ocet jabłkowy przepisy
Powrót do bloga

Ocet jabłkowy – właściwości lecznicze

Wielu miłośników medycyny niekonwencjonalnej uważa, że ocet jabłkowy ma wyjątkowe korzyści zdrowotne. Podobno ocet jabłkowy zwiększa energię i leczy choroby. Nietstey na ten moment jest niewiele badań potwierdzających tą tezę, jednak tysiące opinii w internecie powtarza się co może wskazywać na to, że faktycznie ma on pozytywny wpływ na nasze ciało.

Ocet jabłkowy kochacie najbardziej za zabijanie bakterii, obniżanie poziomu cukru we krwi i promowanie utraty wagi. Spożycie octu jabłkowego wydaje się być bezpieczne, o ile spożywamy go w określonych dawkach. Ocet jabłkowy to również domowy sposób na piękną skórę czy środek czyszczący.

 

6 zdrowotnych właściwości octu jabłkowego 

Ocet jabłkowy jest niezwykle popularnym środkiem używanym przez gosposie. Ocet jabłkowy znany jest od wieków w kuchni i medycynie.

Ocet jabłkowy ma wiele właściwości zdrowotnych, w tym działanie przeciwbakteryjne i przeciwutleniające, a jego długotrwałe stosowanie może działać cuda.

Ocet jabłkowy korzystnie wpływa na:

  • wspomaga odchudzanie
  • Obniża cholesterol
  • obniżenie poziomu cukru we krwi
  • poprawa walczyć z cukrzycą
  • wspomaga wchłanianie składników odżywczych

1.  Ocet jabłkowy zawiera wysoką zawartość zdrowych substancji

Ocet z jabłek jest wytwarzany w dwuetapowym procesie – na początku rozgniecione jabłka zostają wystawione na działanie drożdży, które fermentują w cukry i zamieniają je w alkohol.

Następnie zostają dodane bakterie, które fermentują jalkohol, zamieniając go w kwas octowy – główny składnik aktywny w occie.

To właśnie kwas octowy nadaje octowi mocny kwaśny zapach i smak. Naukowcy twierdzą, że kwas ten jest odpowiedzialny za korzyści zdrowotne octu jabłkowego. Ocet jabłkowy zawiera około 5-6% kwasu octowego. 

Ocet jabłkowy (ten organiczny i niefiltrowany) zawiera również substancję zwaną matką, która składa się z nici białek, enzymów i przyjaznych bakterii, które nadają produktowi mętny wygląd.

Miłośnicy octu jabłkowego uważają, że matka odpowiada za większość korzyści zdrowotnych jednak obecnie nie ma badań, które by to potwierdzały. 

Ocet organiczny, infiltrowany i ten dobrej jakości, zawiera również niektóre aminokwasy i przeciwutleniacze.

Podsumowując:

W wyniku fermentacji cukru z jajek powstaje ocet jabłkowy. Fermentacja zamienia je w kwas octowy, który jest głównym składnikiem aktywnym octu i może być odpowiedzialny za jego korzyści zdrowotne.

 

2. Ocet jabłkowy i jego działanie antybakteryjne

Uważa się, że dobrej jakości ocet jabłkowy może pomóc zabić patogeny, w tym bakterie.

Nasze babki używały octu jabłkowego do czyszczenia i dezynfekcji, leczenia grzybicy paznokci, wszy, brodawek i infekcji ucha. 

Już Hipokrates 2000 lat temu używał octu do czyszczenia ran ponad 2000 lat temu.

Ocet jako naturalny konserwant żywności 

Ocet jabłkowy jest konserwantem żywności. Badania pokazują, że hamuje rozwój bakterii takich jak E. coli. Jego użycie wpływa korzystnie na psucie się żywności.

W internecie można przeczytać, że rozcieńczony ocet jabłkowy może pomóc w leczeniu trądziku po nałożeniu na skórę. Nie ma jednak na to żadnych potwierdzonych badań.

