nietolerancja laktozy objawy
Powrót do bloga

Nietolerancja laktozy – objawy, przyczyny, leczenie

Nietolerancja laktozy to zaburzenie trawienia, które jest jedną z najczęstszych nietolerancji pokarmowych występujących w organizmie człowieka. Szacuje się, że z uporczywymi dolegliwościami po spożyciu produktów zawierających laktozę, w naszym kraju boryka się do 3% niemowląt i dzieci w wieku szkolnym, a także 20-37% dorosłych. To właśnie dla osób, którym objawy nietolerancji laktozy obniżają komfort życia codziennego powstała dieta o niskiej zawartości laktozy.

Jeśli Ty również zmagasz się z tym problemem, koniecznie zamów naszą dietę GLUTEN&LACTOSE LESS. Pomogliśmy już tysiącom osób pozbyć się uciążliwych objawów związanych z różnego rodzaju nietolerancjami.

Czym jest dieta eliminacyjna

Dieta eliminacyjna została opracowana przez najlepszych specjalistów zdrowego żywienia w kraju, na czele z dietetyczką Paulina Ihnatowicz. Wybierając naszą dietę z obniżoną zawartością laktozy, raz na zawsze zapomnisz o dolegliwościach żołądkowych związanych z nietolerancją, a także o kulinarnej nudzie i czasochłonnym gotowaniu.    Każdego dnia nasze jedzenie zamawiane jest do ponad 3000 miast w Polsce. Zawsze na czas, zawsze z produktów najwyższej jakości, zawsze zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa i higieny – spróbuj i przekonaj się, że nasza dieta, jest najlepszą opcją dla Ciebie.

Odczuwasz dyskomfort po spożyciu produktów mlecznych, przez co podejrzewasz u siebie nietolerancję laktozy? Poniżej dowiesz się jakie objawy charakteryzują ów nietolerancję, jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia.

 

Nietolerancja laktozy co to?

Nietolerancją laktozy nazywamy nieprawidłową reakcję organizmu po spożyciu produktów zawierających cukier mleczny (laktozę). Nietolerancja laktozy spowodowana jest brakiem lub niedoborem laktazy odpowiedzialnej za rozkład laktozy na cukry proste (glukozę i galaktozę), które następnie transportowane są do krwiobiegu. Niedobór laktazy uniemożliwia całkowity rozkład laktozy, która przenikając do jelita grubego wraz z naturalnie występującymi w nim bakteriami, powoduje powstawanie drażniących przewód pokarmowy kwasów i gazów. To właśnie one są przyczyną objawów nietolerancji laktozy, które każdego dnia pogarszają komfort życia milionom ludzi na całym świecie. Podobieństwo objawów względem skazy białkowej sprawia, że schorzenia te często są mylone, a nazewnictwo niesłusznie używane zamiennie.

Skaza białkowa a nietolerancja laktozy

Nietolerancja laktozy wynika z niedoboru lub braku enzymu laktazy niezbędnej w procesie trawienia laktozy, zaś skaza białkowa to reakcja alergiczna na mleko. Choć objawy, które im towarzyszą, są podobne, w rzeczywistości schorzenia te nie są ze sobą powiązane.

 

Wrodzona nietolerancja laktozy

Wrodzona nietolerancja laktozy jest uwarunkowanym genetycznie defektem metabolicznym. W wyniku wrodzonej wady organizm nie produkuje niezbędnej do trawienia cukru mlecznego laktazy. Wrodzoną nietolerancję laktozy diagnozuje się w pierwszych tygodniach życia noworodka.

 

Nabyta nietolerancja laktozy 

Nabyta nietolerancja laktozy powstaje w wyniku uszkodzenia nabłonka i kosmyków jelitowych, przez co produkcja laktazy zostaje ograniczona lub całkowicie wstrzymana. Wtórny niedobór laktazy może być spowodowany częstymi infekcjami żołądkowo-jelitowymi, nietolerancją glutenu, alergiami pokarmowymi, mukowiscydozą lub martwiczym zapaleniem jelita. Nabytą nietolerancją nazywamy również niemożność wytwarzania laktazy w organizmie wcześniaków urodzonych przed 34 tygodniem życia.Zarówno w przypadku wrodzonej, jak i nabytej nietolerancji laktozy – odpowiednia dieta z niską zawartością laktozy jest niezbędna, aby ograniczyć objawy schorzenia do minimum.

 

Nietolerancja laktozy objawy

Objawy nietolerancji laktozy znacząco obniżają komfort życia codziennego. Bez względu na przyczynę ich występowania, objawy w głównej mierze dotyczą układu pokarmowego. 

 

Jakie są objawy nietolerancji laktozy:

 • biegunki
 • bóle brzucha
 • wzdęcia
 • przelewanie w jamie brzusznej
 • gazy
 • nudności
 • odbijanie
 • wymioty

 

Choć to właśnie problemy żołądkowe charakteryzują nietolerancję laktozy, nie brak też innych objawów, które często utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Choć zazwyczaj łączy się je z innymi schorzeniami, badania dowodzą, że towarzyszą również nietolerancji laktozy. 

Jakie są objawy niedoboru laktozy:

 • egzema
 • zapalenie zatok
 • astmę 
 • bóle kości
 • ból stawów
 • zespół jelita nadwrażliwego
 • problemy z koncentracją
 • osteoporoza

Niedostateczna ilość produkowanego enzymu laktazy jest dolegliwością, która towarzyszy również najmłodszym. Nietolerancja laktozy u niemowląt objawia się wspomnianymi powyżej dolegliwościami żołądkowymi, wysypką i wypryskami. Charakterystycznym objawem niedoboru laktazy u niemowląt są tzw. stolce fermentacyjne, które mogą podrażniać skórę w okolicach odbytu i powodować odparzenia.

Przewlekłe biegunki mogą prowadzić do groźnego dla organizmu człowieka odwodnienia nie tylko u niemowląt. Nie lekceważ wyżej wymienionych objawów. Jeśli zauważysz choć jeden z nich, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem POZ i wprowadź zmiany w swojej diecie. Dieta jest najlepszą metodą leczenia wielu schorzeń. Zamów naszą dietę z obniżona zawartością laktozy już dziś i odzyskaj zdrowie oraz dobre samopoczucie.

 

Przyczyny nietolerancji laktozy

Przyczyną nietolerancji laktozy jest niewystarczające wytwarzanie enzymu laktazy. Laktoza rozkładana jest przez laktazę do glukozy i galaktozy, a następnie wchłaniana jest do krwi. Niewystarczająca ilość lub brak enzymu laktazy powoduje niecałkowity rozkład laktozy w obrębie jelita cienkiego. To właśnie niedostateczny rozkład spożytej laktozy i jej obecność w jelitach  odpowiada za zaburzenie pracy układu pokarmowego, czego konsekwencją są charakterystyczne dla nietolerancji laktozy objawy.

Doskwierają Ci dolegliwości związane z nietolerancją laktozy? Sprawdź naszą dietę o obniżonej zawartości laktozy, która w trosce o zdrowie naszych klientów została pozbawiona chemii oraz wzmacniaczy smaku. Eliminacja konserwantów ze wszystkich naszych diet, sprawiła, że nasz catering cieszy się największą popularnością w Polsce. Dowodem na wiarygodność tych słów, są setki realizowanych codziennie dostaw, przyznane nam liczne nagrody branżowe (DOBRA POLSKA MARKA 2022, KOBIECA MARKA ROKU 2021, ZŁOTA PERŁA W KONKURSIE PERŁY FMCG 2021, KILKA GAZELI BIZNESU) oraz tysiące zredukowanych z pomocą naszych diet kilogramów. Mamy również rewelacyjne opinie na google (4,9) oraz trustpilot (4,9). Dobierz dietę i dołącz do grona zadowolonych klientów.

 

Nietolerancja laktozy jak sprawdzić?

Wzdęcia, gazy i nudności nie muszą oznaczać niedoboru laktazy. Do diagnostyki nietolerancji laktozy na przestrzeni lat stworzono kilka narzędzi, które mogą potwierdzić przypuszczenia o niedoborze niezbędnego do trawienia laktozy enzymu. Poza specjalistycznymi badaniami, które umożliwiają rozpoznanie przyczyny występowania dolegliwości, w diagnostyce wykorzystuje się test, który możesz przeprowadzić samodzielnie.

Nietolerancja laktozy test domowy

Test nietolerancji laktozy zwany jest próbą eliminacyjną z prowokacją. Na okres dwóch tygodni z diety należy całkowicie wyeliminować wszystkie produkty zawierające laktozę. Jeśli w tym czasie dolegliwości ustąpiły, należy przeprowadzić prowokację z użyciem laktozy i monitorować odzew organizmu. Jeśli ponowne spożycie produktów na bazie mleka przywróciło wcześniej występujące dolegliwości, świadczyć będzie to o nietolerancji laktozy.

 

Nietolerancja laktozy badania

Poza domowym testem nietolerancji laktozy w diagnostyce wykorzystuje się:

 • Badanie molekularne poliorfizmu w obrębie genu laktazy (LCT)
 • Test oddechowy z oceną stężenia wodoru w wydychanym powietrzu
 • Określenie pH stolca
 • Test doustnego podania laktozy
 • Biopsję jelita cienkiego

Badanie te wykonuje się jako uzupełnienie przeprowadzonego testu domowego.

Nie wiesz jak przygotować jadłospis, który ograniczy spożywanie produktów z laktozą? Wykorzystaj naszą dietę z obniżoną zawartością laktozy, której smaku dodają autorskie mieszanki świeżych ziół i naturalnych przypraw.

