przebieg ciąży przy endometriozie
Powrót do bloga

Endometrioza a ciąża – niepłodność, in vitro

Endometrioza to choroba ginekologiczna, na którą szczególnie narażone są kobiety w wieku rozrodczym. Objawy endometriozy każdego dnia wpływają na komfort życia ponad 176 mln kobiet na świecie, w Polsce zdiagnozowanych przypadków jest aż milion. Przyczyny występowania choroby nie są do końca znane, a jej bliźniaczo podobne względem innych schorzeń objawy, sprawiają, że diagnostyka endometriozy w większości przypadków rozpoczyna się już na zaawansowanym stadium choroby. O endometriozie mowa w momencie wystąpienia na narządach około miedniczych przewlekłego stanu zapalnego, będącego skutkiem mechanicznego przemieszczenia się tkanki endometrium poza macicę. Przewlekły stan zapalny determinuje powstawanie torbieli i zrostów, które są przyczyną uciążliwych dla większości kobiet objawów somatycznych. Jednym z objawów, który skłania lekarzy ku diagnostyce w kierunku endometriozy, są długotrwałe problemy pacjentek z zajściem w ciążę. Czy endometrioza przekreśla marzenia o macierzyństwie, czy zagraża ciąży i czy in vitro zwiększa szanse na potomstwo?

 

Ciąża przy endometriozie

Szacuje się, że aż 96% przypadków endometriozy skutkuje obniżeniem płodności, a aż 50% kobiet w wieku rozrodczym z jej powodu jest bezpłodna. Głównym powodem problemów z płodnością jest obecność komórek macicznych w jajnikach, a także przewlekle występujący stan zapalny w okolicach narządów miednicy mniejszej. Torbiele i zrosty, które powstają ze względu na przewlekły stan zapalny, znacząco utrudniają lub uniemożliwiają zapłodnienie komórki jajowej.

  • Endometrioza a zajście w ciąże

Endometrioza bez wątpienia utrudnia zajście w ciążę, jednak o szansie na zapłodnienie komórki jajowej decydują stopnie endometriozy, określające stopień i rozległość zmian zachodzących w narządach rodnych. Wykryta na wczesnym etapie choroba, umożliwia wdrożenie leczenia i zahamowanie lub spowolnienie zmian zachodzących w narządach około miedniczych, tym samym zwiększając szanse na macierzyństwo. Niedająca często objawów choroba sprawia, że w niektórych przypadkach niezbędna jest operacja endometriozy, po której w celu zapłodnienia zaleca się skorzystanie z metody zapłodnienia pozaustrojowego. Problem z zajściem w ciążę jest najczęstszą przyczyną objawów psychicznych w endometriozie.

Endometrioza a problemy psychiczne. Czy choroba ma wpływ na sferę psychiczną? Niestety, w wielu przypadkach tak. Problemy sfery psychicznej dotyczą kobiet niezależnie od stopnia zaawansowania choroby. Powodem dolegliwości psychicznych w endometriozie jest konieczność zmiany dotychczasowego trybu życia podyktowana charakterystycznymi dla niej przewlekłymi dolegliwościami bólowymi, strach przed operacją i bezpłodnością, a także długi czas diagnozy i brak wsparcia wśród najbliższych. U kobiet dotkniętych endometrioza najczęściej diagnozuje się nerwicę lękową, zaburzenia nastroju i depresję.

  • przebieg ciąży przy endometriozie

Przebieg ciąży przy endometriozie, ze względu na podwyższone ryzyko wystąpienia powikłań nieco różni się od standardowego. Ciąża kobiet z endometriozą niezależnie od stopnia jej zaawansowania, zaliczana jest do grupy podwyższonego ryzyka, dlatego zaleca się szczególną ostrożność, częstsze niż w innych przypadkach badania laboratoryjne i wizyty u ginekologa prowadzącego. Nieoceniony dla kobiet brzemiennych jest odpowiedni wybór diety. W naszej ofercie znajdziesz bogate w witaminy i sole mineralne jadłospisy, które wspomogą wzmocnią organizm i poprawią samopoczucie przyszłej mamy.

 

Czy endometrioza zagraża ciąży?

Kobiety z endometriozą, którym w sposób naturalny lub metodą wspomaganego rozrodu udało się zajść w ciążę, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia powikłań. Do najczęściej występujących powikłań ciążowych w endometriozie zalicza się:

  • przedwczesny poród
  • nadmierne krwawienia i upławy
  • poronienie
  • cukrzyce ciążową
  • ciąża pozamaciczna

W czasie ciąży objawy endometriozy ulegają złagodzeniu. Powodem zmniejszenia dolegliwości bólowych, jest ustanie krwawienia miesiączkowego, które nasila stan zapalny narządów miednicy mniejszej, a także związany z ciążą wzrost stężenia progesteronu. Należy pamiętać, że ciąża jedynie czasowo zmniejsza dolegliwości bólowe, ponowne ich nasilenie ma miejsce niedługo po porodzie.

