PROPORCJE DIETA LOW CARB
Powrót do bloga

Proporcje w diecie niskowęglowodanowej

Główną zasadą diety nieskowęglowodanowej, jak sama nazwa wskazuje, jest ograniczenie ilości przyswajanych wraz z posiłkiem węglowodanów do minimum. Proporcje w diecie niskowęglowodanowej powinny być jednak zachowane zgodnie z obowiązującymi regułami danej diety. Węglowodany zastąpione są przez tłuszcze oraz białka. Jakie proporcje mikroskładników występują w dietach niskowęglowodanych? Jakie korzyści płyną z ograniczenia węgli w diecie oraz jak dopasować daną dietę niskowęglowodanową do swoich potrzeb? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w niniejszym artykule.

Dieta niskowęglowodanowa jakie proporcje

Tłuszcze są pierwszym składnikiem odżywczym, który w diecie niskowęglowodanwoej zastępuje węglowodany. Jest ich najwięcej, dlatego nazywane są bazą diet bez węglowodanowych. Proporcje w diecie niskowęglowodanowej to minimum 50%. Dotyczy to zarówno typowej diety low carb, jak i bardziej restrykcyjnej opcji diety bez węgli, czyli diety ketogenicznej. Chodź duża zawartość tłuszczy w diecie niskowęglowodanowej dla niektórych jest wciąż kontrowersyjna, to efekty, jakie daje bycie na diecie low carb, mówią same za siebie. Czy tłuszcze w diecie są zdrowe? Oczywiście, że tak, jednak trzeba wybierać te, które są zdrowe. Rozróżniamy dwa rodzaje tłuszczy, te niezdrowe, które zawarte są w niezdrowych przekąskach – chipsach, gotowych deserach, słodyczach, parówkach oraz fast foodach, jak i te zdrowe, które wręcz powinny znaleźć swoje miejsce w codziennej diecie. Częste spożywanie niezdrowych tłuszczy powoduje m.in. otyłość, choroby metaboliczne, cukrzycę oraz choroby układu naczyniowo-sercowego. Druga grupa zdrowych tłuszczy ma zbawienne działanie na organizm.

Jakie są zdrowe tłuszcze:

•      mięs,

•      ryb,

•      jaja,

•      nabiału

•      nasion oraz roślin strączkowych.

To właśnie te produkty tworzą bazę tłuszczy dla każdej diety niskowęglowdanowej.

Drugim ważnym składnikiem odpowiedniej proporcji w diecie niskowęglowodanowej są białka. Choć z reguły stanowią one o połowę mniejsze ilości, niż tłuszcze, to ich rola w diecie niskowęglodanowej jest równie ważna. Białka w dietach niskowęglowodanowych stanowią zazwyczaj między 15 %, a 25 %  w zależności od rodzaju diety. Białka pozyskiwane są  z nabiału, mięs oraz ryb.

Niektóre modele dietetyczne nie są bardzo restrykcje i dopuszczają możliwość codziennego spożywania węglowodanów. W klasycznych dietach niskowęglowodanowych mogą one stanowić nawet 25%.  Produkty w diecie low crab porcje  węglowodanów powinny pochodzić z produktów, które mają niski indeks glikemiczny i są łatwo przyswajalne dla organizmu. Należy pamiętać, ze węglowodany są tylko dodatkiem do diety niskowęglowodanowej. Zdrowe węglowodany pozyskasz m.in. z warzyw, niektórych owoców, grubych kasz oraz pełnoziarnistego pieczywa.

Dieta niskowęglowodanowa proporcje makroskładników

Gotowa dieta niskowęglowodanowa zazwyczaj składa się z 55-65% tłuszczy, 20-25% białek oraz 10-20% węglowodanów. Takie proporcje w diecie niskowęglowodanowej  są niezbędne do przyzwyczajenia organizmu na nadchodzące zmiany dietetyczne. Organizm musi przystosować się do innego wykorzystania przyswajanej wraz z posiłkiem energii. Białka pełnią tutaj rolę budulca mięśni, będąc idealną bazą dla połączenia diety niskowęglowodanowej z aktywnością fizyczną. Ważną rzeczą w każdej diecie są odpowiednie proporcje witamin i innych składników odżywczych. Proporcje mikroskładników w diecie niskowęglowodanowej pochodzą z trzech, wyżej wspomnianych źródeł – tłuszczy, białek oraz zdrowych węglowodanów. Dieta low crab natychmiastowo działa na spadek wagi, jednocześnie nie wypłukując z organizmu witamin. Witamina A, C oraz witaminy z grupy B to nieodzowne elementy diety low crab, dodatkowo w zależności od stosowanych produktów możemy dostarczyć cennych kwasów  omega-3, sodu, potasu, magnezu oraz wapnia.  Powyższe mikroelementy są zawarte w bardzo wielu produktach, które występują w diecie low crab. Dieta daje możliwość uzupełnienia wszystkich składników odżywczych, które do tej pory były pomijane na rzecz niezdrowych tłuszczy. Dzięki wprowadzeniu diety niskowęglowodanowej, witaminy oraz minerały zyskują podwójną siłę działania, ponieważ nie są ograniczane przez nadmiernie odkładający się tłuszcz oraz niezdrowe węglowodany.

