Jakie pieczywo wybrać w diecie na refluks?
Choroby układu pokarmowego wpływają negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu oraz znacznie pogarszają samopoczucie. Jedną z takich chorób, która dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, jest refluks. Nieleczony refluks znacznie utrudnia wykonywanie codziennych czynności oraz może powodować wiele innych schorzeń, w tym także nowotwór. Dieta jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia refluksu. Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez pieczywa i rezygnacji z dotychczasowych przyzwyczajeń, jednak zmiana nawyków żywieniowych to podstawowy krok, który każdy chorujący na refluks musi wykonać, aby móc odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie. Na szczęście będąc na diecie refluksowej, nie musisz rezygnować z ulubionych potraw. W niniejszym artykule skupimy się głównie na pieczywie przy refluksie. Wiemy, jak wielu z Was nie wyobraża sobie śniadania bez ulubionej kanapki. Dlatego zebraliśmy najważniejsze informacje na temat tego, jakie pieczywo jeść przy refluksie i z czym przygotować kanapkę, aby była pełnowartościowa i zgodna z założeniami diety refluksowej.
Refluks – co to jest?
Refluks to choroba układu pokarmowego, która objawia m.in. nieprzyjemnym uczuciem zgagi, bólem brzucha, przewlekłym kaszlem oraz chrypką. Za pojawienie się objawów refluksu odpowiedzialny jest dolny zwieracz przełyku, który mimowolnie otwiera się podczas trawienia pokarmu. Otwarcie się zwieracza przełyku, powoduje przedostanie się treści pokarmowej wraz z kwasami solnymi do przełyku, a w niektórych przypadkach również do krtani i gardła. Głównym powodem jest nieodpowiednia dieta, picie alkoholu, palenie papierosów oraz nadwaga i otyłość. Na szczęście odpowiednia dieta, zioła oraz w cięższych przypadkach choroby – farmakoterapia, skutecznie pomaga zwalczyć objawy.
Jakie pieczywo przy refluksie?
Pieczywo przy refluksie powinno być wykonane ze składników, które nie obciążają żołądka oraz nie powodują nadmiaru produkcji kwasu solnego. W przypadku pieczywa warto zwrócić uwagę na indeks glikemiczny oraz na to, jakie zboża zostały użyte do produkcji. Konieczne również jest unikanie pieczywa na zakwasie.
Jakie pieczywo jest polecane przy refluksie?
• pieczywo orkiszowe – posiada bardzo wiele substancji odżywczych, m.in. selen, fosfor czy mangan.
• pieczywo typu graham – podobnie jak powyższe posiada bardzo wiele cennych dla organizmu minerałów, w tym aż ponad 6g błonnika w 100g produktu. Błonnik jest niezwykle ważny w diecie refluksowej, wiąże on kwasy żołądkowe, dzięki czemu nie powoduje objawów refluksu.
Możesz je przygotować samodzielnie, z ogólnodostępnych przepisów w sieci, jak również kupić w dobrej piekarni.
Jakiego pieczywa nie wolno jeść przy refluksie
• pieczywo ciemne na zakwasie – tutaj wszystko zależy od indywidualnej reakcji organizmu, choć ciemne pieczywa są uważane za zdrowe, to niektóre z nich są sztucznie zabarwiane, a wykorzystany barwnik wzmaga objawy refluksu.
• pieczywo żytnie na zakwasie – tutaj, głównym powodem objawów refluksu jest zakwas, dodatkowo pieczywo żytnie znacznie podnosi poziom kwasu solnego w żołądku, tym samym powodując zwiększenie się objętości treści żołądkowej.
• pieczywo pszenne – kolejny bardzo powszechny rodzaj pieczywa, który powinien być wykluczony z diety refluksowej. Mąka pszenna, podobnie jak żytnia, podnosi poziom kwasu solnego oraz powiększa objętość żołądka, co powoduje przedostanie się treści żołądkowej wraz z kwasem do przełyku.
Warto pamiętać, że nie na każdego w takim samym stopniu będą działać spożywane produkty. U jednej osoby negatywne objawy po spożyciu niedozwolonego chleba pojawią się od razu, z kolei u innej nie pojawią się wcale lub pojawią się po dłuższym czasie. Dieta przy refluksie powinna być lekkostrawna i wolna od – kwaśnych, słonych oraz tłustych potraw. Tylko odpowiednio dobrana dieta pomoże zwalczyć nieprzyjemne objawy refluksu.
Refluks a tarczyca? Chociaż nie ma naukowych dowodów na to, że choroby te są od siebie zależne, to jednak często występują one razem. W przypadku chorowania na refluks i tarczycę równocześnie odpowiednim chlebem w diecie będzie pieczywo orkiszowe.
