wysypka ketogeniczna
Powrót do bloga

Keto wysypka: co to jest, jakie są przyczyny

Dieta ketogeniczna to specjalna opcja żywieniowa, która pozwala na osiągniecie spektakularnych efektów odchudzania. Ketogenna opcja żywieniowa zakłada zredukowanie do minimum udziału węglowodanów w menu i jednoczesne zwiększenie udziałów tłuszczu w diecie, które stanowią 75%. Obniżenie zawartości węglowodanów i znaczne zwiększenie tłuszczów w diecie prowadzą bezpośrednio do zmiany metabolizmu organizmu, który polega na czerpaniu energii z tłuszczów, które przekształcane są na ciała ketonowe. Choć osiągnięcie stanu ketozy wiąże się bezpośrednio z wieloma pozytywnymi skutkami, to zarówno adaptacja organizmu do nowego sposobu żywienia, jak i sam stan ketozy może wiązać się z wieloma skutkami ubocznymi. Jednym z efektów ubocznych przejścia na dietę ketogenną może być wysypka ketogeniczna. Dowiedz się: czym jest keto wysypka? Jakie są objawy i przyczyny jej występowania? Jak długo utrzymuje się na skórze keto wysypka? O tym już za chwilę!

Co to jest i jak się objawia wysypka ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna, choć z założenia redukuje stany zapalne w ciele, to podczas adaptacji do nowego sposobu żywienia i na początku diety mogą wystąpić pewne zmiany na skórze. Okazuje się bowiem, że początki diety keto mogą powodować wiele efektów ubocznych, a tłuszczowa opcja żywieniowa wiąże się z możliwością pojawienia się wysypki ketogenicznej, określanej również jako keto wysypka czy keto rush. Ketogeniczna wysypka formalnie znana jest jako prurigo barwnikowe. Zmiany skórne spowodowane dietą ketogenną objawiają się występowaniem na ciele czerwonych, swędzących krostek, które bardzo często zlokalizowane są w okolicach ramion, na plecach, szyi, klatce piersiowej oraz na rękach. Niekiedy występuje na twarzy, ale w tym rejonie pojawia się niezwykle rzadko.

Wysypka ketogeniczna: etapy

Wysypka ketogeniczna to efekt uboczny stosowania wysokotłuszczowej diety, składający się z czterech głównych etapów, w których można zaobserwować etap wczesnych zmian, zmian w pełni rozwiniętych, a także ustępujących wykwitów oraz zmian późnych, świadczących o kończącej się, wygasającej wysypce.

Wczesny etap wysypki ketogenicznej objawia się pojawieniem się jasnoróżowych wypukłych zmian na skórze, które wyglądem mogą przypominać ślady zadrapań. Etap ten poprzedza pojawienie się zmian w pełni rozwiniętych. Wówczas na skórze zaczynają pojawiać się bardziej wyraźne i widoczne zmiany skórne, które określane są jako grudki. Co ważne, niekiedy grudki zawierają płynne, bądź wypełnione ropą cysty. Po etapie w pełni rozwiniętych zmian, wysypka zaczyna wygasać. Na tym etapie zmiany skórne zaczynają ustępować, można wówczas zaobserwować, że grudki stają się skorupiaste, a ich kolor zaczyna zmieniać barwę na ciemniejszą. Ostatnim etapem wysypki ketogenicznej mogą być zmiany późne. Na tym etapie wysypka zaczyna ustępować, plamki stają się ciemniejsze oraz tworzą wygląd przypominający pajęczynę. Warto wskazać, że powstawanie ciemnych przebarwień na skórze może utrzymywać się na niej przez dłuższy czas, nawet wówczas, kiedy wysypka już całkowicie ustąpi.

Wysypka keto: przyczyny

Keto rush to wysypka, która wiąże się bezpośrednio z przejściem na wysokotłuszczową dietę ketogeniczną. Niemniej jednak dokładna przyczyna pojawienia się zmian skórnych nie jest znana. Warto jednak wskazać, że pojawia się ona zazwyczaj w czasie ketoadaptacji. Poza zmianą nawyków żywieniowych, która wypływa na możliwość wystąpienia wysypki, na wystąpienie i zwiększenie nasilenia zmian skórnych wpływ mogą mieć również inne, dodatkowe czynniki. Wśród dodatkowych czynników zwiększających ryzyko pojawienia się keto wysypki wymienia się:

  • nadmierne ciepło,
  • światło słoneczne,
  • pocenie się,
  • tarcie,
  • urazy skóry,
  • alergie skórne.

Zmiany skórne mogą wynikać również z całkowitej zmiany mikroflory jelitowej, która bezpośrednio prowadzi do stanu zapalnego, co w konsekwencji skutkuje pojawieniem się reakcji odpornościowej skóry. Niektórzy przyczyn keto wysypki doszukują się również w nadprodukcji BHB i acetooctanu, które wydalane przez skórę wraz z potem może ją podrażniać.

Wysypka na keto: jakie są sposoby leczenia?

Wysypka na diecie ketogenicznej, choć nie jest bolesna, stanowi dokuczliwe schorzenie. Dlatego też wiele osób poszukuje skutecznych sposobów na wyeliminowania nieprzyjemnej dolegliwości związanej ze zmianą diety. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na pozbycie się zmian skórnych na keto jest zwiększenie ilości węglowodanów w diecie. Niemniej jednak wprowadzenie do diety węglowodanów wiąże się bezpośrednio z wyprowadzeniem organizmu ze stanu ketozy, co oznacza, że dieta będzie nieskuteczna i konieczne będzie jej ponowne wdrożenie po ustąpieniu zmian skórnych. Innym sposobem walki z wysypką jest uzupełnienie ewentualnych niedoborów składników odżywczych. W tym znaczeniu wskazane jest włączenie do diety wielu kolorowych owoców oraz warzyw, by zapewnić organizmowi wszystkich niezbędnych mikro- i makroskładniki. Niemniej jednak, aby utrzymać stan ketozy konieczne jest odpowiednie dobieranie owoców i warzyw, które nie będą zawierały cukrów. Warto również a włączyć suplementy przeciwzapalne, które wspomogą organizm w walce ze stanami zapalnymi. Skutecznymi suplementami w tym wypadku mogą okazać się probiotyki, prebiotyki, witamina D oraz suplementy oleju rybnego, które powinny znacząco poprawić stan skóry. Niezwykle ważnym elementem walki z keto wysypką jest również odpowiednia pielęgnacja skóry, ma to niezwykle ogromne znaczenie szczególnie w sytuacji, kiedy cierpisz na zapalne choroby skóry. Wskazane jest wówczas utrzymywanie skóry nawilżonej, suchej oraz chronienie jej przed działaniem słońca oraz wiatru.

Dieta ketogeniczna: wysypka i swędzenie

Ketogenicznej wysypce towarzyszyć może uporczywe swędzenie. Warto jednak wskazać, że zmiany skórne nie utrzymują się na skórze przez długi czas, zazwyczaj trwają około tygodnia. Niemniej jednak keto wysypka niekiedy może utrzymywać się nawet przez miesiąc lub dłużej. Dlatego też podejmując decyzję o zmianie diety na wysokotłuszczową, warto powoli obniżać spożycie węglowodanów, zamiast gwałtownie eliminować cukry z diety. Ryzyko wystąpienia wysypki zminimalizuje również stosowanie odpowiedniej suplementacji witaminami i minerałami, co pozwoli na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia niedoborów składników odżywczych.

Dieta ketogeniczna to dieta wysokotłuszczowa, polegająca na eliminacji z jadłospisu produktów o wysokiej zawartości węglowodanów. Nieodpowiednio zbilansowana dieta może prowadzić do niedoborów witamin i składników mineralnych. Z tego względu planując zmianę nawyków żywieniowych, warto skorzystać z profesjonalnego cateringu dietetycznego, w ramach którego można zamówić odpowiednio zbilansowaną i skomponowaną dietę ketogeniczną. Warto jednak wskazać, że keto dieta to wymagająca opcja żywieniowa, której mogą towarzyszyć różne skutki uboczne. Poza wspomnianą wyżej keto wysypką wystąpić może również keto grypa i wiele innych efektów ubocznych. Dlatego też przed zmianą nawyków żywieniowych warto skontaktować się z lekarzem lub doświadczonym dietetykiem, który przedstawi możliwe efekty uboczne oraz korzyści płynące ze stosowania wysokotłuszczowej diety, ale również wyeliminuje możliwe przeciwwskazania do wdrożenia tej opcji żywieniowej. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaka jest korelacja pomiędzy dietą ketogeniczną a nerkami lub dietą ketogeniczną a cukrzycą, koniecznie śledź naszego bloga.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Ocet jabłkowy na odchudzanie – czy działa?
Dietetyczne zupy – jakie zupy jeść na diecie?
Zdrowe odchudzanie – jak zdrowo schudnąć?
Woda z cytryną na odchudzanie – czy pomaga?
Makaron razowy na odchudzanie – czy pomaga?
Koktajle odchudzające – jak stosować?
Kasze na odchudzanie – jakie wybrać?
Siemię lniane na odchudzanie – jak stosować?
Kapusta kiszona na odchudzanie – czy pomaga?
Ananas na odchudzanie – jak jeść?

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety

Dieta Keto

Dieta Ketogeniczna to sposób odżywiania dla świadomych ludzi. Może być ratunkiem przy odchudzaniu i wielu...