endometrioza badania
Powrót do bloga

Diagnostyka endometriozy – jakie badania należy wykonać?

Endometrioza to choroba, która dotyczy 10% kobiet na całym świecie. Grupą podwyższonego ryzyka wystąpienia choroby, są kobiety pomiędzy 25-34 rokiem życia, jednak endometriozę diagnozuje się również u dziewczyn przed pierwszą miesiączką, a także u kobiet w trakcie i po menopauzie. Endometrioza jest chorobą narządów płciowych, w której komórki endometrium naturalnie występujące w macicy, przemieszczają się do innych narządów. Objawy endometriozy ze względu na duże podobieństwo symptomów, często mylone są z chorobami przewodu pokarmowego lub rwą kulszową, przez co diagnoza endometriozy następuje często już w zaawansowanych stadium choroby. Do postawienia prawidłowej diagnozy i wdrożenia odpowiedniej terapii zapobiegającej rozwojowi choroby, niezbędna jest profesjonalna diagnostyka endometriozy. Przeczytaj niniejszy tekst i sprawdź, jak diagnozuje się endometriozę.

 

Endometrioza diagnostyczna czyli jak zdiagnozować endometriozę?

Diagnostyka endometriozy jest niezwykle trudna. Powodem trudności w diagnozie są:

 • bliźniaczo podobne objawy względem innych chorób i ich bagatelizowanie
 • szerokie zróżnicowanie objawów
 • w niektórych przypadkach brak występowania objawów

 

To właśnie brak objawów jest nadzwyczaj niebezpieczny dla kobiet. Ukryta, niedająca wyraźnych objawów endometrioza prowadzi do zaawansowanego stadium choroby, w którym jedyną metodą leczenia jest operacja endometriozy.

Objawy endometriozy

Charakterystyczne objawy endometriozy, które towarzyszą większości kobiet dotkniętych chorobą to:

 • wzdęcia
 • zmiana rytmu wypróżnień
 • w okresie miesiączki krwawienie zastępcze z odbytnicy
 • obfite ponadnormatywne krwawienie miesiączkowe
 • bolesność podczas oddawania moczu
 • przewlekłe zmęczenie
 • wahania nastroju
 • ból dolnej części pleców i nóg

Charakterystycznym objawem endometriozy jest również problem z zajściem w ciąże, będący najczęstszą przyczyną pogłębiających się problemów psychicznych.

 

Endometrioza a ciąża

pogłębiające się stadium endometriozy i związane z nim występowanie zrostów i torbieli na narządach rodnych, utrudnia bądź uniemożliwia zajście w ciążę. Powodem utrudnionego zapłodnienia lub jego całkowitej niemożności, jest występowanie komórek macicznych w jajnikach.  Komórki te, poza macicą powodują stan zapalny będący przyczyną powstawania zrostów utrudniających lub uniemożliwiających zapłodnienie komórki jajowej.

 

Endometrioza a problemy psychiczne

problemy natury psychicznej w endometriozie występują niezależnie od stopnia zaawansowania choroby. Przewlekłe bolesności uniemożliwiające dotychczasowe funkcjonowanie, problemy z zajściem w ciążę, widmo bezpłodności, a także przewlekłość choroby i brak wsparcia najbliższych, są najczęstszą przyczyną dolegliwości psychicznych w endometriozie. Do najczęstszych dolegliwości psychicznych w endometriozie zalicza się zaburzenia nastroju, nerwicę lękową i depresję.

Podstawą diagnostyki endometriozy jest przeprowadzenie badania kierunkowego w gabinecie ginekologicznym. Wprawiony specjalista podczas jego wykonywania zauważy charakterystyczne dla pierwszych objawów endometriozy utrwalone tyłozgięcie macicy i jej ograniczoną ruchomość, a także pogrubione sklepienie pochwy. By określić stopień zachodzących wskutek endometriozy zmian, niezbędna jest poszerzona diagnostyka w formie specjalistycznych badań. Ich wynik na podstawie lokalizacji, rozległości ognisk i stopnia ich zaawansowania określa skala ASMR wyróżniająca 4 stopnie endometriozy.

 

Endometrioza jakie badania?

Badania ukierunkowane na występowanie endometriozy, należy wykonać niezwłocznie po zauważeniu pierwszych objawów choroby. Wczesne wykrycie choroby i wdrożenie odpowiedniej terapii zminimalizuje związaną z zaawansowaną endometriozą przewlekłą bolesność, problem z poczęciem i bezpłodność. Zdiagnozowana we wczesnym stadium endometrioza zminimalizuje również ryzyko konieczności leczenia operacyjnego. Badania stosowane w diagnostyce endometriozy:

