niedoczynność tarczycy a refluks
Powrót do bloga

Czy problemy z tarczycą mogą spowodować refluks?

Choroby tarczycy w większości przypadków spowodowane są zaburzeniami produkcji hormonów przez gruczoł tarczycy. W tej sytuacji jedynymi z najczęściej występujących stanów chorobowych są –  nadczynność oraz niedoczynność tarczycy. W obydwu przypadkach jesteśmy narażeni na wystąpienie chorób współistniejących, które są związane z układem pokarmowym. Dość powszechnie spotykaną przypadłością jest refluks, schorzenie występuje u około 20% mieszkańców naszego kraju. Czy choroby tarczycy i refluks są ze sobą powiązane? Jak radzić sobie z objawami oraz skutkami tych przypadłości? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

 

Nadczynność tarczycy a refluks

Nadmierne wydzielanie hormonów gruczołu tarczycy, nazywane jest jej nadczynnością. Jest to proces, który może doprowadzić do wielu niebezpiecznych chorób, w tym –  zawałów, osteoporozy czy zaburzeń rytmu serca. Głównymi objawami nadczynnością tarczycy są:

•      kołatanie serca,

•      nagły spadek masy ciała, pomimo uczci częstego łaknienia,

•      duszności,

•      drżenie dłoni,

•      problemy z koncentracją,

•      zmiany w wyglądzie – wypadanie włosów, zwiększenie obwodu szyi czy nadmierna potliwość.

Nadczynność tarczycy a refluks? Choć nie ma dowodów na to, że oby dwa schorzenia są ze sobą powiązane, to jednak wiele osób zmagających się z problemami z tarczycą, ma problemy również z refluksem. Charakterystycznym objawem w obydwu przypadkach, będą zauważalne zmiany w obrębie jamy ustnej. Podczas nadczynności tarczycy występują – suchość w ustach, uczucie szczypania lub kłucia języka, zapalenie dziąseł, w ekstremalnych przypadkach wypadanie zębów. Choroba refluksowa to cofanie się treści żołądkowej, której bardzo często towarzyszą – zgaga, kaszel, ciemniejsza, lekko żółta barwa języka, nieprzyjemny zapach z ust czy próchnica. Nieleczony refluks może doprowadzić do nowotworu – gruczolaka, tzw. przełyku Barretta, zapalenie krtani. Przy chorobie refluksowej występują również problemy trawienne oraz bardzo często pojawia się nadżerka.   

Jeśli wyżej wymienione schorzenia są chorobami współistniejącymi, do skutecznej walki z ich objawami oraz ewentualnymi powikłaniami, zaleca się wprowadzenie specjalnej diety. Dieta przy refluksie różni się nieco od tej, która jest polecana, podczas chorób tarczycy, dlatego trzeba być gotowym na pewne ustępstwa. Choroba refluksowa wyklucza ze spożycia, część produktów, które są mile widziane przy chorobach tarczycy. Będą to:

Czego nie wolno jeść przy refluksie – produkty zabronione:

•      owoce cytrusowe,

•      pieczywo razowe,

•      napoje typu – kawa, mięta czy soki pomarańczowe,

•      warzywa cebulowe,

•      kasza gryczana,

•      tłusty nabiał oraz tłuste mięsa.

Dodatkowo podczas refluksu i nadczynności tarczycy zabrania się spożywania alkoholu, palenia papierosów i jedzenia słodyczy. W przypadku wystąpienia refluksu wraz z chorobą tarczycy warto wybrać  sprawdzoną i pewną dietę. Dieta optymalna składać się będzie z produktów z niskim IG, zdrowych, naturalnych, nieprzetworzonych, bez wyżej wymienionych produktów, z wykorzystaniem warzyw, owoców i zdrowych tłuszczy.

Niedoczynność tarczycy a refluks

Choć nie udowodniono, że refluks od tarczycy jest zależny, to ich współistnienie jest dość powszechne. W przypadku niedoczynności tarczycy występują zaburzenia gospodarki hormonalnej, gdzie dochodzi do znacznego obniżenia produkcji hormonów odpowiedzialnych za produkcję wapnia i fosforu. Z tego względu podobnie jak podczas nadczynności, możemy zauważyć zmiany w jamie ustnej, podobne do tych, które występują podczas refluksu. Dodatkowo możemy zauważyć – powiększenie języka. Objawy takie jak:

 

Jakie są objawy refluksu:

•      częsta zgaga,

•      nagły przyrost masy ciała,

•      jakiekolwiek zmiany w obrębie ust,

•      kołatanie serca,

•      problemy ze snem,

Mogą świadczyć o wystąpieniu niedoczynności tarczycy oraz refluksu, warto wówczas zrobić szczegółowe badania pod kątem obydwu tych schorzeń. Jeśli niedoczynność tarczycy i refluks są chorobami współistniejącymi, mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia chorób serca, szczególnie gdy towarzyszy im nadwaga lub otyłość. W przypadku refluksu redukcja zbędnej tkanki tłuszczowej może być szczególnie utrudniona, gdyż pojawiająca się zgaga ogranicza wykonywanie niektórych ćwiczeń, które są bardzo skuteczne przy zwiększonej masie ciała. Z tego względu, należy zwrócić uwagę na to, co jemy. Niedoczynność tarczycy i refluks wymagają odpowiednio zbilansowanych witamin oraz minerałów, które będą wspierać organizm podczas walki z objawami chorób. Będą to:

 

Jakie witaminy suplementować przy refluksie:

•      Witaminy z gruby – B, dodatkowo, witaminy – A, C, D oraz K.

•      melatonina,

•      żelazo, selen, cynk, magnez, kwasy omega – 3.

Z powyższych minerałów należy korzystać również, gdy refluks występuje w parze z nadczynnością tarczycy. Specjalnie ułożona dieta, dostarczona przez catering dietetyczny, może okazać się najlepszym wyborem. Gotowe diety pudełkowe, które zostały zaplanowane i przygotowane przez specjalistów, pomogą w walce z nadmiernymi kilogramami, dostarczą odpowiednich witamin i minerałów oraz skutecznie wesprą leczenie refluksu i chorób tarczycy. Cennik diety, która wspomoże organizm w walce ze schorzeniami, jest zależny od wybranej opcji dietetycznej, ilości posiłków i kalorii. Oszczędność czasu, zdrowe i smaczne posiłki sprawią, że bycie na skutecznej diecie będzie czystą przyjemnością.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Dieta Low IG – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dietetyk – kim jest i czym się zajmuje?
Dieta PUDEŁKOWA w ciąży – co jeść a czego unikać?
Dieta lekkostrawna – lista produktów dozwolonych na diecie lekkostrawnej
Jak schudnąć z brzucha – domowe sposoby, dieta, ćwiczenia
Jak schudnąć 5 kg – ćwiczenia, dieta, efekty
Zdrowe przekąski dla dzieci – do szkoły i przedszkola
Dieta paleo – zasady, efekty, przeciwwskazania
Wątroba – jakie pełni funkcje w naszym organizmie
Celiakia – objawy, przyczyny, leczenie

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments