dieta lekkostrawna dla dziecka jadłospis
Powrót do bloga

Dieta lekkostrawna dla dziecka

Lekkostrawna dieta dla dziecka to zmodyfikowana wersja żywienia podstawowego, a więc takiego, które jest odpowiednio zbilansowane i dostosowane do codziennego odżywiania. Ma ona na celu wspomaganie pracy układu trawiennego. Lekkostrawne posiłki stosowane są u niemowląt i małych dzieci ze względu na rozwój układu trawiennego dziecka, a także u starszych dzieci w przypadku występowania stanów chorobowych, w których konieczne jest dostosowanie lekkostrawnego odżywiania będącego wsparciem podczas procesu regeneracji oraz powrotu do zdrowia. Z tego powodu należy przykładać ogromną uwagę do dobieranych produktów tak, by spożywane przez dziecko posiłki były lekkostrawne. W tym znaczeniu ogromne znaczenie ma sposób przyrządzania potraw, który umożliwia przyrządzenie możliwie najłagodniejszych dla układu pokarmowego dań. Pojawiają się zatem pytania, jakie lekkostrawne jedzenie dla dzieci będzie najlepsze? Jak przygotować lekkostrawny obiad i śniadanie dla dziecka? Jaki jest lekkostrawny jadłospis dla dziecka?

Na czym polega lekkostrawna dieta dla dzieci?

Lekkostrawna dieta określana również jako dieta lecznicza, zalecana jest nie tylko dzieciom. Należy wskazać, że nie jest to skomplikowany sposób żywienia, a jedynie czasowa modyfikacja normalnego jadłospisu. W diecie lekkostrawnej konieczne jest dostarczanie organizmowi składników odżywczych w postaci produktów, które nie będą obciążeniem dla żołądka. Dieta lekkostrawna zakłada również posiłki podawane w mniejszej, a nawet niewielkiej ilości. Zastosowanie lekkostrawnych posiłków ma na celu odciążenie przewodu pokarmowego, ułatwienie jego funkcjonowania, a także wsparcie w regeneracji organizmu.

Dieta lekkostrawna zalecana jest u dzieci w trakcie choroby i w czasie rekonwalescencji, a także mającym zaburzenia układu pokarmowego, po zabiegach oraz operacjach, a także u dzieci z nadwagą. Co ważne, mimo że dieta ta zakłada mniejszej ilości, delikatne posiłki, to pokrywa dzienne zapotrzebowanie kaloryczne i dostarcza organizmowi optymalną ilość składników pokarmowych, które są niezbędne do wzrostu i prawidłowego rozwoju dziecka.

Lekkostrawne jedzenie dla dzieci

Lekkostrawne jedzenie dla dzieci powinno zawierać jak najmniej tłuszczu, dlatego też zalecane są chude mięsa, wędliny, a także przetwory mleczne. Zakazanymi produktami natomiast są zasmażki oraz panierki. Dodatkowo jedzenie powinno mieć mało błonnika, gdyż produkty takie obciążają dodatkowo jelita oraz żołądek, stąd nie jest zalecane pełnoziarniste pieczywo oraz grube kasze. Niezwykle ważne jest to, by jedzenie było słabo przyprawione, gdyż ostre przyprawy zwiększają produkcję soków trawiennych, co może przyczynić się do wystąpienia refluksu, wzdęć oraz odbijania. Równie ważne jest odpowiednie przyrządzanie jedzenia, które powinno być gotowane na wodzie, na parze, duszone lub pieczone w folii, niedozwolone natomiast jest smażenie dań.

W lekkostrawnych posiłkach dla dzieci powinno znaleźć się między innymi:

  • chude mięso i wędliny,
  • chude produkty mleczne, takie jak: jogurt naturalny, maślanka, zsiadłe mleko,
  • ryby: sola, dorsz czy sandacz,
  • czerstwe pieczywo, biszkopty lub sucharki,
  • gotowane warzywa: marchew, kabaczek, dynia,
  • warzywa: pomidor (bez skórki), tarta marchew, sałata,
  • dojrzałe owoce bez skórki i pestek: brzoskwinia, truskawka, jabłko, banan, pomarańcza,
  • jajka na miękko,
  • masło, olej, oliwa z oliwek,
  • lekkie zupy (zaprawione jogurtem zamiast śmietaną).

