Dieta przed ciążą – co jeść przy planowaniu ciąży
Macierzyństwo to marzenie większości kobiet. Nic w tym dziwnego, wyobrażenie o uśmiechającym się maluszku, u przyszłych rodziców wywołuje niepohamowany uśmiech na twarzy. Pary rozpoczynające starania o potomstwo, regularnie wykonują testy ciążowe z nadzieją na jego wynik pozytywny. Niestety bywa i tak, że decyzję o posiadaniu dziecka, a samo poczęcie dzieli długi czas.
Wiele osób jest przekonanych, że właściwy wybór diety, istotny jest tylko w trakcie trwania ciąży lub ewentualnie w przypadku problemów z zajściem w ciążę, a nie już podczas jej planowania. Odpowiednia dieta przed ciążą wyreguluje poziom hormonów, zredukuje stany zapalne i odżywi komórki, zwiększając szanse zapłodnienia oraz poprawiając ogólny stan zdrowia przyszłej mamy. Pamiętaj, że jeśli nie masz czasu na przygotowywanie diety samodzielnie, to nasi dietetycy z przyjemnością zaproponują Ci idealną Dietę na Płodność.
Co jeść przed ciążą?
Wszystkim przyszłym rodzicom, zaleca się zmianę nawyków żywieniowych najpóźniej 3 miesiące przed rozpoczęciem starań o potomstwo. Wykazano, że organizm ludzki potrzebuje, aż 3 miesięcy, by w pełni usunąć z organizmu złogi i toksyny, a następnie zmagazynować w tkankach wartościowe substancje odżywcze. Zaleca się, by dieta w trakcie planowania ciąży była dietą nisko przetworzoną, zbilansowaną i bogatą w składniki odżywcze. Odradza się stosowania diet z obniżoną podażą kaloryczną, które mogą zaburzać równowagę hormonalną, a także diet wykluczających poszczególne grupy produktów.
Powodów długiej niemożności zapłodnienia może być kilka, od niedrożności jajowodów i zaburzeń owulacji, po endometriozę i bezpłodność. Jeśli jednak zarówno Ty, jak i Twój partner nie jesteście obciążeni chorobami układu rodnego, problem może rozwiązać zmiana nawyków żywieniowych i odpowiedni wybór diety. Aspekt diety w planowaniu ciąży wielokrotnie jest bagatelizowany.
Mowa tu głównie o dietach wysoko tłuszczowych, których stosowanie w tym okresie jest stanowczo odradzane. Dieta keto w ciąży, jak i w trakcie jej planowania nie była nigdy przedmiotem badań naukowych, dlatego nikomu nie zaleca się przeprowadzania eksperymentów na własną rękę. W diecie przed ciążą należy wyeliminować:
- alkohol
- duże dawki kofeiny
- mocną herbatę
- wysoko przetworzoną żywność
- cukier
- białą mąkę
- konserwanty
- aromaty
- wzmacniacze smaku
- dania instant
- nadmiar soli
- słodkie napoje
- słone przekąski
- tłuste mięso
- białe pieczywo
W wielu kręgach zachcianki ciężarnych kobiet stały się tematem żartów. Wiele kobiet przed ciążą i w jej trakcie, witamin dostarcza jedynie w formie suplementów, spożywając w tym czasie nadmierną ilość cukrów prostych. Nadmiar węglowodanów z wysokim indeksem glikemicznym będących głównym składnikiem ciast, słodyczy i przekąsek, zakłóca pracę hormonów i zaburza owulację, jest też przyczyną cukrzycy ciążowej będącej najczęstszym powikłaniem metabolicznym towarzyszącym okresowi brzemienności. Dieta cukrzycowa w ciąży znacząco różni się od zalecanej diety optymalnej. W przypadku wystąpienia cukrzycy z diety dodatkowo należy wyeliminować przetwory owocowe, dżemy, słodycze, cukier i słodziki. W przypadku cukrzycy ciążowej konieczna jest wizyta u diabetologa, zaleca się również skorzystanie z pomocy dietetyka.
Dieta przed ciążą powinna być dietą, której składniki dostarczą witamin wspomagających płodność. Do witamin niezbędnych w trakcie planowania ciąży należą:
- Witaminy z grupy B – wspomagają wydzielania hormonów płciowych i implantację zarodka w macicy.
- Witamina C – silny antyoksydant, wspomaga wchłanianie kwasu foliowego i żelaza.
- Witamina E – wspomaga wydzielanie hormonów wspomagających prawidłowe działanie narządów rozrodczych. Udowodniono, że zażywanie witaminy E na co najmniej 3 miesiące przed planowanym zapłodnieniem, zmniejsza ryzyko poronienia i wad wrodzonych u niemowląt. Szereg korzyści, jakie niesie za sobą stosowanie witaminy E, sprawiły, że zyskała miano „witaminy płodności”.
- Witamina D3 – odpowiada za prawidłową pracę jajników, produkcję komórek jajowych i należyte odżywienie endometrium.
- Żelazo – zapobiega zaburzeniom funkcjonowania komórki jajowej.
Zaleca się, by witaminy w diecie przed ciążą były dostarczane w formie pożywienia. Pamiętaj, że suplementy diety pełnią rolę wspomagającą dietę i w żaden sposób nie mogą jej zastąpić.
Dieta wspomagająca płodność
Z czego powinna składać się dieta wspomagająca płodność? Dieta dla kobiet przed ciążą pomimo ograniczeń z nią związanych, nie musi być dietą nudną i niesmaczną. Planując jadłospis, zadbaj o nisko przetworzone źródła białek, tłuszczy i węglowodanów, a także niezbędną w każdej z diet porcję warzyw i owoców.
Białko
- ryby – łosoś, makrela, śledź, węgorz, szprot
- tłusty nabiał – twaróg, jogurt, kefir, mleko
- mięso – chude mięso wołowe, wieprzowe, drób
- owoce morza, ostrygi, małże
- jaja
Tłuszcze
- orzechy włoskie
- pestki dyni i słonecznika
- awokado
- oliwa z oliwek
- olej rzepakowy
- olej krokoszowy
- siemię lniane
Węglowodany
- kasza – jaglana, gryczana, pęczak
- makarony pełnoziarniste
- mąka z pełnego przemiału
- płatki owsiane
- pieczywo pełnoziarniste
Warzywa i owoce — do diety przed ciążą możesz włączyć dowolne owoce i warzywa. Szczególną uwagę zwróć na warzywa będące bogatym źródłem kwasu foliowego – jarmuż, szpinak, brokuły. Warzywa i owoce spożywaj surowe, unikaj ich rozgotowywania.
Za produkty zwiększające płodność uchodzą również nasiona goi, spirulina, wakame, algi kombu, kakao, imbir, kawior, soczewica i zarodki pszenne.
Dieta przed ciążą dla mężczyzn
O swoją płodność powinni zadbać również przyszli ojcowie. Dieta mężczyzn podobnie jak w przypadku kobiet powinna bazować na żywności nisko przetworzonej, eliminować palenie tytoniu i alkohol będące główną przyczyną obniżonej płodności, a także zawierać niezwykle ważne dla mężczyzn źródła cynku i selenu.
Cynk – Podnosi poziom testosteronu, wpływającego na ilość i jakość produkowanego nasienia. Jest silnym przeciwutleniaczem, stabilizuje strukturę białka, wydłuża żywotność plemników i wspomaga wydzielanie spermy. Bogatym źródłem cynku są:
- owoce morza – ostrygi, krewetki
- grzyby – suszone grzyby shitake, boczniaki
- produkty zbożowe – otręby pszenne, nasiona gryki, jęczmień
- rośliny strączkowe – ciecierzyca, groch, fasola
- orzechy – pistacje, włoskie, migdały
- pestki – dyni, słonecznika
- mięso i podroby wieprzowe
Selen – poprawia ogólną jakość spermy. Niezbędny w procesie dojrzewania plemników i produkcji nasienia, poprawia ruchliwość i żywotność plemników. Najlepsze źródła selenu w diecie:
- czerwone mięso i jego podroby
- ryby – tuńczyk i łosoś
- orzechy brazylijskie
- owoce morza – krab, homar, kalmary
- produkty zbożowe – otręby owsiane i pszenne
Planujesz ciążę, chcesz unormować poziom hormonów i zwiększyć swą płodność? Gotowanie nie sprawia Ci przyjemności, a komponowanie posiłków jest zbyt czasochłonne i skomplikowane? Bez obaw, w naszej ofercie znajdziesz Dietę na Płodność. Nasze diety tworzą wykwalifikowani dietetycy, którzy w trosce o zdrowie naszych klientów, zdecydowali się wyeliminować outsourcing, konserwanty i wzmacniacze smaku. Za każdy etap produkcji odpowiada nasz zespół, dzięki temu nasi klienci otrzymują 100% gwarancji na jakość, świeżość i smak codziennie przygotowywanych dań. Działamy na rynku od lat, wyróżnia nas szeroka oferta, atrakcyjny cennik diety, elastyczne podejście i najszersza sieć codziennych dostaw. To wszystko sprawia, że jesteśmy najwyżej ocenianym cateringiem w Polsce. Sprawdź naszą ofertę, zamów wybrany catering do jednego z 3000 miast w kraju — odzyskaj zdrowie i energię.
Bibliografia:
Leszczyńska Sylwia, Superfoods dla płodności – 15 produktów, które warto jeść, żeby zwiększyć szansę na zajście w ciąże, PORADNIK ZDROWIE.PL, 24.08.2017r.,
Leszczyńska Sylwia, Żelazo a planowanie ciąży, czyli o czym nie powinien zapominać dietetyk, KCALMAR.PRO,
Planujesz ciąże? Odżywiaj się zdrowo, 1000 PIERWSZYCH DNI DLA ZDROWIA,
Zaborska Grażyna, Dieta na płodność – co jeść, by zwiększyć szansę na zajście w ciąże?, SMYK CAŁY DLA MAŁYCH,
Źródła cynku, jego właściwości i skutki niedoboru i nadmiaru, DIETLY BLOG, 23.10.2020r.,
6 witamin, które poprawiają płodność, FERTINEA NATURA I NAUKA DLA ŻYCIA,
Najciekawsze wpisy na naszym blogu:
Dieta na płaski brzuch
Postanowienia — jak wytrwać?
Sól w codziennej diecie
Dzień Pikantnych Potraw — kapsaicyna
6 sposobów na zdrowe jelita, sprawdź jak o nie dbać
Regularność spożywania posiłków
Zdrowie jesienią i dobre samopoczucie
Catering dietetyczny — Warto nam zaufać
Śniadania z MójCatering
Ile posiłków dziennie jeść, aby schudnąć?