maltodekstryny co to
Powrót do bloga

Maltodekstryna – co to jest i jakie są skutki uboczne?

Czy maltodekstryny są powszechnie stosowane?

Maltodekstryna jest jednym z najpopularniejszych składników dodawanych do produktów spożywczych, stosowanym już od lat pięćdziesiątych Można ją znaleźć również w produktach dla niemowląt i dzieci. Ma postać białego proszku i jest praktycznie bez smaku, pomimo to jest bardzo kaloryczna i ma wysoki IG. Nie powinny jest stosować osoby cierpiące na cukrzycę, insulinooporność oraz osoby, którym zależy na smukłej i pięknej sylwetce.

 

Co to jest maltodekstryna?

Maltodekstryna jest węglowodanem sztucznie pozyskiwanym ze skrobi ryżowej, owsianej, jęczmiennej i kukurydzianej. Modyfikowana skrobia, bo właśnie tym jest maltodekstryna to organiczny polimer, który wraz z celulozą tworzy najbardziej rozpoznawalne związki w przyrodzie. Maltodekstryna powstaje wskutek czynników:

•      fizycznych

•      enzymatycznych

•      chemicznych

Pod wpływem tych czynników zmienia swoje pierwotne właściwości. Maltodekstryna pozyskiwana jest poprzez poddanie skrobi działaniu enzymów hydrolaz glikozydowych. Maltodekstryna ma postać białego proszku, dobrze łączy się z cząsteczkami tłuszczu, wykazuje bardzo dobrą rozpuszczalność w wodzie, a do tego charakteryzuje się lekko słodkim smakiem.

 

Jakie są właściwości Maltodekstryny

Maltodekstryna ma bardzo dużo właściwości, dlatego jest bardzo cenionym składnikiem w przemyśle spożywczym. Jakie właściwości wykazuje maltodekstryna?

•      emulgujące

•      przedłużające świeżość

•      spulchniające

•      klejące

•      stabilizujące

•      regulujące słodycz

•      regulujące wilgotność

•      wzmacniający smak i zapach

 

Maltodekstryna –  jakie ma zastosowanie i do czego jej użyć

•      wykorzystywana jako zamiennik tłuszczu – tworzy substancję przypominającą tłuszcz;

•      dodawana do wyprodukowania przetworów mięsnych – wiąże wodę, pomaga uzyskać odpowiednią konsystencję wyrobów;

•      wykorzystywana do produkcji słodkości – czekolady zyskują elastyczność, ciasta kruchość, a na gotowych ciastkach i batonach nie pojawiają się cukrowe wykwity;

•      dodawana do sosów i dipów – zwiększa poziom kwasowości;

•      poprawia konsystencję słodkich kremów.

 

Maltodekstryna szeroko stosowana jest także w:

•      produkcji kosmetyków gdzie odpowiada za odpowiednią gładkość i konsystencję kremów, jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji włosów, a także kremów do skóry nadmiernie się przetłuszczającej;

•      produkcji napojów dla sportowców, łatwo przyswajalna forma cukrów prostych idealnie sprawdza się, jako bomba kaloryczna w sportach wytrzymałościowych;

•      browarnictwie – używana jest do poprawy struktury wytwarzanego piwa;

•      przemyśle farmaceutycznym – do produkcji tabletek, hamuje proces krystalizacji.

Maltodekstryna skutki uboczne: przedawkowanie

Wszechstronność zastosowania w przemyśle spożywczym sprawia, że coraz więcej ludzi zastanawia się nad skutkami ubocznymi, jakie może wywoływać nadmiar maltodekstryny w codziennej diecie. Do najpopularniejszych skutków ubocznych zaliczamy:

•      wysypkę

•      podrażnienia skóry

•      gazy i wzdęcia

•      reakcje alergiczne

•      skurcze

•      trudności w oddychaniu

•      astmę

•      gwałtowny przyrost masy ciała

•      próchnicę

•      stany zapalne głównie układu pokarmowego

 

Maltodekstryna szkodliwość i czym grozi

Według aktualnych badań wynika, że dla osób zdrowych, bez problemów z metabolizowaniem cukrów, maltodekstryna nie jest substancją groźną dla organizmu. Jednakże produkt nie powinien być spożywany w nadmiarze bowiem nadmiar jakiegokolwiek z cukrów w diecie może prowadzić do dolegliwości ze strony układu pokarmowego lub otyłości. Maltodekstryna hydrolizowana ze zbóż może być groźna dla osób chorujących na celiakię. Na szczęście coraz więcej produktów oznacza na opakowaniach źródło pochodzenia tego wszechobecnego w przetworzonej żywności polisacharydu.

 

Maltodekstryna jaki ma indeks glikemiczny

Produkty z  maltodekstryną w składzie najczęściej posiadają wysoki indeks glikemiczny. W 100g maltodekstryny znajduje się, aż 384 kalorii, a jej indeks glikemiczny to 105. (Dla porównania cukier biały posiada IG na poziomie ~87) Wysoki IG maltodekstryny sprawia, że osoby cierpiące na cukrzycę, powinny unikać bądź znacznie ograniczyć produkty z jej zawartością.

