refluks jaka dieta
Powrót do bloga

Jaką dietę stosować przy refluksie?

Choroba refluksowa  spowodowana jest zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku lub przełyku i gardła. Najczęstszą przyczyną refluksu jest niedomykanie dolnego zwieracza żołądka, który znajduje się przy wejściu do żołądka. Prawidłowo działający zwieracz domyka się, uniemożliwiając powrót do przełyku trawionym pokarmom. Nieprawidłowe działanie dolnego zwieracza żołądka wywołuje nieprzyjemne objawy. Trawiony pokarm wraz z kwaśną treścią żołądkową odpowiedzialną za trawienie spożywanego jedzenia trafia do przełyku, a w niektórych przypadkach nawet do gardła i krtani. W zależności od objawów wyróżniamy:

•      refluks żołądkowo-gardłowy (GERD) występuje, gdy treść żołądkowa wskutek nieprawidłowego funkcjonowania dolnego zwieracza, przedostaje się do przełyku;

•      refluks krtaniowo-gardłowy występuje, gdy treść żołądkowa unosi się aż do krtani, wywołując objawy chrypy lub kaszlu;

W tym artykule dowiesz się, jak ważna jest dieta przy refluksie żołądka, a także co warto włączyć i wyeliminować w diecie refluksowej.

Jaka dieta na refluks?

Dieta optymalna przy refluksie z założenia powinna być dietą lekkostrawną, eliminującą produkty, które wzmagają produkcję kwasu żołądkowego. Jednocześnie komponując dietę przy refluksie, musisz zadbać o pełnowartościowe źródła białka, tłuszczu i węglowodanów. Sprawdź, co powinna zawierać Twoja dobrze zbilansowana dieta przy refluksie żołądka:

•      Białko – spożycie białka powinno wynosić ok. 1,2g na kilogram masy ciała. Pełnowartościowe białko wiąże nadmiar kwasu solnego w żołądku, zmniejszając przy tym objawy refluksu. Do swojej diety obowiązkowo włącz: chude mięso – kurczak, indyk, schab; chude ryby – mintaj, tuńczyk, flądra, halibut, dorsz, sandacz; nabiał – kefir, jogurt, chudy twaróg; tofu oraz jaja.

•      Węglowodany w diecie przy refluksie powinny być dobierane zgodnie z zasadami diety lekkostrawnej. Węglowodany, jakie należy włączyć do diety refluksowej to m.in.: ziemniaki, kasza jęczmienna, kasza manna, jasne pieczywo, jasny makaron.

•      Tłuszcze w diecie przy refluksie odgrywają bardzo ważną rolę, a ich spożycie powinno wynosić aż 30% całkowitego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Tłuszcze obniżają motorykę żołądka i hamują wydzielanie kwasu solnego, redukując tym samym uporczywe dolegliwości chorobowe. Chorym zaleca się głównie tłuszcze jedno i wielonienasycone. Najlepsze źródła tłuszczy w diecie refluksowej to m.in.: oliwa z oliwek, oleje roślinne, śmietanka, masło, pestki oraz orzechy w ograniczonych ilościach. Choć tłuszcze zwierzęce są częściowo akceptowane w diecie przy refluksie, z ich użyciem w codziennej diecie należy zachować umiar.

 

Refluks czy można jeść owoce

Warzywa i owoce przy refluksie jak w każdej innej pełnowartościowej, zbilansowanej diecie są niezwykle ważne. Porcja warzyw i owoców każdego dnia dostarczy niezbędnych witamin, minerałów i błonnika. Dieta przy refluksie żołądka powinna zawierać:

•      Warzywa – marchew, pietruszka, cukinia, kalafior, dynia

•      Owoce – jabłka, banany, gruszki, mango, brzoskwinie, melon

Owoce i warzywa najlepiej spożywać gotowane, w formie kompotów lub przecierów. Każdy chory inaczej reaguje na określone produkty, dlatego często jedyną metodą jest żmudna metoda prób i błędów.

 

Produkty zakazane przy refluksie

Czego absolutnie nie należy spożywać w diecie przy refluksie żołądka?

•      produktów i dań tłustych

•      dań smażonych na głębokim oleju

•      produktów odsmażanych

•      produktów ciężkostrawnych

•      dań pikantnych

•      pomidorów i przetworów pomidorowych

•      cebuli i warzyw cebulowatych

•      napojów gazowanych

•      alkoholu

•      czekolady i wyrobów czekoladowych

•      owoców cytrusowych

•      soków

•      kawy

•      pieczywa pełnoziarnistego (chleby na zakwasie, razowiec, pumpernikiel).

