dieta-treningowa
Powrót do bloga

Jak powinna wyglądać dieta treningowa?

Aby ćwiczenia na siłowni przyniosły rezultaty, ważne jest, aby zarówno mężczyźni, jak i kobiety, nie tylko odpowiednio trenowali, ale także stosowali zbilansowaną dietę. Niedoświadczeni sportowcy zmniejszają dzienne spożycie kalorii, szkodząc w ten sposób swojemu zdrowiu. Aby uzyskać maksymalne korzyści z treningu trzeba wiedzieć, jak wygląda prawidłowa dieta treningowa. W 2024 roku udowodniono, że prawidłowe odżywianie osób ćwiczących na siłowni powinno dostarczać organizmowi składników, których zadaniem jest odbudowa mięśni, zwiększenie ich masy, a także spalanie tkanki tłuszczowej. Dieta dla trenujących na siłowni opracowana przez naszych ekspertów ds. żywienia pomaga osiągnąć wyniki sportowe. Stawiając na personalizację w dietetyce jako klucz do sukcesu, sportowcy osiągają swoje cele.

Dieta dla trenujących musi zawierać odpowiednie proporcje produktów spożywczych.

Jaką zasadą kieruje się odpowiednia dieta dla trenujących?

Podstawową zasadą prawidłowego odżywiania jest kompletny i urozmaicony jadłospis. Jedzenie powinno być świeżo przygotowane, bez dużej ilości przypraw i oleju. Dieta dla osób ćwiczących na siłowni nie jest wyczerpującą dietą z ograniczonym menu. To wyraźnie zrównoważony system, w którym każdy produkt przynosi korzyści. Dieta dla trenujących powinna uwzględniać węglowodany, białka i tłuszcze, czyli najważniejsze makroelementy, które wspomagają funkcje biochemiczne organizmu, dostarczając energii i siły do codziennego funkcjonowania. Zbilansowane odżywianie jest szczególnie ważne dla osób dopiero zaczynających ćwiczyć na siłowni, ponieważ gwałtowny spadek liczby kalorii podczas wzmożonych ćwiczeń może negatywnie wpłynąć na ogólne samopoczucie i prowadzić do niepożądanych konsekwencji. Opracowując plan posiłków w 2024 roku nasi dietetycy wykorzystują swoje doświadczenie w zakresie diety treningowej.

Dlaczego tak ważna jest dieta plus siłownia? Każdemu treningowi sportowemu towarzyszą wydatki fizyczne, energetyczne i psychologiczne. Muszą zostać zrekompensowane, w przeciwnym razie w organizmie wystąpi brak równowagi, co doprowadzi do wyczerpania, dlatego tak ważne jest połączenie odżywianie – siłownia. W rezultacie braku odpowiednich składników każdy kolejny trening nie będzie sprawiał przyjemności, wręcz przeciwnie, sportowiec będzie stopniowo tracić wewnętrzną siłę.

Właściwa dieta dla ćwiczących na siłowni pełni określone funkcje:

 • Stabilizuje i pobudza procesy metaboliczne które są konieczne do wzrostu mięśni.
 • Wprowadza do organizmu sportowca potrzebne mikroelementy, witaminy oraz błonnik.
 • Wpiera utrzymanie pożądanej masę ciała.

Trenując siłowni trzeba się liczyć z możliwością kontuzji. Aby usprawnić regenerację organizmu niezbędna dobra dieta na siłownie. Z naszego doświadczenia przy pracy z osobami chcącymi trenować na siłowni, budować masę mięśniową i osiągnąć poprawę sprawności wynika, że urozmaicona dieta pudełkowa jest dla nich ogromnym wsparciem.

Przestrzegając zasad diety dla trenujących i zaleceń dietetyka uda się poprawić kondycję.

Jakich podstaw żywienia przestrzega dieta dla trenujących na siłowni?

Każdy trening sportowy wiąże się z dużymi stratami energii, ale to nie znaczy, że człowiek powinien jeść wszystko. Nie może to być uniwersalna dieta treningowa, która byłaby odpowiednia dla wszystkich osób uprawiających sport. Skład jakościowy diety dobierany jest indywidualnie. Dietetyk bierze pod uwagę wiek i masę ciała, poziom aktywności fizycznej itp.

