polipy endometrialne objawy
Powrót do bloga

Polipy endometrialne – objawy, przyczyny, leczenie

Polipy endometrialne są najczęstszym schorzeniem ginekologicznym, na które cierpi 6-12% kobiet w wieku reprodukcyjnym. Schorzenie to klasyfikowane jest jako łagodny przerost błony śluzowej macicy, choć zmiana ta, nie jest uznawana za stan przedrakowy (badania histopatologiczna wykazuje zaledwie 1% zmian rakowych), nie należy jej bagatelizować. Jakie objawy wykazują polipy endometrialne, czym są spowodowane i jak je leczyć?

 

 

Polipy endometrialne objawy

Najczęstszym objawem świadczącym o wystąpieniu polipów endometrialnych w jamie macicy jest nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych. Kobiety, u których zdiagnozowano polipy endometrialne, zgłaszają:

  • przedłużone krwawienie miesiączkowe
  • krwawienie poprzedzające miesiączkę
  • długotrwałe plamienia
  • krwawienie między miesiączkami
  • krwawienie po menopauzie
  • upławy

Bóle podbrzusza charakteryzujące objawy endometriozy, w przypadku polipów endometrialnych są rzadkie, a ich występowanie ma miejsce jedynie w przypadku polipów nadzwyczaj dużych.

Do rozpoznania polipów endometrialnych macicy nie jest potrzebna specjalistyczna diagnostyka endometriozy. Schorzenia te bowiem nie są od siebie zależne. Wstępnego rozpoznania choroby można dokonać przy użyciu sprzętu, będącego na wyposażeniu każdego gabinetu ginekologicznego. Podstawową formą rozpoznania jest badanie przedmiotowe. Wykorzystując wziernik pochwowy, można uwidocznić polipy szyjkowe wyrastające z ujścia zewnętrznego szyjki macicy. Aby pogłębić diagnostykę podczas wizyty u ginekologa, wykonuje się również badanie ultrasonograficzne (USG). W celu poszerzenia diagnostyki wykorzystuje się badanie ultrasonograficzne z wypełnieniem macicy, a także nazywaną „złotym standardem” w diagnostyce polipów endometrialnych histeroskopię. Więcej informacji na temat histeroskopii znajdziesz w dalszej części artykułu.

 

Polipy endometrialne przyczyny

Niestety nie są znane wszystkie przyczyny powstawania polipów endometrialnych. Za główny czynnik ryzyka uważa się zaburzenia hormonalne, w tym nadmiar estrogenu powodujący niekontrolowany rozrost komórek. Podwyższonym ryzykiem wystąpienia polipów w głównej mierze obarczone są kobiety w trakcie i po menopauzie, z chorobą zmagają się również kobiety w wieku rozrodczym.

Endometrioza a ciąża, czy choroba wpływa na zajście w ciążę? Niestety tak. Polipy endometrialne, tak samo, jak endometrioza wpływają na zmniejszenie płodności. Polip zlokalizowany w obrębie ujść jajowodów lub na szyjce macicy utrudnia dotarcie plemnikom do komórki jajowej, umiejscowiony zaś w jamie macicy znacząco utrudnia zapłodnienie. Problemy z zajściem w ciąże ma ponad 90% dotkniętych endometriozą kobiet. Powodem problemów z zapłodnieniem zarówno w endometriozie, jak i w przypadku polipów endometrialnych jest utrudniona droga plemnika do komórki jajowej. W przypadku endometriozy powodem obniżonej płodności jest również stan zapalny narządów miednicy mniejszej, spowodowany mechanicznym przemieszeniem komórek macicznych. Przewlekły stan zapalny determinuje powstawanie zrostów i torbieli, które utrudniają lub uniemożliwiają zapłodnienie komórki jajowej.

 

Polipy endometrialne leczenie

W leczeniu polipów endometrialnych stosuje się terapię hormonalną lub zabieg histeroskopii. Terapia hormonalna stosowana jest, jako leczenie wspomagające polipów nawracających lub w przypadku polipów, które mogą być samoczynnie wchłonięte przez organizm. Zdecydowanie częściej wykorzystywaną, wykazującą wysoką skuteczność metodą leczenia polipów endometrialnych, jest polikeptomia, wykonana za pomocą histeroskopii.

Polikeptomia podobnie jak operacja endometriozy, wykonywana jest w warunkach szpitalnych i znieczuleniu ogólnym. Histeroskopia w odróżnieniu od laparoskopii nie wymaga przebicia powłok brzusznych, przez co jest zabiegiem mniej inwazyjnym i skracającym czas rekonwalescencji. W trakcie trwania zabiegu lekarz wprowadza kamerę histeroskopu i lokalizuje polipy, następnie za pomocą wprowadzonych narzędzi usuwa je i pobiera próbki do badania histopatologicznego. Zabieg wykonywany jest w trybie chirurgi jednego dnia, a czas rekonwalescencji po jego wykonaniu szacuje się na 14-21 dni.

 

Czy polipy endoemtrialne odrastają?

W większości przypadków prawidłowo przeprowadzona histeroskopia pozwala na całkowite wyeliminowanie polipów endometrialnych. W niektórych przypadkach usunięte zmiany odrastają lub tworzą się nowe, dlatego po zabiegu polikeptomii zalecane są regularne kontrole ginekologiczne.

Choć zaawansowane stopnie endometriozy uważane są za schorzenie o wyższym ryzyku powikłań, polipów endometrialnych niezależnie od wieku nie należy lekceważyć. Profilaktyką w leczeniu i zapobieganiu chorobom ginekologicznym bez wątpienia jest dieta. Choć wpływ pełnowartościowej diety bogatej w witaminy i sole mineralny na zdrowie jest niezaprzeczalny, wiele kobiet pochłoniętych życiem rodzinnym i pracą, zmuszona jest zastąpić ją szybkimi przekąskami oraz niezdrowym wysoko przetworzonym jedzeniem. Dla wszystkich kobiet i mężczyzn, szukających kompromisu między szybkim czasem przygotowania posiłków, smakiem i zdrowiem, stworzyliśmy catering dietetyczny będący efektem wieloletniego doświadczenia, pasji i zaangażowania. Nasza oferta to kilkanaście pełnych witamin diet, przygotowanych z najwyższej jakości składników pod czujnym okiem najlepszych dietetyków w kraju. Nasze diety pozbawione są konserwantów i wzmacniaczy smaku, a także wysoko przetworzonej żywności i sztucznych barwników. Eliminacja wszechobecnej w pożywieniu chemii, elastyczne podejście, szeroka oferta i atrakcyjny cennik wyróżniają nas na tle konkurencji od lat, sprawiając, że staliśmy się najchętniej wybieranym cateringiem w Polsce. Sprawdź naszą ofertę, zmień nawyki żywieniowe, odzyskaj utracone zdrowie i energie z pomocą diety dostarczanej każdego ranka wprost pod Twoje drzwi.

Pamiętaj, jeśli zdecydujesz, że nie masz czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków to na naszej infolinii, całkowicie bezpłatnie i z wielką przyjemnością, dietetycy MójCatering policzą Twoje zapotrzebowanie kaloryczne i dobiorą odpowiednią dietę. To właśnie odpowiednio dobrana kaloryczność i rodzaj diety połączone z aktywnością fizyczną przyniosą efekty wizualne i zdrowotne, a waga wreszcie pokaże wymarzoną liczbę. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 pod numerem: +48 533 342 489

 

Bibliografia:

Grzechocińska Barbara, Polip endometrialny a zajście w ciąże (porada eksperta), PORADNIK ZDROWIE PL, 28.11.2017r.,

Niedużak Ireneusz, Polipy macicy i ich wpływ na płodność kobiet, KLINIKA BOCIAN, 20.07.2021r.,

Stefanowicz Ewelina, Polip endometrialny, MEDYCYNA PRAKTYCZNA DLA PACJENTÓW, 25.08.2020r.,

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Catering dietetyczny i zdrowe posiłki dla firm
Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS – co to jest
Dieta na piękną skórę
Sprawdzone pomysły na obiad
Dieta śródziemnomorska – przepisy, jadłospis
Seler i sok z selera naciowego
Dieta cukrzycowa w ciąży
Dieta śródziemnomorska: zasady, efekty, produkty dozwolone i zakazane, wady i zalety
Dieta bulionowa zasady
Sportowiec na diecie pudełkowej #WEGE

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety
dieta niski indeks

Dieta Niskie IG (Niski Indeks Glikemiczny)

Zestaw Niskie IG czyli posiłki dla osób na diecie o Niskim Indeksie Glikemicznym to nowość na rynku diete...