Podsumowując kwas octowy zawarty w ocie może zabijać szkodliwe bakterie lub zapobiegać ich namnażaniu. Ocet jabłkowy ma historię stosowania jako środek dezynfekujący i naturalny konserwant.

 

3. Ocet jabłkowy może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi i korzystnie wpływać na cukrzycę

Cukrzyca typu 2 charakteryzuje się wysokim poziomem cukru. Cukrzyca typu 2 jest spowodowana opornością na insulinę lub niezdolnością do wytwarzania insuliny. 

Zdecydowanie skutecznym i zdrowym sposobem regulacji poziomu cukru we krwi jest unikanie rafinowanych węglowodanów i cukru. Spożycie nierafinowanego octu jabłkowego może mieć na nią korzystny wpływ.

Należy pamiętać, że osoby bez cukrzycy mogą również skorzystać z utrzymania normalnego poziomu cukru we krwi. Według niektórych badaczy wysoki poziom cukru we krwi jest główną przyczyną starzenia się i różnych chorób przewlekłych.

 

4. Ocet jabłkowy może mieć korzystny wpływ na odchudzanie 

Istnieją badania na ludziach, które pokazują, że ocet może zwiększać uczucie pełności. Może to prowadzić do spożywania mniejszej ilości kalorii i utraty wagi. 

Ocet jabłkowy zawiera tylko około trzech kalorii na łyżkę stołową, wpływa korzystnie a uczucie sytości.

 

5. Poprawia zdrowie serca u zwierząt

Choroby serca są jedną z głównych przyczyn zgonów zwierząt. 

Istnieją badania przeprowadzone na zwierzętach, z których wynika, że ocet jabłkowy może obniżać poziom cholesterolu i trójglicerydów, a także kilka innych czynników ryzyka chorób serca.

Istnieją badania na szczurach wykazały również, że ocet obniża ciśnienie krwi, które jest głównym czynnikiem ryzyka chorób serca i nerek.

Na ten moment nie ma dobrych dowodów na to, że ocet korzystnie wpływa na zdrowie serca u ludzi. Naukowcy muszą przeprowadzić więcej badań, zanim dojdą do jakichkolwiek mocnych wniosków.

 

6. Ocet jabłkowy: piękna skóra

Ocet jabłkowy jest znanym od wielu lat, powszechnym lekarstwem na choroby skóry, takie jak suchość skóry i egzema. 

Skóra ma naturalnie kwaśny odczyn. Ocet jabłkowy stosowany miejscowo , a stosowanie może pomóc przywrócić równowagę naturalnego pH skóry, poprawiając jej barierę ochronną.

Pamiętając, że ocet jabłkowy ma właściwości antybakteryjne może on teoretycznie zapobiegać infekcjom skóry związanym z egzemą i innymi chorobami skóry.

Co więcej są osoby, które na codzień korzystając z ostu jabłkowego, którego używają do do mycia twarzy. 

Ocet jabłkowy stosowanie

Jeśli chcesz zacząć korzystać z octu jabłkowego zacznij od dodania go podczas gotowania, dolej do sosu czy domowego majonezu.

Możesz go również rozcieńczyć z wodą i pić jak napój. Typowe dawki to 1-2 łyżeczki dwa razy dziennie. Koniecznie zacznij od małych dawek i obserwuj swój organizm. Ważne jest tez to żeby nie przekraćąć ilości 30 ml dziennie.

 

FAQ

Jak zrobić ocet jabłkowy

To bardzo proste. Wystarczy, że skorzystasz z naszego przepisu.

Ocet jabłkowy przepisy

Przepis na domowy ocet jabłkowy:

Składniki octu:

  • 2 szklanki skórek i rdzeni jabłek
  • 2 łyżki cukru
  • 3 szklanki przefiltrowanej wody

Przepis jak zrobić ocet jabłkowy:

  • umieść kawałki jabłka w szklanym słoiku
  • do słoika nalej przefiltrowaną wodę
  • dodać cukier
  • wstrząśnij słoikiem, aż cukier się rozpuści
  • przykryj słoik kawałkiem materiału i zwiąż gumką
  • odstaw słoik w ciemnym miejscu na 4 tygodnie
  • mieszaj go od czasu do czasu; to ważne żeby kawałki jabłek były całkowicie zanurzone
  • po 4 tygodniach odcedź kawałki jabłek
  • pozostawić płyn w słoiku jeszcze przez 4 tygodnie

…wtedy ocet jabłkowy jest gotowy do użycia!

