ból nerek na keto
Powrót do bloga

Dieta keto a nerki

Dieta ketogeniczna zyskuje coraz większą popularność ze względu na spektakularne efekty, jakie można osiągnąć stosując się do keto zasad. Mimo wielu pozytywny aspektów tłuszczowej opcji żywieniowej, dieta ketogeniczna ma wiele przeciwwskazań, które uniemożliwiają przejście na ten model żywienia. Istnieje wiele przesłanek i schorzeń, których występowanie wyklucza możliwości stosowania zasad keto diety. Pojawia się zatem pytanie, czy osoby ze schorzeniami nerek mogą stosować dietę ketogeniczną? Jaki wpływ na nerki ma stosowanie ketogennej opcji żywieniowej? Co oznacza ból nerek przy ketonowej diecie? Już za chwilę odpowiemy na wszystkie pytania.

Dieta ketogeniczna a nerki

Dieta ketonowa określana jest jako dieta naszych przodków nie bez przyczyny. Dieta tłuszczowa była kiedyś podstawą żywienia ze względu na brak dostępu do węglowodanów. Dlatego też dieta ketogeniczna nie ma negatywnego wpływu na nerki. Niemniej jednak występują sytuacje, w których ketogeniczna opcja żywieniowa może prowadzić do problemów z nerkami. Dzieje się tak w przypadku niewydolności nerek, albowiem wówczas organ ten nie jest w stanie właściwie eliminować „odpadów” z organizmu. Choroby nerek, o ile nie są wynikiem genetycznych obciążeń, stanowią skutek nieprawidłowej diety i następstwo spowodowane wysokim poziomem cukru i insuliny we krwi. Co więcej, osobom chorym na nerki oraz mającym przy tym cukrzycę typu 2 zaleca się ograniczenie spożywania białka i tłuszczów na korzyść węglowodanów, głównie pochodzących z warzyw, owoców, kasz i roślin strączkowych. Okazuje się bowiem, że produkty powszechnie uznawane za zdrowe w diecie ketogennej nie są wkazane, a szczególnie w przypadku osób cierpiących na syndrom metaboliczny, który objawia się chorobą nerek i cukrzycą (dieta ketogeniczna a cukrzyca).

Dieta ketogeniczna w niektórych przypadkach może prowadzić do kwasicy ketonowej. Schorzenie to jest powikłaniem wynikającym z niebezpiecznie wysokiego poziomu ketonów oraz cukru we krwi. Najczęściej sytuacja ta występuje u osób z cukrzycą typu 1 oraz 2. Takie schorzenia powodują, że pH krwi ulega znanemu obniżeniu, co przekłada się negatywnie na pracę wątroby i nerek. Wówczas wysoki poziom cukru we krwi zostaje zredukowany przy pomocy insuliny. Cześć cukru zatem zostaje przekształcona na energię, a pozostała zmagazynowana w wątrobie. Warto wskazać, że brak insuliny przyczynia się do akumulacji cukru we krwi. Niemniej jednak organizm ze względu na to, że musi czerpać energię, zaczyna przetwarzać tłuszcz na ketony. Sytuacja ta prowadzi bezpośrednio do powstania kwasicy ketonowej stanowiącej stan patologiczny. 

Należy zatem wskazać, że ketogenna opcja żywieniowa może powodować problemy zdrowotne, ponieważ ciała ketonowe obciążają nerki. Z tego względu osoby borykające się ze schorzeniami nerek nie powinny wdrażać tłuszczowej opcji żywieniowej. Co więcej, stosowana przez długi czas dieta ketogenna może powodować zakwaszenie krwi i moczu, co prowadzi do zwiększonego wydalania wapnia z moczem, co z kolei zwiększa ryzyko powstania kamieni nerkowych.

Ból nerek na diecie keto

Dieta ketogeniczna to wysokotłuszczowa opcja żywieniowa, która stosowana przez dłuższy czas jest dużym obciążeniem dla nerek. Dlatego też skutkiem ubocznym stosowania diety ketogennej może być utrzymujący się ból nerek. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z lekarzem i zmiana diety na taką, która nie będzie obciążała nerek – zalecana jest wówczas dieta wysokobiałkowa.

Dieta ketogeniczna, która jest nieodpowiednio wdrożona i zbilansowana, może być szkodliwa dla organizmu i stanowić duże obciążenie dla narządów, szczególnie dla nerek i wątroby. Z tego powodu należy zadbać o odpowiedni dobór składników w codziennym menu. Pomocnym rozwiązaniem we wdrożeniu wysokotłuszczowej opcji żywieniowej jest catering ketogeniczny. Należy jednak podkreślić, ze keto dieta powinna być wdrażana po wykonaniu badań i wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań, by uniknąć ewentualnych powikłań związanych z radykalną zmianą diety. Jeśli Twoim celem jest redukcja wagi, ale z powodu występowania skutków ubocznych nie możesz kontynuować ketogennej opcji żywieniowej, zapoznaj się z ofertą cateringu i dobierz najlepszy dla siebie wariant żywieniowy, który pomoże w osiągnięciu celów.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Węglowodany a odchudzanie – które jeść, a których unikać?
Ile kalorii dziennie żeby schudnąć – jak policzyć kaloryczność?
Dieta w zespole jelita drażliwego – co jeść, a czego nie?
Dieta oczyszczająca jelita – jak przygotować?
Co pić żeby schudnąć – rano i wieczorem
Aloes podczas odchudzania – jak stosować?
Picie pokrzywy a odchudzanie – jaki ma wpływ?
Kurkuma na odchudzanie – czy działa?
Ostropest plamisty – czy wspiera odchudzanie?
Nasiona chia a odchudzanie – czy działają?

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kinga
Gość
Kinga
1 rok temu

ciekawy wpis. teraz wiem, że muszę zrezygnować z tej diety, dzięki

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety

Dieta Keto

Dieta Ketogeniczna to sposób odżywiania dla świadomych ludzi. Może być ratunkiem przy odchudzaniu i wielu...