Niezależnie jednak od indywidualnych wskaźników istnieją podstawowe kryteria jakie powinna spełniać dieta dla ćwiczących na siłowni:

 • Równowaga. Oznacza równowagę pomiędzy energią docierającą do organizmu a jej wydatkowaniem na wsparcie procesów życiowych. Zbilansowana dieta dla trenujących musi zaspokajać fizjologiczne potrzeby żywieniowe sportowca.
 • Właściwa dieta. Właściwe zachowania żywieniowe to nie tylko kontrola rodzaju i ilości spożywanego pożywienia. Jadłospis dla osób ćwiczących na siłowni to śniadania, obiady i kolacje, które muszą odbywać się według ścisłego harmonogramu. Ważne jest, aby znaleźć złoty środek: rzadkie posiłki są tak samo szkodliwe, jak ciągłe podjadanie.
 • Właściwa dieta plus siłownia. Odżywianie powinno być wysokiej jakości i składać się głównie ze zdrowej żywności (owoce, warzywa, zioła). Produkty szkodliwe: fast food, półprodukty, słodycze, mąka są całkowicie wykluczone.
 • Kontrola masy ciała i samopoczucia. Pozwala ocenić jaką skuteczność ma dieta dla ćwiczących na siłowni. W razie potrzeby menu jest dostosowywane. Nasze strategie żywieniowe w 2024 roku oparte są na zrozumieniu potrzeb organizmu podczas wysiłku fizycznego.

O prawidłowy poziom makroskładników w diecie treningowej dba dietetyk.

Jaka jest zależność – dieta a ćwiczenia na siłowni?

Planowanie zbilansowanej diety dla ćwiczących na siłowni jest nierozerwalnie związane z obliczeniem poziomu makroskładników: białka, tłuszczów, węglowodanów. Aby dieta nie szkodziła osobie aktywnej fizycznie ważne jest jej dopasowanie pod kątem indywidualnych cech fizycznych oraz poziomu obciążeń treningowych. Dietetycy opierają się na najnowszych badaniach naukowych w dziedzinie dietetyki i promują takie proporcje jak: 30% powinno pochodzić z białek, 40% z węglowodanów, 30% z tłuszczów. Nasze kompetencje w dziedzinie dietetyki klinicznej są potwierdzone licznymi certyfikatami, zatrudnieni dietetycy są autorytetami w kwestii diety dla trenujących. Opracowując jadłospis dla sportowca stosują innowacyjne podejście do żywienia i wykorzystują zasady piramidy żywieniowej.

Dieta dla mężczyzn ćwiczących na siłowni zawiera:

Białko

Najważniejsza część diety do ćwiczeń stanowią białka. Forma i osiągnięcia zależą bezpośrednio od ich ilości i jakości.

Białka w diecie są niezbędne do:

 • Tworzenie włókien mięśniowych.
 • Przyspieszenie procesów biochemicznych.
 • Odbudowa tkanek po urazie.
 • Regulacja procesów hormonalnych.
 • Poprawa funkcjonowania układu odpornościowego.
 • Nasycenie organizmu tlenem.

Pokarmy białkowe muszą składać się na jadłospis dla mężczyzn ćwiczących na siłowni, niezależnie od rodzaju uprawianego sportu. Źródeł białka jest wiele, każde z nich ma własną długość łańcucha aminokwasów, które stanowią budulec mięśni.

Pokarmy bogate w białko:

 • Sery żółte.
 • Jajka.
 • Rośliny strączkowe, orzechy, nasiona.
 • Owoce morza.
 • Wołowina, pierś z kurczaka.
 • Twarożek.

Bardzo ważna jest dieta dla sportowca, siłownia, jadłospis, który zaspokaja jego potrzeby żywieniowe. Niedobór białek w żywieniu sportowców powoduje wolniejszy wzrost mięśni i regenerację po treningu.

Tłuszcze

Tłuszcze muszą być obecne w diecie treningowej, chociaż wielu sportowców stara się ich unikać lub całkowicie wykluczać z diety. Takie podejście jest błędne. Tłuszcze są częścią wszystkich błon komórkowych, są źródłem energii i wykonują wiele ważnych zadań. Zapewniają stabilną temperaturę ciała i prawidłowe funkcjonowanie narządów podczas wysiłku fizycznego.

