, przynajmniej kilka razy w życiu doświadczyło uczucia zgagi, jednak w niektórych przypadkach refluks występuje jako choroba przewlekła. Gdy refluks powtarza się regularnie, poza powyższymi objawami mogą wystąpić także:

•      zaburzenia snu spowodowane nadmierną ilością kwasu żołądkowego w przełyku,

•       przewlekły kaszel, zapalenie krtani, gardła lub przełyku,  

•      bóle głowy, osłabienie, bóle przy połykaniu pokarmu,

•      próchnica, nieprzyjemny oddech.

Najbardziej skuteczną metodą leczenia refluksu jest odpowiednio zbilansowany jadłospis. Dieta przy refluksie powinna być lekkostrawna, wolna od produktów, które mogą powodować nieprzyjemne objawy. Odpowiedni catering dietetyczny będzie w stanie wykluczyć produkty niepożądane, które zostaną zastąpione przez pełnowartościowe – chude mięsa, ryby, kasze oraz zdrowe tłuszcze. Bardzo ważne podczas leczenia będą również witaminy, te najczęściej będą dostarczane za pomocą warzyw i owoców.

 

Jakie owoce można jeść przy refluksie?

Jakie owoce przy refluksie? W pierwszej kolejności należy wykluczyć owoce, które będą absolutnie zakazane, bez względu na poziom zaawansowania choroby. Owoce przy refluksie, które obowiązkowo trzeba wykluczyć to:

•      owoce cytrusowe – pomarańcze, cytryny, grejpfruty, granaty, limonka, mandarynki, kiwi,

•      ananas, owoce z puszki oraz przetworzone z dodatkiem sztucznych substancji, większość soków owocowych, głównie cytrusowych, słodzone jogurty owocowe,

•      niedojrzałe – truskawki, maliny, agrest, czereśnie, wiśnie oraz inne kwaśne owoce np. niektóre odmiany jabłek,

Wyżej wymienione owoce i produkty owocowe powodują zwiększenie produkcji kwasu solnego, który jest odpowiedzialny np. za pojawianie się bardzo nieprzyjemnej zgagi. Bardzo wiele zależy od indywidualnej sytuacji osoby, u której występuje refluks. Nie każdy reaguje tak samo na spożyty owoc, dlatego często wykluczeń dokonuje się poprzez samodzielne testowanie, co służy, a co nie. Do owoców, które wymagają indywidualnego sprawdzenia, jak organizm zareaguje po ich spożyciu, należą m.in.:

•      owoce jagodowe – truskawki, maliny, jagody, borówki, jeżyny, agrest, żurawina,

•      banany – w większości przypadków są one tolerowane podczas choroby refluksowej, jednak muszą zostać wykluczone w przypadku wysokiego zaawansowania refluksu.

Owoce na refluks powinny charakteryzować się niskim poziomem pH, warto zwrócić także uwagę na wartość indeksu glikemicznego, który również powinien być niski. Zatem jakie owoce można jeść przy refluksie? Oto lista kilku z nich:

•      gruszki, brzoskwinie, nektarynki, mango,

•      melony, arbuzy,

•      kokosy, figi, papaja, daktyle, awokado,

Zalecane owoce na refluks dostarczą do organizmu wielu cennych witamin oraz minerałów, które pomogą w walce z chorobą, jednocześnie poprawiając funkcjonowanie całego układu pokarmowego.

 

Suszone owoce a refluks

Nie ma przeciwwskazań do spożywania owoców suszonych podczas refluksu. Suszone owoce są bardzo zdrowe i polecane przy różnych chorobach układu trawiennego. Suszone owoce na refluks to m.in. – śliwki, morele, winogrona, daktyle, banany, jabłka, gruszki czy figi. Tego typu owoce posiadają w sobie duże ilości witaminy A, B i C. Dodatkowo są bogate w wapń, magnez i fosfor, ich cechą charakterystyczną są bardzo duże ilości błonnika, który jest zbawieniem dla całego układu trawiennego.

Bardzo ważną rolę w diecie refluksowej pełni odpowiednie zbilansowanie składników odżywczych. Wykluczenie dużej ilości produktów sprawia, że część osób zaczyna jeść monotonnie przez co, szybko rezygnuje z diety i często doprowadza do niedoboru witamin i minerałów. Jeśli chcesz jeść zdrowo, smacznie i przede wszystkim zgodnie z zaleceniami diety refluksowej, skorzystaj z gotowej diety pudełkowej. Jedną z najbardziej polecanych przy refluksie diet, jest dieta optymalna. W jej skład wchodzą wszystkie produkty wskazane, podczas wielu chorób układu trawiennego. Catering dietetyczny to doskonały wybór dla osób zapracowanych i tych, którzy nie lubią gotować. Urozmaicone, świeże i pożywne dania dostarczane są każdego dnia pod drzwi Twojego domu lub biura, cennik diety optymalnej jest bardzo przystępny, dzięki czemu leczenie objawów refluksu będzie znacznie przyjemniejsze.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Dieta Low IG – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dietetyk – kim jest i czym się zajmuje?
Dieta PUDEŁKOWA w ciąży – co jeść a czego unikać?
Dieta lekkostrawna – lista produktów dozwolonych na diecie lekkostrawnej
Jak schudnąć z brzucha – domowe sposoby, dieta, ćwiczenia
Jak schudnąć 5 kg – ćwiczenia, dieta, efekty
Zdrowe przekąski dla dzieci – do szkoły i przedszkola
Dieta paleo – zasady, efekty, przeciwwskazania
Wątroba – jakie pełni funkcje w naszym organizmie
Celiakia – objawy, przyczyny, leczenie

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety
Zestaw Dieta Standard

Dieta Standardowa

Catering dietetyczny MójCatering to nasza propozycja najbardziej jakościowej diety pudełkowej na rynku! N...