czy mam sibo
Powrót do bloga

Sibo jakie są objawy i przyczyny powstawania

Jeśli zastanawiasz się czy masz SIBO to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego jakie są objawy SIBO i jak sprawdzić czy na prawdę możesz je mieć. Dodatkowo opisaliśmy jak leczy się SIBO oraz odpowiedzieliśmy na najczęściej powtarzające się pytania, które klienci zadają naszym dietetykom.

MójCatering to nie tylko diety pudełkowe, to również grupa dietetyków, która codziennie odpowiada na Wasze pytania na temat zdrowego odżywiania i problemów około trawiennych.

Jakie są przyczyny choroby Sibo?

Zazwyczaj choroba Sibo zaczyna się, gdy jelito cienkie nie przesuwa jedzenia w takim tempie jak powinno. Bakterie rosną i utrzymują się zbyt długo. Jeśli „dobre” bakterie, które pomagają w trawieniu pokarmu, nie nadążają za szkodliwymi bakteriami. Wtedy „złe” bakterie mogą się rozmnażać zbyt szybko, prowadząc do braku równowagi. 

 1. Powikłania operacji jamy brzusznej, w tym pomostowanie żołądka w przypadku otyłości i gastrektomia w leczeniu wrzodów trawiennych i raka żołądka
 2. Problemy strukturalne w jelicie cienkim i wokół niego, w tym blizny (zrosty jelitowe), które mogą owijać się wokół jelita cienkiego oraz wybrzuszenia tkanki, które wystają przez ścianę jelita cienkiego (uchyłkowatość jelit)
 3. Niektóre schorzenia, w tym choroba Leśniowskiego-Crohna,
 4. Zapalenie jelit popromienne, twardzina, celiakia, cukrzyca lub inne schorzenia, które mogą spowolnić ruch (ruchliwość) żywności i produktów przemiany materii przez jelito cienkie

 

Skąd mam wiedzieć, czy mam SIBO lub IBS – czym się różnią?

SIBO i IBS mają wiele bardzo podobnych objawów i często osoba chora na SIbo ma również IBS. Główna różnica między SIBO i IBS polega na tym, że przerost bakterii można zweryfikować klinicznie i leczyć. Natomiast IBS jest zaburzeniem czynnościowym, które jest diagnozowane dopiero, gdy objawy nie mogą być wyjaśnione klinicznie.

 

Jakie są objawy SIBO?

 • utrata apetytu
 • ból brzucha
 • mdłości
 • wzdęcia
 • nieprzyjemne uczucie sytości po jedzeniu
 • biegunka
 • zaparcia
 • przelewanie się w brzuchu
 • utrata wagi
 • niedożywienie

 

Jak wygląda kupa SIBO?

Podczas choroby SIBO kupa jest mocno charakterystyczna – zazwyczaj oleista i śmierdząca, przez złe wchłanianie tłuszczu. Dzieje się tak gdyż w przypadku SIBO brakuje kwasów żółciowych odpowiedzialnych za rozkład i wchłanianie tłuszczu.

 

Czy SIBO może boleć? Co czuje osoba chorująca na SIBO?

Choroba SIBO może powodować bardzo bolesne gazy, permanentne wzdęcia, nudności, odbijanie i inne objawy ogólnoustrojowe. Osoby chorujące na SIBO, często skarżą się, że uczcie pełności towarzyszy im cały czas. Dodatkowo wiele osób określa swoje uczucie jako „zamglenie”. Są często zmęczeni i apatyczni. Do tego skarżą się na bóle stawów i kości.

 

Jak sprawdzić czy mam chorobę SIBO?

Jeśli występują u Ciebie charakterystyczne objawy choroby SIBO koniecznie wykonaj test oddechowy wodorowo-metanowy z laktulozą. Pacjent spożywa laktulozę (cukier), a następnie w określonych odstępach czasu (zazwyczaj co 15-20min) wydmuchuje powierzę do rurki. W wydychanym powietrzu mierzony jest wodór i metan. Jeśli poziom wodoru wzrośnie do pewnego poziomu w wyznaczonym czasie, oznacza to obecność SIBO.

Czy probiotyki pogarszają SIBO?

Stosowanie probiotyków może potencjalnie zwiększyć ryzyko wystąpienia SIBO metanowego, czyli tego, który jest powiązany z objawami z przewagą zaparć.

 

Jakie zioła leczą SIBO?

Zioła zalecane osobom chorujących na SIbo to:

 • Filodendron.
 • Coptis chinensis.
 • Goldenseal.
 • Korzeń winogronowy z Oregonu.
 • Kwaśnica

Na czym polega leczenie SIBO?

Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę Sibo koniecznie udaj się do gastrologa. Gastrolog przeprowadzi z Tobą wywiad i zaleci odpowiednie badania. Jeśli obawy się potwierdzą lekarz przepisze Ci antybiotyk. Pamiętaj, jeśli podejrzewasz, że masz SIBO, ważne jest, aby pracować z doświadczonym lekarzem.

