zdrowa dieta odchudzająca
Powrót do bloga

Dieta odchudzająca: skuteczne i zdrowe diety odchudzające. Co jeść na diecie odchudzającej?

Odchudzanie stanowi cel większości diet. Warto jednak wskazać, że aby mądrze się odchudzić, konieczne jest zadbanie o własne zdrowie oraz odpowiednią dawkę ruchu. Utrata nadprogramowych kilogramów i utrzymanie efektów diety są wypadkową zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej i właściwie zbilansowanej diety. Należy zatem mieć świadomość, że dieta odchudzająca nie jest stanem przejściowym, a elementem zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych, dlatego warto ją odpowiednio dobrać do własnych preferencji i potrzeb. Powstają zatem pytania, jaka dieta jest najlepsza na odchudzanie? Jaka jest skuteczna dieta na odchudzanie się? Czy istnieje zdrowa, szybka i ława dieta na odchudzanie?

 

Skuteczna dieta odchudzająca: czym kierować się przy wyborze diety odchudzającej?

Dieta odchudzająca, żeby była skuteczna i efektywna, powinna być odpowiednio dopasowana do potrzeb i prowadzonego stylu życia. Przed wyborem diety warto również określić swoje oczekiwania, które pozwolą na dobór najlepszej opcji żywieniowej. Nie każdy może pozwolić sobie na przyrządzanie urozmaiconych dań, które bazują na trudno dostępnych produktach. Co więcej, nie wszyscy decydujący się na dietę redukcyjną są w stanie jeść pięć posiłków dziennie o stałych porach, a większość diet tego wymaga. Dodatkowo należy rozważyć, czy diecie odchudzającej będzie towarzyszyć aktywność fizyczna, czy redukcję wagi chcemy osiągnąć poprzez zmianę sposobu odżywiania. W obu przypadkach bowiem konieczne będzie wdrożenie zupełnie innych opcji żywieniowych. W przypadku diety i aktywności fizycznej konieczne będzie wprowadzenie opcji żywieniowej o zupełnie innym rozkładzie makroskładników, aniżeli w przypadku, gdy schudnąć chce osoba niećwicząca.

Równie istotnym czynnikiem przy doborze diety odchudzającej są indywidualne upodobania i preferencje. Warto w tym miejscu wskazać, że zazwyczaj dieta odchudzająca nie jest krótkotrwałą zmianą jadłospisu, ale długoterminowym sposobem odżywiania, którego celem jest zmiana nawyków żywieniowych. Dlatego też posiłki na diecie redukcyjnej powinny odpowiadać indywidualnym preferencjom, aby nie zmuszać się do spożywania posiłków, które nie smakują. Co ważne, z diety koniecznie należy wyeliminować składniki, na które występuje uczulenie. Co więcej, dieta odchudzająca powinna również uwzględniać występujące choroby, a także nie kolidować z przyjmowanymi lekami czy suplementami.

Przed wyborem diety odchudzającej warto dokładnie zapoznać się z zasadami, produktami wskazanymi i zabronionymi na opcji żywieniowej, a także z przykładowym jadłospisem, by wybrać najlepszy dla siebie model żywienia, który pozwoli szybko osiągnąć rezultaty i przypadnie do gustu. Warto również kierować się opiniami innych osób, które miały szansy skorzystać z konkretnej opcji żywieniowej. Niemniej jednak należy podkreślić, że dietę odchudzającą należy zoptymalizować według indywidualnych czynników, do których należą: wiek, płeć, wzrost, waga, tryb życia, a także poziom aktywności fizycznej.

Dieta odchudzająca, choć powinna opierać się na ujemnym bilansie energetycznym, to musi dostarczać wszelkich niezbędnych witamin, minerałów, mikro- i makroskładników, które są niezbędne do prawidłowej pracy całego organizmu. Warto skorzystać z porady doświadczonego dietetyka, który pomoże w doborze najlepszej opcji dietetycznej i przygotowaniu jadłospisu na schudnięcie. Pomocnym narzędziem, które ułatwi wybór diety i obliczenie kaloryczności posiłków jest kalkulator diet. Na podstawie wzrostu, wieku, płci, aktualnej i docelowej wagi narzędzie dobierze najlepszą opcję dietetyczną. 

 

Najpopularniejsze diety odchudzające

Istnieje wiele diet odchudzających, które ułatwiają zrzucenie zbędnych kilogramów i osiągnięcie wymarzonej sylwetki, a jednocześnie pomagają zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe. Jedną z prostszych i smaczniejszych diet na odchudzanie jest dieta śródziemnomorska, która jednocześnie jest bardzo zdrowa. Bazuje ona przede wszystkim na nieprzetworzonych produktach, a także uwzględnia jedzenie świeżych owoców i warzyw, czerwonego mięsa, a także ryb oraz owoców morza. Ta opcja żywieniowa polega również na celebracji posiłku i komponowania go w taki sposób, by był urozmaicony i smaczny, dzięki czemu jest przyjemna w stosowaniu i zapewnia uczucie sytości. Ostatnio coraz więcej osób decyduje się na dietę ujemnych kalorii, która polega na spożywaniu produktów i składników, mających ujemny bilans energetyczny. Oznacza to, że dostarczają mniej kalorii, aniżeli wydatek energetyczny potrzebny do ich strawienia. Wśród popularnych diet wyróżnić należy również dietę ketogeniczną, bazującą przede wszystkim na wysokiej jakości tłuszczach i zminimalizowanym do 5 gramów udziale węglowodanów, a także sirtfood, która opiera się na produktach będących aktywatorami sirtuin. Równie dużą popularnością cieszą się restrykcyjne diety odchudzające takie jak dieta Dukana czy dieta kopenhaska. Niemniej jednak są one dietami eliminacyjnymi, przez co mogą doprowadzić do niedoborów witamin i minerałów oraz negatywnie wpłynąć na stan zdrowia. Z tego powodu ich wdrażanie nie jest wskazane.

