Powrót do bloga

Gluten, czy jest potrzebny?

Temat bardzo powszechny, budzący wiele pytań i kontrowersji. Gluten oraz produkty w których go znajdziemy i przede wszystkim pytanie: jeść czy nie jeść.

Na dobry początek: czym jest gluten? W dużym skrócie gluten to wspólna nazwa białek występujących w ziarnach zbóż, takich jak pszenica i jej odmiany (np. orkisz, kamut , durum, płaskurka), żyto, pszenżyto oraz jęczmień. Gdy mąka z tych zbóż jest mieszana z wodą, białka glutenu tworzą lepką sieć, która ma konsystencję podobną do kleju. Dzięki glutenowi wypieki uzyskują pożądaną konsystencję i smak.

Gluten jest dobrze tolerowany przez większość populacji (szacuje się, że 1 % społeczności nie toleruje glutenu). Jednak u niektórych może wywoływać niepożądane reakcje organizmu, za które odpowiada wchodząca w jego skład gliadyna. Tym właśnie osobom zaleca się stosowanie diety bezglutenowej.

Wykluczenie z diety produktów pszennych, zbożowych takich jak:

– makarony,

– kasze,

– pieczywo,

– ciasta,

– ciastka,

– płatki śniadaniowe,

– niektóre wędliny,

– mieszanki przypraw…

Bez medycznych podstaw może przynieść więcej szkód niż korzyści. Grozi niedoborem wielu witamin i składników mineralnych, w tym żelaza, wapnia, witamin z grupy B, cynku i magnezu, gdyż taka dieta wiąże się z mniejszym spożyciem produktów zbożowych. Niższa zawartość błonnika może być powodem zaparć.

Dieta bezglutenowa stała się modna, ale nie koniecznie dobra dla wszystkich. Ze względu na ograniczenie spożycia pieczywa, ciast, ciastek, ciasteczek faktycznie występuje utrata wagi, co zachęca wiele osób do przejścia na ten rodzaj diety.
Skierowana jest głównie dla osób cierpiących na CELIAKIĘ lub alergię na pszenicę.

Wykluczając jakikolwiek składnik z diety należy pamiętać o prawidłowym zbilansowaniu swojego jadłospisu aby innymi produktami nadrobić witaminy i składniki mineralne.
W MójCatering pieczywo pojawia się sporadycznie, wybieramy głównie to ciemne, pełnoziarniste. Główne posiłki takie jak obiad opieramy na kaszach i różnego rodzaju makaronach oraz dodatkach warzywnych.

Jeśli masz jakieś pytania napisz do Nas, pomożemy w dobraniu odpowiedniej diety dla Ciebie!

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Jak skutecznie schudnąć na taniej diecie odchudzającej?
Jajko na twardo – wartości odżywcze, kalorie i korzyści dla zdrowia
Herbaty przy refluksie – jakie pić?
Mój Catering kod rabatowy promocja
Pomysł na obiad Low FODMAP
Refluks – mleko w diecie refluksowej
Refluks w ciąży – jak sobie radzić?
Nadkwasota – objawy, przyczyny, leczenie
Dieta przy zgadze – co jeść, a czego unikać?
Jodek potasu – co to jest i dla kogo jak

Powrót do bloga