dla kogo keto jest zabronione
Powrót do bloga

Przeciwwskazania do diety keto: kto nie powinien stosować tej opcji żywieniowej?

Dieta ketogeniczna od MójCatering to specjalny sposób żywienia, który polega na maksymalnym zredukowaniu węglowodanów. Opcja żywieniowa zakłada jednocześnie zwiększenie podaży wysokiej jakości tłuszczów i białka. Taki układ proporcji węglowodanów, białek i tłuszczów pozwala do osiągnięcia przez organizm stanu ketozy. Organizm wówczas produkuje ketony, które są źródłem energii przy ograniczonej podaży węglowodanów i niskim poziomie cukru we krwi. Stosowanie diety powoduje, że organizm niejako przestawia się na pobieranie energii ze spalania tłuszczu. Powoduje to, że poziom insuliny we krwi drastycznie się zmniejsza, natomiast spalanie tłuszczu wrasta. Organizm wówczas zaczyna korzystać z rezerw zgromadzonego tłuszczu, spalając je. W konsekwencji dochodzi do stosunkowo szybkiej redukcji kilogramów. Dodatkowo ta opcja żywieniowa zakłada eliminację niezdrowych cukrów. Dlatego też na dietę, określaną dietą naszych przodków, decyduje się coraz więcej osób, które chcą wyeliminować ze swojego menu węglowodany i zredukować wagę. Okazuje się jednak, że zmiana nawyków żywieniowych mimo wielu pozytywnych efektów stosowania diety keto, może wiązać się z równie wieloma negatywnymi skutkami ubocznymi. Dlatego też wprowadzenie do codziennego menu diety ketogenicznej powinno być poprzedzone konsultacją z doświadczonym dietetykiem lub lekarzem, a także wykonaniem wyników badań, które wyeliminują istnienie przeciwwskazań do wdrożenia diety keto. Powstają jednak pytania, jakie są przeciwwskazania do stosowania diety ketogenicznej? Kto nie powinien korzystać z tej opcji żywieniowej? O tym już za chwilę!

Czy istnieją przeciwwskazania do diety keto?

Ścisłe stosowanie zasad diety ketogenicznej może skutkować pożądaną utratą zbędnych kilogramów. Warto jednak wskazać, że redukcję wagi umożliwia wiele innych opcji żywieniowych, których głównym celem jest osiągnięcie wymarzonej sylwetki. 

Ostatnio na dietę ketogeniczną decyduje się coraz więcej osób. Związane jest to z faktem, że dużo mówi się o stanie ketozy, polegającej na pozyskiwaniu energii z tłuszczu nagromadzonego w tkankach. Dieta ketogenna w tym znaczeniu będzie pozytywnie przyczyniać się do obniżenia oraz uregulowania poziomu cukru we krwi, ciśnienia krwi oraz poziomu cholesterolu. Co więcej, u niektórych osób stosowanie diety ketogennej może wiązać się ze zwiększeniem energii w ciągu dnia. Niemniej jednak pomimo wielu pozytywnych aspektów przestrzegania diety keto, istnieje szereg przeciwwskazań do wdrożenia ketogennej opcji żywieniowej. Dlatego też osoby planujące przejść na ketogeniczną dietę niezależnie od płci, wieku, czy masy ciała powinny zapoznać się z możliwymi, niebezpiecznymi działaniami tego stylu żywienia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób, które borykają się z niektórymi schorzeniami i jednostkami chorobowymi. 

Sprawdź koniecznie: dieta ketogeniczna catering, jest pyszny!

Przeciwwskazania do diety ketogenicznej

Zasady diety ketogenicznej wiążą się ze zredukowaniem do minimum węglowodanów, konieczne jest zatem znaczne zwiększenie udziału zdrowych tłuszczów i białka. Niemniej jednak ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych nie jest zalecana osobom, które są obciążone chorobami układu krążenia. Okazuje się bowiem, że keto opcja żywieniowa u tej grupy osób może przyczynić się do wzrostu stężenia cholesterolu we krwi, co z kolei może skutkować poważnymi w skutkach konsekwencjami. Dlatego też w prewencji chorób sercowo-naczyniowych znanie lepszym rozwiązaniem jest dieta śródziemnomorska.