Refluks sposób jedzenia

Zadbaj o to, by jeść regularnie. Wprowadź do swojej diety dobrze zbilansowane 4-5 posiłków każdego dnia. Po jedzeniu unikaj pozycji leżącej, a także aktywności fizycznej. W przypadku chwilowego nasilenia objawów wypij szklankę letniego mleka lub przygotuj napar na bazie imbiru.

W niektórych przypadkach do całkowitej remisji refluksu żołądkowego potrzebna jest farmakologia. Lekarz POZ po wstępnej diagnozie skieruje Cię na gastroskopię, w celu potwierdzenia podejrzeń o refluksie. Pamiętaj, że prawidłowa dieta przy refluksie jest niezastąpionym elementem w procesie trwałego powrotu do zdrowia.

Refluks u dziecka dieta

Choć na refluks chorują głównie dorośli, przypadłość może również dotknąć niemowlaki oraz dzieci z nadwagą lub otyłością. Jeżeli u Twojej pociechy występuje zgaga, biegunki, spadek wagi lub zaburzenie połykania, koniecznie skonsultuj się z lekarzem i wprowadź zmiany w żywieniu Twojego malucha, które ulżą mu w cierpieniu. Dieta u dziecka cierpiącego na refluks żołądkowy powinna podobnie jak w przypadku osoby dorosłej, być zbilansowana, pełnowartościowa i lekkostrawna. Pamiętaj, by koniecznie wyeliminować produkty, o których wspominaliśmy wyżej. Dieta u dziecka z refluksem żołądkowym powinna zawierać:

•      chude mięsa – schab, mięso królika, cielęcina, kurczak, indyk, szynka wieprzowa, polędwica

•      chudy nabiał – jogurty, kefiry, maślanki z niską ilością tłuszczu

•      ziołowe herbaty

•      ciasta biszkoptowe

•      ciasta drożdżowe

•      warzywa – marchew, buraki, szpinak, ziemniaki, kalafior

•      drobne kasze

Potrawy powinny być gotowane, duszone, gotowane na parze lub w foli. Kaszki i produkty mleczne należy zagęszczać skrobią lub mączką z ziaren chlebowca świętojańskiego. Dodawaj do dań świeże zioła takie jak: bazylia, oregano, szałwia, koper oraz rozmaryn. Dzięki Twoje posiłki będą aromatyczne i nie zniechęcą Twojego dziecka do przestrzegania zaleceń żywieniowych. Podobnie jak wśród dorosłych wyeliminuj z diety produkty, które wzmagają proces produkcji kwasów żołądkowych, a także produkty wzdymające m.in. groch, fasola lub bób.

 

Dieta refluksowa – catering dietetyczny

Już wiesz jakie produkty należy włączyć do swojej diety i jakich należy unikać. Wszystko wygląda dość łatwo do momentu pierwszych zakupów i gotowania. Początkowo wydłuży się czas spędzony między sklepowymi półkami. Więcej czasu spędzisz również w kuchni i najpewniej w internecie, gdzie będziesz szukać smacznych przepisów. Kluczem do utrzymania diety, jest jej smak. Jeżeli posiłki, które spożywasz, nie są smaczne, najpewniej w kilka dni porzucisz dietę, a Twoje dolegliwości się nasilą. Jeśli nie chcesz marnować cennego czasu w sklepie i kuchni, świetną alternatywą będzie dla Ciebie catering dietetyczny. Decydując się na dietę pudełkową, oszczędzasz czas na zakupach, gotowaniu i zmywaniu, a co najważniejsze powierzasz swoje zdrowe żywienie specjalistom. Dietetycy i kucharze zadbają by Twoje posiłki zbilansowane, pełnowartościowe, pełne witamin i minerałów, a przy tym urozmaicone i smaczne. Sprawdź cennik diety, zamów i ciesz się smaczną dietą dostarczaną codziennie rano pod Twoje drzwi. Odpowiednio skomponowana dieta pudełkowa pomoże Ci pozbyć się nieprzyjemnych objawów refluksu.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Dieta Low IG – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dietetyk – kim jest i czym się zajmuje?
Dieta PUDEŁKOWA w ciąży – co jeść a czego unikać?
Dieta lekkostrawna – lista produktów dozwolonych na diecie lekkostrawnej
Jak schudnąć z brzucha – domowe sposoby, dieta, ćwiczenia
Jak schudnąć 5 kg – ćwiczenia, dieta, efekty
Zdrowe przekąski dla dzieci – do szkoły i przedszkola
Dieta paleo – zasady, efekty, przeciwwskazania
Wątroba – jakie pełni funkcje w naszym organizmie
Celiakia – objawy, przyczyny, leczenie

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety

Dieta Niskowęglowodanowa

Szukasz diety, która pozwoli Ci schudnąć? Chcesz ograniczyć węglowodany i zastąpić je zwiększoną ilością ...