czy można jeść kaszę jaglaną przy hashimoto
Powrót do bloga

Czy przy chorobie Hashimoto można jeść kaszę jaglaną?

Choroba hashimoto atakuje tarczycę, znacząco ograniczając przy tym produkcję hormonów, co
w konsekwencji negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Odpowiednio zbilansowana dieta przy hashimoto to niezbędny element powrotu do zdrowia, co nie oznacza, iż ma być ona ograniczona do kilku produktów, a przez to nudna i monotonna. W przypadku tego rodzaju zapalenia tarczycy jest bardzo wiele produktów, które możesz bez obaw spożywać każdego dnia. Są też takie, które powinieneś spożywać z umiarem lub całkowicie wyeliminować. Czy kasza jaglana w diecie hashimoto to dobry pomysł? Jak jej spożywanie wpływa na działanie tarczycy i w jaki sposób ją przygotować, aby danie było zgodne z zaleceniami diety przy Hashimoto? Odpowiedzi na te pytania, znajdziesz w niniejszym artykule.

Czy można jeść kaszę jaglaną przy Hashimoto?

Kasza jaglana a hashimoto? Ze względu na niski indeks glikemiczny oraz zawartość ważnych w leczeniu hashimoto witamin z grupy B, miedzi, żelaza oraz witaminy E, kasza jaglana jest produktem, który może być wprowadzony do Twojej diety podczas zapalenia tarczycy. Kasza jaglana spełnia nie tylko aspekty wpisane w definicję zdrowego odżywiania. Nasiona zbóż prosa zwyczajnego, z którego produkuje się kaszę jaglaną, możemy przyrządzić na wiele różnych sposób. Kasza jaglana świetnie odnajduje się w różnych daniach. Możesz przygotować ją w wersji słodkiej, np. z sosem owocowym, w postaci budyniu lub użyć jako jeden ze składników gofrów. Doskonale sprawdzi się również na słono, podana z mięsem czy z warzywami. Kasza jaglana w hashimoto działa pozytywnie na organizm, dostarczając mu wyżej wymienionych mikroskładników, otwiera całkiem sporo możliwości kulinarnych oraz bardzo szybko zaspakaja głód. Należy jednak zwrócić uwagę na dzienną ilość spożywanej kaszy jaglanej. Kasza jaglana zawiera inhibitory peroksydazy tarczycowej, które ograniczają działanie enzymu, który jest niezbędny do produkcji hormonu tarczycy. Chcąc spożywać większe ilości kaszy jaglanej, powinniśmy wzbogacić dania o warzywa, owoce oraz tłuszcze naturalne wskazane przy hashimoto. Warto korzystać z tych, które mają większe ilości – jodu, cynku, żelaza, wapnia, magnezu, kwasów omega 3, witamin B, C, D i E.

Kasza jaglana a choroba hashimoto

Choć kasza jaglana, a hashimoto mogą iść ze sobą w parze, to nie powinna ona stanowić większej części potraw, a być jedynie dodatkiem do danego dnia. Wegetariańskie przepisy przy hashimoto będą skutecznie wspierać leczenie hashimoto. To właśnie owoce i warzywa powinny pełnić kluczową rolę w diecie przy Hashimoto. Dodając owoce i warzywa do kaszy jaglanej, możesz stworzyć wiele smacznych, zdrowych i pełnowartościowych dań. Kasza jaglana w chorobie hashimoto może zostać zastąpiona przez inne kasze, które spożywane nawet w większych ilościach nie wpłyną negatywnie na organizm podczas choroby. Kaszę jaglaną przy hashimoto można zastąpić m.in:

•      kaszą orkiszową,

•      kaszą owsianą,

•      kaszą gryczaną,

•      kaszą jęczmienną.

Najbardziej polecaną podczas zapalenia hashimoto jest kasza gryczana. Jest ona uważana za najzdrowszą z kasz, posiada cynk, magnez oraz witaminy z grupy B.

Skoro już wiesz, że czasem możesz stosować kaszę jaglaną w diecie Hashimoto, warto przyjrzeć się, w jakiej postaci może występować, tak aby jedzenie było wsparciem w leczeniu Hashimoto, a nie pogłębiało nieprzyjemne objawy choroby. Jedną z najbardziej polecanych diet przy zapaleniu tarczycy, jest dieta wegetariańska. Poniżej znajdziesz przepis na wegetariański pasztet z kaszy jaglanej:

•      woreczek kaszy jaglanej,

•      3 marchewki,

•      ¼ pora,

•      1 pietruszka,

•      1 cebula,

•      ¼ selera,

•      1 ząbek czosnku,

•      3 łyżki oleju rzepakowego,

•      ulubione przyprawy

Cebulę i czosnek pokrój w drobną kostkę i podsmaż na patelni. Obierz warzywa, pokrój je drobno i dorzuć do cebuli i czosnku. Dopraw do smaku. Kaszę jaglaną ugotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Ugotowaną kaszę i warzywa zblenduj na gładką masę i przełóż na blachę. Całość włóż do piekarnika i piecz przez około godzinę w temperaturze 200 stopni.

 

Kasza jaglana w hashimoto

Pomysłów na przygotowanie kaszy jaglanej jest mnóstwo. Pamiętaj, żeby dodawać do niej tylko i wyłącznie dozwolone produkty, a samą kaszę nie spożywać zbyt często. Jeśli chcesz, aby Twoja dieta była odpowiednio zbilansowana i zawierała produkty dozwolone przy Hashimoto, skorzystaj z gotowego cateringu dietetycznego. Dieta pudełkowa, szczególnie wegetariańska lub fleksitariańska pomoże Ci w naturalnym leczeniu chorób tarczycy. Zadbaj o to, co jesz, a Twój organizm Ci za to podziękuje.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Dieta Low IG – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dietetyk – kim jest i czym się zajmuje?
Dieta PUDEŁKOWA w ciąży – co jeść a czego unikać?
Dieta lekkostrawna – lista produktów dozwolonych na diecie lekkostrawnej
Jak schudnąć z brzucha – domowe sposoby, dieta, ćwiczenia
Jak schudnąć 5 kg – ćwiczenia, dieta, efekty
Zdrowe przekąski dla dzieci – do szkoły i przedszkola
Dieta paleo – zasady, efekty, przeciwwskazania
Wątroba – jakie pełni funkcje w naszym organizmie
Celiakia – objawy, przyczyny, leczenie

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments