dieta ketogeniczna efekty odchudzanie
Powrót do bloga

Ile można schudnąć na diecie ketogenicznej i jak to zrobić?

Dieta ketogeniczna to wysokotłuszczowa opcja żywieniowa, której stosowanie wiąże się z wieloma pozytywnymi skutkami. Okazuje się, że keto dieta ma zastosowanie w przypadku konkretnych wskazań zdrowotnych, zalecana jest w leczeniu lekoopornej padaczki, a nawet w leczeniu niektórych rodzajów nowotworów. Wiele jednak osób decyduje się na wdrożenie wysokotłuszczowej diety białkowej ze względu na spektakularne efekty odchudzania. Na utratę zbędnych kilogramów w diecie ketogenicznej wpływ mają przede wszystkim dwa czynniki: ketoza oraz ujemny deficyt kaloryczny. Efekty odchudzania uzyskiwane są poprzez zmianę metabolizmu organizmu, który zaczyna czerpać energię do codziennego funkcjonowania nie z glukozy, a z ciał ketonowych pozyskanych w procesie metabolizmu nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Pojawiają się jednak pytania, jak schudnąć na diecie ketogenicznej? Ile można schudnąć będąc na keto diecie? Jakich efektów odchudzania można się spodziewać na diecie ketogennej? Już za chwilę rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Sprawdź koniecznie: dieta ketogeniczna catering, jest pyszny!

Jak schudnąć na diecie ketogenicznej? Podpowiadamy!

Dieta ketogeniczna to jedna z najskuteczniejszych diet odchudzających. Niemniej jednak, aby przyniosła zadowalające rezultaty, konieczne jest przestrzeganie rygorystycznych zasad odżywiania. Na czym polega dieta ketogeniczna? Keto dieta to model żywienia, który polega na znacznym zwiększeniu ilości spożywanych tłuszczów i umiarkowanym spożyciu białka, przy jednoczesnym zminimalizowaniu udział węglowodanów w diecie. Zazwyczaj stosuje się proporcje 4:1, oznacza to, że na każdy gram białek i cukrów, przypadają 4 gramy tłuszczu. Jak szybko schudnąć na diecie ketogennej? W celu uzyskania zadowalających efektów odchudzania, konieczna jest ścisłe trzymanie się zasad diety. Stosowanie się do poniższych keto zasad żywienia pozwoli na osiągnięcie szybkich efektów odchudzania.

  • Ograniczenie węglowodanów. Ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na utratę wagi, co jest jednocześnie głównym założeniem ketogennej opcji żywienia. Co więcej, przy odchudzaniu w ramach diety ketogenicznej należy unikać słodyczy, napojów słodzonych, ale nie tylko. Węglowodany bowiem znajdują się również w produktach zbożowych, owocach oraz niektórych warzywach. Dlatego też konieczne jest przestrzeganie listy produktów zakazanych i dozwolonych na diecie ketogenicznej.

 

  • Wprowadzenie organizmu w stan ketozy. Znaczne ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów w diecie ketogenicznej prowadzi do stosunkowo szybkiego wyczerpania zasobów glukozy w organizmie, która jest głównym źródłem energii. Sytuacja ta powoduje, że organizm wprowadzany jest w stan ketozy, w którym energia pozyskiwana jest z ciał ketonowych uzyskiwanych ze zmagazynowanego w ciele tłuszczu. Niemniej jednak należy wskazać, że przystosowanie się do nowego metabolizmu nie następuje z dnia na dzień. Okres przejścia na pozyskiwanie energii z ciał ketonowych poprzedza ketoadaptacja, która może trwać od 2 do 4 tygodni.

 

  • Unikanie przetworzonej żywności. Przetworzona żywność pozbawiona jest wartości odżywczych, natomiast jest źródłem pustych kalorii, konserwantów i sztucznych dodatków. Chcąc szybko zrzucić zbędne kilogramy, warto zrezygnować z wysoko przetworzonych pokarmów. Będąc na diecie ketogenicznej, najlepiej sprawdzi się catering dietetyczny, w ramach którego otrzymasz odpowiednio zbilansowane, różnorodne posiłki, dzięki którym szybko osiągniesz zamierzone efekty.

 

  • Liczenie kalorii. W celu szybkiej utraty kilogramów, warto liczyć kalorie i wyprowadzić deficyt kaloryczny swoich posiłków. Aby pozbyć się nadprogramowych kilogramów, organizm musi spalać więcej kalorii, niż przyjmuje. Niemniej jednak konieczne jest zachowanie umiaru, aby nie doszło do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu.

