skaza białkowa u dorosłych
Powrót do bloga

Skaza białkowa u dorosłych – objawy, rozpoznanie, dieta

Choć skaza białkowa w głównej mierze dotyczy dzieci do 3 roku życia, z jej objawami mogą borykać się również dorośli. U osób dorosłych objawia się często niepostrzeżenie, z czasem znacząco wpływając na komfort codziennego funkcjonowania.

Dla wszystkich, którym nietolerancje pokarmowe i alergie utrudniają przygotowanie pełnowartościowych posiłków, przygotowaliśmy diety eliminacyjne opracowane przez zespół najlepszych specjalistów zdrowego żywienia w Polsce.

Osoby, które zgłaszają się do nas z problemem skazy białkowej, najczęściej wybierają dietę GLUTEN & LACTOSE LESS. Dieta o niskiej zawartości laktozy, pomogła wyeliminować problemy żołądkowe tysięcy naszych klientów.

Poniżej zebraliśmy niezbędne informacje o skazie białkowej. Sprawdź, czy ten problem dotyczy również Ciebie!

 

Skaza białkowa co to dokładnie jest?

Skaza białkowa to nietolerancja organizmu na białko. Pierwotnie uważano, że nietolerancja dotyczy wyłącznie białka zwierzęcego, w tym obwinianego głównie mleka krowiego. Z czasem jednak udowodniono, że nietolerancje powoduje również czerwone mięso, a także niebrane wcześniej pod uwagę – białko roślinne. Skaza białkowa polega na niemożności trawienia białka przez organizm. Powoduje uporczywe problemy zarówno ze strony układu pokarmowego, jak i problemy skórne, które często mylone są z atopowym zapaleniem skóry. Jeśli zauważysz u siebie zmiany skórne, zanim wyeliminujesz białko z diety, skonsultuj się ze specjalistą.

 

Skaza białkowa objawy

Skazę białkową u dorosłych charakteryzują nieco inne objawy niż te, które zauważane są wśród dotkniętych alergią dzieci. U osób dorosłych z pełni wykształconym układem pokarmowym, zazwyczaj nie pojawią: biegunki, kolki i wymioty.

Objawy skazy białkowej:

 • świąd skóry
 • katar
 • kaszel
 • ból brzucha
 • rumień w okolicach uszu, łokci i kolan

Objawy te często towarzyszą również niedoborom witamin i minerałów, które wynikają z nieumiejętnego planowania jadłospisu. Z naszą pomocą uzupełnisz niedobory i zapobiegniesz ich powstawaniu w przyszłości. Wszystkie nasze diety przygotowują dietetycy, którzy każdego dnia dbają o nawet pozornie mało znaczący aspekt zdrowotności oferowanych jadłospisów.

Nad odpowiednim doborem składników oraz rozkładem makroelementów w naszych dietach czuwa dietetyk Paulina Ihnatowicz. W naszym cateringu znajdziesz wysokiej jakości produkty. Używamy tylko i wyłącznie naturalnych, zdrowych składników, które pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Jako jeden z nielicznych cateringów możemy poszczycić się tym, że nie korzystamy z usług podwykonawców, nad wszystkim czuwa nasz wykwalifikowany zespół – od planowania diet, po dobór odpowiednich składników, zakupy, przygotowanie, po pakowanie oraz dostawę pod wskazany adres.

 

Skaza białkowa jak rozpoznać?

Podstawową formą rozpoznania skazy białkowej jest wywiad, który przeprowadza lekarz z pacjentem. Jeśli z wywiadu wynika prawdopodobieństwo wystąpienia alergii na białko, zalecane jest przeprowadzenie testu alergologicznego. W diagnostyce ukierunkowanej na podejrzenie występowania skazy białkowej wykorzystuje się testy skórne i pomiar przeciwciał IgE. Niestety testy te nie dają 100% gwarancji skuteczności, co więcej, wielu specjalistów określa je mianem nieskutecznych, ze względu na wysoki odsetek fałszywie ujemnych wyników. Zdecydowanie większą skuteczność wykazuje test eliminacyjny przeprowadzany na wzór testu na nietolerancję laktozy. Jak go przeprowadzić?

Na 14 dni ze swojej diety wyeliminuj produkty nasilające objawy alergii (o produktach jakie nie powinny znajdować się w diecie przy skazie białkowej, napisaliśmy w dalszej części artykułu). Jeśli  Twoje samopoczucie uległo wyraźnej poprawie, czas na wykonanie testu prowokacyjnego. Włącz do diety produkty z listy zakazanej i sprawdź, jak zareaguje Twój organizm. Jeśli objawy wróciły, możesz mieć pewność, że Twój organizm ma problem z prawidłowym trawieniem białkiem.

 

Skaza białkowa dieta

Zarówno nietolerancja laktozy, jak i nietolerancja laktozy u niemowląt oraz skaza białkowa, mają jedną cechę wspólną – konieczność przeprowadzenia zmian w dotychczas stosowanej diecie. Podejrzewając alergię, należy stopniowo eliminować z diety białko roślinne i zwierzęce bacznie obserwując reakcje organizmu na wdrożone zmiany. Nie oznacza to jednak, że produkty te należy eliminować dożywotnio. Dieta eliminacyjna towarzysząca leczeniu skazy białkowej trwa zazwyczaj 6-12 miesięcy. Po tym czasie do diety stopniowo wdraża się wykluczone wcześniej produkty i eliminuje wyłącznie te, po których spożyciu pojawiają się dolegliwości.

 

Skaza białkowa czego nie jeść?

Osoby posiadające skazę białkowa nie mogą spożywać: mleka (krowie, owcze, kozie), cielęciny, mięsa wołowego, mięsa wieprzowego, soji, jaj, owoców cytrusowych, owoców morza, ryb.

