gki ketoza
Powrót do bloga

Obliczanie wskaźnika GKI w diecie ketogenicznej

Dieta ketogeniczna jest coraz popularniejszym sposobem odżywiania nie tylko ze względu na wiele prozdrowotnych właściwości, ale również spektakularne efekty odchudzania. Niemniej jednak, aby czerpać korzyści z diety wysokotłuszczowej, konieczne jest osiągnięcie stanu ketozy, który można ustalić za pomocą współczynnika GKI. Pojawiają się zatem pytania, co to jest współczynnik GKI? Jak obliczyć indeks glukozowo-ketonowy?

GKI: co to jest?

GKI, czyli Glucose Ketone Index, jest określany również jako wskaźnik glukozowo-ketonowy, to indeks, który powstał w celu śledzenia ogólnego stanu zdrowia metabolicznego u osób chorujących na nowotwory. Niemniej jednak współczynnik ten szybko znalazł zastosowanie jako punkt odniesienia dla osób cierpiących na inne schorzenia metaboliczne. Co więcej, GKI to niezbędny indeks dla osób, które chcą poprawnie i rzetelnie wdrożyć dietę ketogeniczną do codziennego sposobu żywienia. 

Czym zatem jest GKI? GKI to współczynnik stosunku poziomu cukru we krwi do poziomu ketonów we krwi w danym momencie. Mierzenie indeksu jest istotne dla osób przechodzących na ketogenną opcję żywieniową, gdyż stosunek ten daje dodatkowy wgląd i szybki punkt odniesienia do osiągnięcia najlepszego stanu ketozy, który jest celem diety wysokotłuszczowej.

GKI a ketoza

Jak już wspomniano wyżej GKI to wskaźnik służący do pomiaru stosunku poziomu cukru do ketonów we krwi, które wytwarzane są na diecie ketogenicznej. Co ważne, śledzenie Indeksu Glukozowo-Ketonowego (GKI) przyczynia się również do lepszego poznania organizmu oraz tego, jak reaguje on na zmianę dotychczasowego żywienia. W związku z tym regularne kontrolowanie wskaźnika GKI jest pomocnym narzędziem w określeniu, które produkty bądź wykonywane czynności podnoszą poziom glukozy, a tym samym ograniczają korzyści związane z dietą ketogeniczną.

Sprawdzanie wskaźnika GKI pozwala na uzyskanie dokładnych danych co do tego, jak organizm przystosowuje się i radzi sobie z długoterminowymi efektami diety ketogenicznej.

Kiedy mierzyć GKI? 

Wiele osób, które wdrożyły dietę wysokotłuszczową i chcą zmierzyć współczynnik GKI, by kontrolować poziom ketonów we krwi, zastanawia się, kiedy najlepiej mierzyć ich poziom, aby obliczyć wskaźnik GKI. Okazuje się, że nie ma jednej, właściwej odpowiedzi na to pytanie. Niemniej jednak zaleca się wykonywanie pomiarów o stałych godzinach. Co ważne, pomiarów należy dokonywać na czczo bądź co najmniej 2 godziny po spożytym posiłku. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie dokładniejszych i bardziej miarodajnych wyników. W przypadku wykonania pomiarów zaraz po spożytym posiłku, poziom glukozy we krwi będzie wyższy, a w konsekwencji tego, indeks GKI również będzie podwyższony.

Kalkulator GKI: jak mierzyć wskaźnik Indeksu Glukozowo-Ketonowego?

Wskaźnik GKI to nic innego jak stosunek glukozy (w mmol/dl) podzielony przez poziom ketonów we krwi (określonych również w mmol/dl). Obliczenie współczynnika jest proste, ale również bardzo pomocne w śledzeniu metabolicznej odpowiedzi organizmu na niskowęglowodanową dietę ketogenną. 

Poziom Indeksu Glukozowo-Ketonowego można podzielić na kilka zakresów:

  • GKI większy niż 9 – brak ketozy
  • GKI pomiędzy 6 a 9 – łagodna ketoza
  • GKI pomiędzy 3 a 6 – umiarkowana ketoza
  • GKI pomiędzy 1 a 3 – głęboka ketoza

Dieta ketogeniczna to wymagająca opcja żywieniowa, która wiąże się ze ścisłym przestrzeganiem zasad keto diety. Jakiekolwiek odstępstwo może bowiem wyprowadzić organizm ze stanu ketozy, co wiąże się z koniecznością ponownego wdrażania diety. Dlatego też dużym ułatwieniem dla osób planujących przejść na keto opcję żywienia jest catering dietetyczny. Ketogeniczna dieta pudełkowa pozwala na ścisłe stosowanie się do keto zasad i osiągnięcie stanu ketozy, minimalizując ryzyko sięgnięcia po niedozwolone produkty bądź nieświadome ich włączenie do menu.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Jajka na odchudzanie – czy są zdrowe na diecie?
Natka pietruszki na odchudzanie – jak działa?
Pyłek pszczeli na odchudzanie – czy daje efekty?
Przełom w odżywianiu: Węglowodany o niskim indeksie glikemicznym na odchudzanie!
Pizza o niskim indeksie glikemicznym – przepis
Kasze o niskim indeksie glikemicznym – jakie wybierać?
Chleb z niskim indeksem glikemicznym – jak upiec?
Endometrioza dieta – co jeść, a czego unikać
Endometrioza – co to jest, objawy i leczenie
Makaron o niskim indeksie glikemicznym – przepis

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety

Dieta Keto

Dieta Ketogeniczna to sposób odżywiania dla świadomych ludzi. Może być ratunkiem przy odchudzaniu i wielu...