Ocet jabłkowy przedawkowanie 

Spożycie zbyt dużej ilości octu jabłkowego może skutkować erozją szkliwa zębów i potencjalne interakcje leków. Niektórzy dietetycy zalecają stosowanie ekologicznych, niefiltrowanych octów jabłkowych, które zawierają „matkę”.

Kto nie powinien pić octu jabłkowego?

Ocet jabłkowy nie powinien być spożywany przez osoby, które cierpią na przewlekłe choroby związane z układem pokarmowym i wątrobą. Nie jest zalecany dla kobiet w ciąży.

Co daje picie wody z octem jabłkowym na czczo?

Ocet jabłkowy spożywany na czczo wspomaga trawienie poprzez jego zakwaszenie. Dla osób, które po spożyciu octu jabłkowego na czczo nie czują się komfortowo zalecane jest jego spożycie 30 minut po posiłku. 

Co daje picie octu jabłkowego na noc?

Na uniwersytecie STanu Arizona przeprowadzono badanie które dowiodło, że osoby spożywające dwie łyżki octu jabłkowego na wieczór, rano miały znacznie niższe stężenie glukozy we krwi. 

Ile można pić octu jabłkowego dziennie?

Sugerowana dzienna dawka spożycia octu jabłkowego to 1-2 łyżki dziennie. Ocet jabłkowy należy rozcieńczyć z wodą najlepiej 1 łyżeczka octu jabłkowego na 1 szklankę wody.

Po jakim czasie widać efekty picia octu jabłkowego?

Wiele osób twierdzi, że efekty ze spożycia octu jabłkowego widać już po pierwszych dniach stosowania. Jeśli chcesz żeby ocet jabłkowy pomóc Ci w utracie wagi koniecznie spożywaj go regularnie przez dłuższy okres czasu.

Jak długo można pić wodę z octem jabłkowym?

Ocet jabłkowy można spożywać przez wiele miesięcy jednak nie można przekraczać dziennej dawki. 

Ile razy dziennie pić ocet jabłkowy żeby schudnąć?

Jeśli zależy Ci na redukcji wagi spożywaj 1-2 łyżki stołowe octu jabłkowego wcześniej mieszając do z wodą w proporcjach 1 łyżeczka octu jabłkowego na 1 szklankę wody. Ocet jabłkowy spożywaj rano na czczo i przed posiłkiem w ciagu dnia. 

O jakiej porze dnia pić ocet jabłkowy?

Jeśli nie wiesz kiedy pić ocet jabłkowy to skorzystaj z naszej wiedzy – najlepiej wypijaj ocet jabłkowy na czczo i przed posiłkiem w ciagu dnia.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Dieta miażdżycowa – co jeść a czego nie jeść przy miażdżycy?
Nietolerancja laktozy u niemowląt – czy mija i jak ją rozpoznać?
Nietolerancje pokarmowe – jakie są najczęściej spotykane przykłady?
Nietolerancja glutenu – objawy, diagnostyka, dieta
Zdrowe przekąski na imprezę – szybkie i tanie przepisy
Uczulenie na gluten – jak się objawia i jaką dietę stosować?
Przepisy na diecie paleo – proste i tanie pomysły na posiłki
Dieta Dąbrowskiej – przepisy, jadłospis
Dieta Dąbrowskiej – zasady, efekty, przeciwwskazania
Dieta matki karmiącej – co jeść a czego nie jeść?

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety
Zestaw Dieta Standard

Dieta Standardowa

Catering dietetyczny MójCatering to nasza propozycja najbardziej jakościowej diety pudełkowej na rynku! N...