dieta dukana jadłospis
Powrót do bloga

Dieta dukana – zasady, fazy, efekty

Dieta Dukana, określana również dietą białkową lub proteinową, stanowi jedną z najskuteczniejszych kuracji żywieniowych. Jadłospis w diecie proteinowej opiera się głównie na produktach, które dostarczają do organizmu białko. Wysokobiałkowa opcja żywieniowa przeprowadzana jest w kilku etapach, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie zadowalających efektów. Co ważne, choć stosowanie diety wiąże się ze spektakularnymi efektami przed i po, to ma również wady. Wyeliminowanie z diety na dłuższy czas większości produktów prowadzi do niedoborów w składniki mineralne i witaminy. Niemniej jednak efekty, jakie są możliwe do osiągnięcia, poprzez stosowanie się do zasad diety proteinowej, sprawia, że cieszy się ona ogromną popularnością. Jakie zatem są efekty i rezultaty stosowania proteinowej diety Dukana? Jakie są fazy w diecie Dukana? Co zakłada program odchudzania według dr Dukana?

Dieta Dukana: co to jest?

Dieta Dukana to wysokobiałkowa dieta redukcyjna, która została opracowana przez francuskiego doktora, dr Pierre Dukana. Opcja żywieniowa opiera się głównie na produktach proteinowych, która przebiega wraz z restrykcyjnym ograniczeniem węglowodanów oraz tłuszczy. Należy zatem wskazać, że dieta Dukana jest dietą redukcyjną, która poprzez obniżenie kaloryczności posiłków umożliwia zrzucenie zbędnych kilogramów. Sposób odżywiania w wysokobiałkowej diecie Dukana podzielony jest na kilka faz, a każda z nich dopuszcza spożycie innych produktów. Opinie, co do diety Dukana są podzielone. Wysokobiałkowa opcja żywieniowa bowiem pozwala na stosunkowo szybką i wyraźną redukcję masy ciała, niemniej jednak wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Dlatego też należy jednoznacznie wskazać, że dieta Dukana nie jest bezpieczna dla każdego. Z tego powodu planując wdrożenie diety wysokobiałkowej, należy wcześniej skontaktować się z lekarzem bądź doświadczonym dietetykiem, który pomoże w określeniu ewentualnych przeciwwskazań lub ich braku. 

Zasady diety dukana

Dieta Dukana przyjmuje kilka założeń stosowania, których przestrzeganie umożliwia osiągnięcie widocznych efektów. Głównym założeniem diety wysokobiałkowej jest znaczne ograniczenie węglowodanów, przy jednoczesnym zwiększeniu podaży białka. Podstawowe zasady diety wysokobiałkowej przedstawiają się następująco:

  1. Jedzenie posiłków dozwolone jest zawsze, kiedy odczuwany jest głód.
  2. Nie należy omijać posiłków.
  3. Należy pić co najmniej 1,5 lita wody dziennie.
  4. Konieczne jest ograniczenie używania soli.
  5. Dozwolone jest spożywanie jedynie określonych, ściśle wyznaczonych przez dietę produktów.

Należy również wskazać, że dieta wysokobiałkowa i wiążący się z nią efekt odchudzania, nie są dedykowane dla każdej osoby zmagającej się z nadprogramowymi kilogramami. Okazuje się bowiem, że dieta Dukana w znaczny sposób obciąża organizm, dlatego też zalecana jest jedynie w pełni zdrowym, młodym osobom.

Fazy diety Dukana 

Dieta Dukana podzielona jest na cztery etapy, które powinny następować po sobie. Należy wskazać, że poszczególne fazy różnią się między sobą czasem trwania, a także produktami spożywczymi, które są dozwolone.

Dieta dukana: faza 1

Pierwsza faza diety proteinowej, określana również fazą uderzeniową trwa od 7 do 10 dni, będąc najbardziej efektywnym, ale również wymagającym etapem dla ludzkiego organizmu. Etap ten wymaga rygorystycznego podporządkowania się do określonych zasad żywieniowych. Podczas tej fazy najważniejsze jest ścisłe przestrzeganie jadłospisu. Na tym etapie konieczne jest jedzenie wyłącznie produktów wysokobiałkowych i całkowite wyeliminowanie dań smażonych. Dozwolone jest jedynie gotowanie na parze, grillowanie oraz pieczenie w folii. Dozwolonymi produktami mięsnymi są kurczak, indyk, królik, a także ryby oraz wszelkiego rodzaju owoce morza. Należy wskazać, że dieta Dukana nie dopuszcza spożywania mięsa z kaczek oraz gęsi.