Istnieją dwa rodzaje tłuszczów:

 • Nasycone. Zawarte w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego: nabiale, wędlinach i wyrobach cukierniczych, mięsie, maśle, jajach, czekoladzie.
 • Nienasycone. Ich źródłem są produkty roślinne: różne rodzaje orzechów, nasiona słonecznika, nasiona sezamu, nasiona lnu, nasiona chia, owoce awokado. Tłuszcze nienasycone odgrywają ważną rolę w procesach metabolicznych, rozkładzie cholesterolu i regeneracji, a także sprzyjają wchłanianiu witamin.

Każdy rodzaj kwasu tłuszczowego ma swoją strukturę i zadania. Na jadłospis dla osób ćwiczących na siłowni powinny się składać tłuszcze w ilości nie większej niż 30% kalorii. Wskaźnik można zmniejszyć lub zwiększyć, w zależności od typu budowy ciała.

Węglowodany

Dla człowieka węglowodany są głównym paliwem dostarczającym organizmowi energii. W trakcie treningu związki węglowodanów są zużywane w przyspieszonym tempie. Niska ich podaż może powodować senność i osłabienie, a także spadek wyników.

Istnieją dwa rodzaje węglowodanów:

 • Proste (łatwo przyswajalne) – fruktoza, glukoza, sacharoza itp. Szybko zwiększają poziom cukru we krwi. Czy jadłospis dla ćwiczących na siłowni powinien je zawierać? Jeśli sportowiec nadużywa szybkich węglowodanów, odczuwa ciągłe uczucie głodu i szybki przyrost masy ciała. Źródło to produkty mączne, słodycze, cukier, ziemniaki, ryż.
 •  Złożone (powolne) – błonnik, skrobia itp. Wchłania się powoli i daje długotrwałe uczucie sytości. Źródło: rośliny strączkowe, zboża, warzywa, owoce.

Im bardziej złożony związek, tym mniej szkód wyrządza organizmowi. Dobra dieta na siłownie musi uwzględniać węglowodany złożone. W żywieniu sportowców węglowodany wykorzystywane są jako źródło energii potrzebnej organizmowi podczas treningu. Ich zapotrzebowanie zależy od płci, wieku i wagi, poziomu aktywności. Ważne są także cele dietetyczne. Na przykład podczas przyrostu masy mięśniowej lub utraty wagi wymagane będą różne wartości węglowodanów. Tworząc przedtreningowy jadłospis dla ćwiczących na siłowni w 2024 roku nasz dietetyk zwraca uwagę na indeks glikemiczny. Jest to wskaźnik wpływu węglowodanów na skok poziomu cukru we krwi. Dlaczego trzeba to wiedzieć? Tworząc dietę treningową warto wybierać produkty o niskim IG. Spożywanie takich produktów zapewnia mniejsze uwalnianie cukru do krwi, a co za tym idzie – insuliny.

W zależności od pory dnia dietetyk opracuje adekwatny jadłospis dla mężczyzn ćwiczących na siłowni. 

Czym jest dieta dla sportowca siłownia jadłospis?

Aby schudnąć lub zyskać masę mięśniową potrzebna jest odpowiednia i zbilansowana dieta. Nie można wykonywać wyczerpujących treningów, a potem zjeść ciastko lub przekąskę w fast foodzie. Nie będzie rezultatu, a najprawdopodobniej wszystko to doprowadzi do przyrostu masy ciała. Jeżeli celem jest siłownia dieta musi zawierać w odpowiednich proporcjach makroelementy, minerały, witaminy, przeciwutleniacze i błonnik. W wyniku prawidłowego odżywiania i ćwiczeń odbicie w lustrze będzie mówić samo za siebie.

