refluks ukryty u niemowlaka
Powrót do bloga

Jak rozpoznać refluks u niemowlaka?

Refluks to bardzo częsta przypadłość u malutkich dzieci, która polega na powolnym ulewaniu się pokarmu w niedługim czasie po karmieniu piersią/butelką lub w jego trakcie. Ulewanie się pokarmu w wieku niemowlęcym w niektórych przypadkach jest zagrożeniem dla zdrowia dziecka. Przyczyną refluksu u niemowląt jest niedojrzałość układu pokarmowego w tym zwieracza przełyku. Niedojrzałość układu trawiennego jest całkowicie naturalna i dotyczy aż połowy niemowląt, głównie wcześniaków. W większości przypadków ulewanie po posiłku występuje do 8 miesiąca życia, w niektórych przypadkach może trwać nawet do roku. Badania potwierdzają, że ulewanie dla niemowlaka jest naturalne, niegroźne i niesprawiające bólu. Inaczej ma się refluks, który może powodować inne groźne choroby, np. astmę, zapalenie krtani, powracające zapalenie płu, zapalenie przełyku lub przewlekłe zapalenie oskrzeli. Jeśli chcesz wiedzieć, jak rozpoznać refluks u niemowlaka oraz czy i w jaki sposób możesz ulżyć swojemu dziecku, koniecznie przeczytaj nasz tekst.

 

 

Refluks u niemowlaka objawy:

•      problemy z przełykaniem pokarmu

•      prężenie się/odginanie podczas karmienia

•      bóle brzucha

•      wymioty

•      tendencje do krztuszenia się

•      nocny kaszel

•      chrypka

•      czkawka po karmieniu

•      niechęć do przyjmowania pokarmu

•      zaburzenie koordynacji czynności przyjmowania pokarmu

•      zaburzenie połykania (dysfagia)

•      ból w trakcie połykania (odynofagia)

•      zaburzenia snu

•      drażliwość

•      utrata wagi

•      częste infekcje ucha

•      odginanie głowy w trakcie karmienia

•      odmowa jedzenia

•      zespół Sandifera.

Najczęściej na patologiczne ulewanie u niemowlaka pomaga zmiana diety lub sposobu karmienia. W ciężkich przypadkach konieczne jest wdrożenie leków. Jeśli zauważysz któryś z objawów refluksu, niezwłocznie skonsultuj się z pediatrą.

 

Refluks ukryty u niemowlaka

Ukryty refluks u niemowlaka występuje w przypadku gdy treść żołądka cofa się tylko do przełyku i nie powoduje klasycznego ulewania. Zarzucona treść żołądkowa zalegająca w przełyku powoduje u malucha podrażnienie śluzówki, pieczenie i ból. Refluks ukryty u niemowląt poza standardowymi objawami może objawiać się:

•      niechęcią do leżenia na brzuszku

•      niechęcią do zabaw nóżkami

•      nadmiernym apetytem lub brakiem apetytu

•      odbijanie po kilku godzinach od karmienia

Bolesny refluks u niemowlaka

Refluks spowodowany niedostatecznym rozwinięciem zwieracza dolnego żołądka jest procesem naturalnym i zazwyczaj bezbolesnym. Bóle refluksowe u niemowląt występują podobnie jak w przypadku dorosłych w postaci bólu w klatce piersiowej i uczucia palenia w przełyku.

 

Co na refluks u niemowlaka?

Sposobów na refluks jest sporo. Zarówno liczne domowe sposoby na refluks, jak i farmaceutyki skutecznie niwelują uciążliwe objawy. Jednak nie wszystkie sposoby, które sprawdzają się u osób dorosłych, można zastosować u dzieci. W przypadku niemowląt ilość sposobów na walkę z refluksem jest ograniczona. Nie oznacza to, że jesteś całkowicie bezradna. Oto, kilka sposobów, które pomogą Ci zminimalizować objawy refluksu:

•      Nie odkładaj malucha bezpośrednio po posiłku. 30 minut po każdym posiłku dziecko powinno zachować pozycję pionową, po tym czasie połóż dziecko na brzuchu lub lewym boku.

•      W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym wybierz te, które jest bardziej gęste.

•      Karm malucha częściej i mniejszymi porcjami.

•      Karm niemowlę tak, by było jak najbardziej wyprostowane.

Jeśli żaden ze sposobów nie działa, skonsultuj się z lekarzem lub położną.

 

Kiedy mija refluks u niemowlaka?

Na refluks niemowlęcy cierpi co drugi noworodek. Refluks żołądkowy u niemowlaka występuje do około 8 miesiąca życia. W niektórych przypadkach objawy refluksu mogą występować nawet do 1-go roku życia. Powyższe sposoby pomogą Ci zmniejszyć negatywne objawy i poprawić komfort życia swojego maluszka. Niektóre objawy refluksu mogą być mylone z innymi chorobami, dlatego bacznie obserwuj swoje dziecko i gdy tylko masz jakiekolwiek wątpliwości, umów się na wizytę do lekarza. Refluks a tarczyca? Jedną z chorób, która daje podobne objawy, a wcale nie jest zależna od refluksu i może występować zarówno razem, jak i całkowicie osobno, jest choroba tarczycy.