Niewłaściwie zbilansowana dieta ketogeniczna może skutkować zwiększonym ryzykiem złamań kości. Spowodowane jest to bezpośrednio zmniejszoną podażą wapnia. Co ważne, nieodpowiednio skomponowana dieta może zawierać także niewystarczającą, a nawet znikomą ilość białka, co bezpośrednio ma niekorzystny wpływ na pracę układu pokarmowego. Z tego powodu jadłospis diety powinien być konsultowany i ustalany wspólnie z dietetykiem.

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do stosowania diety ketogenicznej będą wszelkie wrodzone zaburzenia metaboliczne, a wśród nich:

 • deficyt karnityny,
 • deficyt translokazy karnityny,
 • deficyt I i II transferazy karnitynopalmitynowej (CTP),
 • zaburzenia B-oksydacji kwasów tłuszczowych,
 • deficyt karboksylazy pirogronianowej.

Co ważne, ze względu na fakt, że dieta ketogenna stanowi restrykcyjną opcję żywienia, która zakłada niewielką liczbę dopuszczalnych produktów, to bezwzględnie nie powinna być ona stosowana przez osoby z problemami z wątrobą, nerkami oraz trzustką. W takim przypadku dieta ketogenna może w znacznym stopniu obciążyć pracę tych narządów, co związane jest bezpośrednio z metabolizmem ciał ketonowych. Wątroba, trzustka i nerki bowiem to organy, które uczestniczą w metabolizmie ciał ketonowych, dlatego tez ich poprawna praca jest konieczna do włączenia diety ketogennej. Stan ketozy jest głównym celem diety, a nieprawidłowe funkcjonowanie tych organów, może uniemożliwić wejście w ten stan.

 

Dla kogo nie jest dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna nie powinna być również wdrażana przez osoby, które zmagają się z:

 • poważnymi schorzeniami wątroby,
 • kamicą dróg żółciowych,
 • kamicą nerek,
 • kwasicą organiczną,
 • cukrzycą,
 • porfirią,
 • hipoglikemią o niewyjaśnionej przyczynie,
 • rodzinną hiperlipidemią.

Warto również wskazać, że dieta ketogeniczna nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Dieta ketogeniczna to stosunkowo wymagająca opcja żywieniowa, która ze względu na ograniczoną ilość dopuszczalnych produktów spożywczych mogących mieć udział w diecie jest problematyczna do wdrożenia. Dlatego też wiele osób radykalnie zmieniających swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe, ma trudności w komponowaniu posiłków i odpowiednim bilansowaniu menu, przez co ich dieta może być uboga w składniki odżywcze. Z tego względu osoby, planujące zmianę opcji żywieniowej powinny skorzystać z usług profesjonalnej diety pudełkowej, w ramach której można zamówić właściwie zbilansowaną dietę ketogeniczną lub dietę keto dla wegetarian. Warto również wskazać, iż ze względu na fakt, ograniczenia pewnych produktów żywieniowych w ketogennej opcji żywieniowej. Może to doprowadzić do różnych nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych, z tego względu niezwykle ważne jest spożywanie warzyw oraz dostarczanie odpowiedniej ilości witamin, minerałów i składników odżywczych. Warto również wdrożyć suplementy na diecie keto, które będą uzupełniać ewentualne niedobory. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jaki jest związek między dietą ketogeniczną a alkoholem oraz jaki wpływ ma keto na nerki, koniecznie śledź naszego bloga – znajdziesz na nim wszystkie odpowiedzi na pytania dotyczące diet.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Ocet jabłkowy na odchudzanie – czy działa?
Dietetyczne zupy – jakie zupy jeść na diecie?
Zdrowe odchudzanie – jak zdrowo schudnąć?
Woda z cytryną na odchudzanie – czy pomaga?
Makaron razowy na odchudzanie – czy pomaga?
Koktajle odchudzające – jak stosować?
Kasze na odchudzanie – jakie wybrać?
Siemię lniane na odchudzanie – jak stosować?
Kapusta kiszona na odchudzanie – czy pomaga?
Ananas na odchudzanie – jak jeść?

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety

Dieta Keto

Dieta Ketogeniczna to sposób odżywiania dla świadomych ludzi. Może być ratunkiem przy odchudzaniu i wielu...