Dieta dla trenujących uzależniona jest od pory treningu:

 • Rano trzeba dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość energii, aby przeszedł od odpoczynku do aktywności. Na śniadanie warto przygotować jedzenie z odpowiedniej ilości węglowodanów złożonych i prostych. Na przykład zjeść jogurt z otrębami, owoce najlepiej świeże.
 • Podczas treningu przed południem jadłospis dla mężczyzn ćwiczących na siłowni powinien zapewniać dodatkowy zastrzyk energii w postaci prostej przekąski zawierającej białko i błonnik, która doda siły do ćwiczeń. Może to obejmować kanapki z chlebem z mąki pełnoziarnistej lub chleb razowy z twarogiem, niektórymi rybami i pomidorami z oliwą z oliwek.
 • Jeżeli po południu odwiedzana jest siłownia jaka dieta będzie odpowiednia? W jadłospisie powinna znaleźć się dość duża ilość węglowodanów, które dostarczą energii przy intensywnym wysiłku fizycznym. To danie może zawierać owsianką z odtłuszczonym mlekiem i dodatkiem owoców i orzechów.
 • Wieczorny trening warto poprzedzić niewielką ilością węglowodanów, zarówno prostych, jak i złożonych, gdyż po obfitym obiedzie nie potrzebujemy już tyle energii, co np. rano.

Zbilansowana dieta pudełkowa ułatwi prawidłowe odżywianie każdego sportowca.

Jak ważna jest dieta i ćwiczenia dla faceta?

Zapotrzebowanie kaloryczne kobiet i mężczyzn nie jest takie samo. Różnice wynikają głównie z odmiennych procesów metabolicznych zachodzących w organizmie. Mężczyźni mają znacznie szybszy metabolizm, dzięki czemu łatwiej im schudnąć. Dieta dla mężczyzn ćwiczących na siłowni na rozwój siły i szybkości powinna zawierać więcej białka i podaż składników optymalizujących metabolizm, witamin z grupy B, magnezu i cynku.

Dobra dieta na siłownie, jeśli chcesz pozbyć się tłuszczu z brzucha, to dieta niskoenergetyczna, w której dominują pokarmy niskotłuszczowe (chude mięso, ryby, sery, ciemne pieczywo, surowe warzywa). Odżywianie podczas treningu siłowego powinno pomóc w osiągnięciu celu, jakim jest maksymalizacja rozwoju beztłuszczowej masy mięśniowej przy jednoczesnej maksymalizacji redukcji tkanki tłuszczowej. Przeciętny człowiek spala około 2300-2500 kcal/dzień, przy treningu siłowym 3300-4000 kcal/dzień. Energia jest potrzebna nie tylko do wykonywania ćwiczeń, ale także do zdolności białka do budowania masy mięśniowej. Podstawą jest odżywianie po treningu siłowym na wzrost mięśni (ryż, makaron, jajka, mięso i warzywa).

Jak już wspomniano, przestrzegając wszystkich zasad, można przyspieszyć podejście do pożądanego rezultatu. Nie wszyscy sportowcy będą mogli zrobić zakupy spożywcze, ułożyć dietę, obliczyć dzienną wartość odżywczą, przygotować jedzenie i zapakować je do transportu do pracy. Ale każdy może skorzystać z usług firmy dostarczającej pełnowartościowe posiłki do swojego domu. Catering dietetyczny oferuje dostawę odpowiedniej diety treningowej do domu lub biura. Tutaj każda osoba będzie mogła wybrać dla siebie optymalną linię żywienia, która odpowiada jej pod względem kalorii, kombinacji białek, tłuszczów i węglowodanów oraz ilości posiłków. Odpowiednio zbilansowana dieta pudełkowa opracowywana jest przez doświadczonego dietetyka i dopasowana do celów treningowych. Dzięki temu każdy ćwiczący na siłowni zapomni o gotowaniu, ciągłym ważeniu porcji i obliczaniu kaloryczności. O to wszystko dbają już pracownicy cateringu, dając możliwość zdrowego odżywiania, a jednocześnie smacznego. Przyjmując holistyczne podejście do zdrowia i żywienia sportowców w 2024 roku patrzymy na niego całościowo, uwzględniając kondycję fizyczną i psychiczną.

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety
Dieta z Wyborem Menu

Dieta z Wyborem Menu

Czy zamawiając catering dietetyczny, możesz mieć realny wpływ na to, co jesz każdego dnia i jeść tylko to...

Sport (Wysokie białko)

Szukasz zdrowej diety o wysokiej zawartości białka? To właśnie my! Jako jedyni w Polsce w naszych Zestawa...