Jakie zioła pomagają na refluks?
Ziołolecznictwo jest jedną z najstarszych metod leczenia różnych dolegliwości. Skuteczność ziół była znana już w czasach starożytnych, będąc głównym, a często nawet jedynym składnikiem ówczesnych leków. W dzisiejszych czasach zioła również są doceniane wśród medyków i zalecane na różne schorzenia. Odpowiednio dobrane rośliny działają kojąco, przeciwzapalnie oraz sprawdzają się jako profilaktyka. Skuteczność ziół zauważalna jest również podczas walki z problemami ze strony układu pokarmowego. Jedną z najczęściej występujących chorób żołądka jest refluks. Jeśli chcesz wiedzieć, czy zioła na refluks są równie skuteczne, jak leczenie farmakologiczne oraz jakie zioła pić na refluks, a jakich unikać, koniecznie przeczytaj nasz tekst.
Jakie zioła na refluks?
Zanim odpowiemy na pytanie, jakie pić zioła przy refluksie, najpierw warto przybliżyć sobie definicję wspomnianej choroby. Refluks spowodowany jest zaburzeniem pracy dolnego zwieracza przełyku. Jego dysfunkcja powoduje powrót treści pokarmowej z żołądka do przełyku, wywołując przy tym nieprzyjemne objawy, m.in. zgagę. Aby wyleczyć się z choroby refluksowej, a tym samym pozbyć się negatywnych objawów, konieczne jest ograniczenie produkcji kwasu solnego przez żołądek. Poza farmakoterapią i oczywiście dietą, która jest niezastąpiona w leczeniu refluksu, pomocne również są zioła. W jaki sposób picie ziół może pomóc przy refluksie? Przede wszystkim wspomagają parce układu trawiennego, regulują wydzielanie kwasów oraz nawilżają ścianki jelit. Zioła na refluks żołądka przyśpieszają gojenie podrażnień. Refluks, szczególnie gardłowo-krtaniowy pozostawia podrażnienia krtani, gardła oraz przełyku. Dlatego zioła i ich funkcje gojące są niezmiernie ważne i pomocne podczas leczenia. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie listę najbardziej polecanych ziół na refluks żołądka.
Jakie zioła w refluksie?
• Rumianek – mimo iż działa rozkurczająco, jest polecany podczas refluksu. Łagodzi stany zapalne, przyśpiesza gojenie ran, które mogą być spowodowane szczególnie silną zgagą. Działa kojąco na cały układ trawienny, pomaga przy stanach zapalnych.
• Lukrecja – jej zadaniem jest odpowiednie nawilżenie jelit. Zioło jest szczególnie skuteczne podczas leczenia podrażnień po przewlekłym refluksie. Nawilża błonę śluzową, tworząc przy tym dodatkową tarczę ochronną, zabezpieczając przed nadmiernym działaniem kwasu solnego
• Imbir – działa niezwykle kojąco na podrażnienia, polecany jest szczególnie przy refluksie gardłowo-krtaniowym. Imbir łagodzi, zabezpiecza przed wystąpieniem stanów zapalnych, a także reguluje procesy trawienne.
• Aloes – jego zadaniem jest oczyszczanie przewodu pokarmowego, warto stosować go zarówno podczas choroby refluksowej, jak i zespołu jelita drażliwego. Aloes dba o utrzymanie odpowiedniej flory bakteryjnej, działa kojąco na podrażnienia żołądka oraz przełyku.
Dodatkowo przy refluksie zaleca się również picie – melisy, morwy białej, szałwii oraz skrzypu polnego.
Zioła łagodzące refluks
Wszystkie wymienione powyżej zioła możesz pić zarówno osobno, jak i korzystać z gotowych mieszanek ziół dostępnych w aptekach lub sklepach zielarskich. Zioła, które są zalecane przy refluksie, mają jedną wspólną cechę – działają łagodząco i zmniejszają objawy choroby. Jest to szczególnie ważne podczas leczenia tego schorzenia. Zioła na refluks powinny być spożywane w temperaturze pokojowej lub ciepłej, picie zbyt zimnych lub zbyt gorących naparów może dodatkowo podrażnić przełyk, krtań oraz gardło. Choć zioła są zdrowe i niewątpliwie pomagają w leczeniu wielu przypadłości, to trzeba pamiętać, że nie każdy rodzaj ziół jest dobry na leczenie refluksu. Jakie zioła przy refluksie nie są wskazane i mogą powodować pogłębienie objawów refluksu? Będzie to głównie mięta, niestety posiada ona właściwości rozkurczające, które mogą doprowadzić do wydostania się kwasu solnego z żołądka do przełyku. Dodatkowo podczas refluksu nie zaleca się picia:
• napoi gazowanych,
• mocnych herbat – głównie czarnych
• kawy,
• napojów alkoholowych.
Dieta przy refluksie
Mimo wartości ziół oraz tego, jak skuteczne są w walce z refluksem, powinny być one dodatkiem do kluczowego w tym przypadku odżywania. Dieta przy refluksie jest głównym sposobem na całkowite pozbycie się dolegliwości refluksowych. Zdrowe nawyki żywieniowe, unikanie przejadania się oraz ograniczenie tłustych, smażonych potraw, przyśpieszy cały proces powrotu do zdrowia. Dieta przy refluksie nie musi być monotonna. Jeśli nie masz czasu na samodzielne planowanie posiłków oraz ich przygotowanie, postaw na sprawdzoną dietę pudełkową. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom diety optymalnej możesz wspomóc proces leczenia refluksu, jednocześnie dbając o piękną i zgrabną sylwetkę. Prawidłowo zbilansowany catering dietetyczny, oparty na modelu diety optymalnej, to najlepsze możliwe rozwiązanie większości problemów trawiennych, w tym oczywiście refluksu. Dieta pudełkowa oferta skierowana jest do osób zapracowanych, nielubiących gotować oraz wszystkich tych, którym brakuje pomysłów na urozmaicone i smaczne dania. Catering dietetyczny pomoże w wypracowaniu zdrowych nawyków żywieniowych, w szczególności pomoże zachować odpowiednią porcję posiłków oraz wspomoże regularność jedzenia, co jest niezmiernie ważne przy chorobie refluksowej. Przewlekły refluks może skutecznie ograniczyć odchudzanie. Wyeliminowanie zgagi za pomocą ziół oraz diety optymalnej przyspieszy proces odchudzania, a zmiana nawyków żywieniowych wpłynie pozytywnie na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne. Cennik diety zależy od wybranego modelu dietetycznego, ilości posiłków oraz liczby kalorii.
Najciekawsze wpisy na naszym blogu:
Dieta miażdżycowa – co jeść a czego nie jeść przy miażdżycy?
Nietolerancja laktozy u niemowląt – czy mija i jak ją rozpoznać?
Nietolerancje pokarmowe – jakie są najczęściej spotykane przykłady?
Nietolerancja glutenu – objawy, diagnostyka, dieta
Zdrowe przekąski na imprezę – szybkie i tanie przepisy
Uczulenie na gluten – jak się objawia i jaką dietę stosować?
Przepisy na diecie paleo – proste i tanie pomysły na posiłki
Dieta Dąbrowskiej – przepisy, jadłospis
Dieta Dąbrowskiej – zasady, efekty, przeciwwskazania
Dieta matki karmiącej – co jeść a czego nie jeść?