endometrioza a tabletki antykoncepcyjne
Powrót do bloga

Antykoncepcja a endometrioza – jak stosować?

Mechaniczne przemieszczenie tkanki endometrium w obrębie bliskich narządów, zwane jest endometriozą i dotyczy aż 10% kobiet w wieku rozrodczym. Bliźniacze objawy endometriozy względem innych schorzeń lub jej ukryta niedająca wyraźnych objawów forma sprawiają, że choroba wykrywana jest często w zaawansowanym stadium, gdzie dolegliwości bólowe utrudniają kobiecie wykonywanie czynności życia codziennego. Odpowiedni plan leczenia, jego zakres i formę umożliwia specjalistyczna diagnostyka endometriozy. Jednym ze sposób na walkę z endometriozą jest antykoncepcja stosowana jako leczenie uzupełniające lub przygotowujące do zabiegu chirurgicznego. Zobacz, jak stosować antykoncepcję przy endometriozie.

 

Antykoncepcja hormonalna a endometrioza

Endometrioza to choroba, której geneza powstawania nie jest do końca znana, dlatego jej leczenie polega w głównej mierze na niwelowaniu objawów i spowolnieniu rozrostu zmian zachodzących w organach wewnętrznych. Operacja endometriozy jest ostateczną metodą leczenia, którą poprzedza leczenie farmakologiczne, ku zdziwieniu wielu – jest to antykoncepcja hormonalna.

Antykoncepcja hormonalna znana jest kobietą od lat. Choć wiele kobiet wybiera alternatywne formy antykoncepcji, tabletki od lat niezmiennie cieszą się wysoką popularnością. W większości przypadków tabletki antykoncepcyjne stosowane są zapobiegawczo, w celu uniknięcia zapłodnienia. Nie wiele kobiet zdaje sobie sprawę ze skuteczności ich stosowania również w walce z endometriozą. Jak działa antykoncepcja przy endometriozie?

Hormony zawarte w środkach antykoncepcyjnych obniżają w organizmie poziom estrogenów odpowiedzialnych za pobudzanie endometrium, a także ograniczają powstawanie nowych i rozrost obecnych ognisk choroby. Regularne przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej hamuje miesiączkę, dzięki temu choroba spowalnia, a jej uciążliwe objawy słabną. Udowodniono, że regularne stosowanie antykoncepcji hormonalnej, w niektórych przypadkach całkowicie wygasza ognisko choroby.

 

Jakie tabletki antykoncepcyjne przy endometriozie?

Decyzję o wdrożeniu antykoncepcji hormonalnej, a także jej rodzaju podejmuje ginekolog na podstawie wcześniej przeprowadzonej diagnostyki. Metodę i formę leczenia determinują stopnie endometriozy, reakcja organizmu i tolerancja na poszczególne leki. W terapii hormonalnej endometriozy od lat niezmiennie stosuje się doustne tabletki antykoncepcyjne DTA zawierające estrogen i progestagen lub wyłącznie progestagen.

  • Tabletki antykoncepcyjne obniżają stężenie gonadotropin, przez co hamują produkcję jajnikowych estrogenów, tym samym prowadząc do hipoestrogenizmu. Tabletki w zależności od zastosowanej metody leczenia należy przyjmować:

Nieprzerwanie przez okres 3 miesięcy, a następnie, gdy terapia przynosi zamierzony skutek, zaleca się kontynuowanie jej nie dłużej niż 6-12 miesięcy. Metoda ta poprzez hamowanie wzrostu zmian endometrialnych zauważalnie zmniejsza stężenie metaloprotein i uciążliwe dla pacjentek dolegliwości bólowe.

  • Cyklicznie wraz z analogami GnRH przez okres 6-12 miesięcy. Metoda  wykazuje wysoką skuteczność w niwelowaniu dolegliwości bólowych w trakcie odbywania stosunku seksualnego i okresie okołomiesiączkowym.

 

Innymi metodami antykoncepcji hormonalnej w endometriozie są:

  • pierścienie dopochwowe
  • plastry antykoncepcyjne
  • antykoncepcja wewnątrzmaciczna
  • implant podskórny
  • iniekcje depot

Odstawienie antykoncepcji przy endometriozie powinno nastąpić wraz z decyzją o ciąży, o której marzą kobiety, którym latami niezdiagnozowana endometrioza uniemożliwiła macierzyństwo.