Czy można przedawkować maltodekstrynę?

Maltodekstryna nie jest uważana za substancję, która może zagrażać życiu. Jednak ze względu na wspomniany wcześniej wysoki indeks glikemiczny, dużą dawkę kalorii oraz ewentualne skutki uboczne, należy uważać przy nadmiernym jej spożywaniu i obserwować możliwe reakcje niepożądane swojego organizmu.

 

Maltodekstryna dla niemowląt

Maltodektryny używa się również w produkcji mleka modyfikowanego i preparatów odżywczych dla najmłodszych. Maltodekstryna zdecydowanie łatwiej niż skrobia jest przyswajalna przez niecałkowicie rozwinięty układ trawienny niemowlęcia. Stanowi ważny składnik węglowodanowy w mączkach odżywczych i mleku modyfikowanym, nadając im odpowiednią konsystencję, jednocześnie nie wpływając na smak. Polisacharydy w mleku i odżywkach dla niemowląt stosowane są jako naturalne wypełniacze i stabilizatory o właściwościach zapobiegających tworzenie kryształów lodu i cukru. Maltodekstryna wykorzystywana jest przez florę jelitową jako prebiotyk, który w pośredni sposób wpływa na skład mikroflory jelitowej, gospodarkę mineralną, poziom cholesterolu, perystaltykę jelit, syntezę triglicerydów i witamin z grupy B.

 

Maltodektryna w ciąży – czy można ją spożywać?

Choć maltodekstryna w umiarkowanych ilościach jest uważana za całkowicie niegroźną dla organizmu, nie zaleca się stosowania jej w czasie ciąży. Maltodekstryna wchodzi w skład produktów wysokoprzetworzonych, które nie są zalecane w zdrowej i zbilansowanej diecie ciążowej. Ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy w ciąży, szczególnie w II trymestrze, kobiety ciężarne powinny unikać maltodekstryny w swojej diecie. Dieta kobiet w ciąży powinna być urozmaicona i zawierać produkty bogate w witaminy i minerały. Zaleca się spożywanie produktów świeżych i pełnowartościowych, dlatego artykułów spożywczych z maltodekstryną w składzie powinno być jak najmniej w diecie ciężarnej.

 

Maltodekstryna, a dieta odchudzająca

Ze względu na wysoki IG i dużą dawkę kalorii osoby, które chcą schudnąć powinny wykluczyć malodekstrynę ze swojej diety. Jednak wiele zastosowań malkodekstryny sprawia, że coraz częściej zadajemy sobie pytanie – Czy można jeść zdrowo i smacznie bez sztucznie modyfikowanej skrobi? Oczywiście, że tak! Jeśli chcesz, by Twoje posiłki nie zawierały, lub znacząco ograniczały dzienne spożycie maltodekstryny, opieraj swoją dietę o nieprzetworzone, pełne witamin i minerałów owoce, warzywa, białka, węglowodany i tłuszcze. Zdrowe dania bez zbędnych wzmacniaczy i spulchniaczy znajdziesz w gotowej diecie pudełkowej. Dobry catering dietetyczny bazuje tylko na nieprzetworzonych i pełnowartościowych składnikach, które całkowicie eliminują podaż maltodekstryny i konserwantów.  Szeroka oferta diet, rozbudowana sieć dostaw, atrakcyjny cennik i program lojalnościowy, a także możliwość dowolnej modyfikacji zamówionych diet sprawia, że nasza dieta pudełkowa to najchętniej wybierana dieta pudełkowa w Polsce.

 

 

FAQ

1. Czy maltodekstryna jest cukrem?

Tak, maltodekstryna jest wielocukrem otrzymywanym ze skrobi poprzez częściową hydrolizę.

2. Czy maltodekstryna podnosi cukier?

Maltodekstryna jest cukrem o wysokim indeksie glikemicznym (105). Trawiona jest szybko, czego konsekwencją jest wzrost poziomu cukru i wyrzut insuliny.

3. Czy maltodekstryna zawiera gluten?

Maltodekstryna pozyskiwana jest głównie z kukurydzy, ryżu i tapioki. Dzięki temu jest produktem bezglutenowym. Wyjątkiem jest maltodekstryna pozyskiwana z pszenicy.

4. Jak powstaje maltodekstryna?

Maltodekstryna powstaje w wyniku częściowej hydrolizy skrobi uzyskanej przez upłynnienie jej bakteryjną a-amylazą.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Dieta miażdżycowa – co jeść a czego nie jeść przy miażdżycy?
Nietolerancja laktozy u niemowląt – czy mija i jak ją rozpoznać?
Nietolerancje pokarmowe – jakie są najczęściej spotykane przykłady?
Nietolerancja glutenu – objawy, diagnostyka, dieta
Zdrowe przekąski na imprezę – szybkie i tanie przepisy
Uczulenie na gluten – jak się objawia i jaką dietę stosować?
Przepisy na diecie paleo – proste i tanie pomysły na posiłki
Dieta Dąbrowskiej – przepisy, jadłospis
Dieta Dąbrowskiej – zasady, efekty, przeciwwskazania
Dieta matki karmiącej – co jeść a czego nie jeść?

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments