Jak ograniczyć ilość spożywanych w diecie węglowodanów?
Popularność diet niskowęglowodanych stale rośnie. Nic dziwnego, w końcu efekty wizualne, jak i zdrowotne, jakie niesie za sobą ograniczenie węgli, mówią same za siebie. Jeśli planujesz przejść na dietę bez węglowodanów, chcesz je ograniczyć i spróbować, czy ten rodzaj diety jest dla Ciebie, koniecznie przeczytaj nasz post. Ograniczenie spożywania węglowodanów to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą schudnąć oraz mieć dobre samopoczucie i energię każdego dnia.
Jak ograniczyć węglowodany w swojej codziennej diecie?
Aby odpowiedzieć na pytanie, czy warto i jak ograniczyć węglowodany, w pierwszej kolejności należy spojrzeć na to, jaki mają one wpływ na ludzki organizm. Zbyt duża ilość węglowodanów w diecie, nawet u osób szczupłych powoduje coraz szybszy przyrost tkanki tłuszczowej oraz intensywne skoki i spadki cukru, które są groźne dla zdrowia. Nadmiar spożywanych węglowodanów skutkuje m.in przemęczeniem, sennością oraz napadami głodu. Aby wprowadzić w życie ograniczenie węglowodanów, koniecznie wyklucz ze swojego dziennego jadłospisu produkty wysokowęglowodanowe. Produkty, które posiadają duże ilości niekorzystnych węglowodanów to:
• słodycze,
• fasf foody
• chipsy,
• miód, dżemy, powidła
• białe pieczywo,
• makarony oraz inne produkty, które w składzie mają tzw. białą mąkę (pszenną)
• owoce – śliwki, banany, winogrona,
Powyższe produkty w bardzo szybkim tempie podnoszą poziom cukru w organizmie. Dlatego w szczególności powinni unikać ich cukrzycy oraz osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Istnieje również grupa produktów, które choć zawierają węglowodany, to są one uważne za zdrowe i warto włączyć je do swojej diety, oczywiście w niewielkiej ilości. Mowa tutaj o takich produktach jak:
• płatki owsiane, otręby, grube kasze,
• makaron sojowy,
• warzywa i owoce – ogórki, pomidory, wiśnie, marchew, seler, kapusta, buraki,
• pieczywo razowe – najlepiej wykonane z mąki z pełnego przemiału
Ograniczenie węglowodanów w diecie warto wprowadzić stopniowo. Powyższe produkty będą doskonałe na początku ograniczania spożycia węglowodanów w codziennym menu. Spożywanie wyżej wspomnianych węglowodanów pomoże w utrzymaniu glukozy na odpowiednim, stałym poziomie, co jest bardzo korzystne dla organizmu, a jednocześnie zacznie przyzwyczajać organizm do zmiany nawyków żywieniowych. Warto pamiętać, że powyższe produkty powinny być dodatkiem do diety low carb, nie stanowiąc więcej niż 25% dziennego zapotrzebowania energetycznego.
Jak zmniejszyć ilość węglowodanów w diecie?
Ograniczenie węglowodanów w diecie nie jest skomplikowaną czynnością. Wystarczy stworzyć listę produktów zalecanych i zakazanych i bazować na niej podczas codziennych zakupów oraz układania menu. Aby zaoszczędzić sobie czasu na poszukiwaniach odpowiednich produktów czy obliczania dziennej dawki kalorii, którą dana osoba powinna przyjąć, warto skorzystać z gotowych, odpowiednio zbilansowanych diet. Receptą na pytanie – jak ograniczyć węglowodany, będą diety niskowęglowodanowe. Pierwszą i główną zasadą diet niskowęglowodanowych jest ograniczenie spożywanych węgli do minimum, ich miejsce zastępują tłuszcze oraz białka. W niskowęglowodanowym modelu żywieniowym węglowodany stanowią maksymalnie 25% dziennego zapotrzebowania, tłuszcze minimalnie 50%, natomiast białka maksymalnie 25%. Aby wspomóc działanie diety niskowęglowodanowej, należy jeść regularnie i odpowiednio komponować swoje posiłki. Nie można doprowadzać do sytuacji, w której nasz organizm domaga się jedzenia, a my odczuwamy tzw efekt – „ssania w żołądku”. Wtedy najszybciej i najchętniej sięgamy po niezdrowe produkty – słodycze i fast foody. Musisz pamiętać, że nawodnienie jest bardzo ważne, jednak zaleca się wypijanie wody lub innych zdrowych płynów, po jedzeniu i między posiłkami, a nie w ich trakcie. Ograniczenie węglowodanów w diecie możemy osiągnąć za pomocą specjalnych diet. Pierwszą, bardzo polecaną przez dietetyków jest dieta low carb. Przejrzyste zasady diety low carb pomogą w osiągnięciu zamierzonego celu, którym głównie jest redukcja wagi. Model dietetyczny jest jednym z mniej restrykcyjnych, dopuszcza stosowanie dziennej ilości 25% węglowodanów. Polecany jest dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze zdrowym odżywianiem. Dieta dopuszcza niektóre składniki o nieco wyższej zawartości węglowodanów. Low Carb jest polecana również dla osób, które cierpią na takie choroby jak, padaczka, autyzm, choroba Parkinsona czy Alzheimera. Bardziej restrykcyjną opcją ograniczenia węglowodanów w diecie będzie skorzystanie z diety ketogenicznej. Głównym celem diety keto jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy, który można osiągnąć jedynie przy znikomym spożyciu węglowodanów. W keto dzienna ilość przyswajanych węglowodanów wynosi maksymalnie 5% dziennego zapotrzebowania. Za pomocą ketozy organizm pozyskuje energię z tłuszczy, dzięki czemu ich spalanie jest bardzo efektywne. Dieta keto jest polecana głównie dla osób, które zmagają się z nadwagą lub otyłością. Pomocne w ograniczeniu węglowodanów w diecie, jest skorzystanie z gotowej diety pudełkowej. Wybierając catering dietetyczny low carb masz pewność, że Twoje posiłki mają taki rozkład makroskładników i ilość kalorii, jaki zalecany jest przy diecie niskowęglowodanowej. Oferta diet z ograniczeniem węglowodanów obejmuje dietę niskowęglowodanową oraz bardziej restrykcyjną dietę ketogeniczną. Nasz kalkulator diety pomoże Ci dobrać najlepszą dietę dla Ciebie.
Ograniczenie węglowodanów efekty
Diety niskowęglowodanowe są wprowadzane w życie głównie ze względu na chęć szybkiej redukcji tkani tłuszczowej. Dieta niskowęglowodanowa skutecznie obniżapoziom BMI i sprawia, że sylwetka staje się jędrna i gładka. Trzymanie się zasad tego rodzaju diet, pozwala zgubić nawet 10 kilogramów w ciągu miesiąca. Efekty ograniczenia węglowodanów widać nie tylko za sprawą spadku masy ciała. Węglowodany w diecie niskowęglowodanowej są głównie czerpane z warzyw i owoców, to właśnie te produkty są skarbnicą wielu witamin – A, C, B oraz minerałów takich jak błonnik, sód czy potas. Składniki te wzmacniają odporność organizmu, układu kostnego, układu nerwowego oraz układu naczyniowo-sercowego. Ograniczenie spożywania węglowodanów to także korzyści dla naszego wyglądu zewnętrznego. Odpowiednio zbilansowana dieta niskowęglowodanowa poprawi wygląd oraz jakość skóry, włosów i paznokci. Wprowadzenie ograniczenia węglowodanów, dostrzeżemy również w samopoczuciu. Zauważalna będzie poprawa efektywności pracy, witalność, zwiększenie chęci do uprawiania sportów oraz znaczna poprawa pracy mózgu, poprzez szybszy czas reakcji, zapamiętywanie większej ilości szczegółów i lepszą koncentrację. Ograniczenie spożycia węglowodanów doceniane jest nawet przez lekarzy i stosowane zarówno u dorosłych, jak i małych pacjentów z autyzmem, zespołem Aspergera, czy padaczką lekooporną. Aby dieta była skuteczna i zdrowa konieczne jest wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej oraz wypijanie odpowiedniej ilości wody. Zapotrzebowanie na wodę wynosi minim 2l dziennie. Przy upałach, dużej nadwadze oraz aktywności fizycznej, konieczne jest zwiększenie dziennej dawki wody. Biorąc pod uwagę oszczędność czasu – nie robisz zakupów, nie gotujesz, nie zmywasz i nie liczysz kalorii oraz makroskładników, dlatego dieta pudełkowa jest bardzo opłacalna i zyskuje coraz większe grono zwolenników. Zastanawiasz się, ile kosztuje dieta pudełkowa? Cena zależy od ilości posiłków, ilości kalorii oraz rodzaju diety – sprawdź nasz dieta pudełkowa cennik i wybierz najkorzystniejszą ofertę dla siebie.
FAQ:
Czy warto ograniczać węglowodany?
Ograniczenie węglowodanów niesie za sobą wiele korzyści. Stosując dietę low carb zrzucisz zbędne kilogramy, przyspieszysz spalanie tłuszczu, a tym samym zyskasz piękną i jędrną sylwetkę. Diety niskowęglowodanowe sprawdzają się również jako pomoc w leczeniu chorób neurologicznych, chorób układu naczyniowo-sercowego oraz w leczeniu cukrzycy.
Co powoduje ograniczenie węglowodanów?
Ograniczenie węglowodanów sprawia, że organizm zaczyna czerpać energię z odłożonego tłuszczu, co skutkuje spadkiem wagi oraz poprawą wyglądu całego ciała. Ograniczenie węglowodanów usprawnia również pracę narządów wewnętrznych, dodaje energii i usprawnia pracę mózgu – poprawia pamięć oraz koncentrację. Mała ilość węglowodanów w diecie jest zalecana u osób cierpiących na padaczkę, autyzm, cukrzycę oraz chorobę Alzheimera.
Najciekawsze wpisy na naszym blogu:
Warzywa niskowęglowodanowe – co jeść przy diecie low carb?
Kolacje bez węglowodanów i niskowęglowodanowe – przepisy
Owoce niskowęglowodanowe – które owoce jeśc na diecie low carb?!
Dieta Kwaśniewskiego (optymalna) – przepisy, jadłospis
Dieta Kwaśniewskiego (optymalna) – zasady, efekty, skuteczność
Jak schudnąć do wakacji – ćwiczenia, dieta
Jak schudnąć w tydzień – co jeść i jak ćwiczyć?
Jak schudnąć z ud – domowe sposoby, ćwiczenia, dieta
Jak schudnąć z twarzy – ćwiczenia, dieta
Dieta na paznokcie – co jeść na zdrowe i mocne paznokcie?
Szukasz diety, która pozwoli Ci schudnąć? Chcesz ograniczyć węglowodany i zastąpić je zwiększoną ilością ...