Dieta dukana: faza 2

Faza druga, określana również fazą naprzemienną, diety Dukana uzależniona jest od efektów, które chcemy uzyskać, będąc na wysokobiałkowej opcji żywieniowej. Ten etap diety bowiem trwa tak długo, aż osiągnie się pożądaną, docelową wagę. Z tego powodu jeszcze przed przystąpieniem do kuracji odchudzającej warto określić swoje oczekiwania w kwestii redukcji wagi. Faza ta dopuszcza już łączenie produktów wysokobiałkowych z warzywami. Do jadłospisu zatem można włączyć marchew, buraki, pomidory, seler, ogórki, sałatę, a także bób. Włączenie warzyw jest niezwykle istotne, gdyż umożliwia uzupełnienie witamin oraz innych cennych składników mineralnych.

Istotnym założeniem tej fazy jest przeplatanie okresów jedzenia wyłącznie potraw białkowych oraz tych, w których dozwolone jest łączenie posiłków wysokobiałkowych z warzywami. Konieczne jest dzielenie ich na pięciodniowe cykle jedzenia naprzemiennie samego białka i białka połączonego z węglowodanami, które – co ważne – pochodzą wyłącznie z warzyw.

Dieta dukana: faza 3

Faza trzecia diety Dukana to etap utrwalenia uzyskanych efektów odchudzania. Ta faza wysokobiałkowej opcji żywieniowej trwa około 10 dni na każdy zrzucony kilogram. Plan żywieniowy na tym etapie zostaje rozszerzony o więcej produktów, które zawierają błonnik. Dozwolone zatem jest spożywanie owoców warzyw, pieczywa, a także otrębów. W jadłospisie mogą zostać uwzględnione już produkty mięsne, ser żółty, a nawet niektóre ciasta. Niemniej jednak niezwykle ważne jest zachowanie umiaru w kwestii tych produktów. Na tym etapie konieczne jest również raz w tygodniu stosowanie wyłącznie diety proteinowej.

Dieta dukana: faza 4

Faza czwarta diety Dukana, określana również etapem stabilizacji, to już ostania faza diety odchudzającej. Na tym etapie zakłada się przejście do normalnego odżywiania. Niemniej jednak kluczowe jest utrzymywanie nawyku przeprowadzania jeden raz w tygodniu fazy uderzeniowej przez możliwiej jak najdłuższy czas, czyli restrykcyjnej diety białkowej, a nawet do końca życia. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie osiągniętej wagi bez ryzyka przytycia.

Efekty diety Dukana

Stosowanie się do powyżej opisanych zaleceń diety Dukana pozwala na osiągnięcie zaskakujących rezultatów. Okazuje się bowiem, że poza natychmiastowym, spektakularnym spadkiem wagi, jakie wiąże się z przestrzeganiem diety wysokobiałkowej Dukana, jej efekty utrzymują się przez długie lata, a nawet przez całe życie. Cykl, zgodnie z którym został opracowany plan żywieniowy Dukana, fazy diety oraz obowiązujący w nich jadłospis zostały przygotowane w taki sposób, by wyeliminować ryzyko nagłego przyrostu wagi po powrocie do normalnego sposobu odżywania.

Dieta Dukana to jedna z popularniejszych diet odchudzających. Z tego powodu wiele osób decyduje się na wysokobiałkową opcję żywieniową. Dlatego też, możesz skorzystać z prostych przepisów na diecie Dukana, by osiągnąć swoje cele w kwestii redukcji wagi. Niemniej jednak dieta białkowa nie jest jedynym rozwiązaniem pozwalającym na zrzucenie zbędnych kilogramów. W zależności od założonego celu i indywidualnych preferencji, redukcję wagi umożliwia także dieta odchudzająca i dieta ketogeniczna. Osoby, którym nie zależy na redukcji wagi, a na wprowadzeniu do codziennego planu żywieniowego zdrowych regularnych posiłków, mogą skorzystać z diety optymalnej, diety do pracy albo lunch box cateringu.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Sałatki na odchudzanie – przepisy na odchudzające sałatki
Dietetyczne obiady odchudzające – pomysły na smaczne dania
Dieta przy przełyku Barretta – co jeść?
Dieta przy wrzodach żołądka i refluksie
Zapalenie przełyku – jaka dieta będzie odpowiednia?
Od czego zacząć odchudzanie – skuteczne sposoby
Picie wody a odchudzanie – jak to działa?
Dieta 1600 kcal – ile można schudnąć?
Dieta 1800 kcal – ile można schudnąć?
Dieta 3000 kcal – na masę lub redukcję

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety

Dieta Odchudzająca

Catering dietetyczny odchudzający MójCatering kierowany jest do osób, których celem jest zdrowa redukcja ...