Endometrioza a niepłodność

Według szacunków 50% kobiet zmagających się z endometriozą jest bezpłodna. Powodem bezpłodności w endometriozie są zaawansowane zmiany na narządach rodnych spowodowane występowaniem stanu zapalnego, torbieli i zrostów. W przypadku zaawansowanej endometriozy zaleca się laparoskopowe usunięcie ognisk choroby i wykorzystanie jednej z metod wspomaganego rozrodu.

Endometrioza a in vitro

In vitro jest jedną z najczęściej wykorzystywanych metod wspomaganego rozrodu. Według danych Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii, w Polsce z różnych przyczyn metodą tą dochodzi do kilku tysięcy zapłodnień rocznie. Jednym z powodów, dla których pary decydują się na zapłodnienie metodą in vitro, jest niemożność zapłodnienia metodą naturalną, podyktowaną zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety, powstającymi na skutek pogłębiającej się endometriozy. Pomimo stosunkowo wysokich kosztów, wiele par decyduje się na in vitro, często będące jedyną szansą na upragnione rodzicielstwo.

  • skuteczność in vitro przy endometriozie

W endometriozie zwiększona skuteczność in vitro względem metody naturalnej jest niepodważalna. Należy jednak zaznaczyć, że metoda ta, choć uważana za jedną z najskuteczniejszych, nie daje 100% gwarancji skuteczności. Wykazano powiązanie między skutecznością in vitro a stadium endometriozy. Kobiety dotknięte endometriozą I i II stopnia mają znacznie większe szanse na udany cykl niż kobiety w III i IV stadium choroby. U kobiet z zaawansowaną endometriozą zaleca się niezwłoczne poddanie zapłodnieniu pozaustrojowemu, ponieważ jego skuteczność uwarunkowana jest wiekiem pacjentki i czasem trwania choroby. W niektórych przypadkach, w celu zwiększenia szansy na udany cykl, zaleca się uprzednie wykonanie zabiegu laparoskopii endometriozy. Usunięcie licznych ognisk choroby zwiększa szanse powodzenia metody in vitro nawet dwukrotnie.

Niezbędnym elementem terapii niepłodności, jak i każdego innego schorzenia jest zdrowa i pełnowartościowa dieta. Jej przygotowanie zwłaszcza dla kobiet z endometriozą zmagających się z przewlekłymi bólami, z pewnością jest problematyczne. Dla wszystkich kobiet na co dzień walczących z endometriozą, a także ich rodzin stworzyliśmy catering dietetyczny będący efektem wieloletniego doświadczenia w branży dietetycznej i współpracy z najlepszymi dietetykami w kraju. W skład naszej oferty wchodzi kilkanaście różnych jadłospisów, w tym dieta niskie IGO będąca bogatym źródłem antyoksydantów łagodzących towarzyszące endometriozie stany zapalne. W naszych dietach na próżno szukać wzmacniaczy smaku, chemii i wysoko przetworzonej żywności. Eliminując je, stworzyliśmy catering będący zdrową alternatywą dla niezdrowego jedzenia na mieście i przekąsek w firmowej kantynie. Wyróżniająca nas od lat pomysłowość, szeroka oferta, niezaprzeczalna świeżość i jakość, a także atrakcyjny cennik diet i najszersza sieć codziennych dostaw sprawiły, że jesteśmy najchętniej wybieranym cateringiem w Polsce. Sprawdź naszą ofertę, zamów do jednego z 3000 miast w kraju. Odzyskaj zdrowie z pomocą smacznej i urozmaiconej diety pudełkowej.

 

Bibliografia:

Endometrioza i IVF, PARENS FERTILITY,  

Jak wygląga diagnostyka polipa endometrialnego? Objawy i leczenie, LUXMED DIAGNOSTYKA,

Janowicz Angelika, Endometrioza a ciąża – czy choroba wyklucza posiadanie dziecka?, POLSKI BANK KOMÓREK MACIERZYSTYCH FEMICORD GROUP, 02.07.2020r.,

5 pytań o polipy endometrialne, GYNCENTRUM, 21.02.2020

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Catering dietetyczny i zdrowe posiłki dla firm
Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS – co to jest
Dieta na piękną skórę
Sprawdzone pomysły na obiad
Dieta śródziemnomorska – przepisy, jadłospis
Seler i sok z selera naciowego
Dieta cukrzycowa w ciąży
Dieta śródziemnomorska: zasady, efekty, produkty dozwolone i zakazane, wady i zalety
Dieta bulionowa zasady
Sportowiec na diecie pudełkowej #WEGE

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety
dieta niski indeks

Dieta Niskie IG (Niski Indeks Glikemiczny)

Zestaw Niskie IG czyli posiłki dla osób na diecie o Niskim Indeksie Glikemicznym to nowość na rynku diete...