operacja endometriozy
Powrót do bloga

Endometrioza – jak wygląda operacja i rekonwalescencja

Endometrioza to choroba przewlekła charakteryzująca się przewlekłym bólem okolic miednicy mniejszej. Nie do końca rozpoznane zagadnienie endometriozy sprawia, że przyczyny jej występowania nie są znane, a leczenie opiera się głównie na zmniejszeniu i eliminacji związanych z nią bolesności. Endometrioza często diagnozowana jest zbyt późno, gdy wędrujące komórki maciczne zajęły pobliskie macicy organy, tworząc na nich ogniska zapalne, zrosty i torbiele. Opracowanie metody i formy leczenia poprzedza diagnostyka endometriozy, na której podstawie określa się stopnie endometriozy. W przypadku zaawansowanej endometriozy często niezbędna jest operacja. Czym jest operacja endometriozy, jak wygląda i jakie niesie za sobą zagrożenia? Sprawdźmy to.

Endometrioza operacja jak wygląda

Operacja endometriozy przeprowadzana jest metodą laparoskopową. Wszystkie zabiegi laparoskopowe, również ten mający na celu usunięcie torbieli i zrostów towarzyszących endometriozie wykonywane są w warunkach szpitalnych i w znieczuleniu ogólnym. Operacja endometriozy polega na wykonaniu w skórze pacjentki 4 niewielkich otworów i wprowadzeniu do nich narzędzi endoskopowych. Każde z narzędzi wprowadzonych do organizmu operowanej pacjentki ma inną funkcję:

 • precyzyjne nożyczki
 • pęseta
 • kleszcze
 • wysokiej rozdzielczości kamera

Lekarz przeprowadza operację, korzystając z obrazu wyświetlanego na ekranie monitora, a dzięki stałej kontroli nad wyświetlanym obrazem może precyzyjniej, niż w przypadku laparotomii zlokalizować, a następnie usunąć zmiany endometrialne. W trakcie operacji używając narzędzi endoskopowych, stopniowo usuwa się ogniska endometriozy, a po jej zakończeniu wykonane nacięcia zaszywa się szwami rozpuszczalnymi. Operacja znacząco zmniejsza uciążliwe objawy endometriozy, jednak jej przeprowadzenie nie wyklucza nawrotu choroby, dlatego po jej wykonaniu często stosuje się terapię hormonalną.

 

Jak długo trwa operacja endometriozy?

Laparoskopia diagnostyczna to zabieg trwający od 30 do 90 minut. Długości operacji z użyciem metody laparoskopowej nie można jednoznacznie określić. Czas operacji zależy od stopnia zaawansowania zmian i ich rozległości, w wyjątkowych przypadkach operacja endometriozy może trwać nawet do kilku godzin.

 

Rekonwalescencja po operacji endometriozy

Okres rekonwalescencji po operacji endometriozy określa się na ok 2 tygodnie. Zalecenia dla kobiet w okresie rekonwalescencji po przebytej operacji laparoskopowej endometriozy obejmują:

 • odpoczynek w pozycji leżącej
 • regularną higienę powstałych w wyniku laparoskopii ran
 • ograniczenie aktywności fizycznej, w tym dźwigania
 • zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej

Kobiety po zabiegu endometriozy, zwłaszcza te wykonujące na co dzień pracę fizyczną będą zmuszone skorzystać z kilkutygodniowego zwolnienia lekarskiego.

 

Samopoczucie po operacji endometriozy

Kobiety po przebytym zabiegu laparoskopowym uskarżają się nie tylko na charakterystyczne dla znieczulenia ogólnego zmęczenie, ból głowy i nudności. Przez pierwsze 3 doby pacjentki zgłaszają dolegliwości bólowe zlokalizowane w okolicach miednicy mniejszej, których powodem jest drażnienie zakończeń nerwowych na otrzewnej wyścielającej narządy miednicy. Ponad połowa pacjentek uskarża się również na ból barku, którego powodem jest niedotlenienie komórek i podrażnienie zakończeń nerwowych, na skutek wypełnienia jamy brzusznej dwutlenkiem węgla.

Wszystkie z powyższych objawów znikają samoczynnie i nie stanowią zagrożenia dla życia lub zdrowia.

 

Powikłania po operacji endometriozy

Leczenie operacyjne endometriozy ze względu na zaburzoną anatomię w obrębie miednicy mniejszej jest wyzwaniem dla każdego lekarza. Operacja endometriozy wiąże się z dużym ryzykiem powikłań śródoperacyjnych takich jak:

 • uszkodzenie pęcherza moczowego
 • uszkodzenie przetoki odbytniczo-pochwowe
 • uszkodzenie przetoki pęcherzowo-pochwowe
 • uszkodzenie jelit
 • uszkodzenie dużych naczyń miednicy mniejszej

Pomimo możliwych powikłań, wiele kobiet w operacji endometriozy upatruje ostatniej szansy na lepsze samopoczucie, a także macierzyństwo.

 

Endometrioza a ciąża

Czy i jak wpływ endometrioza na zajście w ciąże? Szacuje się, że 50% kobiet zmagających się z endometriozą, w wyniku obecności zrostów i torbieli na narządach rodnych, jest bezpłodna. Za ich powstawanie odpowiada mechaniczne przemieszczanie się komórek macicznych i tworzenie poza macicą ognisk zapalnych, powodujących przewlekły stan zapalny. Zrosty i torbiele zlokalizowane na jajnikach utrudniają lub uniemożliwiają zapłodnienie komórki jajowej.

