Dieta przy problemach z woreczkiem żółciowym – jak się odżywiać?
Woreczek żółciowy w literaturze medycznej określany jest mianem pęcherzyka żółciowego. Znajduje się poniżej wątroby, w prawym górnym kwadrancie brzucha. O dokładnym umiejscowieniu małego, bo zaledwie kilku centymetrowego organu, dowiadujemy się zazwyczaj dopiero w momencie wystąpienia pierwszych objawów jego nieprawidłowego funkcjonowania. Jednym z najczęstszych powodów kamicy żółciowej, poza skłonnością genetyczną jest nadwaga i otyłość. Możesz im zapobiec, wykorzystując diety pudełkowe z naszej oferty.
Nasza dieta lekkostrawna jest najczęściej wybieraną dietą pudełkową przez osoby, które mają problem z woreczkiem żółciowym. Oferowany przez nas catering to skrupulatnie przygotowane przez doświadczonych dietetyków jadłospisy. Syte, smaczne i zdrowe posiłki każdego dnia przygotowywane są przez światowej sławy kucharzy. Zamów dietę pudełkowa i zawalcz o swoje zdrowie i piękną sylwetkę.
Jaka dieta na woreczek żółciowy?
Charakterystyczny dla problemów z woreczkiem żółciowym ból w prawej górnej części brzucha należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Ból ten jest przeszywający i trudny do zniesienia. O sposobie leczenia finalnie decyduje lekarz, jednak terapia zawsze wiąże się ze zmianą dotychczas stosowanej diety.
Dieta na woreczek żółciowy, podobnie jak dieta przy zapaleniu żołądka powinna być lekkostrawna. To właśnie różnego rodzaju diety lekkostrawne, pozbawione wysoko przetworzonych produktów, tłustych mięs, chemii i konserwantów znajdziesz w naszej ofercie diety pudełkowej. Wszystkie z nich przy użyciu najwyższej jakości składników przygotowują doświadczeni kucharze i dietetycy, którym przewodzi doświadczony dietetyk kliniczny Paulina Ihnatowicz. Dbając o każdy, nawet najmniejszy szczegół, na przestrzeni lat zyskaliśmy miano najchętniej wybieranego cateringu dietetycznego w Polsce. Dowodem na to są liczne nagrody, w tym prestiżowe odznaczenie DOBRA MARKA ROKU 2022.
Dieta po usunięciu woreczka żółciowego
- Zaleca się, by dieta po resekcji woreczka żółciowego była niskotłuszczowa i lekkostrawna. Wśród rekomendacji dla pacjentów po zabiegu cholecystektomi znajduje się:
- eliminacja alkoholu
- ograniczenie produktów ostrych, wzdymających i opóźniających opróżnianie żołądka
- ograniczenie obróbki termicznej do gotowania, gotowania na parze, duszenia i pieczenia
- rezygnacja z tłustych mięs i wędlin, na rzecz chudego nabiału i olejów roślinnych
Ile trwa dieta po usunięciu woreczka żółciowego?
Dietę lekkostrawną i niskotłusczową należy stosować przez okres 3-4 miesięcy od wykonania zabiegu. Po tym czasie zaleca się stopniowe rozszerzanie diety. Początkowo dietę powinny uzupełnić produkty z większą zawartością błonnika pokarmowego, dopiero później produkty z większą zawartością pełnowartościowych węglowodanów i tłuszczu.
Dieta przy zapaleniu woreczka żółciowego
Dieta przy zapaleniu woreczka żółciowego niczym nieróżni się od diety po zabiegu cholecystektomi. Chcąc zniwelować ból i przyspieszyć okres rekonwalescencji w swoim jadłospisie uwzględnij:
- chude gatunki mięs – cielęcina, kurczak, indyk, królik
- niskotłuszczowe produkty mleczne – odtłuszczony jogurt, kefir, maślanka
- jasne pieczywo, sucharki, biszkopty
- białka jaj
- łagodne zioła i przyprawy
Dieta przy kamicy woreczka żółciowego
W diecie przy kamicy pęcherzyka żółciowego należy ograniczyć dobową podaż tłuszczu do 40-50 g. Chorym zaleca się również eliminację produktów bogatych w cukier.
Chcesz zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów z woreczkiem żółciowym? Zadbaj o prawidłowy wybór diety! Z naszą pomocą osiągniesz każdy wyznaczony cel sylwetkowy. Planujesz długo odkładaną redukcję lub rozbudowę masy mięśniowej? Z nami zrobisz to w najprostszy możliwy sposób! Twoją przemianę wspomoże dieta bogata w składniki odżywcze, witaminy i unikalny smak, którą od A do Z przygotowujemy samodzielnie. Za każdy etap produkcji od zakupów po codziennie realizowaną dostawę, odpowiada nasz wykwalifikowany zespół. Wszystkie nasze plany dietetyczne dostarczamy w łatwych w transporcie pudełkach, zdrowa dieta może być z Tobą w pracy, na uczelni i w podróży. Wszędzie tam, gdzie zechcesz. Pełne smaku diety dostarczamy do ponad 3000 miast w całym kraju. Sprawdź naszą ofertę, wybierz jedną z diet, zamów i dołącz do tysięcy zadowolonych klientów.
Bibliografia:
Dieta po usunięciu woreczka żółciowego – co jeść, a czego unikać?, NOWA FARMACJA, 18.10.2019r., nowafarmacja.pl/blog/dieta-po-usunieciu-woreczka-zolciowego-co-jesc-a-czego-unikac
Ludwiszewska Joanna, Dieta przy chorym woreczku, WYLECZ.TO, 27.03.2017r., wylecz.to/diety/dieta-przy-chorym-woreczku/ mgr inż. Brzegowy Maria, Dieta w kamicy żółciowej – o czym warto pamiętać?, DOZ.PL, 11.07.2020r., doz.pl/czytelnia/a15256-Dieta_w_kamicy_zolciowej__o_czym_warto_pamietac
Time S.A, Dieta w chorobach pęcherzyka żółciowego, PORADNIK ZDROWIE.PL, 30.10.2020r., fit.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/diety/dieta-w-chorobach-pecherzyka-zolciowego-aa-WPLv-Zu3a-3Uau.html
Najciekawsze wpisy na naszym blogu:
Przepisy na brownie ketogeniczne z cukinii i masłem orzechowym
Dieta ketogeniczna: co to jest, zasady, efekty, skutki uboczne
Keto wysypka: co to jest, jakie są przyczyny
Keto Dieta na odchudzanie
Jakie produkty są dozwolone na diecie ketogenicznej, a jakie zakazane? Sprawdź!
Ile można schudnąć na diecie ketogenicznej i jak to zrobić?
Dieta kopenhaska: jadłospis i przepisy, na których bazuje trzynastodniowa opcja żywieniowa
Dieta ketogeniczna dla początkujących: wszystko, co warto wiedzieć o diecie keto
Czym są ciała ketonowe, jaka jest ich norma i jak je zbadać?
Co jeść podczas adaptacji keto
Zestaw Lekkostrawnie od MójCatering to specjalny rodzaj żywienia, który przede wszystkim ma na celu ułatw...