O ile refluks u niemowląt jest zazwyczaj nieszkodliwy, bezbolesny i naturalny, u dorosłych uważany jest za patologię. Za refluks u dorosłych podobnie jak u niemowląt odpowiada zwieracz dolny przełyku odpowiedzialny za domykanie żołądka. Różnicą jest powód jego nie domykania, u dzieci jest to niedostatecznie wykształcony układ pokarmowy, u dorosłych zaś zbyt niskie ciśnienie wytwarzane przez mięsień zwieracza, które powoduje jego niepełne domknięcie. W konsekwencji niestrawiony pokarm wraz z sokami żołądkowymi przedostaje się do przełyku. Refluks to choroba ludzi zestresowanych, otyłych i stosujących złą dietę.

 

Refluks u kobiet

Choć choroba ta nie jest zależna od płci, to ciąża i okres karmienia dodatkowo sprzyja pojawieniu się negatywnych objawów choroby refluksowej. Jeżeli cierpisz na przewlekły stres, prowadzisz nieregularny tryb życia, źle się odżywiasz, jesz w pośpiechu, jesteś w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia refluksu żołądkowego. Poniższe dolegliwości mogą wskazywać na początek choroby refluksowej żołądka:

•      palenie w przełyku

•      odbijanie

•      przewlekły kaszel i chrypka

•      ból w klatce piersiowej

Podstawowym sposobem do walki z GERD poza farmakoterapią, jest odpowiednia dieta przy refluksie. Jako młoda matka  masz milion rzeczy na głowie i ciężko znaleźć Ci czas na zdrową i pełnowartościową dietę. Jeśli zależy Ci na zdrowiu, dobrym samopoczuciu oraz szybkim powrocie do formy po ciąży, musisz zadbać o dobrze zbilansowane regularne posiłki. Jeśli brak Ci czasu na gotowanie, doskonałym rozwiązaniem jest catering dietetyczny.

 

Dieta pudełkowa przy refluksie

Oferta diety pudełkowej skierowana jest do wszystkich niezależnie od wieku i płci, którzy chcą zadbać o zdrowie i sylwetkę. Dieta optymalna to najlepsze rozwiązanie przede wszystkim dla osób z refluksem, jak również dla kobiet w ciąży i mam karmiących. Z dietą pudełkową oszczędzasz nie tylko czas na zakupy i gotowanie, ale również pieniądze oraz dbasz o środowisko. Dzięki temu, że dostajesz dokładnie takie porcje, jakie powinieneś zjeść, nie marnujesz i nie wyrzucasz zakupionej żywności. Decydując się na catering dietetyczny, powierzasz swoje zdrowe odżywianie dietetykom i kucharzom z wieloletnim doświadczeniem. Posiłki w wygodnych hermetycznie pakowanych pudełkach, wczesnym rankiem dostarczane są pod drzwi. Atrakcyjny cennik diet i smaczne pełnowartościowe posiłki to tylko niektóre z powodów, dla których warto zdecydować się na ten model odżywiania. Jeśli pomimo braku czasu w trudnym okresie wychowawczym, chcesz zadbać o swoje zdrowie, sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy – dieta pudełkowa oferta.

 

FAQ

1.     Jak sprawdzić, czy niemowlę ma refluks?

Jeśli Twój maluch ulewa, pręży się i odgina głowę w trakcie karmienia,   najprawdopodobniej ma refluks.

 

2.     Ile może trwać refluks u niemowląt?

Refluks zazwyczaj występuje do 8 miesiąca życia. W odosobnionych przypadkach refluks         utrzymuje się nawet do roku.

 

3.     Jak układać dziecko z refluksem?

30 min po posiłku dziecko powinno zachować pozycję pionową, następnie połóż dziecko na      brzuchu lub lewym boku.

 

4.     Czy smoczek pomaga na refluks?

Ssanie smoczka po karmieniu ogranicza cofanie się treści żołądkowej do przełyku.

 

5.     Jak karmić niemowlaka z refluksem?

Aby ograniczyć ryzyko refluksu karm niemowlę tak, by było, jak najbardziej wyprostowane.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Dieta miażdżycowa – co jeść a czego nie jeść przy miażdżycy?
Nietolerancja laktozy u niemowląt – czy mija i jak ją rozpoznać?
Nietolerancje pokarmowe – jakie są najczęściej spotykane przykłady?
Nietolerancja glutenu – objawy, diagnostyka, dieta
Zdrowe przekąski na imprezę – szybkie i tanie przepisy
Uczulenie na gluten – jak się objawia i jaką dietę stosować?
Przepisy na diecie paleo – proste i tanie pomysły na posiłki
Dieta Dąbrowskiej – przepisy, jadłospis
Dieta Dąbrowskiej – zasady, efekty, przeciwwskazania
Dieta matki karmiącej – co jeść a czego nie jeść?

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety

Dieta Niskowęglowodanowa

Szukasz diety, która pozwoli Ci schudnąć? Chcesz ograniczyć węglowodany i zastąpić je zwiększoną ilością ...