jak zmierzyć ketony
Powrót do bloga

Kiedy i w jaki sposób mierzyć ketony?

Dieta ketogeniczna to wysokotłuszczowa opcja żywieniowa, której celem jest zmiana dotychczasowego metabolizmu organizmu i wytwarzanie ciał ketonowych. Na keto diecie organizm zaczyna czerpać energię z tłuszczu, a nie z cukrów. Dlatego też osoby decydujące się na wdrożenie wysokotłuszczowej opcji żywieniowej powinny kontrolować wytwarzanie ketonów, które warunkują osiągnięcie satysfakcjonujących efektów utraty wagi. Pojawiają się zatem pytania, jak sprawdzić poziom ketonów w organizmie? Jakie są sposoby mierzenia ketonów? Jak mierzyć ketony we krwi, a jak mierzyć ketony w moczu? Czym i kiedy mierzyć ketony? Za chwilę odpowiemy na wszystkie pytania.

Kiedy mierzyć ketony?

Celem diety ketogenicznej jest zmiana metabolizmu organizmu i osiągnięcie stanu ketozy. Ketoza oznacza produkcję ciał ketonowych w wątrobie, co wiąże się z czerpaniem energii z nagromadzonych organizmie tłuszczów, a nie jak dotychczas z węglowodanów. Stan taki jednak wymaga okresu przystosowania. Dlatego też, w celu ustalenia, czy zastosowana dieta przynosi zamierzone rezultaty w postaci wytwarzania ketonów, należy odczekać. Mierzenie ketonów powinno odbywać się około tydzień bądź dwa od momentu wdrożenia zasad diety wysokotłuszczowej, czas ten jest niezbędny do przystosowania się organizmu do nowego sposobu żywienia. Należy również wskazać, że z przemiany tłuszczów powstają trzy rodzaje ciał ketonowych, a jedynie zbadanie poziomu wszystkich trzech pozwala na otrzymanie wiarygodnego wyniku. Są to: acetooctan, beta-hydroksymaślan, a także aceton.

Sprawdź koniecznie: catering keto, jest pyszny!

Warto wskazać, że przed zbadaniem ketonów w moczu czy ciał ketonowych z krwi należy zapoznać się z prawidłową skalą, która pomoże właściwie zinterpretować otrzymane wyniki. Prawidłowe zmierzenie i odczytanie badania ciał ketonowych pozwoli na ocenę, czy zastosowana dieta wysokotłuszczowa jest odpowiednio wprowadzona, przynosi zamierzone efekty i jest skuteczna.

Samodzielne wykonywanie pomiarów pozwala na regularne badanie poziomu ciał ketonowych w organizmie. Warto wskazać, że poziom ketonów warto mierzyć codziennie, w przypadku braku takiej możliwości, należy zachować regularność pomiarów, aby móc zweryfikować skuteczność wdrożonej diety ketogenicznej, ustalać jej wpływ na organizm oraz na bieżąco mierzyć jej skuteczność. 

Jak zmierzyć ketony? Odpowiadamy!

Aktualnie poziom ciał ketonowych w organizmie można zmierzyć na trzy sposoby: w wydychanym powietrzu, z krwi, a także z moczu. Najczęściej wykorzystywaną metodą pomiaru ciał ketonowych jest pomiar z wydychanego powietrza. Metoda ta daje najmniej wiarygodne wyniki, a dodatkowo za jej pomocą można zbadać wyłącznie poziom acetonu, który jako jedyny jest wydalany z organizmu w czasie oddychania. Co więcej, do wykonania pomiaru konieczne jest specjalne urządzenie, które w Polsce na chwilę obecną jest trudno dostępne. Co więcej, ze względu na fakt, że ta metoda pomiaru ciał ketonowych nie pozwala na uwzględnienie poziomu acetooctanu i beta-hydroksymaślan, otrzymany wynik jestem mało precyzyjny i miarodajny. Warto jednak wskazać, że przejście na keto dietę i osiągnięcie stanu ketozy, wiąże się z nieprzyjemnym zapachem z ust, który pozwala na określenie w warunkach domowych, że stosowana dieta niskowęglowodanowa przynosi zamierzone efekty. 

Jak mierzyć poziom ketonów – sposób nr 2

Innym sposobem mierzenia ketonów, jest pomiar ciał ketonowych w moczu. Ten rodzaj keto testu polecany jest przede wszystkim osobom, które dopiero zaczynają wdrażanie diety keto. Badanie moczu należy wykonywać rano, najlepiej przy pierwszym oddaniu moczu. Pojawia się jednak pytanie, czym mierzyć ketony w moczu? Niezbędnym narzędziem do jego wykonania jest prosty i łatwo dostępny w aptekach zestaw pasków do badania moczu. W zależności od poziomu wydalanych z organizmu ketonów papierek zmienia kolor, a dołączona do zestawu skala umożliwia określenie właściwego poziomu ciał ketonowych i odczytanie wyniku.

Należy wskazać, że po przejściu na dietę ketogenną warto również zmierzyć wskaźnik GKI. Wskaźnik ten służy do pomiaru stosunku poziomu cukru do ketonów we krwi, które wytwarzane są w wyniku zastosowania diety wysokotłuszczowej. Ponadto, sprawdzanie Indeksu Glukozowo-Ketonowego (GKI) pozwala również na lepsze poznanie organizmu oraz jego reakcji, na zmianę dotychczasowego żywienia. Należy zatem wskazać, że sprawdzanie wskaźnika GKI umożliwia uzyskanie dokładnych danych dotyczących tego, jak organizm przystosowuje się i radzi sobie z długoterminowymi efektami diety ketogenicznej.

Poziom ketonów z krwi

Poziom ciał ketonowych można również zmierzyć z krwi. Pomiar ketonów z krwi stanowi najbardziej wiarygodny oraz dokładny keto test, gdyż pozwala sprawdzić poziom ketonów z krwiobiegu, z których organizm będzie czerpał energię. Do wykonania pomiaru poziomu ciał ketonowych z krwi konieczny jest glukometr oraz zestaw pasków do pomiaru ketonów. Przeprowadzenie badania wygląda podobnie do badania poziomu cukru we krwi. Po nakłuciu palca kropelkę krwi należy nanieść na papierowy pasek, który następnie wkładany jest do glukometru. Kiedy najlepiej zmierzyć ketony we krwi? Pomiaru ketonów we krwi należy dokonać wieczorem, najlepiej 2-3 godziny po ostatnim spożytym posiłku.

Pomiar ketonów w organizmie pozwala na kontrolowanie efektów wdrożonej diety ketogennej. Niemniej jednak konieczna jest znajomość tego, jaka jest norma ciał ketonowych w organizmie, warunkującą uzyskanie satysfakcjonujących efektów. Dowiesz się tego z naszego kolejnego wpisu.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Antykoncepcja a endometrioza – jak stosować?
Mąka o niskim indeksie glikemicznym – jaką wybrać?
Babcine sposoby na odchudzanie
Yerba mate na odchudzanie – jak działa?
Chłodnik litewski przepis
oczyszczenie organizmu z toksyn – sposoby na detoksykację organizmu
Otyłość – przyczyny, skutki, rodzaje, stopnie
Cukrzyca typu 2 – objawy, przyczyny, leczenie, dieta
Dieta 3 posiłków dziennie – zalety, planwowanie
Ciasto low carb – jakie ciasta jeść na diecie niskowęglowodanowej?

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
Gość
Ola
1 rok temu

Teraz już wiem jak mierzyć ketony! Super artykuł 🙂

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety

Dieta Keto

Dieta Ketogeniczna to sposób odżywiania dla świadomych ludzi. Może być ratunkiem przy odchudzaniu i wielu...