Chłodnik litewski przepis
Chłodnik Litewski to tradycyjna zupa z botwinki na upalne dni. Jest jedną z najbardziej lubianych zup w Polsce, szczególnie w okresie letnim. To z tego powodu dieta pudełkowa Mój Catering zdecydowała się go wprowadzić do stałej oferty. Zamawiając jedną z naszych diet możesz w kolejnym kroku w sekcji „dodatki” domówić właśnie taki pyszny, tradycyjny chłodnik litewski jednorazowo lub codziennie, do każdej dostawy. Chłodnik litewski w okresie letnim często można otrzymać zamawiając jedną z naszych diet. Najczęściej jest to dieta standardowa, dieta wegetariańska i dieta sportowa.
Chłodnik litewski – przepis od MójCatering
Ten przepis na zimną litewską zupę buraczaną przygotowuje się z maślanki, kwaśnej śmietany, jajek na twardo, ogórków i koperku. Jest orzeźwiający w upalny dzień.
Zasadniczo zimny barszcz litewski to fantastyczna i kultowa zupa, szczególnie w ciepły dzień. Jest bardzo popularny na Litwie. Czasami robi się ją z kefirem zamiast jogurtu, kwaśnej śmietany i/lub maślanki. Chłodnik litewsku jest świetny dla zdrowia układu pokarmowego i oczywiście jest doskonałym „wykorzystaniem” w przypadku, gdy masz dużo buraków i nie wiesz, co z nimi zrobić. Tak więc buraki są tak naprawdę jedynym składnikiem, który jest gotowany. Podawać można go z ziemniakami lub pieczywem. Może również mieć piękny różowy kolor, który jest bardzo efektowny.
Składniki
- 1 kilogram czerwonych buraków, obranych i ugotowanych, zarezerwowany płyn do gotowania
- 2 średnie ogórki, obrane, pozbawione nasion i pokrojone na 1/2-calowe kawałki
- 2 jajka ugotowane na twardo, obrane
- 1/4 łyżeczki soli
- 2 zielone cebule, przycięte i pokrojone
- 1 szklanka kwaśnej śmietany
- 4 szklanki maślanki
- Świeżo zmielony czarny pieprz do smaku
- Posiekany świeży koperek do dekoracji
Przepis na chłodnik litewski:
- Zbierz składniki.
- Zagotuj buraki, w czasie, gdy gotują się buraki, drobno posiekaj cebulę, ogórki i białka.
- W małej misce rozgnieć żółtka z 1/4 łyżeczki soli, połączyć z pokrojoną zieloną cebulą i odstawić.
- Gdy buraki będą miękkie, wyjąć z wody z gotowania (płyn z gotowania zachować) i schłodzić w lodówce przez co najmniej 1 godzinę. Gdy ostygną, zetrzyj buraki na grubej tarce.
- Odcedź płyn z gotowania buraków i ponownie włóż do garnka. Dodaj śmietanę i maślankę, dobrze mieszając.
- Wymieszaj starte buraki, posiekane ogórki, posiekane białka jaj i puree z żółtek i zielonej cebuli. Mieszaj, aż dobrze się połączą. Dodaj przyprawy.
Na koniec wlej chłodnik do pojemnika i przechowuj w lodówce, aż dobrze się schłodzi. Ponownie posmakuj przypraw i dostosuj w razie potrzeby. Chłodnik podawaj w schłodzonej misce lub szklance posypane posiekanym koperkiem.
Ten przepis łatwo można podwoić, a słoik pokrojonych lub rozdrobnionych buraków można zastąpić świeżymi burakami.
Chłodnik litewski to pyszna, orzeźwiająca zupa popularna w Polsce podczas cieplejszych miesięcy. Zawiera zarówno buraki, jak i zieleninę z buraków co czyni go niezwykle zdrowym.
Jaka jest historia chłodnika buraczanego na Litwie?
Uważa się, że chłodnik z buraków zaczęto jeść na Litwie, kiedy nie było czasu na gotowanie. Dla młodych mam przygotowano płynny chłodnik z buraków: warzywa – na witaminy, kwaśne mleko – na schłodzenie, a wodę na pragnienie.
Czy chłodnik jest zdrowy?
Barszcz zawiera trzy dobre źródła witaminy C: buraki, zieleninę i ziemniaki. Jedzenie pokarmów bogatych w witaminę C wraz z pokarmami bogatymi w azotany zwiększa produkcję tlenku azotu. Barszcz często zawiera również czosnek. Co ciekawe, czosnek zwiększa ilość wchłanianego przez organizm tlenku azotu. Chłodnik od Mój Catering jest w 100% naturalny, zdrowy i wybornie smakuje. Sprawdź stronę catering menu i zobacz kiedy będzie dostępny.
Chłodnik z botwiny: kolor różowy
Chłodnik ma szokująco jasnoróżowy kolor, który zawdzięcza naturalnemu sokowi z buraków, a niesamowicie świeży smak zawdzięcza najważniejszemu składnikowi chłodnika – kefirowi, uznawanemu przez dietetyków za jeden z najzdrowszych produktów na świecie.
Chłodnik z buraczków numerem 1
Carlo Petrini, włoski założyciel i lider słynnego ruchu Slow Food, nazwał litewski chłodnik buraczany „najbardziej estetycznym chłodnikiem świata”.
Najciekawsze wpisy na naszym blogu:
Innowacyjne i modne diety
Jak radzić sobie z jesienną chandrą?
Ile można spożywać jajek dziennie – jaka jest norma
Gluten, czy jest potrzebny?
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
Światowy Dzień Cukrzycy
Dobrze zbilansowana dieta, część 1: Tłuszcze
Jak nie oszaleć i nie przytyć w święta … ?
Metody na poświąteczne przejedzenie
Zmieniamy się dla Ciebie
Zestaw Standardowy z Wyborem menu, w którym codziennie masz do wyboru aż 30 posiłków. Jeśli nie dokonasz ...