Pieczywo przy refluksie może zawierać wiele dodatków, co jest bardzo wskazane, aby dostarczyć cennych witamin i minerałów. Można bez obaw korzystać z wielu rodzai ziaren, orzechów, nasion słonecznika, siemienia lnianego, pestek, płatków owsianych oraz płatków kokosowych.
Jaki chleb jeść przy refluksie?
Tutaj warto zwrócić uwagę na to, czy chcemy zmienić nie tylko nawyki żywieniowe, ale także zredukować zbędną ilość tkanki tłuszczowej, która bardzo często towarzyszy objawom refluksu. Jeżeli zależy nam na spadku wagi przy jednoczesnym zachowaniu pełni zdrowia, można sięgnąć po:
• chleb gryczany – posiada on bardzo niski indeks glikemiczny, około 40 IG. Chleb gryczany zawiera w sobie dużą dawkę witaminy B i K, a także, fosfor, wapń, magnez, miedź żelazo czy potasu.
• chleb orkiszowy – posiada znaczne ilości witamin grupy B, cechuje się średnim indeksem glikemicznym, około 60 IG, jest bogaty w mikroskładniki odżywcze. Podobnie jak graham skutecznie ogranicza zapędy choroby refluskowej, jednocześnie niepowodująca tycia.
• chleb razowy pełnoziarnisty – tutaj wiele zależy od przepisu, według którego został wykonany chleb. Jeśli chleb razowy został wykonany bez zakwasu, a jego spożywanie nie powoduje objawów refluksu, wówczas, możemy włączyć chleb razowy bez zakwasu do diety. Jednak nie powinny być to zbyt duże porcje. Chleb razowy pełnoziarnisty posiada bardzo duże ilości błonnika. Błonnik ograniczaj wytwarzanie tlenku azotu oraz innych kwasów żołądkowych we wnętrzu żołądka. Chleb razowy zawiera około 7 g błonnika na 100 g produktu. IG chleba razowego pełnoziarnistego mieści się w granicach od 50 do 58 IG.
Pieczywo przy refluksie możesz spożywać z dobrej jakości wędliną lub twarogiem. Doskonale sprawdzą się również różnego rodzaju pasty warzywne, które możesz przygotować samodzielnie, np. blendując warzywa z dodatkiem oliwy, ziół oraz nasion słonecznika. Dobrze dobrane dodatki do chleba w diecie refluksowej będą doskonałym uzupełnieniem diety i przyczynią się do zwalczania objawów refluksu w naturalny sposób. Bez diety leczenie nie przyniesie zamierzonych efektów. Dlatego, jeśli nie masz czasu lub ochoty na gotowanie, warto skorzystać z gotowych posiłków, dostarczanych w ramach cateringu dietetycznego. Dieta pudełkowa oferta skierowana jest do kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Catering dietetyczny jest odpowiednio zbilansowany, tak aby pomógł Ci w walce zarówno z objawami refluksu, jak i nadwagą. Dieta optymalna, która jest doskonałym wsparciem w walce z chorobą, zawiera składniki dozwolone do stosowania podczas refluksu. Nie znajdziesz tam produktów ostrych, kwaśny, ciężkostrawnych. W gotowej diecie pudełkowej znajdziesz również pyszne pieczywo wraz z dodatkami, które bez obaw możesz jeść, nawet podczas odchudzania. Chcesz zamówić dietę pudełkową? Sprawdź naszą ofertę oraz cennik diet i wybierz najlepszą opcję dla siebie.
FAQ
Jaki chleb jest dobry na żołądek?
Przy problemach z żołądkiem oraz z refluksem sprawdzi się doskonale pieczywo orkiszowe oraz chleb typu graham. Konieczne jest wykluczenie z diety pieczywa pszennego oraz pieczywa na zakwasie.
Najciekawsze wpisy na naszym blogu:
Dieta miażdżycowa – co jeść a czego nie jeść przy miażdżycy?
Nietolerancja laktozy u niemowląt – czy mija i jak ją rozpoznać?
Nietolerancje pokarmowe – jakie są najczęściej spotykane przykłady?
Nietolerancja glutenu – objawy, diagnostyka, dieta
Zdrowe przekąski na imprezę – szybkie i tanie przepisy
Uczulenie na gluten – jak się objawia i jaką dietę stosować?
Przepisy na diecie paleo – proste i tanie pomysły na posiłki
Dieta Dąbrowskiej – przepisy, jadłospis
Dieta Dąbrowskiej – zasady, efekty, przeciwwskazania
Dieta matki karmiącej – co jeść a czego nie jeść?
Dieta Wegetariańska MojCatering jest urozmaicona i zbilansowana. Jadłospis na każdy tydzień układa wykwal...