Na diecie lekkostrawnej dedykowanej dzieciom powinno być serwowane picie w postaci wody, herbaty owocowej, kawy zbożowej lub naparów ziołowych.

W diecie lekkostrawnej dla dzieci konieczne jest wyeliminowani z codziennego jadłospisu ciężkostrawnych potraw. Jakich zatem produktów należy unikać? Zakazany jest:

  • razowy, żytni chleb,
  • tłuste mięsa i wędliny,
  • tłuste sery i ryby,
  • ciężkie zupy, zagęszczone śmietaną,
  • produkty wywołujące wzdęcia (kapusta, kalafior),
  • tłuste i słodkie przekąski.

Lekkostrawne obiady dla dzieci

Lekkostrawny obiad dla dziecka powinien być nie tylko lekki, ale również sycący, by zapewniać odpowiednią dawkę energii. Dlatego też idealną propozycją lekkostrawnego dania obiadowego dla chorego dziecka są ugotowane na parze ziemniaki oraz filet z dorsza serwowane z brokułami gotowanymi również na parze. Równie dobrze sprawdzą się klopsiki indycze z dodatkiem tartej cukinii, które podawane będą z marchewkowym puree.

Lekkostrawne śniadanie dla dzieci

Lekkostrawne śniadanie dla dzieci powinno zawierać pszenne pieczywo, chude mięso, a także warzywo. Równie smaczną propozycją lekkiego śniadania są placuszki jogurtowe, które są smażone bez tłuszczu i serwowane z musem z pieczonego jabłka. Jako lekkie śniadanie sprawdzi się również jajko na miękko z bułką pszenną i pomidorem bez skórki.

Dieta lekkostrawna dla dziecka jadłospis

Lekkostrawna dieta dla dziecka ułatwia pracę żołądka i jelit, a także jest wsparciem w regeneracji organizmu. Przykładowy jadłospis na diecie lekkostrawnej dla dziecka może wyglądać następująco:

I śniadanie bułka pszenna z chudą wędliną z indyka i plastrem pomidora bez skórki
II śniadanie obrane ze skórki przetarte duszone jabłko, serwowane z jogurtem
Obiad gotowany na parze kurczak, gotowana marchew z masłem
Podwieczorek kleik ryżowy z musem z truskawek lub malin
Kolacja zupa krem z dyni

Istnieje wiele pomysłów na lekkostrawne przepisy dla dzieci. Rodzice, którzy nie mają pomysłu na lekkie dania, mogą zdecydować się na dietę pudełkową dla dziecka. W ramach cateringu dietetycznego można zamówić różnorodne opcje żywieniowe, które będą dopasowane do wymagań i oczekiwań klienta. Dostępna jest nie tylko dieta dla dzieci, ale również dieta odchudzająca, dla osób które chcą zrzucić zbędne kilogramy, dieta optymalna dedykowana tym, którzy chcą wdrożyć regularne posiłki do diety, a także opcja żywieniowa lunch box catering.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Sałatki na odchudzanie – przepisy na odchudzające sałatki
Dietetyczne obiady odchudzające – pomysły na smaczne dania
Dieta przy przełyku Barretta – co jeść?
Dieta przy wrzodach żołądka i refluksie
Zapalenie przełyku – jaka dieta będzie odpowiednia?
Od czego zacząć odchudzanie – skuteczne sposoby
Picie wody a odchudzanie – jak to działa?
Dieta 1600 kcal – ile można schudnąć?
Dieta 1800 kcal – ile można schudnąć?
Dieta 3000 kcal – na masę lub redukcję

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety
Zestaw Dieta Standard

Dieta Standardowa

Catering dietetyczny MójCatering to nasza propozycja najbardziej jakościowej diety pudełkowej na rynku! N...