 

Endometrioza a ciąża

Czy endometrioza wpływa na zajście w ciąże? Niestety w wielu przypadkach tak. Rozwijająca się endometrioza tworzy nowe i rozszerza wcześniej powstałe ogniska endometrium. Występujące na skutek powstawania ognisk torbiele i zrosty utrudniają lub całkowicie uniemożliwiają zajście w ciążę. Przyczyną utrudnionego zapłodnienia lub całkowitej jego niemożności, jest obecność komórek macicznych w jajnikach. Komórki poza naturalnym środowiskiem tworzą przewlekły stan zapalny, na którego skutek powstają zrosty utrudniające zapłodnienie komórki jajowej. Nie oznacza to, że wszystkie kobiety dotknięte endometriozą są skazane na bezdzietność, należy zaznaczyć jednak, że wiele z nich w celu zapłodnienia, będzie zmuszona wykorzystać techniki wspomaganego rozrodu. Problemy z zajściem w ciążę lub bezpłodność to najczęstsze przyczyny problemów psychicznych, które towarzyszą blisko połowie obciążonych endometriozą kobiet.

Endometrioza a problemy psychiczne, jaki jest związek między tymi dwoma schorzeniami? Problemy sfery psychicznej w endometriozie mogą dotyczyć kobiet niezależnie od stopnia zaawansowania choroby. Najczęściej diagnozowanymi dolegliwościami psychicznymi, z którymi mierzą się kobiety z endometriozą, są zaburzenia nastroju, depresja i nerwica lękowa. Za ich przyczynę uważa się wspomniane problemy z zapłodnieniem, bezpłodność, przewlekłe bóle uniemożliwiające normalne funkcjonowanie, a także brak wsparcia ze strony najbliższych.

Podstawą leczenia każdej z chorób jest odpowiednio dobrana dieta. Gotowe rozpiski i jadłospisy dostępne w sieci są łatwe i szybkie do przygotowania jedynie na papierze, ponieważ w praktyce codzienne gotowanie niezależnie od wyboru diety, dla wielu jest zbyt czasochłonne. Jeśli Twój czas jest cenniejszy od złota, zamiast gotowania wybierasz realizację pasji lub zabawę w gronie najbliższych, a jednocześnie chcesz zadbać o zdrowie i regularność posiłków, nasza oferta stworzona jest dla Ciebie dlatego koniecznie sprawdź naszym zdaniem najlepszy catering dietetyczny Mój Catering. Osoby chorujące na endometriozę najcześciej decydując się na diety różnorodne i bardzo jakościowe. Dieta Standardowa czy dieta Niski Indeks Glikemiczny najcześciej okazują się strzałem w 10-kę!

Nasz catering to kilkanaście różnych diet, w kilku wariantach kalorycznych przygotowywanych zgodnie z zasadami zdrowej i pełnowartościowej diety. Za wszystkie dania odpowiada zespół kucharzy i dietetyków, który w trosce o zdrowie naszych klientów, wyeliminował z naszych posiłków chemię i wzmacniacze smaku. Konserwanty zastąpiliśmy świeżymi ziołami i naturalnymi przyprawami, dzięki którym każdego dnia tworzymy catering pełen zaangażowania, pasji i smaku. Unikalne receptury będące efektem wieloletniego doświadczenia w branży, szeroka oferta, uproszczona forma zamówień i atrakcyjny cennik sprawiają, że nasza dieta pudełkowa podbiła serca i żołądki tysięcy ludzi w całym kraju. Zamów dietę do jednego z 3000 miast w Polsce, zmień nawyki żywieniowe, odzyskaj zdrowie i zrealizuj wymarzony cel sylwetkowy w najprostszy z możliwych sposobów.

 

Bibliografia:

Endometrioza a tabletki antykoncepcyjne, TWOJA RECEPTA, twojarecepta.com.pl/endometrioza-a-tabletki-antykoncepcyjne/

Jankowska Daria, Wójtowicz K. Mariusz, Nowoczesne metody antykoncepcyjne w leczeniu endometriozy,  FORUM POŁOŻNICTWA I GINEKOLOGII, 29.06.2018r., forumginekologii.pl/artykul/nowoczesne-metody-antykoncepcyjne-w-leczeniu-endometriozy

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Zmiany w harmonogramie dostaw
Ketoza – co to, dieta, efekty, skutki uboczne, jak zacząć, jak wrócić do ketozy?
Dieta lekkostrawna dla dziecka
Co pomaga w walce z wysokim cholesterolem?
Dieta low foodmap na czym polega
Dieta dukana – zasady, fazy, efekty
Dieta Keto dla kogo?
Dieta dukana – przepisy, jadłospis
Czy mam Hashimoto – sprawdź
Dieta wegetariańska – co jeść, zasady, zalety i wady

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety
dieta niski indeks

Dieta Niskie IG (Niski Indeks Glikemiczny)

Zestaw Niskie IG czyli posiłki dla osób na diecie o Niskim Indeksie Glikemicznym to nowość na rynku diete...