 

Zdrowa dieta odchudzająca: zasady

Dieta odchudzająca, aby przyniosła zadowalające i trwałe rezultaty, musi być odpowiednio wdrożona i kontynuowana, według określonych zasad. Warto w tym miejscu wskazać, że odchudzania w żaden sposób nie ułatwi głodówka, a właściwie zbilansowane i skomponowane posiłki, które w dłuższej perspektywie czasu doprowadzą do zmiany nawyków żywieniowych. Jakie zatem są zasady zdrowej i skutecznej diety?

  • Spożywanie kilku, odpowiednio zbilansowanych i skomponowanych posiłków w ciągu dnia, które dostarczą wystarczającej ilości kalorii do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
  • Jedzenie posiłków o regularnych porach: 4-5 odpowiednio zbilansowanych posiłków stanowi podstawę każdej zdrowej diety.
  • Dieta powinna być urozmaicona, by dostarczać wszelkich niezbędnych witamin, minerałów, a także mikro- i makroelementów.
  • Do diety odchudzającej warto włączyć naturalne spalacze tłuszczu, którymi są ostre przyprawy, takie jak: pieprz, chilli, chrzan, czy imbir, które przyspieszają przemianę materii.
  • Należy ograniczyć użycie soli, która zatrzymuje wodę w organizmie.
  • Każdego dnia należy wypijać około 2 litrów płynów – wody mineralnej, zielonej herbaty, czy herbat owocowych. Z kolei unikać należy słodzonych napojów, soków owocowych oraz alkoholu, okazjonalnie dozwolone jest jedynie czerwone wino.
  • Poza odpowiednio bilansowanymi posiłkami należy zadbać również o regularną aktywność fizyczną, która ułatwi osiągnięcie zamierzonych celów odchudzania, ale poprawi również kondycję.

 

Co jeść na diecie odchudzającej? Odpowiadamy!

Co jeść, aby odżywiać się zdrowo, a jednocześnie stracić na wadze – to jedno z najczęściej pojawiających się pytań u osób, które chcą wdrożyć dietę odchudzającą I zmienić swoje nawyki żywieniowe. Jak się okazuje, wbrew przyjętym opiniom, nie powinno się wykluczać z diety tłuszczów, niemniej jednak należy zwracać uwagę na ich rodzaj. Istotnym składnikiem diety na odchudzanie jest również mięso, nabiał oraz inne produkty bogate w białko. Jest ono bowiem kluczowym składnikiem pokarmowym, który ułatwia odchudzanie, gdyż zapewnia uczucie sytości nawet na kilka godzin. Dodatkowo białko podnosi termogenezę posiłkową. Oznacza to, że po zjedzeniu bogatego w białko posiłku zwiększają się wydatki energetyczne organizmu związane z jego strawieniem. W zdrowej diecie na odchudzanie nie może zabraknąć również świeżych owoców i warzyw, które są cennym składnikiem wielu witamin, składników mineralnych oraz przeciwutleniaczy. Ponadto w diecie odchudzającej powinny znaleźć się nasiona roślin strączkowych takich jak: fasola, soczewica, ciecierzyca, czy groch. Stanowią one bowiem połączenie dwóch istotnych składników – białka oraz błonnika, które wspomagają utratą nadmiernej masy ciała.

Redukcja wagi to proces, który wymaga czasu, szczególnie po 40. roku życia, kiedy metabolizm znacznie spowalnia. Przyjmuje się, że bezpieczna utrata kilogramów czyli zdrowe odchudzanie po 40 wynosi około 0,5-1 kg na tydzień. Zdrowa i dobra dieta odchudzająca wcale nie musi być związana z wieloma wyrzeczeniami – można ją dobrać do indywidualnych preferencji, by cieszyć się smacznymi i właściwie zbilansowanymi posiłkami. Istnieje wiele prostych przepisów na diecie odchudzającej. Niemniej jednak w przypadku osób, które nie mają dużo wolnego czasu na samodzielne przyrządzanie potraw, wygodnym rozwiązaniem będzie catering dietetyczny.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Dietetyczne drugie śniadanie – co zjeść?
Dietetyczne przekąski – co przygotować?
Dietetyczne menu na imprezę – jakie dania przygotować?
Podwieczorek dietetyczny – przepisy
Warzywa na odchudzanie – jakie wybrać?
Zielona herbata a odchudzanie – jaki ma wpływ na dietę?
Dietetyczne lody – jak przygotować je w domu?
Zielona kawa na odchudzanie – jak stosować?
Dieta na chore jelita – jaką wybrać?
Indeks glikemiczny tabela – lista produktów o niskim i wysokim IG

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety

Dieta Odchudzająca

Catering dietetyczny odchudzający MójCatering kierowany jest do osób, których celem jest zdrowa redukcja ...