chleb z niskim ig przepis
Powrót do bloga

Chleb z niskim indeksem glikemicznym – jak upiec?

Chleb to podstawa żywienia zakorzeniona w naszej kulturze tak mocno, że wiele osób nie dopuszcza myśli o jego całkowitej eliminacji. Na szczęście, w diecie, w której niski indeks glikemiczny jest priorytetem, nie ma potrzeby rezygnacji z pieczywa. Wystarczy, że wysoko przetworzoną mąkę pszenną zastąpi mąka niskie ig, a Ty będziesz mógł dalej cieszyć się ulubioną formą śniadań i kolacji. Zobacz, jak upiec chleb z niskim ig.

Jaki chleb ma niski indeks glikemiczny?

Jeśli wypieki nie są Twoją mocną stroną, chleb z niskim indeksem glikemicznym możesz kupić w piekarni. Musisz jednak zwrócić uwagę na jego skład. Jeśli chcesz, aby chleb, którego użyjesz w swojej diecie, nie przyczynił się do podwyższenia po posiłkowej glikemii, powinien być wypiekany na bazie:

  • mąki owsianej
  • mąki gryczanej
  • mąki żytniej razowej
  • mąki pszennej razowej
  • mąki lnianej

Ważny jest również typ mąki. Najlepiej jeśli będzie to mąka pełnoziarnista typ 1850, 2000, w wyjątkowych sytuacjach typ 1500. Wszystkie mąki z typami poniżej 1500, mogą przyczyniać się do wzrostu poziomu cukru we krwi, a tym samym, nie nadają się na dietę z niskim IG

Ile kalorii ma chleb o niskim indeksie glikemicznym?

Chleb z niskim indeksem glikemicznym wbrew pozorom nie jest mniej kaloryczny od tego, który został przygotowany na bazie oczyszczonej mąki pszennej. W zależności od użytej mąki i dodatków kaloryka chleba z niskim ig wynosi 230-260 kcal na każde 100 g produktu. Wybierając chleb o niskim ig na bazie mąki pełnoziarnistej oprócz energii, dostarczysz również witamin z grupy B, potasu, żelaza, fosforu, cynku, selenu i magnezu. Tych witamin i minerałów, nie znajdziesz w produktach z mąki pszennej.

Jak sprawdzić IG chleba?

Dieta niskie IG to sposób odżywiania, który umożliwia utrzymanie poziomu glikemii na stabilnym poziomie. Każdy, kto zmaga się z cukrzycą i insulinoopornością wie, że znajomość indeksu glikemicznego spożywanych potraw jest jej podstawą. Jeśli zależy Ci na pełnym monitorowaniu indeksu glikemicznego, warto skorzystać z ogólnodostępnych tabel, które zawierają spis produktów o niskim, średnim i wysokim IG.

Chleb z niskim IG przepis

Składniki:

  • 500g mąki pszennej pełnoziarnistej typ 1850
  • 500 ml ciepłej wody
  • 1 opakowanie suchych drożdży
  • 1,5 łyżeczki soli

opcjonalnie: czarnuszka, słonecznik, pestki dyni.

Catering dietetyczny z niskim indeksem

Do miski wsyp mąkę, drożdże i sól. Wlej wodę i dokładnie wymieszaj – ciasto będzie miało klejącą konsystencję. Przełóż wymieszane ciasto do formy (keksówka), posyp czarnuszką, słonecznikiem lub pestkami dyni. Przykryj i odstaw na 40 minut. Piekarnik nagrzej na 200 stopni. Chleb piecz przez ok 1,20h. Po wyjęciu z piekarnika od razu wyjmij chleb z formy na deskę i przykryj bawełnianą ścierką. Zostaw chleb do wystudzenia.

Choć upieczenie domowego chleba zajmuje niewiele czasu, to doskonale zdajemy wiemy, że nadmiar obowiązków może sprawić, że zbyt często sięgasz po produkty, których w diecie być nie powinno. Jeśli wciąż odkładasz plany o diecie, bo nie masz czasu i ochoty na gotowanie, sprawdź ofertę naszego cateringu dietetycznego. Nasza zdrowa dieta pudełkowa to kilkanaście skrupulatnie przygotowanych, wolnych od chemii i konserwantów jadłospisów. Każdy z nich przygotowują doświadczeni dietetycy i kucharze, którzy udowadniają, że zdrowa dieta to pełne smaku i koloru dania, którym nie sposób się oprzeć. Sprawdź naszą ofertę i zaskocz szybką przemianą nie tylko siebie, ale również swoich bliskich. Sprawdź jak smakuje najlepszy catering dietetyczny w Polsce!

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Odchudzanie po 40: poznaj skuteczne sposoby na schudnięcie
Dieta bezglutenowa w chorobie Hashimoto
Catering dietetyczny: czym jest i kiedy zdecydować się na dietę pudełkową?
Dieta odchudzająca: skuteczne i zdrowe diety odchudzające Co jeść na diecie odchudzającej?
Zasady diety dash – sprawdź co to jest
Dieta odchudzająca: przykładowy jadłospis oraz przepisy Sprawdź, co jeść, a czego unikać
Ile kosztuje catering dietetyczny?
Dieta ujemnych kalorii: wszystko, co warto o niej wiedzieć!
Przykładowy jadłospis diety DASH
Mleko z ziemniaków – jak powstaje i czy jest zdrowe

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments