śniadanie dla cukrzyka w ciąży
Powrót do bloga

Dieta cukrzycowa w ciąży

Cukrzyca to choroba, która może pojawić się w okresie ciąży. Cukrzyca ciążowa stanowi różnego stopnia zaburzenia tolerancji węglowodanów, które ujawniły się po raz pierwszy w trakcie ciąży bądź w tym czasie zostały rozpoznane. Dieta ciężarnej z cukrzycą powinna zarówno zabezpieczać potrzeby rozwijającego się dziecka, jak i stabilizować stężenie glukozy we krwi, nie dopuszczając do jego wzrostu.

Z tego powodu kobiety w ciąży powinny zadbać o prawidłowy sposób żywienia i starannie dobierać produkty spożywcze. Nieprzestrzeganie diety cukrzycowej i związany z tym wysoki poziom glukozy we krwi bowiem stanowi zagrożenie dla rozwijającego się płodu, a także zwiększa ryzyko powikłań okołoporodowych. Pojawiają się zatem pytania, co można jeść w ciąży cukrzycowej, a czego unikać przy cukrzycy ciążowej? Jak wygląda jadłospis przy cukrzycy w ciąży? Na te i inne pytania odpowiemy już za chwilę.

Cukrzyca ciążowa: co jeść?

Dieta cukrzycowa w ciąży powinna zawierać wszelkie niezbędne składniki, takie jak: białka, tłuszcze, węglowodany, ale również witaminy i składniki mineralne, które zapewnią warunki do prawidłowego rozwoju płodu i dostarczą energii ciężarnej kobiecie. Konieczne jest zatem wprowadzenie do codziennego menu odpowiednich produktów spożywczych. Co zatem jeść w ciąży z cukrzycą? Jadłospis kobiety w ciąży z cukrzycą powinien zawierać produkty ze wszystkich podstawowych grup:

  • produkty zbożowe – pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane, żytnie, orkiszowe, jęczmienne i pszenne, otręby, ryż brązowy, komosa ryżowa, pełnoziarniste makarony (ugotowane al dente), kasze gruboziarniste: jęczmienna, pęczak, gryczana i orkiszowa;
  • warzywa – bez ograniczeń można spożywać sałatę, cykorię, brokuły, rzodkiew, ogórka, szczypiorek, cebulę, dynię, cebulę, szpinak, szparagi i seler naciowy, a także soki warzywne bez cukru;
  • nabiał – mleko, kefir, maślanka naturalna, serwatka, twaróg, jogurt naturalny;
  • ryby – w umiarkowanych ilościach, ważne, aby były gotowane, w galarecie, duszone lub pieczone, smażone bez panierki na oleju rzepakowym lub oliwie z oliwek;
  • mięso – indyk, kurczak (bez skóry), chuda wołowina, cielęcina, chude wędliny drobiowe, wołowe i wieprzowe takie jak: polędwica i szynka;
  • tłuszcze – olej rzepakowy, oliwa z oliwek, olej z pestek dyni i olej lniany (tylko na surowo).

Catering dietetyczny dla kobiet w ciąży z cukrzycą

Nasze klientki, które zgłaszają nam problem cukrzycy ciążowej w ciąży najczęściej wybierają dietę: Dieta Niski Indeks Glikemiczny, do której nie dodajemy cukru, a produkty w niej zawarte pozsiadają niski albo średni indeks glikemiczny. Dieta ta jest niezwykle różnorodna, zawiera wiele warzyw i owoców. Oczywiście, nie znamy Twojej historii, dlatego warto przez zamówieniem skonsultować jej wybór z lekarzem. Świetnym rozwiązaniem jest także Dieta na Płodność.

Przykładowy jadłospis w ciąży cukrzycowej

Dieta cukrzycowa w ciąży to konieczność spożywania regularnych posiłków o stałych porach. W zależności od przebiegu cukrzycy ciążowej rekomendowane jest rozłożenie racji żywieniowych na 4-6 posiłków w taki sposób, by przerwa między spożywanymi daniami nie była dłuższa niż 3-4 godziny. Jadłospis dla ciężarnej z cukrzycą może wyglądać następująco:

I śniadanie 2 kromki pieczywa pełnoziarnistego z niewielką ilością masła, 2 plastry chudej szynki np. z indyka i świeży ogórek, twarożek ze szczypiorkiem 
II śniadanie smoothie ze szklanki maślanki naturalnej, świeżej natki pietruszki, otrębów owsianych, borówek i malin
Obiad indyk gotowany podawany z pieczarkami, gotowanymi brokułami i kaszą gryczaną
Podwieczorek jogurt naturalny z płatkami migdałowymi, malinami i poziomkami
Kolacja pełnoziarnista tortilla zapiekana z kozim serem i papryką

 

Istotne jest odpowiednie przygotowywanie posiłków i właściwa obróbka termiczna. Rekomendowanymi sposobami przygotowywania posiłków jest gotowanie i gotowanie na parze, duszenie bez wcześniejszego obsmażenia, a także pieczenie. Należy również wskazać, że długość gotowania ma istotny wpływ na wzrost indeksu glikemicznego produktu. Z tego powodu zaleca się przyrządzanie potraw w wersji na pół twardo, czyli al dente tak, by nie były rozgotowane. 

Jakie owoce można jeść przy cukrzycy ciążowej?

Kobiety w ciąży cukrzycowej mogą jeść owoce o niskim indeksie glikemicznym. Zalecane jest włączenie do diety brzoskwiń, grejpfrutów, jabłek, kiwi, moreli i truskawek. W cukrzycy ciążowej można spożywać również cytrusy. Owoce najlepiej jeść w formie nierozdrobnionej, a jeśli to możliwe ze skórką. Istotne jest to, aby nie spożywać owoców po godzinie 18. W ciąży cukrzycowej bezwzględnie powinno się unikać słodkich winogron, bananów, gruszek, śliwek, suszonych fig i daktyli, a także pozostałych suszonych, czy kandyzowanych owoców bądź w syropie.

Cukrzyca ciążowa: przepisy na smaczne i proste dania

Wdrożenie zasad diety cukrzycowej nie jest skomplikowane. Niemniej jednak, szczególnie na początku diety, ze względu na niewiedzę w kwestii przygotowywania posiłków warto inspirować się gotowymi przepisami na smaczne i proste do przyrządzenia dania.

Śniadanie dla cukrzyka w ciąży

Podstawą pożywnego śniadaniowego menu jest dobre, pełnoziarniste pieczywo. Co ważne, ze względu na wysoki indeks glikemiczny należy unikać chleba pszennego. Idealną propozycją na śniadanie będzie serek wiejski z pomidorkami koktajlowymi oraz 2 kromki pełnoziarnistego pieczywa. Na drugie śniadanie można zjeść owoce np. truskawki i kiwi podane z jogurtem naturalnym. Przygotowanie takich pozycji śniadaniowych nie jest skomplikowane i nie wymaga większych zdolności kulinarnych.

Obiad dla cukrzyka w ciąży

Obiad w ciąży cukrzycowej może składać się z pierwszego i drugiego dania. Propozycja menu obiadowego to zupa jarzynowa z fasolką i indykiem, a także pieczony pstrąg z brokułami serwowany z brązowym ryżem. Przygotowanie zupy jarzynowej z fasolą i indykiem należy zacząć od zagotowania w garnku wody. Następnie do wrzącej wody trzeba wrzucić pokrojony seler, cebulę, liść laurowy i ziele angielskie, a także sól i pieprz do smaku i gotować przez kilka minut. Następnie należy dodać marchew pokrojoną w plastry, a także odcedzoną fasolę i kawałki indyka oraz posiekaną natkę pietruszki i tymianek. Na końcu do zupy dodać kalafior oraz oliwę z oliwek i gotować do momentu, aż kalafior zmięknie.

Przygotowanie pieczonego pstrąga z brokułami należy rozpocząć od ugotowania brązowego ryżu zgodnie z wytycznymi na opakowaniu. Następnie należy ugotować brokuły. Kolejno pstrąga z natką pietruszki, rozmarynem, przeciśniętym przez praskę czosnkiem, masłem, plastrami cytryny i szczyptą soli oraz pieprzu należy piec w piekarniku w folii przez 25 minut w temperaturze około 200 stopni.

Co jeść na kolację przy cukrzycy ciążowej

Na kolacja w ciąży cukrzycowej doskonale sprawdzi się sałatka ze szpinakiem i ricottą. Jej przygotowanie należy zacząć od pokrojenia marchwi i papryki, szpinaku i ricotty. Oliwę z oliwek należy wymieszać z sokiem z cytryny i majerankiem, a następnie polać nią warzywa. Taką sałatkę można podawać z kromką pełnoziarnistego chleba z plastrem chudej szynki z kurczaka.

Cukrzyca ciążowa: przepisy na deser

Choć ciąża cukrzycowa wiąże się ze ścisłym przestrzeganiem diety, to odpowiednio przyrządzone koktajle i desery mogą być włączone do diety przy cukrzycy. Przygotowanie smacznego, dietetycznego koktajlu jest bardzo proste. Wystarczy wrzucić do blendera i zmiksować truskawki oraz kefir – gotowe. Inną propozycją jest przyrządzenie koktajlu ze średniego banana i naturalnego jogurtu. Można również zastąpić podwieczorek słodkim deserem, na przykład omletem truskawkowym z czekoladą. Aby go przygotować, należy oddzielić żółtka od białek z 5 jaj i ubić na pianę. Następnie dodawać po jednym żółtku, stale mieszając. Po dodaniu wszystkich 5 żółtek kolejno należy dołożyć mąkę, a na koniec pokrojone w plastry truskawki. Masę delikatnie wymieszać, a następnie rozgrzać patelnię posmarowaną masłem klarowanym i smażyć omlet na średnim ogniu z każdej strony przez około 10 minut. W trakcie pieczenia można przygotować sos czekoladowy. W tym celu do małego garnka należy włożyć czekoladę i ją rozpuścić. Gdy wszystko będzie gotowe, omleta należy ściągnąć, podzielić na porcje i polać przygotowanym sosem czekoladowym.

Przygotowywanie kilku posiłków dziennie zgodnie z wytycznymi dla ciąży cukrzycowej może okazać się nieco problematyczne. Doskonałym rozwiązaniem wówczas jest skorzystanie z usług cateringu dietetycznego, w ramach którego można wybrać najlepszą dla siebie opcję dietetyczną dopasowaną do potrzeb i oczekiwań. Dieta pudełkowa to świetne rozwiązanie nie tylko, kiedy poszukujesz inspiracji na przepisy w diecie cukrzycowej, ale gdy chcesz zacząć zdrowo się odżywiać. W ramach cateringu dietetycznego można zdecydować się na dietę optymalną, dietę odchudzającą, lunch box catering, czy dietę do pracy.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Dieta 2500 kcal – jadłospis, koszty
Dieta 1500 kcal – co jeść na diecie 1500 kalorii?
Dieta 1400 kcal – jakie daje efekty?
Dieta 2000 kcal – dla mężczyzn lub kobiet
Dieta 1200 kcal – czy jest skuteczna?
Dieta 1000 kcal – czy jest zdrowa?
Zupy odchudzające – jakie zupy jeść na diecie?
Dietetyczne desery – jak przygotować?
Kawa a odchudzanie – wpływ kawy na dietę odchudzającą
Voucher na prezent catering dietetyczny

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety
dieta niski indeks

Dieta Niskie IG (Niski Indeks Glikemiczny)

Zestaw Niskie IG czyli posiłki dla osób na diecie o Niskim Indeksie Glikemicznym to nowość na rynku diete...