Jakie herbaty powinno się pić przy refluksie?
Refluks jest niezwykle nieprzyjemną chorobą, jego objawy skutecznie zaburzają codziennie funkcjonowanie. Nieleczony i przewlekły refluks często prowadzi do niebezpiecznych powikłań. Przy leczeniu pooza farmakologią bardzo ważna jest odpowiednio dieta. Aby wspomóc proces leczenia, warto zastosować również różnorodne zioła. Zioła od lat są stosowane podczas wielu różnych chorób, również tych, które spowodowane są zaburzeniami układu trawiennego. Picie herbat ziołowych to jedna z najskuteczniejszych metod na oczyszczanie organizmu, ich moc była znana już tysiące lat temu. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak naturalnie wspierać leczenie refluksu wykorzystując zioła. Znajdziesz tu również informacje o tym, jakie herbaty pić przy chorobie relfuksowej.
Co to jest refluks?
Refluks objawia się przez zaburzenie pracy dolnego zwieracza przełyku, który znajduje się w miejscu łączenia przełyku z żołądkiem. Tego typu dysfunkcja mięśniowa, pojawia się u około 15% społeczeństwa krajów wysoko rozwiniętych. Do najczęstszych objawów refluksu należą:
• bóle brzucha,
• suchy kaszel oraz potliwość po jedzeniu,
• czkawka, odbijanie,
• zgaga,
Nieleczony refluks może doprowadzić do:
• astmy,
• przewlekłego kaszlu,
• próchnicy, nieświeżego oddechu,
• zapalenia – przełyku, krtani oraz gardła,
• zaburzeń pracy serca, nowotworu oraz tzw. przełyku Barretta.
W wielu przypadkach refluks jest przejściowy, a do jego zneutralizowania wystarczy zmiana nawyków żywieniowych. Osoby, które spożywają niezdrowe posiłki lub jedzą w bardzo nieregularny sposób, często zbyt obficie lub w szybkim tempie, są narażone na przewlekłe schorzenie refluksowe. Oto co może być powodem wystąpienia przewlekłego refluksu:
• palenie papierosów, nadużywanie alkoholu,
• nadwaga oraz otyłość,
• astma, cukrzyca,
• jedzenie kwaśnych owców, o wysokim współczynniku pH, owoców cytrusowych oraz przetworzonych,
• częste spożywanie słodyczy, fast foodów czy bardzo tłustych potraw.
Jaka powinna być dieta przy refluksie
Dieta przy refluksie powinna być wolna od nasyconych tłuszczy, kwaśnych owców cytrusowych, produktów przetworzonych, ciężkostrawnych oraz słodyczy. Bardzo ważne jest tutaj indywidualne podejście do tematu refluksu. Każda z osób będzie poddana nieco innym zakazom żywieniowym, ponieważ każdy organizm reaguje inaczej na spożywane produkt. To, co u jednej osoby wywoła refluks, u innej nie będzie miało negatywnego wpływu. Choć większość osób skarży się, że spożywanie owoców wywołuje nieprzyjemną zgagę, to ze względu na witaminy i minerały nie może ich zabraknąć w diecie. Owoce przy refluksie mogą być spożywane, jednak warto postaw3ić na te, które nie są kwaśne. Oto owoce, które możesz spróbować włączyć do swojej diety, zmagając się z refluksem:
Jakie owoce można jeść przy refluksie?
• brzoskwinie, nektarynki, mango, gruszki, słodkie odmiany jabłek,
• arbuzy, melony,
• awokado, daktyle, papaja, figi, kokosy,
• owoce suszone w każdej postaci,
Dobrze dobrana dieta ograniczy występujący refluks do minimum. Bardzo ważnym wsparciem dla każdej diety, jest odpowiednie nawodnienie. Nie musisz ograniczać się tylko do picia wody mineralnej. Bez obaw możesz również stosować ziołowe herbaty.
Jaka herbata przy refluksie?
Choć zioła mają lecznicze działanie, to z ich stosowaniem należy zachować umiar. Nie każde ziołowe herbaty będą odpowiednie przy refluksie. Mowa tu głównie o popularnej w naszym kraju herbacie miętowej. Mięta posiada działanie rozkurczające, jej spożycie spowoduje otwarcie dolnego zwieracza przełyku, co tylko pogłębi problem cofania się treści żołądka i może wywołać nieprzyjemne objawy. Czarna herbata przy refluksie również nie jest mile widziana, można ją jednak zastąpić herbatą białą, czerwoną lub żółtą, zwaną również herbatą cesarską. Warto również unikać kawy, niestety „mała czarna” podobnie jak wyżej wymieniona mięta i mocna herbata, powinna zostać wykluczone z codziennego menu.
Herbata na refluks powinna być nieco ostudzona, nie należy pić jej gorącej. Szczególnie gdy mamy do czynienia z nadżerką lub zapaleniem przełyku. Jakie herbaty na refluks są najbardziej skuteczne w walce z refluksem ? Oto kilka polecanych ziół:
• Imbir – zawiera on fenole, które przyśpieszają gojenie się podrażnień, z tego względu polecany szczególnie dla osób, które mają nadżerkę lub zapalenie przełyku. Imbir łagodzi stany zapalne, wspomaga trawienie.
• Rumianek – jedno z najczęściej stosowanych ziół podczas problemów układu trawiennego, łagodzi stany zapalne oraz zgagę. Działa kojąco na organizm oraz na podrażnienia spowodowane przez cofanie się kwaśnej treści żołądka.
• Lukrecja – powoduje zwiększenie produkcji śluzu, który naturalni chroni ściany jelit, przełyku oraz żołądka przed podrażnieniami, jest podwójnym zabezpieczaniem przed zgagą. Powinna być stosowana wraz z wyżej wymienionymi – imbirem oraz rumiankiem.
• Polecane są również – kłącze tataraku, melisa, skrzyp polny, szałwia, morwa biała czy nawet kwiat lipy.
Odżywianie przy refluksie
Jeśli zmagasz się z przewlekłym refluksem, to poza herbatą refluksową polecamy Ci odpowiednio zbilansowany catering dietetyczny, za pomocą którego będziesz mógł poradzić sobie nie tylko z zaburzeniami układu trawiennego. Diety będą wsparciem dla odchudzania, nawet w sytuacji bardzo ostrego refluksu. Który z modeli dietetycznych jest tutaj najbardziej wskazany? Zdecydowanie – dieta optymalna. Model ten został odpowiednio zbilansowany przez specjalistów, dostarczy on wszelkich potrzebnych składników odżywczych, a przy tym wspomoże leczenie choroby refluksowej. Cennik diety pudełkowej zależy od ilości posiłków oraz liczby kalorii. Dieta pudełkowa w połączeniu z ziołowymi herbatami przy refluksie to idealne wsparcie leczenia.
Najciekawsze wpisy na naszym blogu:
Dieta przy problemach z woreczkiem żółciowym – jak się odżywiać?
Dieta przy zapaleniu żołądka – co jeść a czego nie?
Skaza białkowa u dorosłych – objawy, rozpoznanie, dieta
Skaza białkowa a nietolerancja laktozy – główne różnice
Dieta bez laktozy – jakie produkty wybierać przy nietolerancji laktozy?
Nietolerancja laktozy – objawy, przyczyny, leczenie
Nietolerancja glutenu u niemowląt – jakie są objawy?
Dieta przy chorobie wieńcowej – jak się odżywiać?
Dieta przy arytmii serca – co jeść przy arytmii?
Dieta po zawale – co jeść a czego nie jeść po zawale serca?
Zestaw Standardowy z Wyborem menu, w którym codziennie masz do wyboru aż 30 posiłków. Jeśli nie dokonasz ...