 

Nietolerancja laktozy leczenie

Podstawową formą terapii nietolerancji laktozy jest eliminacja produktów, w których się znajduje lub wykorzystanie dostępnych w aptekach preparatów z laktazą. Całkowitą eliminację laktozy nakazuje się w przypadku nietolerancji wrodzonej, w innych przypadkach zaleca się jedynie jej ograniczenie i obserwację reakcji organizmu na jej spożycie. Nieprawidłowo skomponowana dieta bez laktozy może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, w tym niedoborem cennego dla ludzkiego organizmu wapnia. Osobom wykluczającym z diety laktozę zaleca się regularne konsultacje dietetyczne, które wyeliminują błędy w planowaniu jadłospisu i związane z nimi niedobory witamin i mikroelementów.

Wybierając nasz catering, unikniesz kosztownych konsultacji dietetycznych! Nasza dieta o niskiej zawartości laktozy przygotowana jest przez doświadczonych dietetyków dbających o każdy mikroelement codziennej diety. Wyeliminujemy z Twojej diety laktozę, zadbamy o odpowiedni poziom kalorii, witamin i makroskładników. Z nami pozbędziesz się nie tylko problemów żołądkowych, ale też kilogramów, które od dawna magazynujesz pod skórą! Testy nie potwierdziły Twoich przypuszczeń o nietolerancji, jednak chcesz pozbyć się wzdęć i zadbać o zdrowie? Nic prostszego! Sprawdź ofertę naszej diety pudełkowej, w której znajdziesz kilkanaście pełnych smaku planów dietetycznych, umożliwiających realizację dowolnego celu sylwetkowego. Z naszą pomocą zredukujesz zbędne kilogramy, zbudujesz masę mięśniową oraz odzyskasz zdrowie. Sprawdź naszą ofertę, zamów jedną z diet i zamień nudne posiłki w kulinarną przygodę!

 

 

Bibliografia:

dr n.med Sut Agnieszka, Nietolerancja laktozy – diagnostyka, przyczyny i objawy, leczenie nietolerancji laktozy, APTEKA OLMED, 03.03.2023r., aptekaolmed.pl/blog/artykul/nietolerancja-laktozy-diagnostyka-przyczyny-i-objawy-leczenie-nietolerancji-laktozy,363.html

dr Wojtasik Anna, Nietolerancja laktozy – co można stosować, a czego unikać w diecie?, NARODOWE CENTRUM EDUKACJI ŻYWIENIOWEJ, ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/nietolerancja-laktozy-co-mozna-stosowac-a-czego-unikac-w-diecie/

Kornacka Magdalena, Nietolerancja laktozy u dorosłych – objawy i leczenie, TESTDNA LABORATORIUM BADAŃ DNA, testdna.pl/nietolerancja-laktozy/objawy-u-doroslych/

mgr farm. Kędzierski Michał, Uczulenie na laktozę. Objawy i leczenie nietolerancji laktozy, WAPTEKA, wapteka.pl/blog/artykul/uczulenie-na-laktoze-objawy-i-leczenie-nietolerancji-laktozy

mgr Torowska Magdalena, Nietolerancja laktozy – czym się objawia?, PORADNIK GEMINI,  11.02.2020r., gemini.pl/poradnik/zdrowie/nietolerancja-laktozy-czym-sie-objawia/

Nietolerancja laktozy, MEDICOVER, medicover.pl/badania/nietolerancja-laktozy/#co_to_jest_laktoza

Nietolerancja laktozy – problem nie tylko gastryczny, BIOTECHNOLOGIA, 14.02.2017r., biotechnologia.pl/biotechnologia/nietolerancja-laktozy-problem-nie-tylko-gastryczny,16838

Nowakowska Monika, Jakie są przyczyny i objawy nietolerancji laktozy DIAGNOSTYKA, 22.06.2022r.,

https://diag.pl/pacjent/artykuly/uczulenie-na-laktoze-przyczyny-i-objawy/

Strukow Agata, Nietolerancja laktozy – moda czy rzeczywista dolegliwość? Jak można to zbadać? , CENTRUM WIEDZY ALAB LABORATORIA, 31.12.2021r., sklep.alablaboratoria.pl/centrum-wiedzy/nietolerancja-laktozy/

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Keto lody – przepisy na różne smaki lodów keto
Keto tortilla – najlepsze przepisy na tortillę ketogeniczną
Kiedy i w jaki sposób mierzyć ketony?
Najlepszy (sprawdzony) i niezwykle smaczny przepis na keto tiramisu
Naleśniki keto – przepisy na naleśniki ketogeniczne słodkie i wytrwane
Pomysły na przepisy na obiady w diecie ketogenicznej
Pomysły na różne przepisy na śniadania w diecie ketogenicznej – szybkie i proste
Proste przepisy na bułki keto, które przygotujesz samodzielnie w domu
Przeciwwskazania do diety keto
Czym jest kwasica ketonowa, co ją wywołuje i jak sobie z nią radzić?

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety
dieta bez glutenu i laktozy

Bez glutenu i laktozy

Chcesz zdrowo się odżywiać, ale nie najlepiej czujesz się po wielu produktach? To właśnie z myślą o Tobie...