Zalety diety niskoweglowodanowej

Dieta low carb posiada wiele korzyści, które płyną do organizmu za sprawą zawartych w produktach witamin i minerałów.. Odpowiednie proporcje diety niskowęglowodanowej działają pozytywnie na redukcję tkanki tłuszczowej. Dieta low carb pomoże schudnąć kilkanaście kilogramów, nawet w ciągu jednego miesiąca. Zrzucenie zbędnych kilogramów poprawi jakość życia, poprzez lepsze samopoczucie, podniesienie poziomu witalności, poczucia większej ilości energii czy zwiększonej koncentracji. Kolejnym ważnym aspektem związanym z wprowadzeniem w życie odpowiednich proporcji diety low carb, jest poprawa pracy mózgu, działa on sprawniej i szybciej. Pamięć staje się bardziej wydajna, a mózg potrafi zmagazynować większą ilość szczegółów, co może pozytywnie wpłynąć na jakość wykonywanej pracy. Poprawa działania układu krążenia oraz układu nerwowego to kolejna pozytywna rzecz, która następuje po wprowadzeniu idealnych proporcji w diecie niskowęglowodanowej. Zmiany są widoczne gołym okiem. Skóra, włosy oraz paznokcie stają się bardziej wytrzymałe, odporne na uszkodzenia, a także szybciej się regenerują. Układ krążenia jest powiązany z układem sercowo-naczyniowym, tutaj korzyści, jakie oferuje dieta low carb, są najbardziej istotnie dla zdrowia i bezpieczeństwa organizmu.  Z możliwości prozdrowotnych diety low carb korzysta również układ kostny, jeśli dania oparte są w dużej mierze na białkach pochodzenia zwierzęcego, kości oraz stawy regenerują się znacznie szybciej, niż w przypadku stosowania diet o wysokiej zawartości węglowodanów.

Catering dietetyczny i dieta niskowęglowodanowa

Regularne korzystanie z diety niskowęglowodanowej zmniejsza ryzyka wystąpienia cukrzycy, nowotworów, problemów z krążeniem oraz chorób serca. Dieta niskowęglwodanowa chroni organizm przed przewlekłym osłabieniem, stanami zapalnymi, a także chorobami wirusowymi, które są bardzo niebezpieczne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Ponadto odpowiednio dobrane proporcje w diecie low carb zalecane są także dla osób, które cierpią na Alzheimera, padaczkę, choroby Parkinsona lub autyzm.

Posiłki low carb możesz również zamówić w ramach cateringu dietetycznego MójCatering. Korzystając z oferty niskowęglowodanowa dieta pudełkowa, masz pewność, że posiłki są skomponowane zgodnie z założeniami diety low carb. Nasz kalkulator diety pomoże w doborze idealnej diety pudełkowej dla Ciebie. Możesz również obliczyć swoje BMI, korzystając z kalkulatora BMI, dzięki czemu sprawdzisz, czy Twoja waga jest odpowiednia, czy konieczne będzie zastosowanie ujemnego bilansu energetycznego, aby schudnąć.  Oferta diety pudełkowej low carb obejmuje dwa rodzaje diety: dietę ketogeniczną oraz dietę niskowęglowodanową. Oferujemy smaczny catering dietetyczny ceny zależą od wybranego rodzaju diety, ilości posiłków oraz dziennej dawki kalorii.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Warzywa niskowęglowodanowe – co jeść przy diecie low carb?
Kolacje bez węglowodanów i niskowęglowodanowe – przepisy
Owoce niskowęglowodanowe – które owoce jeśc na diecie low carb?!
Dieta Kwaśniewskiego (optymalna) – przepisy, jadłospis
Dieta Kwaśniewskiego (optymalna) – zasady, efekty, skuteczność
Jak schudnąć do wakacji – ćwiczenia, dieta
Jak schudnąć w tydzień – co jeść i jak ćwiczyć?
Jak schudnąć z ud – domowe sposoby, ćwiczenia, dieta
Jak schudnąć z twarzy – ćwiczenia, dieta
Dieta na paznokcie – co jeść na zdrowe i mocne paznokcie?

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety

Dieta Niskowęglowodanowa

Szukasz diety, która pozwoli Ci schudnąć? Chcesz ograniczyć węglowodany i zastąpić je zwiększoną ilością ...