Dieta wysokobiałkowa dla chorych
Powrót do bloga

Dieta wysokobiałkowa dla chorych – jak stosować dietę wysokoproteinową w chorobie?

Diety wysokobiałkowe z obniżoną zawartością węglowodanów i tłuszczy stale zyskują na popularności. Ich wysoka sytość i skuteczność w redukcji tkanki tłuszczowej sprawiają, że w wielu kręgach cieszą się mianem najlepszych diet na odchudzanie. Choć dieta wysokobiałkowa większości kojarzy się z dietą odchudzającą, wykorzystuje się ją również, jako nieodłączny element leczenia chorób mięśni i nowotworów.

Jeśli szukasz smacznej i urozmaiconej diety wysokobiałkowej, sprawdź naszą autorską dietę sport. Dzięki aż 8 wariantom kalorycznym z jej prozdrowotnych właściwości i podwyższonej zawartości białka mogą z niej skorzystać nie tylko sportowcy, ale także osoby, zmagające się z chorobami mięśni lub nowotworami.

Poniżej przedstawimy zastosowanie diety wysokobiałkowej w chorobie nowotworowej oraz w chorobach mięśni. Znajdziesz tu również kilka przepisów, które warto wykorzystać w procesie leczenia.

 

Dieta wysokobiałkowa w chorobie

Dieta wysokoproteinowa znajduje zastosowanie jako profilaktyka chorób mięśni, w tym sarkopeni, a także leczeniu chorób nowotworowych. W przypadku choroby nowotworowej nasilają się procesy kataboliczne, co sprawia, że organizm wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na proteiny. Rolą białka w diecie przy chorobie nowotworowej, jest naprawa uszkodzonych tkanek, przyspieszenie gojenia się ran, odbudowa komórek oraz ciał odpornościowych i wzmocnienie układu immunologicznego.

W czasie stosowania diety wysokobiałkowej w chorobie nowotworowej zapotrzebowanie na białko określa się indywidualnie. Zazwyczaj zaleca się zwiększenie dziennej podaży białka, względem rekomendacji dla osób zdrowych o połowę (średnio 1,5 g na kg masy ciała). Poza określonym indywidualnie zapotrzebowaniem na białko, ważne jest również jego źródło. Choć w diecie wysokobiałkowej dla chorych na raka nie eliminuje się pełnych witamin warzyw i owoców, nie są one traktowane jako źródło pełnowartościowego białka. Zalecane w diecie przy nowotworach aminokwasy egzogenne (aminokwasy, których organizm nie może wytworzyć samodzielnie) znajdują się w:

  • rybach – mintaj, śledź, łosoś, sardynki, pstrąg
  • chudym mięsie – drób, wołowina, wieprzowina
  • jajach
  • mleku i przetworach mlecznych – jogurt, kefir, twaróg, sery

Dodatkowo w diecie nie powinno zabraknąć pełnowartościowych źródeł węglowodanów (kasz, makaronu, pełnoziarnistego pieczywa), wspomnianych wyżej warzyw i owoców, a także zdrowych tłuszczy roślinnych.

Brak apetytu jest bolączką każdego zmagającego się z chorobą nowotworową. Ważne, by posiłki, które spożywa osoba chora były nie tylko odżywcze, ale też smaczne i zachęcająco aromatyczne.

Jeśli poszukujesz zdrowej i smacznej diety, która wspomoże walkę z chorobą, sprawdź ofertę naszej diety wysokobiałkowej. Wszystkie nasze diety powstają pod okiem wykwalifikowanych dietetyków, którzy wyeliminowali z nich chemię i wzmacniacze smaku. Nad odpowiednim skomponowaniem posiłków w diecie czuwa znana dietetyk Paulina Ihnatowicz.

 

Dieta wysokobiałkowa dla chorych przepisy

Dieta wysokobiałkowa dla chorych na raka, nie jest klasyczną dietą wysokoproteinową eliminująca węglowodany i tłuszcz. Podczas rekonwalescencji możesz wykorzystać przepisy na diecie wysokobiałkowej, pamiętaj jednak, by wzbogacić je o pełnowartościowe źródło węglowodanów. Poniżej znajdziesz przepisy, które sprawią, że dieta wysokobiałkowa przy chorobie nowotworowej będzie nie tylko pełna protein, ale również smaczna.

 

Przepis: Pstrąg pieczony z warzywami i ryżem curry

Składniki:

  • 1 wypatroszony pstrąg tęczowy
  • 70 g brązowego ryżu
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 marchew
  • 1/4 selera
  • 1 korzeń pietruszki
  • 1 pęczek koperku
  • 20 ml oliwy
  • 2 cytryny, sól, pieprz cytrynowy, curry
  1. Pstrąga umyj i osusz, cytrynę pokrój w plastry.
  2. Cytrynę ułóż w naczyniu żaroodpornym i wyłóż na nią rybę.
  3. Pstrąga skrop oliwą, oprósz solą i pieprzem, następnie włóż do środka koperek.
  4. Warzywa pokrój w grubą kostkę i ułóż w naczyniu.
  5. Włóż do nagrzanego do 220 stopni piekarnika i piecz 40 minut.
  6. W czasie pieczenia ugotuj ryż i wymieszaj go z curry.

 

Przepis: Cielęcina z warzywami

Składniki:

  • 300 g cielęciny
  • 200 g pieczarek
  • 1/2 papryki czerwonej
  • 2 marchewki
  • 60 g makaronu pełnoziarnistego
  • 1 szalotka
  • 10 ml oliwy z oliwek
  • 20 g mąki pszennej
  • sól, pieprz, papryka słodka, rozmaryn
  1. Mięso umyj, osusz, pokrój w średniej grubości kostkę i obtocz w mące.
  2. Rozgrzej oliwę na patelni, wrzuć mięso i dodaj przyprawy.
  3. Makaron ugotuj al’dente.
  4. Umyj i oczyść pieczarki, marchew obierz.
  5. Szalotkę pokrój w piórka, paprykę, marchew i pieczarki w kostkę.
  6. Wrzuć warzywa na patelnię i zalej odrobiną wody.
  7. Patelnie przykryj i duś mięso do miękkości (około 50 minut).

Zmagasz się z chorobą i szukasz diety, która wspomoże proces leczenia? Sprawdź ofertę naszej diety wysokobiałkowej, która wspomoże trud walki z chorobą i przyspieszy proces rekonwalescencji. Wszystkie nasze diety powstają wyłącznie z najwyższej jakości produktów. Za przygotowanie diety odpowiada zespół wykwalifikowanych dietetyków i kucharzy, którzy wspólnie dbają nie tylko o smak, ale również odpowiednią ilość niezbędnych w walce z chorobą makro i mikroelementów. Wyjątkowy smak jest wizytówką naszego cateringu, wysokie oceny w Google i tysiące pozytywnych komentarzy, są niezbitym dowodem na potwierdzenie tych słów. Sprawdź naszą ofertę, zamów jedną z diet, przestań martwić się gotowaniem i odzyskaj zdrowie z dietą dostarczaną do ponad 3000 miast w Polsce. Nie szukaj wymówek i dołącz do grona naszych klientów już dziś!

 

Bibliografia:

Dieta wysokobiałkowa w chorobach onkologicznych – zalecenia żywieniowe, HEMATOONKOLOGIA, 03.01.2023r.,

hematoonkologia.pl/informacje-dla-chorych/news/id/5802-dieta-wysokobialkowa-w-chorobach-onkologicznych-zalecenia-zywieniowe

dr inż.Katarzyna Zadka, Białko w chorobie nowotworowej. Dlaczego należy je uzupełniać? GEMINI, 21.09.2020r.,

gemini.pl/poradnik/zdrowie/bialko-w-chorobie-nowotworowej-dlaczego-nalezy-je-uzupelniac/

Solecka Małgorzata, Dieta w chorobie nowotworowej. Jak powinien odżywiać się pacjent onkologiczny, ZWROTNIK RAKA PORTAL ONKOLOGICZNY, 10.03.2021r.,

zwrotnikraka.pl/zalecenia-zywieniowe-w-trakcie-choroby-nowotworowej/

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments