dietetyk kim jest
Powrót do bloga

Dietetyk – kim jest i czym się zajmuje?

MójCatering to firma, w której pracuje zespół wykwalifikowanych dietetyków. Wszystkie posiłki są bilansowane przez nich pod czujnym okiem wybitnej Pauliny Ihnatowicz. Sprawdź na czym dokładnie polega ta praca i dlaczego w takiej firmie jak my muszą pracować eksperci w dziedzinie żywienia.

Wybór odpowiedniej diety uwzględniającej indywidualne preferencje to klucz do sukcesu niezależnie od celu, jaki Ci przyświeca. Brak odpowiedniej wiedzy w zakresie zdrowego żywienia sprawia, że dobór diety w początkowej fazie zmiany nawyków żywieniowych często przypomina loterię. Wielu z nas swoją jak twierdzimy zdrową dietę, wybiera spośród zachwalanych w sieci jadłospisów nieuwzględniających spersonalizowanych parametrów, w konsekwencji czego diety te są nieskuteczne, często prowadząc do niedożywienia lub efektu jojo. Stale rosnąca świadomość sprawia, że coraz częściej nie tylko w kwestii żywienia porzucamy promowane w sieci metody i decydujemy się na profesjonalną konsultację z wykwalifikowanym specjalistą. Jeśli zastanawiasz się, kto pomoże Ci rozprawić się z tkanką tłuszczową, nietolerancjami pokarmowi i nauczy Cię komponować jadłospis, odpowiedź może być tylko jedna – dietetyk. Kim jest dietetyk i czym się zajmuje? Sprawdźmy to!

Dietetyk kto to i na czym polega jego praca

By w pełni wyjaśnić, kim jest dietetyk, warto poznać pojęcie które, choć w części przybliży nam trud, z jakim wiąże się praca dyplomowanego dietetyka.

Dietetyka to nauka interdyscyplinarna łącząca wiedzę z zakresu medycyny klinicznej, technologii żywienia, profilaktyki zdrowia, biochemii, fizjologii i patofizjologii. Uporządkowana wiedza będąca efektem wieloletnich badań umożliwiła opracowanie szeregu wytycznych, które wspólnie składają się na tzw. zasady zdrowego odżywiania.

Dietetyk to specjalista ochrony zdrowia, który posiada wiedzę w zakresie żywienia człowieka uwzględniającą wszelkiego rodzaju choroby i schorzenia, który promuje i rozpowszechnia wiedzę z zakresu zdrowego żywienia. Wybierając odpowiedni rodzaj diety, eliminując z jadłospisu produkty będące powodem ów schorzeń i wdrażając spersonalizowane wytyczne, poprzez żywienie przywraca zdrowie i eliminuje dolegliwości chorobowe. Zatem czy dietetyk to cudotwórca, który rozwiąże wszystkie problemy zdrowotne? Cudotwórcą z pewnością nie jest, pomoże Ci za to uporać się m.in. z:

 • celiakią
 • cukrzycą
 • zaburzeniami lipidowymi
 • insulinoopornością
 • zespołem jelita drażliwego
 • chorobami autoimmunologicznymi
 • alergiami pokarmowymi
 • chorobami tarczycy
 • nadwagą i otyłością
 • niedokrwistością

Gro z powyższych schorzeń pomogą wyeliminować nasze diety pudełkowe, powstające pod czujnym okiem najlepszych specjalistów zdrowego żywienia w Polsce. Dzięki nam zmienisz nawyki żywieniowe, a kalkulator kalorii pozostanie jedynie w sferze wspomnień.

 

Czym zajmuje się dietetyk

Choć wydawać by się mogło, że zawód dietetyka to jedynie układanie planów żywieniowych, w rzeczywistości zakres jego działań znacząco wykracza poza codzienne komponowanie jadłospisów.

Do zadań dietetyka należących do dietetyka należą:

 • wyznaczanie obwodów ciała i grubości fałdów skórno-tłuszczowych
 • analiza składu ciała
 • zalecenia żywieniowe i koordynowanie planu żywieniowego
 • dobór niezbędnej suplementacji
 • obliczanie spersonalizowanego zapotrzebowania kalorycznego
 • wyliczanie wskaźników stanu odżywienia, w tym BMI, które możesz obliczyć samodzielnie wykorzystując kalkulator BMI na naszej stronie
 • monitorowanie efektów
 • obliczanie wartości odżywczych
 • prowadzenie programów profilaktycznych

Wykwalifikowany i zaangażowany dietetyk pomoże Ci również wypracować trwałe nawyki żywieniowe, nauczy Cię samodzielnie komponować codzienny jadłospis i wraz z Tobą wypracuje zdrową relację żywieniową. Pamiętaj! Wybierając dietetyka, sugeruj się jego rekomendacjami i doświadczeniem, a nie ceną.

 

Jak zostać dietetykiem

W sieci znajdziesz tysiące samozwańczych dietetyków, którzy bez odpowiedniej wiedzy i wykształcenia głoszą opinie, które wśród wykwalifikowanych specjalistów wywołują jedynie uśmiechy politowania. Niestety wielu zachęconych widmem ekspresowych rezultatów wykorzystuje ich „wiedzę”, znacząco pogarszając stan swojego zdrowia i samopoczucia. Jeśli chcesz zostać dietetykiem, możesz zrobić to, aż na 3 różne sposoby.

 • 5-letnie studia dietetyczne realizujące oficjalny program MPiPS. Kończąc je, uzyskasz tytuł magistra dietetyki
 • Ukończenie szkoły policealnej w zawodzie dietetyk lub specjalista dietetyki
 • Ukończenie kursu stacjonarnego, lub online zawierającego materiał zgodny z MPiPS

Pragniesz zmienić swoje nawyki żywieniowe i poprawić swoje samopoczucie? Chcesz powierzyć swoje zdrowe żywienie w ręce wykwalifikowanych dietetyków i jednocześnie nie martwić się zakupami i codziennym gotowaniem? Sprawdź ofertę naszej diety pudełkowej, która umożliwi Ci realizacje dowolnego wyznaczonego celu. Nasz catering to kilkanaście jadłospisów w różnych wariantach kalorycznych, przygotowanych według precyzyjnie określonych wytycznych, które opracowują dla nas współpracujący z nami dietetycy. To dzięki ich wiedzy i namowie zrezygnowaliśmy z konserwantów i wzmacniaczy smaku, zastępując je świeżymi ziołami i naturalnymi przyprawami, dzięki czemu zyskaliśmy uznanie klientów w całej Polsce. Wybierz jedną z naszych diet, zamów do jednego z 3000 miast na terenie całego kraju i zmień swoje nawyki żywieniowe w najprostszy z możliwych sposobów.

 

Bibliografia:

Wróblewski Jan, Jak zostać dietetykiem?, DZIENNIK PRAWNY, 09.02.2021r.,

dziennikprawny.pl/pl/a/jak-zostac-dietetykiem

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Catering dietetyczny i zdrowe posiłki dla firm
Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS – co to jest
Dieta na piękną skórę
Sprawdzone pomysły na obiad
Dieta śródziemnomorska – przepisy, jadłospis
Seler i sok z selera naciowego
Dieta cukrzycowa w ciąży
Dieta śródziemnomorska: zasady, efekty, produkty dozwolone i zakazane, wady i zalety
Dieta bulionowa zasady
Sportowiec na diecie pudełkowej #WEGE

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety
Zestaw Dieta Standard

Dieta Standardowa

Catering dietetyczny MójCatering to nasza propozycja najbardziej jakościowej diety pudełkowej na rynku! N...