 

Czy ocet jabłkowy leczy i pomaga w SIBO?

Tak, ocet jabłkowy może pomóc w walce z SIBO. Ocet jabłkowy pomaga zoptymalizować poziom kwasu żołądkowego. Spożywając go razem z posiłkami pomożesz utrzymać zdrowe PH żołądka, a więc stworzyć środowisko mniej sprzyjające SIBO.

Jak mogę leczyć SIBO w domu – SIBO leczenie naturalne:

 • Stosuj dietę niskowęglowodanową
 • Wyeliminuj nieprzyjazne bakterie z jelita cienkiego za pomocą ziół, takich jak olejek miętowy w powłoce dojelitowej
 • zastąp złe bakterie dobrymi bakteriami, takimi jak probiotyki 
 • Uzupełnij enzymy trawienne.

Czy SIBO można leczyć ziołami ?

Badania wykazały, że połączenie allicyny, oregano i ekstraktu z miodli indyjskiej może pomóc w walce z metanowym SIBO. Inną korzystna mieszanką jest połączenie berberyny, oregano i ekstraktu z miodli indyjskiej.

Czy SIBO może samo zniknąć?

Niestety nie. Osoby chorujące na SIBO muszą pozbyć się niechcianych bakterii z jelita cienkiego antybiotykami. Możesz je leczyć stosując odpowiednią dietę, zmieniając nawyki żywieniowe czy odpowiednimi ćwiczeniami, jednak na początku leczenie farmakologiczne jest niezbędne. 

Chociaż Twoje jelito cienkie jest naturalnym domem dla niektórych bakterii, większość bakterii powinna żyć w jelicie grubym. Czy SIBO może odejść samo? Nie, SIBO musi zostać zaadresowany, aby odejść. Możesz nieumyślnie leczyć SIBO, jeśli zmienisz dietę, zmienisz leki lub zaczniesz regularnie ćwiczyć.

Jak długo trwa leczenie SIBO?

Dobra wiadomość jest taka, że dobrze dobrane leczenie może szybko wyleczyć Cię z SIBO. Poza antybiotykoterapia należy wyeliminować przyczynę jego powstania. Niestety SIBO to choroba, która lubi nawracać, dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiedniej diety na co dzień. 

SIBO można wyleczyć u większości ludzi, lecząc podstawową przyczynę i eliminując przerost bakterii za pomocą jednego lub dwóch tygodni antybiotykoterapii. Jednak skuteczność antybiotyków może być ograniczona. W wielu przypadkach pacjenci z powodzeniem leczeni antybiotykami ponownie doświadczą SIBO w ciągu dziewięciu miesięcy.

Czy stres powoduje lub ma wpływ na powstanie SIBO?

Stres osłabia układ odpornościowy, umożliwiając przerost złych bakterii lub infekcję, która może wymagać antybiotyków. Antybiotyki są często powodem rozwoju SIBO. Dodatkowo stres zaburza ruchliwość jelit, spowalniając przepływ pokarmu i bakterii przez jelito, co potęguje objawy SIBO.

Czy mogę odczuwać zmęczenie od SIBO

SIBO może powodować nie tylko problemy trawienne. Osoby chore na SIBO często skarżą się na problemy takie jak: zmęczenie, mgła mózgowa, zły nastrój, ból głowy, ból stawów a nawet obniżone libido.

Czy SIBO może powodować wypadanie włosów?

Sibo może powodować wypadanie włosów, a także bóle stawów, bóle głowy, nerwobóle, niemożność przybrania lub utraty wagi, zaburzenia równowagi hormonalnej takie jak niedoczynność tarczycy, niepłodność, brak miesiączki, endometriozę.

Czy ćwiczenia pogarszają SIBO?

Sport może pogarszać objawy SIBO, gdyż ćwiczenia są dla organizmu stresorem. Osoby chorujące na SIBO powinny zamienić ciężkie treningi na te o obniżonej intensywności. 

Czy SIBO jest poważną chorobą?

Nieleczona SIBO może prowadzić do poważnych powikłań, w tym niedoborów składników odżywczych, odwodnienia i niedożywienia. Stan można leczyć, ale może również nawracać. Jeśli podejrzewasz, że masz SIBO, ważne jest, aby pracować z doświadczonym lekarzem.

 

Co się dzieje, gdy SIBO nie jest leczone?

Jeśli chorujesz na SIBO i nie podejmujesz leczenia, grozi Ci niedobór składników odżywczych, odwodnienie i niedożywienie. Dzieje się tak z powodu złej wchłanialności tłuszczów, białek i węglowodanów. Objawy takie jak wzdęcia, zaparcia czy gazy to również nieodłączne efekty SIBO.

 

Jakie witaminy suplementować przy SIBO?

W trakcie kuracji osób chorujących na SIBO poleca się uzupełnianie określonych witamin i minerałów, których brakuje. Powszechne niedobory skorelowane z SIBO to między innymi: B12, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach D, E, K, wapń i magnez.

 

Jak sprawdzić czy mam SIBO – Test Sibo

Jeśli chcesz potwierdzić SIBO koniecznie wykonaj test oddechowy wodorowo-metanowy z laktulozą. Takie badanie trwa około 3 godzin w cyklach pomiarowych co 15-20 minut. Pierwsza próbka wydychanego powietrze pobierana jest po 12 godzinach całkowitego postu (bez jedzenia, bez picia, bez mycia zębów, bez płukania ust), druga próbka po umyciu zębów pastą bez cukru. Po drugim pobraniu próbki pacjent otrzymuje do wypicia laktulozę rozcieńczoną wodą i dopiero od momentu jej spożycia rozpoczyna się cykl pobierania próbek, każda co 15-20 minut. Badanie trwa zazwyczaj między 2,5-3 godziny. Jeśli pacjent ma wolniejszy niż standardowy pasaż wówczas zdanie zostaje wydłużone do nawet 4 godzin. Decydując się na test wodoworo-metanowy należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. To przygotowanie do testu oddechowego pod kątem SIBO da gwarancję prawdziwego wyniku. Złe przygotowanie zaburzy wynik.

Przygotowanie do testu sibo

Jak przygotować się do testu oddechowego SIBO wodorowo-metanowego z laktulozą?

 1. Cztery tygodnie przed wykonaniem testu oddechowego SIBO nie można:
 • przyjmować antybiotyków,
 • wykonywać kolonoskopii,
 • wykonywać fluoroskopii,
 • Wykonywać Ileostomia (z wyjątkiem diagnozy przerostu bakteryjnego).
 1. Przygotowanie – Tydzień przed testem oddechowym SIBO, nie można przyjmować:
 • środków zagęszczających ani rozluźniających stolec,
 • witamin ani suplementów zawierających fruktozę jako środek aromatyzujący albo laktozę jako wypełniacz,
 • suplementów błonnika,
 • prebiotyków i probiotyków,
 • Przyjmować inhibitory pompy protonowej i antagonistów receptora H2.
 1. Osoby z zaparciami powinny stosować dietę 3 dni przed badaniem. 
 2. Osoby z biegunką dietę powinny stosować 1 dzień przed badaniem.

Dieta przed testem na sibo

 1. Produkty niedozwolone przed testem oddechowym SIBO:
 • ziarna zbóż i przetwory zbożowe (w tym pieczywo),
 • mleko i produkty mleczne,
 • owoce i przetwory owocowe,
 • warzywa,
 • marynowane lub kiszone warzywa,
 • orzechy, nasiona i rośliny strączkowe,
 • wszystkie produkty zawierające syrop kukurydziany i wysokiej zawartości fruktozy, produkty bezcukrowe, keczup, miód, musztarda itp.
 1. Produkty dozwolone przed testem:
 • pieczony lub grillowany kurczak, indyk lub ryba z małą ilością soli,
 • biały ryż gotowany na parze,
 • jajka,
 • woda,
 • kawa czarna,
 • herbata czarna,
 • sól,
 • tofu,
 • komosa ryżowa (quinoa),
 • mięso (bez przetworzonych produktów np. kabanosy, szynka ZABRONIONE).
 1. Dobę przed badaniem nie wolno palić papierosów
 2. 12 godzin przed testem nie można przyjmować żadnych pokarmów. Ostatni posiłek powinien być lekki, nie może zawierać błonnika. Pacjent powinien pić tylko niegazowaną wodę. 
 3. W dniu badania pacjent nie może palić, żuć gumy ani cukierków, wykonywać ćwiczeń gimnastycznych, używać kleju do protez zębowych,

Test sibo w domu

Istnieje możliwość wykonania testu oddechowego wodorowo-0metanowego w domu. W tym celu należy zamówić odpowiednią aparaturę i postępować zgodnie z instrukcją. Pacjent otrzymuje szczelne woreczki, do których zgodnie z harmonogramem wydycha powietrze.  Napełnione woreczki odsyła do miejsca pobrania aparatury, które dokona odczytu wyników i potwierdzi SIBO.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Dieta Low IG – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dietetyk – kim jest i czym się zajmuje?
Dieta PUDEŁKOWA w ciąży – co jeść a czego unikać?
Dieta lekkostrawna – lista produktów dozwolonych na diecie lekkostrawnej
Jak schudnąć z brzucha – domowe sposoby, dieta, ćwiczenia
Jak schudnąć 5 kg – ćwiczenia, dieta, efekty
Zdrowe przekąski dla dzieci – do szkoły i przedszkola
Dieta paleo – zasady, efekty, przeciwwskazania
Wątroba – jakie pełni funkcje w naszym organizmie
Celiakia – objawy, przyczyny, leczenie

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michalina
Gość
Michalina
1 rok temu

jestem chora na sibo od ponad dwoch lat. Mogę szczerze napisac, ze Sibo to wredna i bardzo trudna do wyleczenia choroba.

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety

Dieta Niskowęglowodanowa

Szukasz diety, która pozwoli Ci schudnąć? Chcesz ograniczyć węglowodany i zastąpić je zwiększoną ilością ...