testy na nietolerancje pokarmowe
Powrót do bloga

Nietolerancje pokarmowe – jakie są najczęściej spotykane przykłady?

Choć nietolerancje pokarmowe, w przeciwieństwie do niektórych alergii nie zagrażają życiu, często skutecznie obniżają komfort codziennego funkcjonowania. Szacuje się, że z wszelkiego rodzaju nietolerancjami pokarmowymi boryka się 20% ludzi na świecie, a liczba chorych każdego roku się powiększa. Poza nietolerancją histaminy, kofeiny, czy fruktozy, wiele osób zmaga się z nietolerancją na gluten lub laktozę.

Osoby zmagające się z nietolerancją laktozy oraz glutenu najczęściej wybierają naszą dietę GLUTEN & LACTOSE LESS. Dieta ta powstała dzięki współpracy światowej klasy kucharzy i dietetyków, którzy łącząc doświadczenie i pasję do zdrowego żywienia, stworzyli dietę pełną witamin i niepowtarzalnego smaku. Bogata oferta diet tradycyjnych i specjalistycznych sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

W tym artykule poznasz najczęściej występujące nietolerancje pokarmowe, ich objawy i metody diagnostyki.

Jakie są najczęstsze nietolerancje pokarmowe

 • nietolerancja laktozy – spowodowana niedoborem lub brakiem enzymu laktazy, odpowiadającej za prawidłowe trawienie laktozy
 • nietolerancja kofeiny – wywołana zmniejszoną zdolnością metabolizowania i wydalania kofeiny
 • nietolerancja glutenu – reakcja uczuleniowa w formie natychmiastowej lub opóźnionej, spowodowana spożyciem glutenu zawartego w zbożach
 • nietolerancja histaminy – spowodowana upośledzoną funkcją enzymów odpowiedzialnych za jej rozkład
 • nietolerancja fruktozy – spowodowana nieskutecznym wchłanianiem fruktozy do krwi
 • nietolerancja FODMAP – spowodowana nieprawidłowym trawieniem określonej grupy krótkołańcuchowych łatwo fermentujących węglowodanów

Nietolerancja pokarmowa jest nieprawidłową reakcją organizmu na składnik pożywienia. Choć wyróżniamy dziesiątki nadwrażliwości pokarmowych, największą ich część stanowi:

 

Nietolerancje pokarmowe objawy

Większość nietolerancji pokarmowych objawia się podobnie. Dlatego dokładne rozpoznanie wcale nie jest proste. Diagnozę dodatkowo utrudnia fakt, że większość z objawów, jakie wywołują nietolerancje pokarmowe, towarzyszy również schorzeniom całkowicie z nimi niezwiązanymi. Do najczęściej występujących objawów nietolerancji pokarmowych należą:

 

Jakie są objawy nietolerancji pokarmowych:

 • bóle brzucha
 • biegunki
 • wzdęcia
 • nudności
 • zaparcia
 • przelewanie w brzuchu
 • wymioty

Nie można zapomnieć również o objawach skórnych i neurologicznych, które równie często towarzyszą wszelkiego rodzaju nietolerancjom. Do objawów skórnych nietolerancji pokarmowych zaliczamy:

 

Skórne objawy nietolerancji pokarmowych:

 • atopowe zapalenie skóry
 • trądzik
 • wysypki
 • rumień

 

Objawy neurologiczne nietolerancji pokarmowych:

 • bóle głowy
 • migreny
 • syndrom przewlekłego zmęczenia

Objawy wszystkich nietolerancji pokarmowych znacząco wpływają na jakość życia. Niezdiagnozowane na wczesnym etapie nadwrażliwości pokarmowe mogą nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, w tym problemy natury psychicznej. Przewlekłość dolegliwości może powodować m.in. zaburzenia nerwicowe, depresję i stany lękowe. Nie lekceważ objawów nietolerancji pokarmowych, skonsultuj je z lekarzem i wprowadź zmiany w diecie.

W naszej ofercie znajdziesz jadłospisy, które umożliwią remisję objawów nietolerancji pokarmowych i redukcję nadprogramowych kilogramów. Wszystkie z nich przygotowane są zgodnie z rygorystycznymi standardami higieniczno-sanitarnymi, z dbałością o nawet pozornie mało znaczące detale. Zadbamy o witaminy, makro i mikro elementy, a także atrakcyjną formę diety! Z nami zapomnisz o monotonii posiłków i kulinarnej nudzie. Sprawdź ofertę i dołącz do tysięcy klientów, którym nasze diety pudełkowe umożliwiły realizację nieosiągalnych wcześniej celów!

 

Diagnostyka nietolerancje pokarmowe

Podstawą diagnostyki nadwrażliwości są testy na nietolerancje pokarmowe. Testem, który możesz przeprowadzić samodzielnie, jest nielaboratoryjne badanie nietolerancji pokarmowych. Przeprowadzając je, możesz wykryć ponad 50 różnych nietolerancji. Drugą metodą diagnostyczną, ku której skłaniają się lekarze i dietetycy, są badania wykonane w warunkach laboratoryjnych. W zależności od zakupionego pakietu, przy ich pomocy można zdiagnozować ponad 200 różnych nietolerancji pokarmowych. Jeśli zdecydujesz się na test domowy, na podstawie jego wyniku warto przeprowadzić test prowokacyjny, który uważany jest za jedną z najskuteczniejszych metod diagnostyki uczuleń, alergii i nietolerancji pokarmowych.

