nietolerancja laktozy u niemowląt objawy(
Powrót do bloga

Nietolerancja laktozy u niemowląt – czy mija i jak ją rozpoznać?

Jednym z najczęściej występujących zaburzeń układu pokarmowego, jest nietolerancja laktozy. Z problemem tym zmagają się nie tylko niemowlaki, ale także osoby dorosłe. Gazy, wzdęcia, bóle brzucha i kolki, to tylko część objawów, z jakimi muszą zmagać się osoby, których organizm ma trudność z trawieniem laktozy.

Jeśli Twój maluch zmaga się z nietolerancją laktozy, być może Ty również odczuwasz dyskomfort po jej spożyciu. Osoby z nietolerancją laktozy najczęściej wybierają z naszej oferty dietę GLUTEN&LACTOSE LESS. To właśnie p stosowaniu tej diety nasi klienci czują bardzo dużą poprawę pracy jelit.

Objawy nietolerancji laktozy u niemowląt dotyczą w głównej mierze dolegliwości ze strony układu pokarmowego, choć nie brak również tych, które można zauważyć na delikatnej skórze malucha. Jakie objawy towarzyszą niemowlęcej nietolerancji laktozy? Jak długo trwa i czy można ją przeczekać? Sprawdźmy to!

Nietolerancja laktozy u niemowląt objawy

  • wzdęcia
  • kolki
  • wodniste biegunki
  • przelewanie w jelitach
  • nudności
  • wymioty
  • wysypkę
  • czerwone wypryski

Objawy pojawiają się zazwyczaj do 3h po spożyciu produktu z laktozą, w tym mleka. Występowanie objawów i ich nasilenie uwarunkowane jest indywidualnie, zależy w głównej mierze od stopnia niedoboru laktazy w organizmie maluszka i ilości spożytej wraz z pokarmem laktozy. Nietolerancja laktozy często mylona jest z innymi nietolerancjami lub alergiami pokarmowymi, w tym skazą białkową.

Skaza białkowa a nietolerancja laktozy – o nietolerancji laktozy mowa wyłącznie w przypadku niedoboru lub braku enzymu laktazy, z kolei skazą białkową nazywa się reakcję alergiczną na mleko. Schorzenia te często są ze sobą mylone, jednak rzeczywistości nie są ze sobą powiązane.

Jeśli u Twojej pociechy występuje choć jeden z powyższych objawów, niezwłocznie skonsultuj się z pediatrą. Myślisz, że dieta bez mleka, twarogu i śmietany jest nudna? Nic bardziej mylnego! Sprawdź naszą dietę o niskiej zawartości laktozy, będącą efektem niezaprzeczalnej pasji, pomysłowości i zaangażowania naszego zespołu. Najwyższa jakość i niezbędne mikroelementy dla Ciebie i Twojego dziecka w formie smacznych, świeżych i kolorowych dań. Zdrowe żywienie jeszcze nigdy nie było tak proste! Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy, porzuć schematy i ciesz się unikatowym smakiem i energią!

 

Nietolerancja laktozy u niemowląt czy mija?

Najczęstszym typem nietolerancji laktozy u niemowląt jest tzw. nietolerancja wtórna, którą klasyfikuje się jako nabytą. Niedobór wtórny jest skutkiem uszkodzenia kosmków jelitowych produkujących laktazę na skutek działania m.in. wirusów i pasożytów. Ten typ nietolerancji charakteryzuje ryzyko nawrotu objawów, wraz z występującymi w przyszłości infekcjami żołądkowo-jelitowymi. Innym problem dotyczącym w głównej mierze dzieci urodzone przed 34 tygodniem ciąży, jest tzw. niedobór rozwojowy laktazy.

 

Jak długo trwa nietolerancja laktozy u niemowląt?

Rozwojowy niedobór laktozy u niemowląt zanika zazwyczaj około 3 miesiąca życia. W przypadku nietolerancji wtórnej zaleczone objawy mogą powrócić w przyszłości. Nawracające objawy laktozy w przyszłości mogą rażąco zmniejszać komfort życia każdego z nas. Rozwiązaniem eliminującym ten problem jest dieta, która ogranicza produkty z laktozą.

 

Jak sprawdzić nietolerancję laktozy u niemowląt?

Kolki, gazy i biegunki nie zawsze wiążą się z nietolerancją laktozy. Stale rozwijający się układ trawienny, każdego dnia wystawiany jest przez niemowlę na próbę. Bakterie obecne na rączkach, zabawkach i w powietrzu przenikają do jelit, mogąc powodować dolegliwości żołądkowe, podobne do tych, które charakteryzują wspomnianą nietolerancję. Pamiętaj, że często powtarzające się biegunki mogą powodować odwodnienie, zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej, a w skrajnych przypadkach niedożywienie. Nigdy ich nie lekceważ! Jeśli podejrzewasz, że Twój maluch może cierpieć z powodu nietolerancji laktozy, wykonaj domowy test lub badanie, które pomogą w postawieniu prawidłowej diagnozy.

 

Test na nietolerancję laktozy u niemowląt

Test na nietolerancję laktozy u niemowląt przez specjalistów zwany jest mianem próby eliminacyjnej z prowokacją. W trakcie testu na okres dwóch tygodni zaleca się całkowite odstawienie produktów zawierających laktozę i wymianę ich na mieszanki pozbawione laktozy. Nieodzowną rolę w teście pełnią rodzice, których zadaniem jest obserwacja samopoczucia malucha. Jeśli w trakcie testu samopoczucie uległo poprawie, a dolegliwości żołądkowe wróciły krótko po podaniu pokarmu z laktozą, bez wątpienia świadczy to o nietolerancji laktozy. W przypadku występowania biegunek w trakcie testu zaleca się wykonanie pomiaru pH kału.

Metoda ta używana jest od lat. Prostota jej wykonania sprawia, że zalecana jest wszystkim zmagającym się z gazami, kolkami i wzdęciami. Jeśli odczuwasz pełność i przelewanie w żołądku po spożyciu produktów mlecznych, koniecznie wypróbuj naszą dietę o niskiej zawartości laktozy, której unikatowego smaku, dodają autorskie mieszanki naturalnych przypraw i świeżych ziół. W naszej diecie nie znajdziesz konserwantów i wzmacniaczy smaku – stawiamy na naturę!

 

Badanie na nietolerancję laktozy u niemowląt

Najczęściej stosowanymi metodami diagnostyki nietolerancji laktozy jest wodorowy test oddechowy i test doustnego obciążenia laktozą. W niektórych przypadkach zaleca się również wykonanie badania na aktywność laktozy w bioptacie jelita cienkiego. Przeprowadzenie powyższych badań u kilkutygodniowego niemowlaka może być problematyczne. Diagnostyka nietolerancji laktozy w tym przypadku ogranicza się do próby eliminacyjnej i badania na obecność polimorfizmu genu LCT, którego celem jest ustalenie predyspozycji genetycznych do utraty tolerancji laktozy.

 

Nietolerancja laktozy catering dietetyczny

W naszej ofercie poza dietami odchudzającymi, dzięki którym staliśmy się jednym z najchętniej wybieranym cateringów w kraju, znajdziesz również diety specjalistyczne. Jedną z nich jest dieta o niskiej zawartości laktozy, która jest efektem współpracy z najlepszymi dietetykami w Polsce. Współpraca z Pauliną Ihnatowicz pozwoliła nam przygotować dietę, która doskonale sprawdzi się podczas nietolerancji laktozy. Wybierając ją będziesz jeść smacznie i zdrowo, a jako rodzic niemowlaka z nietolerancją laktozy, nauczysz się również komponować w przyszłości pełnowartościowe posiłki z ograniczeniem laktozy.

Szukasz diety, która wyeliminuje wzdęcia, biegunki i zaparcia? Chcesz schudnąć i jednocześnie jeść zdrowo i smacznie? Chcesz nauczyć się komponować posiłki z ograniczeniem laktozy, aby w przyszłości zadbać o odpowiednią dietę i zdrowie swojego dziecka? Sprawdź ofertę naszej diety pudełkowej, którą każdego dnia przygotowują najlepsi kucharze i dietetycy w całym kraju.

Postaw na najwyższą jakość. Zapomnij o zakupach i gotowaniu! Gwarantujemy Ci, że znalazłeś idealny catering dla siebie i swoich bliskich. Ty zajmij się tym, co jest dla Ciebie ważne – My zajmiemy się Twoim żywieniem.

 

Bibliografia:

lek. med. Izabela Migalska-Łyczko, Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny i objawy, BEBI KLUB, 12.01.2022r., bebiklub.pl/niemowle/zywienie/dolegliwosci-trawienne/nietolerancja-laktozy-u-niemowlat-przyczyny-i-objawy

mgr Katarzyna Startek, Jak rozpoznać nietolerancję laktozy u niemowląt?, ZDROWE GENY.PL, 11.01.2023r.,

zdrowegeny.pl/poradnik/jak-rozpoznac-nietolerancje-laktozy-u-niemowlat gclid=CjwKCAjwscGjBhAXEiwAswQqNG_TyVHA_OoyC1SE6nSorUiPph7rziZ93fI9w1wUrt4eYn4hj39MPhoCzyQQAvD_BwE

Oleksiuk Michalina, Jak rozpoznać nietolerancję laktozy u niemowląt, DIETETYCY.ORG, 09.12.2020r., dietetycy.org.pl/jak-rozpoznac-nietolerancje-laktozy-u-niemowlat/

Szramowska Alicja, Nietolerancje pokarmowe u dzieci i niemowląt, DIETETYKA NIE NA ŻARTY, 07.07.2022r., dietetykanienazarty.pl/b/nietolerancje-pokarmowe-u-dzieci-i-niemowlat

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Keto lody – przepisy na różne smaki lodów keto
Keto tortilla – najlepsze przepisy na tortillę ketogeniczną
Kiedy i w jaki sposób mierzyć ketony?
Najlepszy (sprawdzony) i niezwykle smaczny przepis na keto tiramisu
Naleśniki keto – przepisy na naleśniki ketogeniczne słodkie i wytrwane
Pomysły na przepisy na obiady w diecie ketogenicznej
Pomysły na różne przepisy na śniadania w diecie ketogenicznej – szybkie i proste
Proste przepisy na bułki keto, które przygotujesz samodzielnie w domu
Przeciwwskazania do diety keto
Czym jest kwasica ketonowa, co ją wywołuje i jak sobie z nią radzić?

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety
dieta bez glutenu i laktozy

Bez glutenu i laktozy

Chcesz zdrowo się odżywiać, ale nie najlepiej czujesz się po wielu produktach? To właśnie z myślą o Tobie...