Powrót do bloga

Światowy Dzień Cukrzycy

Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation – IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization – WHO). Jest odpowiedzią na obawy związane z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie.

Dlaczego data 14 listopada?

Właśnie tego dnia w 1891 r. urodził się Frederick Banting, który wraz Charles’em Best doprowadził do odkrycia insuliny w 1922 roku. Od 1991 r. popularność tego dnia wzrosła i obecnie jest on obchodzony przez ponad 350 milionów ludzi z różnych regionów świata. W obchodach uczestniczą osoby ze środowisk opiniotwórczych, lekarze, dzieci, dorośli i oczywiście ludzie chorzy na cukrzycę.

Symbol Światowego Dnia Cukrzycy – World Diabetes Day

World Diabetes Day – WDD to największa, światowa kampania poświęcona szerzeniu świadomości o cukrzycy. Dociera do ludzi w 160 krajach, informując opinię publiczną i polityków o najważniejszych sprawach związanych z tą chorobą. Kampanię WDD od 2007 r. symbolizuje niebieski pierścień – rozpoznawalny na całym świecie znak ostrzeżenia przed cukrzycą i zjednoczenia ludzkości w obliczu epidemii. Każdego roku WDD poświęcony jest określonemu problemowi związanemu z cukrzycą.

Zachorowania na cukrzycę

Cukrzyca jest chorobą społeczną, na którą zapada coraz większa liczba osób. Na świecie co 5 sekund diagnozuje się cukrzycę u kolejnej osoby. Co 10 sekund ktoś umiera z powodu powikłań tej choroby. Na całym świecie zmaga się z cukrzycą już 285 milionów pacjentów. Szacowana liczba chorych w Polsce wynosi ponad 2,17 miliona, czyli ponad 5 proc. polskiego społeczeństwa, ponad 450 tys. osób nie jest świadomych swojej choroby (świadomość wzrasta wraz wiekiem). W ostatnich  latach  cukrzyca zyskała wysoką rangę w hierarchii najważniejszych problemów zdrowotnych świata. W 2006 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła rezolucję uznając plagę cukrzycy za pierwszą, niezakaźną epidemię współczesnej cywilizacji.

Światowy dzień Cukrzycy 2020

Przez cały miesiąc listopad w ramach Światowego Dnia Walki z cukrzycą odbywają się liczne spotkania, wykłady oraz konferencje mające na celu zwrócenie uwagi na kluczowe kwestie związane z leczeniem cukrzycy oraz zapobieganiu cukrzycy typu 2, a także zwiększenie świadomości i edukacji w opinii publicznej. W tym roku tematem przewodnim jest:

“Cukrzyca: Pielęgniarki pomagają!” 

Celem jest podkreślenie roli pielęgniarek w procesie edukowania, leczenia i uświadamiania pacjentów. Rola pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia jest bardzo istotna w przebiegu cukrzycy. Często to właśnie pielęgniarki są pierwszymi osobami, które wchodzą w interakcję z pacjentem. Ich wstępna ocena stanu zdrowia oraz edukacja pacjenta ma istotny wpływ na proces leczenia

Pomożemy Ci zadbać o zdrowe posiłki

Jeśli masz jakieś pytania jak prawidłowo skomponować posiłki, jak odżywiać się aby zapobiec cukrzycy napisz lub zadzwoń do Nas !

Catering dietetyczny MójCatering to propozycja skierowana do osób, które chcą zadbać o swoje ciało i samopoczucie. Z nami osiągniesz wymarzone efekty, zdrowie i piękne ciało pozbywając się nadmiaru uciążliwego tłuszczyku. Wystarczy zamówić catering i cieszyć się świeżymi, zdrowymi i smacznymi posiłkami. Wyróżniamy się tym, że w swoim cateringu nie korzystamy z gotowych półproduktów, przetworzonego jedzenia i frytury.

Nasi dietetycy pomogą Ci dobrać odpowiedni rodzaj diety do Twojego stanu zdrowia, aktywności fizycznej oraz nawyków żywieniowych. Zadbamy o Twoje zdrowie. Sprawdź nas już dziś!

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Refluks – czego unikać w diecie?
Ocet jabłkowy – właściwości lecznicze
Dieta dąbrowskiej – przepisy i jadłospis
Refluks – jakie słodycze jeść?
Prosty i szybki przepis na domowego kebaba
Refluks – najlepsze domowe sposoby
Maltodekstryna – co to jest i jakie są skutki uboczne?
Refluks – jakie pieczywo wybrać?
Zioła na refluks – jakie pić?
FitYou dieta pudełkowa na co dzień– dieta gwiazd z Bevery Hills

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments