dieta ketogeniczna ból wątroby
Powrót do bloga

Dieta ketogeniczna a wątroba: wpływ diety keto na wątrobę

Dieta ketogeniczna to prozdrowotna opcja żywieniowa, która po raz pierwszy została zastosowana jako alternatywa leczenia pacjentów ze zdiagnozowaną padaczką lekooporną. Jak się jednak okazało stosowanie wysokotłuszczowej opcji żywieniowej ma również wiele innych korzyści, a jej wdrożenie wiąże się ze stosunkowo szybką utratą zbędnych kilogramów. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zmianę nawyków żywieniowych i wdrożenie diety wysokotłuszczowej. Niemniej jednak mimo wielu pozytywnych skutków stosowania keto diety, jej wdrożenie wiąże się również z wieloma skutkami ubocznymi. Dlatego wprowadzenie ketogennej diety do codziennego jadłospisu  warto poprzedzić sprawdzeniem, jaki wpływ ma na organizm i narządy. Zastanawiasz się, jaki wpływ ma keto dieta na wątrobę? Jaka zależność istnieje pomiędzy wysokotłuszczową opcją żywieniową a stłuszczeniem wątroby? Czy dieta ketogeniczna pomoże w przypadku stłuszczenia wątroby? Już za chwile rozwiejemy wszelkie wątpliwości!

Jeśli nie masz czasu na gotowanie, a zależy Ci na dobrze policzonej diecie ketogenicznej gdzie energia z węglowodanów nie jest wyższa niż 5% to koniecznie sprawdź nasza Dietę Ketogeniczną!

Dieta ketogeniczna a ból wątroby

Dieta ketogeniczna jest wymagającą opcją żywieniową, która zakłada radykalną zmianę sposobu odżywiania. Wdrożenie zasad keto diety powinno być poprzedzone wywiadem lekarskim lub konsultacją z doświadczonym dietetykiem, ponieważ istnieje wiele przeciwwskazań do zastosowania wysokotłuszczowej opcji żywieniowej. W tym znaczeniu należy wskazać, że ketogenna dieta mimo wielu pozytywnych skutków jej stosowania może przyczynić się do pojawienia się problemów z wątrobą, ponieważ narząd ten będzie musiał poradzić sobie z większym obciążeniem wynikającym z metabolizmu ciał ketonowych, czego wynikiem może być ból wątroby.

Dieta ketogeniczna a stłuszczenie wątroby

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby jest zdefiniowane jako spektrum choroby wątroby, które jest zdiagnozowane, gdy tłuszcz stanowi co najmniej 10% wątroby. Jak się okazuje, przyczyna oraz leczenie niealkoholowego stłuszczenia wątroby nie są oczywiste, a wynika to z faktu, że wiele różnych czynników, innych niż alkohol, może powodować gromadzenie się tłuszczu w wątrobie. Warto jednak wskazać, że z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby bardzo często powiązana jest otyłość, zespół metaboliczny (powiązany z otyłością), a także choroby serca oraz cukrzyca typu II. Dlatego też należy wskazać, że dieta ketogeniczna wiąże się z potencjalną korzyścią, która wynika z zastosowania niskowęglowodanowych posiłków. Ograniczenie spożycia węglowodanów pozwala na znormalizowanie poziomu glukozy, a także trójglicerydów, czyli małych, gęstych cząsteczek LDL. Co więcej, dieta ketogenna pozwala na redukcję wagi, a utrata masy ciała jest niezbędnym elementem przy odwróceniu niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Dlatego może pozytywnie wpłynąć na redukcję problemu zdrowotnego związanego ze stłuszczeniem wątroby. Warto również wskazać, że najlepszym sposobem redukcji kilogramów jest nie tylko ograniczenie kalorii, ale również komponowanie swoich posiłków w taki sposób, by duży udział w nich miały warzywa o niskiej zawartości węglowodanów. Duże ilości niskowęglowodanowych warzyw z jednoczesnym ograniczeniem węglowodanów w posiłkach stanowią idealną dietę przy tego typu problemach z wątrobą.

Warto jednak wyjaśnić jedną kwestię, mianowicie: jak wysokotłuszczowa dieta ketogeniczna, może przyczynić się do redukcji stłuszczenia wątroby. Keto dieta to wysokotłuszczowa, średniobiałkowa i niskowęglowodanowa opcja żywieniowa, której stosowanie powoduje zmianę metabolizmu organizmu. Wdrożenie keto diety i przejście na ketozę bowiem wiąże się z pozyskiwaniem energii nie z glukozy, a z tłuszczu. Dzieje się tak, ponieważ wątroba w stanie ketozy produkuje ciała ketonowe jako energię ze zgromadzonego tłuszczu w organizmie (również w wątrobie) oraz z tłuszczu w diecie. Pojawia się zatem pytanie, czy jedzenie większej ilości tłuszczu, nie powoduje dodatkowego odkładania go wątrobie? Okazuje się, że nie, nagromadzenie tłuszczu w stłuszczeniowej chorobie wątroby bowiem wynika z NDL, czyli z powodu zbyt dużej ilości węglowodanów w organizmie. Dlatego też, im większa ilość spożywanych węglowodanów, tym większe ryzyko pojawienia się stłuszczeniowej choroby wątroby.

Dieta ketogeniczna, choć pozwala na osiągnięcie spektakularnych efektów odchudzania, to wiąże się z ryzykiem pojawienia się wielu skutków ubocznych. Zmiana nawyków żywieniowych i znaczne zredukowanie ilości spożywanych węglowodanów może skutkować wystąpieniem keto wysypki lub keto grypy. Co więcej, istnieje wiele przeciwwskazań do zastosowania wysokotłuszczowej opcji żywieniowej, dlatego też przed zmianą diety, warto dowiedzieć się, jaka jest zależność między dietą keto a nerkami, czy dietą keto a cukrzycą. Z tego względu niezwykle istotna jest konsultacja z lekarzem bądź doświadczonym dietetykiem, który pomoże w bezpiecznym wprowadzeniu diety ketogennej do codziennego jadłospisu i wyeliminuje ryzyko pojawienia się niebezpiecznych skutków ubocznych i mogącym towarzyszyć keto diecie niedoborom.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Antykoncepcja a endometrioza – jak stosować?
Mąka o niskim indeksie glikemicznym – jaką wybrać?
Babcine sposoby na odchudzanie
Yerba mate na odchudzanie – jak działa?
Chłodnik litewski przepis
oczyszczenie organizmu z toksyn – sposoby na detoksykację organizmu
Otyłość – przyczyny, skutki, rodzaje, stopnie
Cukrzyca typu 2 – objawy, przyczyny, leczenie, dieta
Dieta 3 posiłków dziennie – zalety, planwowanie
Ciasto low carb – jakie ciasta jeść na diecie niskowęglowodanowej?

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety

Dieta Keto

Dieta Ketogeniczna to sposób odżywiania dla świadomych ludzi. Może być ratunkiem przy odchudzaniu i wielu...