 

  • Picie odpowiedniej ilości wody. Na diecie ketogenicznej istotne są nie tylko odpowiednio zbilansowane posiłki, ale również odpowiednie nawodnienie, które jest kluczowe w procesie odchudzania. Dodatkowo picie odpowiedniej ilości płynów pomaga w wyeliminowaniu chęci podjadania między posiłkami.

Ile można schudnąć na diecie ketogenicznej? Sprawdź!

Odpowiednio wdrożona i stosowana dieta ketogeniczna pozwala na osiągnięcie spektakularnych efektów w zakresie odchudzania. W tym znaczeniu ketogenna opcja żywieniowa zapewnia widoczne rezultaty już od początku stosowania. Okazuje się bowiem, że w ciągu pierwszych dwóch tygodni możliwe jest zrzucenie nawet do 5 kilogramów. Po tym okresie kontynuowanie wysokotłuszczowej opcji żywieniowej pozwala na stopniową utratę masy ciała, która oscyluje w granicach od 0,5 do 1 kilograma na tydzień. Warto jednak wskazać, że ilość wrzucanych kilogramów uzależniona jest od indywidualnych predyspozycji organizmu, ilości nagromadzonej tkanki tłuszczowej, kaloryczności spożywanych posiłków, a także aktywności fizycznej.

Dieta keto a efekty odchudzania

Dieta ketogeniczna to rodzaj najskuteczniejszej diety odchudzającej. Wdrożenie zasad keto diety pozwala na osiągnięcie spektakularnych efektów w zakresie utraty nadprogramowej tkanki tłuszczowej i szybką utratę wagi. Warto jednak wskazać, że efekty odchudzania uzależnione są od wyjściowej wagi – im większa startowa masa ciała, tym szybsza utrata kilogramów. Dlatego też efekty w diecie ketogenicznej będą szybsze i wyraźniejsze u osób z nadwagą lub otyłością. Równie istotna dla procesu odchudzania jest liczba spożywanych dziennie kalorii. Dlatego też należy odpowiednio dostosować ilość spożywanych kalorii do sposobu i trybu życia. Warto wskazać, że w ocenie zapotrzebowania kalorycznego pomocnym narzędziem jest kalkulator kalorii. Efekty odchudzania na diecie ketogennej będą tym lepsze, im bardziej przestrzegane będą zasady wysokotłuszczowej opcji żywieniowej. Warto także wskazać, że wpływ na efekty odchudzania mają również choroby współistniejące. W tym znaczeniu np. u osób cierpiących na insulinooporność zmiana metabolizmu związana z dietą ketogeniczną może nastąpić dużo wolniej niż u zdrowych osób. Sytuacja ta związana jest przede wszystkim z wydłużeniem okresu ketoadaptacji. Co więcej, istnieją przeciwskazania do diety ketogenicznej, które uniemożliwiają jej wdrożenie. Dlatego też istotne jest wykonanie badań przed zmianą nawyków żywieniowych, by wyeliminować możliwe ryzyko istnienia jakichkolwiek przeciwwskazań.

Dieta ketogeniczna jest restrykcyjną i wymagającą opcją żywieniową, która wymaga przestrzegania określonych zasad. Przestrzeganie reguł keto menu i odpowiednie bilansowanie posiłków nie jest najprostszym zadaniem, szczególnie podczas ketoadaptaacji. Dlatego też osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy na ketogennej diecie, ale nie mają wystarczającej wiedzy z zakresu bilansowania posiłków, mogą skorzystać z ketogenicznego cateringu. Profesjonalna dieta pudełkowa to pewność dobrze skomponowanych i zdrowych potraw, dzięki którym wdrożenie diety ketogennej nie będzie trudne.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Jajka na odchudzanie – czy są zdrowe na diecie?
Natka pietruszki na odchudzanie – jak działa?
Pyłek pszczeli na odchudzanie – czy daje efekty?
Przełom w odżywianiu: Węglowodany o niskim indeksie glikemicznym na odchudzanie!
Pizza o niskim indeksie glikemicznym – przepis
Kasze o niskim indeksie glikemicznym – jakie wybierać?
Chleb z niskim indeksem glikemicznym – jak upiec?
Endometrioza dieta – co jeść, a czego unikać
Endometrioza – co to jest, objawy i leczenie
Makaron o niskim indeksie glikemicznym – przepis

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety

Dieta Keto

Dieta Ketogeniczna to sposób odżywiania dla świadomych ludzi. Może być ratunkiem przy odchudzaniu i wielu...