Choć dawniej uważano, że skaza białkowa dotyczy wyłącznie produktów zawierających białko mleka krowiego, dziś wiadomo, że objawy mogą wywoływać również inne produkty. 

Należy uważać również na żywność wysokoprzetworzoną, w której mogą być ukryte powyższe składniki. W naszym menu z pewnością jej nie znajdziesz. Wszystkie dania przygotowujemy wyłącznie z najwyższej jakości i świeżości pełnowartościowych źródeł białek, tłuszczy i węglowodanów. 100% zdrowia, satysfakcji, jakości i smaku!

 

Skaza białkowa co jeść?

To, że czeka Cię spora zmiana w codziennej diecie, już wiesz, znasz również produkty, które na jakiś czas musisz wyeliminować ze swojego jadłospisu. Czas, by poznać te, które od dziś będą stanowić podstawę Twojej diety.

 

Skaza białkowa lista produktów, które można spożywać: 

 • mięso drobiowe i królicze
 • żółtka jaj
 • ziemniaki
 • makarony
 • ryż
 • kasza
 • brokuł
 • kalafior
 • marchew
 • owoce (poza cytrusami)

Jeśli masz problem z przygotowaniem urozmaiconego i smacznego jadłospisu, sprawdź ofertę naszej wielokrotnie nagradzanej diety pudełkowej. Laur konsumenta 2021 i kilka Gazeli Biznesu to tylko część z dziesiątek nagród, które każdego dnia napędzają nas do działania. Zamów jedną z naszych diet i przekonaj się, czym zachwyciliśmy ekspertów!

 

Skaza białkowa a laktoza

Choć do dziś wiele osób myli te dwa schorzenia, badania potwierdzają, że skaza białkowa a nietolerancja laktozy to dwa osobne, niepowiązane ze sobą problemy. Osoby dotknięte skazą białkową wykazują bliźniacze względem nietolerancji laktozy objawy, jednak nie powoduje jej niedobór laktazy, a nadmiernie reagujący na białko układ odpornościowy.

Nietolerancje pokarmowe odbierają Ci radość życia? Towarzyszą Ci ciągłe wzdęcia, biegunki i przelewanie w żołądku? Sprawdź ofertę naszej diety pudełkowej, w której znajdziesz jadłospisy specjalistyczne umożliwiające remisje uciążliwych objawów alergii pokarmowych. Każdy etap produkcji od zakupów po dostawę przeprowadzany jest zgodnie z wytycznymi IFS, z zachowaniem rygorystycznych standardów higieniczno-sanitarnych. Przygotowane dania pakujemy w wygodne w transporcie pudełka i dostarczamy do ponad 3000 miast w kraju. Dostawa odbywa się profesjonalnymi chłodniami. To dzięki nim dostarczane przez nas dania zachowują świeżość, którą możesz cieszyć się w pracy, na uczelni i w podróży. Sprawdź naszą ofertę, dobierz dietę i zapomnij o czasochłonnym gotowaniu. Zaoszczędzony czas poświeć pasjom i rodzinie, która z zachwytem będzie pytać o sekret Twojej metamorfozy.

 

Bibliografia:

Barczykowska-Tchorzewska Joanna, Skaza białkowa u dorosłych – objawy i dieta. Jak ją rozpoznać? MEDME, 28.10.2022r., medme.pl/artykuly/skaza-bialkowa-u-doroslych-objawy-przyczyny-i-dieta,67322.html

Jastrzębska Ewa, Dieta dla dzieci ze skazą białkową – zasady, produkty dozwolone, produkty zakazane, ABC ZDROWIE, 16.04.2021r., zywienie.abczdrowie.pl/dieta-dla-dzieci-ze-skaza-bialkowa#dieta-dla-dzieci-ze-skaza-bialkowa-produkty-dozwolone

Naklicka Tatiana, Skaza białkowa u dorosłych – główne objawy, dieta eliminancyjna, leczenie farmakologiczne, MEDONET, 10.01.2020r., medonet.pl/zdrowie/zaburzenia-odzywiania,skaza-bialkowa-u-doroslych—glowne-objawy–dieta-eliminancyjna,artykul,17108264.html#skaza-bialkowa-u-doroslych-jak-wyglada-dieta-eliminacyjna

Olchowy Kinga, Grudzińska Monika, ABC ZDROWIE, 22.07.2021r., portal.abczdrowie.pl/skaza-bialkowa-u-doroslych

Pawelec Monika, Skaza białkowa — jak ją rozpoznać u niemowląt i u dorosłych, APTELINE.PL,  24.11.2022r., apteline.pl/artykuly/skaza-bialkowa-jak-ja-rozpoznac-u-niemowlat-i-u-doroslych

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Keto lody – przepisy na różne smaki lodów keto
Keto tortilla – najlepsze przepisy na tortillę ketogeniczną
Kiedy i w jaki sposób mierzyć ketony?
Najlepszy (sprawdzony) i niezwykle smaczny przepis na keto tiramisu
Naleśniki keto – przepisy na naleśniki ketogeniczne słodkie i wytrwane
Pomysły na przepisy na obiady w diecie ketogenicznej
Pomysły na różne przepisy na śniadania w diecie ketogenicznej – szybkie i proste
Proste przepisy na bułki keto, które przygotujesz samodzielnie w domu
Przeciwwskazania do diety keto
Czym jest kwasica ketonowa, co ją wywołuje i jak sobie z nią radzić?

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety
dieta bez glutenu i laktozy

Bez glutenu i laktozy

Chcesz zdrowo się odżywiać, ale nie najlepiej czujesz się po wielu produktach? To właśnie z myślą o Tobie...