 • USG – choć wydaje się badaniem praktycznie podstawowym, badanie celowane na endometriozę z jego zastosowaniem, zwane USG transwaginalnym miednicy mniejszej metodą sonowaginografii, pozwala na dokładne zbadanie pochwy i jej sklepień, a także granicy między pochwą a odbytnicą i pochwą a pęcherzem moczowym. Badanie to jest całkowicie bezbolesne, a zwiększony zakres badania umożliwia wprowadzenie do pochwy pacjentki specjalistycznego żelu.
 • Laparoskopia diagnostyczna – laparoskopię wykorzystuje się zarówno w celu diagnostyki, jak i leczenia endometriozy. Laparoskopię diagnostyczną przeprowadza się w warunkach szpitalnych, w znieczuleniu ogólnym, a jej celem jest pobranie wycinków do badania histopatologicznego. Do przeprowadzenia laparoskopii niezbędne jest wykonanie kilku nacięć, wprowadzenie do organizmu narzędzia i kamery umożliwiającej lokalizację ognisk endometriozy. Badanie w znieczuleniu ogólnym jest bezbolesne.
 • Rezonans magnetyczny – badanie to wykonuje się w celu poszerzenia diagnostyki i uważane jest za jedną z najskuteczniejszych metod obrazowania endometriozy. Badanie rezonansu magnetycznego ukierunkowane na endometriozę przeprowadza się przy użyciu środka kontrastującego. Tak przeprowadzony rezonans jest w stanie uwidocznić narządy jamy brzusznej i miednicy mniejszej, a także ukazać ich wzajemne położenie. Metoda ta pozwala na określenie zaawansowania stopnia choroby, na jej podstawie określa się również konieczność leczenia laparoskopowego.

 

Jak wygląda badanie endometriozy?

Badanie endometriozy przeprowadzane jest według specjalistycznych wytycznych, a sama laparoskopia uważana za jedną z najskuteczniejszych metod rozpoznania endometriozy, przeprowadzana jest w ostateczności. Kolejność przeprowadzanych badań może się różnić w zależności od stopnia zaawansowania choroby, jednak zwyczajowo przeprowadza się je w niżej wymienionej kolejności:

 • Wywiad lekarski przeprowadzony przez ginekologa.
 • Badanie ginekologiczne ukierunkowane na endometriozę.
 • USG transwaginalne.
 • USG przezodbytnicze – w uzasadnionych przypadkach.
 • Rezonans magnetyczny.
 • Kolonoskopia – w uzasadnionych przypadkach.
 • Laparoskopia.

Badanie krwi w endometriozie wykonywane jest niezwykle rzadko i ogranicza się do badania markera nowotworowego Ca-125. Na podstawie wyniku badania nie można zdiagnozować endometriozy, jednak wielu lekarzy wykorzystuje jego wynik w poszerzonej diagnostyce choroby.

Zdrowa dieta – endometrioza

Nieodłącznym elementem leczenia każdej z chorób, również endometriozy jest odpowiedni wybór diety. Pomimo zaleceń lekarzy, wiele kobiet na skutek nadmiaru obowiązków zaniedbuje niezwykle ważny element rekonwalescencji, jaką jest zdrowa i pełnowartościowa dieta. Dla wszystkich kobiet dotkniętych endometriozą, a także wszystkich tych, którym brak czasu na codzienne przygotowanie smacznych i urozmaiconych posiłków, przygotowaliśmy dietę pudełkową będącą efektem współpracy z najlepszymi dietetykami w kraju. Nasz najlepszy catering dietetyczny to kilkanaście różnych jadłospisów, w różnych wariantach kalorycznych przygotowywanych według zasad zdrowej i pełnowartościowej diety. Wszystkie z nich pozbawione są konserwantów i sztucznych barwników, a także wszelkiego rodzaju outsourcingu. Wysoka jakość i unikalny smak naszych posiłków, a także eliminacja wszechobecnych wzmacniaczy smaku, innowacyjna platforma zamówień i najszersza sieć codziennie realizowanych dostaw sprawiły, że jesteśmy najczęściej wybieranym cateringiem w Polsce. Sprawdź naszą ofertę, wybierz jedną z diet i odzyskaj zdrowie ze smaczną dietą, dostarczaną każdego ranka wprost pod Twoje drzwi.

 

 

Bibliografia:

Biela Magdalena, Diagnostyka endometriozy, SONOFEM CENTRUM MEDYCZNE,

Diagnostyka endometriozy, MEDICUS CLINIC,

Kruk Anna, USG endometriozy – ważny element diagnostyki, PŁODNOŚĆ PL, 04.05.2022r.,

Patrycja „Endodziewczyna”, Diagnozowanie endometriozy – jakie badania wykonać? Krok po kroku, ENDODZIEWCZYNA ENDO-LIFE BALANCE,

Patrycja „Endodziewczyna”, Laparoskopia endometriozy i pobyt w klinice – jak to wyglądało?, ENDODZIEWCZYNA ENDO-LIFE BALANCE,

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Zmiany w harmonogramie dostaw
Ketoza – co to, dieta, efekty, skutki uboczne, jak zacząć, jak wrócić do ketozy?
Dieta lekkostrawna dla dziecka
Co pomaga w walce z wysokim cholesterolem?
Dieta low foodmap na czym polega
Dieta dukana – zasady, fazy, efekty
Dieta Keto dla kogo?
Dieta dukana – przepisy, jadłospis
Czy mam Hashimoto – sprawdź
Dieta wegetariańska – co jeść, zasady, zalety i wady

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety
dieta niski indeks

Dieta Niskie IG (Niski Indeks Glikemiczny)

Zestaw Niskie IG czyli posiłki dla osób na diecie o Niskim Indeksie Glikemicznym to nowość na rynku diete...