Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy?
Każdy z nas marzy o atrakcyjnym wyglądzie. Kobiety dążą do zgrabnej sylwetki, mężczyźni marzą o imponującej muskulaturze. W ciągle zabieganym społeczeństwie coraz więcej ludzi boryka się ze wstydliwą nadwagą i otyłością. Nadprogramowe kilogramy to problem dotyczący sporej części społeczeństwa, coraz częściej niestety również najmłodszych. Oprócz źle zbilansowanej diety, za nadwagę i otyłość odpowiadają różne choroby autoimmunologiczne i metaboliczne. Choroby te utrudniają proces redukcji zgromadzonej tkanki tłuszczowej i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Prawidłowo skonstruowana dieta odchudzająca z odpowiednią podażą kalorii, w wielu chorobach umożliwia skuteczną redukcję i utrzymanie optymalnej masy ciała. Czy odchudzanie przy niedoczynności tarczycy jest możliwe? Oczywiście, że tak. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co jest ważne podczas odchudzania przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto.
Czy można schudnąć przy niedoczynności tarczycy?
Każde odchudzanie to długi i żmudny proces. W niedoczynności tarczycy oraz chorobie Hashimoto, gdzie metabolizm może być spowolniony nawet o 30%, odchudzanie jest bardziej wymagające i czasochłonne, ale nie niemożliwe. Jeśli uzbroisz się w cierpliwość, to nie dość, że zrzucisz kilka nadprogramowych kilogramów, to jeszcze dodatkowo wspomożesz naturalne leczenie Hashimoto. Pamiętaj, że zdecydowanie łatwiej jest przytyć, niż zredukować zbędne kilogramy, dlatego uważnie dobieraj produkty w swojej diecie. Podstawową zasadą każdej diety odchudzającej, jest ujemny bilans kaloryczny tzw. deficyt. Najprościej mówiąc, musisz dostarczać do swojego organizmu mniej kalorii, niż spalasz w ciągu dnia. Zapotrzebowanie kaloryczne obliczysz za pomocą wzoru Harrisa-Benedicta lub zautomatyzowanymi kalkulatorami dostępnymi w sieci. W przypadku Hashimoto, obliczenie zapotrzebowania jest niezwykle trudne. Metabolizm osoby chorej może spowalniać nawet o kilkadziesiąt procent w porównaniu do osoby z prawidłowym poziomem hormonów tarczycy. Według badań osoby zmagające się z niedoczynnością tarczycy mogą mieć zapotrzebowanie mniejsze nawet o 37% w stosunku do osoby zdrowej. Dlatego, jeśli mimo wielu prób odchudzania, nie widzisz efektów, skonsultuj swoją dietę z wykwalifikowanym dietetykiem.
Niedoczynność tarczycy dieta odchudzająca
Każda dieta odchudzająca ma swoje założenia, których należy przestrzegać. Schudnięcie przy niedoczynności tarczycy jest możliwe, ale trzeba przestrzegać wielu zasad i po prostu cały czas mieć sę na baczności.
Co zrobić żeby schudnąć przy niedoczynności tarczycy?
• wyeliminuj stres
• pij minimum 2 litry wody dziennie
• wybieraj produkty nieprzetworzone
• unikaj tłuszczy rafinowanych (olej słonecznikowy, sojowy, kukurydziany)
• dodaj do swojej diety wielonienasycone kwasy tłuszczowe
• nie spożywaj soi
• uprawiaj sport
• nie jedz przed snem
• zadbaj o odpowiednią podaż błonnika pokarmowego
• dbaj o witaminy i minerały
• jedz węglowodany z niskim indeksem glikemicznym
• jedz 5-6 posiłków dziennie.
W diecie odchudzającej przy niedoczynności tarczycy, musisz zadbać o odpowiednią podaż witamin i minerałów. Szczególną uwagę zwróć na odpowiednią ilość:
• B12 – jej niedobór powoduje zaparcia i zmęczenie
• witamina C i E – niezbędne do wchłaniania tłuszczy
• cynku – niezbędny do produkcji TSH. Charakteryzuje się silnym działaniem przeciwzapalnym
• omega 3 – wpływa korzystnie na funkcje kognitywne, pomaga w redukcji stanów zapalnych
• witaminy D – zmniejsza redukcję cytokin prozapalnych
• selenu – niedobór selenu pogłębia zaburzenia autoimmunologiczne
• magnezu – polepsza działanie uszkodzonej tarczycy
• żelaza – niedobór żelaza jest uważany za jeden z powodów niedoczynności tarczycy.
Dobrze zaplanowana dieta przy hashimoto w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną, z pewnością przyniesie oczekiwane rezultaty w postaci redukcji tkanki tłuszczowej. Badania potwierdzają, że regularna aktywność fizyczna przyspiesza metabolizm, także u chorych na niedoczynność tarczycy. Zalecanymi aktywnościami fizycznymi, które pomogą w procesie odchudzania są:
• ćwiczenia aerobowe
• aerobik
• joga
• bieganie
• pływania
• jazda na rowerze
• jogging
Według badań nie zaleca się ćwiczeń, które zmuszają do krótkotrwałego, ciężkiego wysiłku np. podnoszenie ciężarów. Nie oznacza to, że należy całkowicie zrezygnować z treningu siłowego, który dobrze zaplanowany, napędzi metabolizm, ujędrni sylwetkę i umożliwi zbudowanie wymarzonej muskulatury. Pamiętaj, żeby podczas treningów zachować umiar i dostosować intensywność do swoich możliwości. Po aktywności fizycznej pozwól organizmowi na regenerację zmęczonych treningiem mięśni. Ćwicz regularnie, stopniowo zwiększając intensywność, maksymalnie 3-4 razy w tygodniu. Regularna aktywność fizyczna nie tylko przyspieszy redukcję tkanki tłuszczowej, sprawi również, że Twoje ciało stanie się bardziej jędrne i umięśnione.
Co jeść przy niedoczynności tarczycy aby schudnąć
W diecie odchudzającej przy niedoczynności tarczy musisz dokładnie zaplanować swój codzienny jadłospis. Ważna jest nie tylko ilość spożywanych białek, tłuszczu i węglowodanów, ale także ich jakość i źródło. Sprawdź jakie produkty musisz włączyć w swojej pełnowartościowej diety odchudzającej przy niedoczynności tarczycy:
• Białko to niezwykle ważny składnik dla każdego człowieka. W diecie przy niedoczynności tarczycy białko powinno stanowić nie więcej niż 25% całkowitego zapotrzebowania kalorycznego. Podwyższona zawartość białka w diecie przyspiesza metabolizm, co przyspiesza proces redukcji tkanki tłuszczowej. Najlepszymi źródłami białka są: ryby morskie i skorupiaki (makrela, śledź, dorsz, halibut, łosoś, ostrygi), jaja, podroby, chude mięsa (wieprzowina, wołowina, drób).
Jeśli bliski Ci los zwierząt i starasz się nie spożywać mięsa zwierzęcego wegetariańskie przepisy przy hashimoto dostępne w sieci, z pewnością pomogą Ci w skonstruowaniu zdrowych i smacznych potraw wspomagających proces odchudzania. Dieta wegetariańska z dużą ilością warzyw oraz owoców jest jedną z najczęściej wybieranych diet przez osoby mające problemy z tarczycą.
• Węglowodany – w diecie Hashimoto stawiaj na pełnowartościowe źródła węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym (IG). Zalecane źródła węglowodanów: owies, amarantus, mąka ryżowa, ryż brązowy, kasza gryczana, makaron pełnoziarnisty.
• Tłuszcze – wyeliminuj z jadłospisu tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i tłuszcze trans. Zastąp je zdrowymi tłuszczami roślinnymi bogatymi w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, znajdziesz je m.in. w: awokado, oleju lnianym, oliwie z oliwek oraz oleju MCT.
Warzywa i owoce w Hashimoto są źródłem witamin, minerałów i błonnika. Tych warzyw i owoców nie powinno zabraknąć w Twojej diecie:
• Warzywa – kabaczek, buraki, dynia, cukinia, papryka, sałata, ziemniaki, seler, pietruszka, marchew, grzyby, ogórki
• Owoce – jabłka, mango, ananas, maliny, jagody, borówki, poziomki, kiwi, śliwki, agrest, morele.
Jeśli dotychczas stołowałeś się na mieście, a gotowanie nie sprawia Ci przyjemności, lub nie masz na nie po prostu czasu, wypróbuj catering dietetyczny. Jego podstawową zaletą jest oszczędność czasu. Nie musisz martwić się zakupami, gotowaniem oraz liczeniem kalorii. Wybierając catering dietetyczny, powierzasz zdrowie specjalistom, którzy zadbają, by zamówione przez Ciebie posiłki były smaczne, zdrowe i pełnowartościowe. Dieta pudełkowa hashimoto dostarczana codziennie rano pod Twoje drzwi zapakowana jest w hermetyczne pojemniki, które wygodnie zabierzesz do szkoły lub pracy. Catering dietetyczny to świetna opcja dla całych rodzin, które przez brak czasu na gotowanie, zmuszone są do stołowania się wątpliwej jakości posiłkami na mieście. Dzięki naszemu cateringowi odzyskasz zdrowie i energię, a czas zaoszczędzony na gotowaniu spędzisz tak, jak lubisz.
Najciekawsze wpisy na naszym blogu:
Dieta przy problemach z woreczkiem żółciowym – jak się odżywiać?
Dieta przy zapaleniu żołądka – co jeść a czego nie?
Skaza białkowa u dorosłych – objawy, rozpoznanie, dieta
Skaza białkowa a nietolerancja laktozy – główne różnice
Dieta bez laktozy – jakie produkty wybierać przy nietolerancji laktozy?
Nietolerancja laktozy – objawy, przyczyny, leczenie
Nietolerancja glutenu u niemowląt – jakie są objawy?
Dieta przy chorobie wieńcowej – jak się odżywiać?
Dieta przy arytmii serca – co jeść przy arytmii?
Dieta po zawale – co jeść a czego nie jeść po zawale serca?