keto grypa ile trwa
Powrót do bloga

Czym jest i jak objawia się keto grypa?

Dieta ketogeniczna polega na radykalnej zmianie dotychczasowych nawyków żywieniowych. Jadłospis ketogennej opcji żywieniowej bazuje przede wszystkim na wysokiej jakości tłuszczach oraz białku, węglowodany zaś zostają zredukowane do minimum. Tak skomponowane posiłki powodują, że organizm wchodzi w stan ketozy, podczas którego energia pozyskiwana jest nie z węglowodanów, a z tłuszczów. Mimo wielu pozytywnych aspektów stosowania diety keto, nagła zmiana rozkładu makroskładników w menu wiąże się jednak również z wieloma skutkami ubocznymi. Jednym z efektów ubocznych niskowęglowodanowego sposobu żywienia jest keto grypa. Pojawiają się zatem pytania, co to jest keto grypa? Jakie objawy ma grypa węglowodanowa? Kiedy może wystąpić, ile trwa keto flu i po jakim czasie ustępują objawy? Już za chwilę poznasz odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania. Przekonaj się, że keto grypa nie jest groźnym schorzeniem, a jedynie etapem adaptacji organizmu do nowego sposobu żywienia.

Co to jest keto grypa?

Keto grypa, określana również jako keto flu, grypa ketonowa lub grypa węglowodanowa, jest jednym z najczęściej występujących symptomów podczas keto adaptacji. Keto flu jest wynikiem zmian metabolicznych, które zachodzą w organizmie na skutek wdrożenia diety ketogenicznej. Keto grypa stanowi zespół objawów, które mogą, choć nie muszą, wystąpić u osób, które przeszły na dietę ketogeniczną. Keto flu wiąże się z wystąpieniem nieprzyjemnych objawów, co ważne jednak nie utrzymują się one przez długi czas. Niemniej jednak zniechęcają one do kontynuowania diety. Warto jednak wskazać, że choć grypa ketonowa wiąże się z występowaniem symptomów przypominających grypę, to stan ten nie jest jednostką chorobową. Co ważne, keto grypa nie jest zaraźliwa ani spowodowana żadnym wirusem

Po jakim czasie może wystąpić keto grypa?

Rozpoczęcie diety ketogenicznej wiąże się z radykalną zmianą dotychczasowych przyzwyczajeń żywieniowych. Osoby, które decydują się na ketogenną opcję żywieniową spodziewają się zazwyczaj szybkich efektów – widocznej redukcji wagi i wzrostu energii. Niekiedy jednak zamiast oczekiwanych rezultatów, pojawiają się skutki uboczne. Wystąpić może zmęczenie, ból głowy, rozdrażnienie i trudności z koncentracją. Objawy te są efektem zmiany dotychczasowego sposobu żywienia – przede wszystkim jest to wynik przejścia organizmu ze spalania cukru do spalania tłuszczu w celu zaspokojenia większych potrzeb energetycznych. Ketonowa grypa pojawia się na etapie keto adaptacji organizmu, zazwyczaj grypa węglowodanowa występuje w ciągu pierwszych tygodni od rozpoczęcia diety ketogenicznej.

Keto grypa: objawy

Na keto grypie pojawiają się objawy podobne do tych, które towarzyszą normalnej grypie, stąd nazwa schorzenia. Typowymi symptomami dla keto flu są zmęczenie, uczucie rozdrażnienia, zaburzenia snu oraz rozdrażnienie, bóle głowy, mgła mózgowa objawiająca się kłopotami z koncentracją, zapamiętywaniem, logicznym myśleniem, bóle i skurcze mięśni oraz ich osłabienie, a także problemy trawienne pod postacią nudności, bólów brzucha, biegunki oraz rzadziej wymiotami. Podczas grypy ketogenicznej może pojawić się również gorączka i katar, a stanowi temu mogą towarzyszyć dreszcze. Choć objawy keto grypy nie należą do przyjemnych, to warto wskazać, że ich wystąpienie wiąże się bezpośrednio z wejściem organizmu w stan ketozy, dzięki czemu można mieć pewność, że dieta jest odpowiednio wdrożona i zbilansowana, a efekty tłuszczowej opcji żywienia wkrótce się pojawią.

Ile trwa keto grypa?

Grypa ketogeniczna, podobnie jak adaptacja do diety ketogennej, w zależności od indywidualnych cech i predyspozycji konkretnej osoby różni się pod względem czasu. Objawy keto grypy pojawiają się zazwyczaj w ciągu pierwszych dwóch tygodni od momentu przejścia na tłuszczową opcję żywieniową. Nasilenie objawów grypy ketogenicznej bardzo często przypada na okres od 3 do 5 dnia po znacznym ograniczeniu węglowodanów. Po tym czasie nieprzyjemne objawy keto flu zazwyczaj ustępują, co jest wynikiem adaptacji organizmu do nowego sposobu pozyskiwania energii. Niemniej jednak niektóre z symptomów mogą utrzymywać się przez dłuższy czas, zawsze jednak ustępują wraz z przystosowaniem się organizmu do nowego sposobu żywienia. Dlatego też należy podkreślić, że symptomy keto grypy uznawane są za swoistego rodzaju skutki uboczne ketogennej opcji żywienia, ale nie są to objawy odczuwane trwale, ale przemijające w momencie zaadaptowania organizmu do nowego metabolizmu.

Dieta Ketogeniczna jako jedna z opcji diety MójCatering

Dieta ketogeniczna pozwala na osiągniecie zadowalających rezultatów w stosunkowo krótkim czasie. Niemniej jednak wysokotłuszczowa opcja żywieniowa nie jest najprostszą dietą do wdrożenia ze względu na trudności we właściwym zbilansowaniu posiłków. Dlatego przejście na dietę ułatwi profesjonalny catering ketogeniczny. Ze względu na ograniczenia pokarmowe warto również zadbać o suplementy na diecie ketogenicznej, które będą uzupełniać ewentualne niedobory w witaminy czy minerały. Mimo wielu pozytywnych efektów stosowania diety keto nie należy jednak zapominać o skutkach ubocznych przejścia na tłuszczową opcję żywieniową, której może towarzyszyć keto wysypka. Co więcej, u niektórych osób występują przeciwwskazania do przejścia na ketogenną dietę. Dlatego warto sprawdzić jaka zależność występuje między dietą ketogeniczną a cukrzycą, czy nerkami. Jeśli ze względów medycznych nie możesz przejść na dietę keto, a zależy Ci na utracie zbędnych kilogramów. Zapoznaj się z ofertą cateringu i dobierz odpowiedni dla siebie wariant dietetyczny, który pomoże w osiągnięciu celów dietetycznych.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Węglowodany a odchudzanie – które jeść, a których unikać?
Ile kalorii dziennie żeby schudnąć – jak policzyć kaloryczność?
Dieta w zespole jelita drażliwego – co jeść, a czego nie?
Dieta oczyszczająca jelita – jak przygotować?
Co pić żeby schudnąć – rano i wieczorem
Aloes podczas odchudzania – jak stosować?
Picie pokrzywy a odchudzanie – jaki ma wpływ?
Kurkuma na odchudzanie – czy działa?
Ostropest plamisty – czy wspiera odchudzanie?
Nasiona chia a odchudzanie – czy działają?

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety

Dieta Keto

Dieta Ketogeniczna to sposób odżywiania dla świadomych ludzi. Może być ratunkiem przy odchudzaniu i wielu...