Street workout – jaka dieta jest najlepsza?
Zastanawiasz się jak obejść zasadę, która mówi, że dieta w sporcie jest ważna? Niestety się rozczarujesz – jeśli chcesz osiągnąć sukces, to musisz zadbać, że Twój organizm dostaje to, co najlepsze. Przygotowaliśmy dla Ciebie mały poradnik, dzięki któremu dowiesz się najważniejszych informacji o diecie dla street workoutowca. Zostań z nami do końca artykułu!
Czy na diecie mogę zjeść kebaba?
Wiele osób zaczynających swoją przygodę ze street workoutem zastanawia się jak obejść zasadę odpowiednio zbilansowanej diety. Dlaczego? Bo wszyscy uwielbiamy niezdrowe jedzenie, jednak jeśli chcemy osiągnąć konkretne efekty, to zmiana nawyków żywieniowych może być konieczna. Czy trzeba jednak rezygnować z ukochanych słodyczy, pizzy, burgerów, frytek czy kebaba? Odpowiedź brzmi: nie!
Po pierwsze niezdrową i tłustą pizzę zawsze możesz zastąpić jej zdrowszym odpowiednikiem – pizzą z kalafiora czy pizzą na spodzie wieloziarnistym lub twarogowym. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie tygodnia bez ani jednego fastfooda to również nie musisz się martwić. Dlaczego? Poznaj zasadę 80/20, zgodnie z nią 80% produktów, które jesz w ciągu tygodnia, powinno być odpowiednio zbilansowanych, a przy pozostałych 20% możesz odrobinę zaszaleć. Pamiętaj jednak, żeby unikać produktów wysoko przetworzonych, to one są najmniej zdrowe i odpowiednie dla każdego organizmu, w tym również organizmu sportowca. Możesz pozwolić sobie na mniej zdrowe produkty, ale również wybieraj je świadomie. Jeśli kochasz frytki, to wybierz te pieczone w piekarniku i najlepiej zrób je z batatów, a nie z ziemniaków. Zjedz pizzę, jeśli masz na nią ochotę, ale nie rób tego częściej niż raz w tygodniu. Zachowaj umiar i nie popadaj w skrajności!
Jak powinna wyglądać dieta w street workout?
Pamiętaj, że po ciężkich treningach Twój organizm potrzebuje przede wszystkim odpowiedniej regeneracji. To dzięki niej odzyskasz siły i zbudujesz swoje mięśnie. Zadaniem odpowiedniej diety jest wsparcie Twojego organizmu w efektywnym dążeniu do celu!
Zebraliśmy kilka podstawowych rad, o których należy pamiętać przy komponowaniu jadłospisu:
Postaw na białko! To ono stanowi budulec Twoich mięśni. Dobrej jakości białko znajdziesz w chudym, białym mięsie, rybach, nabiale i jajkach.
Wybieraj produkty z pełnowartościowymi węglowodanami – warzywa, owoce, grube kasze i płatki, pełnoziarniste pieczywo, rośliny strączkowe i alternatywne zboża. Dzięki nim będziesz syty na dłużej!
Zrezygnuj ze śmieciowego jedzenia, przetworzonej żywności i pustych węglowodanów. Do śmieciowego jedzenia zaliczamy: słodycze, chipsy, słodkie i gazowane napoje, słodkie płatki do mleka, biały makaron, biały chleb, chleb tostowy. Po zjedzeniu tego typu produktów szybko staniesz się znowu głodny!
Czytaj etykiety! Istnieje spora szansa, że jeśli w składnikach produktu znajdziesz sporo niezrozumiałych nazw, a lista składników będzie podejrzanie długa, to nie należy on do najzdrowszych.
Jedz jak najwięcej owoców i warzyw! Dzięki nim naładujesz swój organizm potrzebnymi minerałami i witaminami. Ponieważ owoce i warzywa są mniej kaloryczne i bogate w błonnik możesz być pewnym, że karmisz swój organizm bogatym w składniki odżywcze jedzeniem zamiast pustymi kaloriami.
Jeśli jednak nie masz czasu na gotowanie lub po prostu chcesz się zdać na profesjonalistów koniecznie sprawdź jedną z naszych diet pudełkowych. Dla osób aktywnych poza dietą sportową często zalecamy dietę niskowęglowodanową lub catering ketogeniczny.
Jakie suplementacja w street workout jest najlepsza?
Jeśli odżywiasz się zdrowo, dbasz o odpowiednią ilość białka w diecie, to dodatkowa suplementacja nie musi być Ci potrzebna. Wszystkie wartości odżywcze najlepiej dostarczać jest za pomocą codziennej diety pełnej naturalnych środków odżywczych, czasami jest to jednak wyjątkowo trudne, szczególnie jeśli trenujesz często i nie masz czasu na zadbanie o swoją dietę. Jeśli jednak czujesz, że Twoje treningi są na tyle intensywne, że potrzebujesz dodatkowej suplementacji, lub zastanawiasz się nad jej wdrożeniem, to przygotowaliśmy dla Ciebie listę suplementów, które możesz włączyć do swojej diety:
- Białko – niezawodne proteiny białkowe pomogą Ci zabezpieczyć Twój organizm przed rozpadem, jednocześnie poprawiając i przyśpieszając jego zdolność do regeneracji.
- BCAA aminokwasy rozgałęzione – chronią tkankę mięśniową przy spalaniu tłuszczu, jednocześnie wspierając przyrost beztłuszczowej masy mięśniowe. BCAA są również świetnym źródłem energii, możesz spożywać je przed treningiem.
- Kreatyna – wspomaga regenerację i budowanie masy mięśniowej
- Kompleks multiwitaminowy – dobrej jakości suplement witaminowy powinien zawierać między innymi witaminę C, D, E, B kompleks, cynk i magnez. Są one ważne w dbaniu o ogólny stan zdrowia i układ odpornościowy. Oprócz tego witaminy i minerały są ważne w następujących procesach Twojego organizmu: syntezie białek, produkcji testosteronu i hormonu wzrostu, prawidłowym funkcjonowaniu tkanki mięśniowej.
Najlepsza dieta pudełka w street workout?
Nie masz czasu na gotowanie posiłków i zajmowanie się swoją dietą, ale posiadasz ogromną motywację do treningów? Postaw na catering dietetyczny. Jaka dieta pudełka dla sportowców jest najlepsza? Odpowiedź jest prosta – dieta pudełkowa MÓJ CATERING! Nasza dieta sportowa posiada aż 30% łatwo przyswajalnego białka, którego Twój organizm potrzebuje w trakcie intensywnych treningów. Catering dietetyczny od MÓJ CATERING to zdecydowanie najlepsza dieta dla sportowców w Polsce. Z naszej diety SPORT 2500 kcal korzysta Mateusz Płachta znany jako Kura – 6. Krotny mistrz Polski w street workout! Wybierając naszą dietę, masz pewność, że dostarczasz sobie najlepszej jakości składników odżywczych i dbasz o swój organizm w 100%. Przykładowy jadłospis naszej diety dla sportowców SPORT znajdziesz na naszej stronie w zakładce catering z wyborem menu.
Jeśli interesujesz się tematyką street workoutu, to zapoznaj się z naszymi innymi artykułami z tej serii.
Najciekawsze wpisy na naszym blogu:
Refluks u niemowlaka – jak rozpoznać?
Dieta Candida, czyli co jeść żeby wyzdrowieć i czego nie jeść na diecie Candida
Najlepsze przepisy na pierogi z mięsem
Zespół jelita drażliwego – jaką dietę wybrać?
Przepuklina rozworu przełykowego – jaką dietę stosować?
Najlepsze pierogi ruskie – przepis i gotowe danie
Najlepsze przepisy na pierogi z mięsem
Co neutralizuje kwas żołądkowy?
Przepis na Pancakes: bananowe, waniliowe i wiele innych
Catering dietetyczny – Black Friday!