Powrót do bloga

Zdrowie jesienią

Jesień to ten czas w roku, który daje nam mnóstwo sezonowych warzyw i owoców. Jest wiele gatunków, których sezon trwa przez kilka dobrych miesięcy.

Jesień – królowa owoców i warzyw

Jesień to ten czas w roku, który daje nam mnóstwo sezonowych warzyw i owoców. Jest wiele gatunków, których sezon trwa przez kilka dobrych miesięcy. Jest też kilka, które w naszym klimacie rosną przez cały rok.

Ciekawostką jest, że te najbardziej płodne pod względem ilości gatunków są miesiące od początku lipca do końca października. Co to oznacza? Że większość warzyw i owoców, które kupimy w tym czasie będzie naprawdę wartościowe i dojrzałe, a przede wszystkim pyszne. 

Co jeść podczas jesieni?

Jesień to świetny moment na zakup polskich śliwek, winogron, malin, nektarynek czy brzoskwiń. Popularnymi owocami są także borówki amerykańskie. Nie można zapomnieć o pysznych i zdrowych jabłkach oraz gruszkach! 

Wrzesień to miesiąc, w którym dojrzewają niezwykłe warzywa, takie jak bakłażan, brokuł, burak, cukinia, brukselka, kalafior, kalarepa, dynia, kapusta biała i czerwona, karczochy, marchewka i papryka. Każdy z wyżej wymienionych owoców i warzyw jest prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów. To właśnie dlatego koniec lata i jesień to okres robienia zimowych zapasów. Mamy na myśli przepyszne konfitury i dżemy, a także soki i nalewki, które pomagają rozgrzewać i walczyć z przeziębieniem.

Oczywiście wszystkie jesienne owoce i warzywa dobrze jeść na bieżąco. Jedzmy jak najwięcej w postaci surowej, pijmy tłoczone na zimno soki i róbmy kiszonki, a kiedy przygotowujemy na ciepło, wybierajmy taki sposób obróbki termicznej, który pozwoli zachować większość witamin i składników odżywczych.

Dlaczego warto?

  • Owoce i warzywa uprawiane i zbierane we właściwym czasie, to gwarancja smaku ale też wysoka zawartość mikro i makroskładników. 
  • Sezonowe jest tańsze! Zatem można się nimi cieszyć do woli bez nadwyrężania budżetu.
  • Sezonowe jest ekologicznie. Warzywa i owoce, które dojrzewają poza sezonem, uprawiane są zwykle z wykorzystaniem dużej ilości sztucznych nawozów.
    Ponadto, jeśli wybieramy polski, lokalny produkt, wiemy, że nie wymagał tak odległego transportu, a w związku tym dodawania konserwantów
  • Kupowanie sezonowo to wspieranie lokalnych firm i małych polskich dostawców. 

Wspieramy lokalnie

W naszym cateringu dietetycznym pracujemy głównie na warzywach i owocach sezonowych. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze dania były pyszne, zdrowe i bogate w wartości odżywcze. Dodatkowo wspieramy mniejszych dostawców i bazujemy na polskich produktach. 

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Jak skutecznie schudnąć na taniej diecie odchudzającej?
Jajko na twardo – wartości odżywcze, kalorie i korzyści dla zdrowia
Herbaty przy refluksie – jakie pić?
Mój Catering kod rabatowy promocja
Pomysł na obiad Low FODMAP
Refluks – mleko w diecie refluksowej
Refluks w ciąży – jak sobie radzić?
Nadkwasota – objawy, przyczyny, leczenie
Dieta przy zgadze – co jeść, a czego unikać?
Jodek potasu – co to jest i dla kogo jak
Powrót do bloga