 

Nietolerancje pokarmowe u niemowląt

Niemowlę rodzi się z niedojrzałym układem pokarmowym, dlatego pierwsze miesiące życia często wiążą się z kolkami, zaparciami i gazami, które spędzają sen z powiek rodzicom. Pełną dojrzałość układ pokarmowy osiąga około 12 miesiąca życia, do tego czasu niemowlęta mogą cierpieć również z powodu nietolerancji pokarmowych. Najczęściej odnotowywaną nietolerancją wśród niemowląt jest nietolerancja laktozy, spowodowana niedostateczną produkcją niezbędnej w procesie jej trawienia laktazy. Innym powodem nietolerancji (zazwyczaj czasowych) są infekcje układu pokarmowego wywołane m.in. przez rotawirusy.

 

Czy da się wyleczyć nietolerancje pokarmowe?

W przypadku dzieci nietolerancje pokarmowe zazwyczaj samoczynnie ustępują wraz z wiekiem. Wśród osób dorosłych nietolerancja pokarmowa jest zazwyczaj dolegliwością, z którą przyjdzie im mierzyć się dożywotnio. Nasilenie nadwrażliwości może zmniejszyć się na skutek konsekwentnie stosowanej diety eliminacyjnej. Często po okresie 6-12 miesięcy diety, organizm przestaje nieprawidłowo reagować na niewielkie ilości eliminowanego wcześniej składnika. W przypadku wszystkich nietolerancji pokarmowych niezbędny jest prawidłowy wybór diety. Z czasem do stosowanej początkowo diety eliminacyjnej warto włączyć niewielkie ilości eliminowanego wcześniej składnika.

Jeśli stosujesz dietę eliminującą gluten lub laktozę, koniecznie zamów naszą dietę GLUTEN & LACTOSE LESS. Wybierając nasz catering, powierzasz swoje zdrowie w ręce wykwalifikowanych dietetyków i kucharzy, którzy z naszych jadłospisów wyeliminowali konserwanty i wzmacniacze smaku. Zastąpiliśmy je naturalnymi przyprawami i świeżymi ziołami. Autorskie mieszanki przypraw i wyjątkowy smak, jaki gwarantują, wraz z szeroką ofertą i atrakcyjnym cennikiem diet stały się naszym znakiem rozpoznawczym.

Chcesz zmienić nawyki żywieniowe, pozbyć się tkanki tłuszczowej i problemów zdrowotnych? Dołącz do naszych klientów, którym zdrowa dieta zapewnia energię każdego dnia! Zamów jedną z naszych diet i przestań martwić się gotowaniem. Pełną witamin i zdrowia dietę dostarczymy pod Twoje drzwi już następnego ranka. Nie odkładaj zdrowia na dalszy plan, zmień swoje życie już dziś!

 

Bibliografia:

Dąbrowska Górska Barbara, Nietolerancja pokarmowa u niemowlaka, HELLO MAMA, 07.02.2023r., hellomama.pl/niemowle/nietolerancja-pokarmowa-u-niemowlaka/

mgr Mieżychowska Małgorzata, Jak objawiają się nietolerancje pokarmowe, EUROLINE FOOD, eurolinefood.pl/nietolerancje-pokarmowe/objawy-nietolerancji-pokarmowych/

Nietolerancja pokarmowa – przyczyny, objawy i leczenie, FIT MEDICA, 21.06.2022r., fitmedica.pl/blog/nietolerancja-pokarmowa/

Redakcja, 8 najczęstszych nietolerancji pokarmowych, MUSCLE ZONE BLOG, muscle-zone.pl/blog/8-najczestszych-nietolerancji-pokarmowych/

Redakcja Medonet, Badania na nietolerancje pokarmowe – rodzaje, objawy i skutki nieleczonych nietolerancji, MEDONET, 29.07.2019r.,  medonet.pl/zdrowie,nietolerancje-pokarmowe—objawy–przyczyny–badania-na-nietolerancje-pokarmowe,artykul,1730198.html#rodzaje-badan-na-nietolerancje-pokarmowe

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

5 przepisów na keto kurczaka
Co jeść na diecie ketogenicznej dla wegetarian
Czy na diecie ketogenicznej można pić alkohol
Dieta ketogeniczna a cukrzyca
Dieta ketogeniczna: poznaj najlepsze przepisy, przykładowy jadłospis i keto produkty
Ile węgli na keto – jaka jest odpowiednia ilość węglowodanów?
Jakie suplementy brać na diecie keto?
Jakie jeść warzywa na keto?
Jak zrobić kawę odpowiednią do diety keto ?
Keto czekolada – najlepsze przepisy na czekolady keto

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety
dieta bez glutenu i laktozy

Bez glutenu i laktozy

Chcesz zdrowo się odżywiać, ale nie najlepiej czujesz się po wielu produktach? To właśnie z myślą o Tobie...