Powrót do bloga

Dieta ketogeniczna a cukrzyca

Dieta ketogeniczna to dieta wysokotłuszczowa (75%), w której udział węglowodanów został znacznie obniżony i ustalony na około 5%. Efektem stosowania diety ketogennej jest zmiana metabolizmu. Po osiągnięciu przez organizm ketozy pozyskuje on energię z ciał ketonowych, czyli tłuszczu, a nie z węglowodanów. Zmiana metabolizmu pozwala na osiągnięcie spektakularnych efektów odchudzania. Dieta ketogeniczna ma również wiele innych zalet i może okazać się szczególnie pomocna w diecie cukrzyka, gdyż pozwala na unormowanie wyników glikemii. Zminimalizowanie węglowodanów w diecie zatem może pozytywnie wpłynąć na chorobę cukrzycową. Pojawiają się jednak pytania, jak ketogenna opcja żywieniowa wpływa na cukrzycę typu I i cukrzycę typu II?

Dieta keto a cukrzyca

Najistotniejszym skutkiem przejścia na dietę keto jest zmiana proporcji składników, z jakich organizm czerpie energię. Oznacza to, że organizm w stanie ketozy czerpie energię z tłuszczów, a nie z węglowodanów. Okazuje się, że organizm jest w stanie funkcjonować zarówno przy dostarczaniu do komórek glukozy, która powstaje po rozpadzie węglowodanów, jak i ciał ketonowych powstających w wyniku spalania tłuszczu. Zmiana metabolizmu może być szczególnie przydatna w diecie cukrzyka, ponieważ umożliwia osiągnięcie normalnych wyników glikemii w przypadku obu typów cukrzycy oraz pozwala na odstawienie leków cukrzycowych w cukrzycy typu 2, których przyjmowanie zawsze wiąże się z wystąpieniem skutków ubocznych.

Sprawdź koniecznie: catering keto, jest pyszny!

Dieta keto a cukrzyca typu 1

Dieta ketogeniczna może być wdrożona przez diabetyków typu 1. Okazuje się bowiem, że dieta wysokotłuszczowa umożliwia skuteczne utrzymanie glikemii w ramach zalecanych norm. Dzięki temu możliwe jest zniwelowanie skoków poziomu cukru we krwi po posiłkach, co pozwala na uzyskanie bardzo dobrych wyników HbA1c. Co więcej, dieta ketogeniczna dzięki zmniejszeniu zapotrzebowania na insulinę, pozwala na osiągnięcie i utrzymanie właściwej masy ciała. Niemniej jednak niezwykle istotne jest to, że osoby z cukrzycą typu 1 stosujący dietę wysokotłuszczową muszą pamiętać o regularnym przyjmowaniu insuliny bazowej, a także bolusowej. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pominięcie dawki insuliny powoduje, że organizm zaczyna wytwarzać ciała ketonowe, a brak insuliny skutkuje nieustanną produkcją nowych ketonów. Sytuacja ta może prowadzić bezpośrednio do wytworzenia ciał ketonowych na poziomie 15-25 mM/l i powodować kwasicę ketonową. Następuje wówczas destabilizacja metabolizmu, sytuacja taka może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia diabetyka. Dlatego też mimo pozytywnej korelacji między cukrzyca dietą keto, konieczne jest zachowanie dużej ostrożności. Warto jednocześnie wskazać, że u osoby, która weszła w stan ketozy i stosuje się do zasad diety ketogennej, poziom ciał ketonowych utrzymuje się na poziomie maksymalnie 3 mM/l, zazwyczaj nie przekracza wartości 0,5 mM/l.

Dieta ketogeniczna a cukrzyca typu 2

Dieta ketogeniczna może być również z powodzeniem stosowana u osób cierpiących na cukrzycę typu 2. Wysokotłuszczowa opcja żywieniowa pozytywnie oddziałuje na diabetyków ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2 ze względu na obniżenie podaży glukozy w diecie, co bezpośrednio wiąże się ze zmniejszeniem zapotrzebowania na insulinę. Ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów umożliwia poprawę poziomu trójglicerydów we krwi i utrzymanie prawidłowej wagi ciała, a także poprawę kontroli glikemii. Warto również wskazać, że dieta ketogeniczna, jak każda niskowęglowodanowa opcja żywieniowa, pomaga zwalczać insulinooporność.

Dieta ketogeniczna to wymagająca opcja żywieniowa, która może być problematyczna w samodzielnym wdrożeniu, a nieodpowiednio skomponowana może prowadzić do niedoborów witamin i minerałów. Dlatego też doskonałym rozwiązaniem, ułatwiającym wprowadzenia organizmu w stan ketozy jest skorzystanie z oferty cateringu dietetycznego i wybór diety ketogenicznej, o której odpowiednie zbilansowanie dbają doświadczeni dietetycy. Warto również wskazać, że keto dieta mimo wielu pozytywnych efektów jej stosowania, wiąże się również ze skutkami ubocznymi. Okazuje się bowiem, że zmiana jadłospisu może skutkować bólem nerek na diecie ketogenicznej, pojawieniem się wysypki i wielu innych efektów ubocznych wysokotłuszczowej opcji żywieniowej. 

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Węglowodany a odchudzanie – które jeść, a których unikać?
Ile kalorii dziennie żeby schudnąć – jak policzyć kaloryczność?
Dieta w zespole jelita drażliwego – co jeść, a czego nie?
Dieta oczyszczająca jelita – jak przygotować?
Co pić żeby schudnąć – rano i wieczorem
Aloes podczas odchudzania – jak stosować?
Picie pokrzywy a odchudzanie – jaki ma wpływ?
Kurkuma na odchudzanie – czy działa?
Ostropest plamisty – czy wspiera odchudzanie?
Nasiona chia a odchudzanie – czy działają?

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety

Dieta Keto

Dieta Ketogeniczna to sposób odżywiania dla świadomych ludzi. Może być ratunkiem przy odchudzaniu i wielu...