Choć endometrioza powoduje obniżenie płodności lub bezpłodność, nie oznacza to, że ciąża w jej przypadku jest niemożliwa. Trudności z poczęciem w przypadku endometriozy wynikają z:

 • zaburzenia funkcjonowania gospodarki hormonalnej
 • obniżenia jakości komórki jajowej
 • utrudnionego zapłodnienia komórki jajowej na skutek powstałych guzków, zrostów, i torbieli

Wbrew obiegowej opinii ciąża naturalna u kobiet dotkniętych endometriozą jest możliwa, jednak wymaga dłuższych starań i częstych kontroli w późniejszym etapie ciąży. Pacjentkom po 35 r.ż. najczęściej zaleca się domaciczną inseminację ze stymulacją jajeczkowania, w przypadku braku skuteczności tej metody, stosuje się procedurę zapłodnienia pozaustrojowego.

W MójCatering dbamy o Ciebie i Twoich bliskich. Jesteśmy tutaj po to, aby wspomóc nie tylko walkę z nadmiernymi kilogramami, ale także po to, aby odpowiednim jedzeniem wspierać leczenie. Nasz catering dietetyczny sprawi, że nawet skomplikowane zalecenia żywieniowe i konieczne restrykcje, wcale nie będą takie straszne, jeśli dania skomponowane zostaną przez specjalistów. Od lat z sukcesami działamy w branży gastronomicznej. Tworzymy diety, jadłospisy i cateringi, które każdego dnia wspomagają drogę do wymarzonej sylwetki tysięcy ludzi w całej Polsce. W naszej ofercie oprócz diety niskie IGO znajdziesz kilkanaście różnych diet, w różnych wariantach kalorycznych, które umożliwią realizację każdego wyznaczonego celu sylwetkowego. Już teraz możesz zamówić również dietę: Dieta Niski Indeks Glikemiczny z Orzechami w wersji ichtiwegetariańskiej/pescowegetariańskiej – znajdziesz w niej mnóstwo warzyw, owoców, orzechów oraz aromatyczne i zdrowe ryby. Nasze diety tworzymy wyłącznie z wykorzystaniem najwyższej jakości i świeżości składników, z dbałością o każdy nawet pozornie najmniej znaczący aspekt diety. W naszych pudełkach nie znajdziesz chemii i konserwantów, a także wysoko przetworzonych produktów. Zastąpiliśmy je przyprawami i ziołami, z których pomocą tworzymy najchętniej wybierany catering w Polsce. Co nas wyróżnia? Nieustanna chęć rozwoju, nieszablonowe podejście do diety, wygodna forma zamówień, szeroka oferta i najszersza sieć codziennych dostaw obejmująca 3000 miast w całym kraju! Sprawdź naszą ofertę, wybierz dietę odpowiadającą Twoim preferencjom i odzyskaj utraconą młodzieńczą energię ze zdrową, smaczną i kolorową dietą pudełkową.

 

Bardzo ważna jest zdrowa dieta dla kobiet chorych na endometriozę

Okres rekonwalescencji po operacji wymaga odpowiedniej diety i regularnych posiłków, które dostarczą niezbędnych witamin wspomagających powrót do zdrowia. Gotowanie w okresie rekonwalescencji jest problematyczne, dlatego wygodną alternatywą dla niego jest dostarczana do 3000 miast w Polsce dieta pudełkowa. Nasz catering Mój Catering oferuje kilkanaście pełnych witamin planów dietetycznych, które stworzone zostały z myślą o zdrowiu, odtłuszczonej sylwetce i smaku. Z naszą dietą nie tylko przyspieszysz powrót do pełni sił, zadbasz również o odpowiedni rozkład makro i mikroskładników wspomagając tym samym proces odchudzania. Nasz catering to 100% satysfakcji, zdrowia i smaku. Sprawdź naszą ofertę, zamów i odzyskaj zdrowie ze smaczną dietą dostarczaną każdego ranka wprost pod Twoje drzwi. Do wyboru masz kilkanaście diet, ale osoby z endometrioza najcześciej zamawiają: Dieta Standardowa i Dieta Niski Indeks Glikemiczny z Orzechami.

 

 

Bibliografia:

Golka-Leszczyńska Anna, Endometrioza – leczenie chirurgiczne, SZPITAL NA KLINACH, 25.11.2021r., szpitalnaklinach.pl/blog/endometrioza-leczenie-chirurgiczne

Jak przebiega operacyjne usuwanie endometriozy?, MEDFEMINA SZPITAL, szpital.medfemina.pl/jak-przebiega-operacyjne-usuwanie-endometriozy

Olewiecka Alicja, Endometrioza a ciąża – jaki jest jej wpływ na płodność?, PORADNIK GEMINI, 08.07.2022r., gemini.pl/poradnik/artykul/endometrioza-a-ciaza-jaki-jest-jej-wplyw-na-plodnosc

Szpital na klinach, Endometrioza zmieniła jej życie w koszmar. Po operacji chce krzyczeń, aby usłyszały ją inne kobiety, MEDONET, 28.08.2022r., medonet.pl/magazyny/endometrioza,endometrioza-zmienila-jej-zycie-w-koszmar–pomoglo-dopiero-usuniecie-macicy,artykul,28222453.html

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Zmiany w harmonogramie dostaw
Ketoza – co to, dieta, efekty, skutki uboczne, jak zacząć, jak wrócić do ketozy?
Dieta lekkostrawna dla dziecka
Co pomaga w walce z wysokim cholesterolem?
Dieta low foodmap na czym polega
Dieta dukana – zasady, fazy, efekty
Dieta Keto dla kogo?
Dieta dukana – przepisy, jadłospis
Czy mam Hashimoto – sprawdź
Dieta wegetariańska – co jeść, zasady, zalety i wady

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety
dieta niski indeks

Dieta Niskie IG (Niski Indeks Glikemiczny)

Zestaw Niskie IG czyli posiłki dla osób na diecie o Niskim Indeksie Glikemicznym to nowość na rynku diete...