endometrioza jakie są objawy leczenie
Powrót do bloga

Endometrioza objawy i leczenie

Złożony układ rodny kobiet sprawia, że spektrum chorób, jakie im zagraża, jest znacznie szersze niż w przypadku mężczyzn. Oprócz znanych problemów takich, jaki często występujące upławy, polipy i mięśniaki, kobiety zmagają się z nie mniej groźnym zespołem policystycznych jajników i endometriozą. W niniejszym artykule skupimy się na endometriozie, która jest chorobą dotykającą aż 10% populacji kobiet na całym świecie. Cierpią na nią kobiety w różnym wieku. Choroba ta utrudnia, a w niektórych przypadkach całkowicie uniemożliwia zajście w ciąże, znacznie pogarsza samopoczucie oraz może wywoływać objawy, które błędnie odbierane są za stany depresyjne. Choć endometrioza to choroba, z którą zmaga się, aż 14 milionów Europejek, dla wielu wciąż jest chorobą owianą tajemnicą, a osoby cierpiące na nią, zmagają się z brakiem zrozumienia i trudnościami w prawidłowym zdiagnozowaniu schorzenia. Jeśli Ciebie lub bliską Ci osobę dotyka problem endometriozy, koniecznie przeczytaj nasz tekst. Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje – dowiesz się m.in. co to jest endometrioza, jakie ma objawy oraz jakie leczenie wybrać i jaką dietę stosować, aby zwiększyć efektywność stosowanej terapii.

Endometrioza co to jest?

Endometrioza to choroba ginekologiczna. W kręgu lekarzy nazywana jest również wędrującą śluzówką macicy lub gruczolistością macicy. Endometrioza wykazuje obecność tkanki endometrium macicy w innych częściach ciała (jajowodach, jamie brzusznej, jajnikach, otrzewnej jelita lub pęcherzu). Choroba rozpoznawana jest najczęściej między 30 a 50 rokiem życia i dotyczy około miliona Polskich pacjentek, zarówno w wieku rozrodczym, jak i po menopauzie. By w pełni wyjaśnić, czym jest endometrioza, niezbędne jest wyjaśnienie, czym jest endometrium.

Endometrium to trzecia warstwa błony śluzowej macicy. Zbudowana jest z komórek tkanki łącznej, nabłonka, naczyń krwionośnych, gruczołów i nerwów komórek odpornościowych. Endometrium zmienia się z wiekiem i pod wpływem hormonów, dlatego jego wygląd różni się w zależności od faz cyklu miesiączkowego.

Podczas menstruacji endometrium ulega złuszczeniu, a następnie wydaleniu wraz z krwią menstruacyjną. U kobiet z endometriozą część komórek endometrium wraz z krwią miesiączkową przedostaje się do jajowodów,do jamy brzusznej, oraz do organów około miednicowych, uniemożliwiając jego późniejsze wydalenie.

Pomimo że endometrioza znana jest badaczom od ponad 200 lat, przyczyny jej powstawania nie są do końca znane. Uważa się, że endometrioza może być związana z zaburzeniami hormonalnymi i immunologicznymi, a także może mieć podłoże genetyczne. Gdzieniegdzie można znaleźć również informację, że przyczyną endometriozy są obfite menstruacje, podczas których krew miesiączkowa wraz z endometrium, zamiast zostać wydalona, cofa się do otrzewnej, jednak jest to raczej mało wiarygodna teoria. Jedną z bardziej branych pod uwagę jest jednak zaburzenie mikrobioty jelitowej. 

Endometrioza objawy: jakie są

Diagnoza endometriozy wcale nie jest prosta. Zanim zostanie postawione odpowiednie rozpoznanie, kobiety często muszą zasięgnąć porad kilku różnych specjalistów, aby całkowicie wykluczyć inne schorzenia. Szacuje się, że endometriozę diagnozuje się średnio 10 lat od wystąpienia pierwszych objawów chorobowych. Dzieje się tak, ponieważ objawy charakterystyczne dla endometriozy są bliźniaczo podobne do tych związanych z tzw. „kobiecymi sprawami”. Poniżej znajdziesz najczęstsze objawy endometriozy. Jeśli choć jeden z nich doskwiera Ci regularnie, poinformuj o tym swojego ginekologa podczas najbliższej wizyty kontrolnej. Im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym mniej odczujesz skutki tej uporczywej choroby, jaką jest endometrioza.

Do najczęstszych objawów endometriozy należą:

 • Ból nóg – wzmożony rozrost ognisk endometrium poza macicą może objąć zasięgiem okolicę bioder i nerwy miednicy mniejszej. Stan ten może powodować ból, drętwienie i mrowienie, które pacjentki lokalizują w biodrze, pośladku i kolanie.
 • Przewlekłe zmęczenie – znużenie, zmęczenie i niechęć do aktywności nasila się podczas cyklu miesiączkowego.
 • Wahania nastroju – zaawansowana endometrioza skutkująca niezdiagnozowanym bólem powoduje wahania nastroju, stany lękowe i depresje.
 • Ból miednicy mniejszej – najczęstszy objaw endometriozy, zgłasza go ponad 65% zdiagnozowanych pacjentek. Ból w dolnej części brzucha i pleców podczas menstruacji jest pierwszym sygnałem świadczącym o możliwości wystąpienia endometriozy. Wraz z rozwojem choroby początkowo odczuwany ból w okresie menstruacji przyjmuje charakter ciągły powodujący uczucie rozpierania w dole brzucha. Ból nasila się w trakcie stosunku płciowego i owulacji.
 • Nieregularne cykle i obfite krwawienia – u pacjentek ze zdiagnozowaną endometriozą menstruacja trwa dłużej i może być poprzedzona krwawieniem lub plamieniem. Ponadto krwawienie miesiączkowe jest zauważalnie obfite i bolesne, może zawierać skrzepy.
 • Bolesność w trakcie oddawania moczu – pacjentki z endometriozą, u których choroba zaatakowała pęcherz moczowy, skarżą się na przewlekłe uczucie parcia na pęcherz, bolesność w trakcie oddawania moczu i częstomocz. W niektórych przypadkach w moczu może pojawiać się krew.
 • Bezpłodność – endometrioza w obrębie jajników tworząc zrosty i torbiele zakłóca owulację. Według badań ponad 40% pacjentek z endometriozą ma problem z zapłodnieniem, szacuje się, że endometrioza zmniejsza szansę na zajście w ciążę nawet dziesięciokrotnie.

Ból podczas stosunków – występuje szczególnie wtedy, kiedy choroba obejmuje powierzchnię macicy oraz jej więzadła.

Ból podczas wypróżniania – występuje wtedy, kiedy ogniska endometriozy obecne są w jelicie grubym. Mogą pojawić się zarówno zaparcia, jak i biegunki.

Wszystkie z objawów można łagodzić za pomocą specjalistycznego leczenia farmakologicznego, operacji endometriozy i odpowiedniej zdrowej diety czy stylu życia. Dlatego nawet jeśli zdiagnozowano u Ciebie endometriozę, stosując się do odpowiednich zaleceń, masz szansę na normalne życie, dobre samopoczucie oraz macierzyństwo.

Endometrioza objawy psychiczne

Endometriozę charakteryzują objawy somatyczne. Przewlekłe bóle uniemożliwiające wykonywanie codziennych czynności, widmo bezpłodności i konieczność zmiany dotychczasowego trybu życia, nie są bez znaczenia dla sfery psychicznej kobiety dotkniętej chorobą. Kobiety z endometriozą są bardziej podatne na uzależnienia od alkoholu i substancji psychoaktywnych, a ich stale pogarszający się stan zdrowia i samopoczucia jest częstym powodem. Objawy psychiczne endometriozy to najczęściej:

 • zaburzeń nastroju
 • nerwicy lękowej
 • depresji
 • niepokoju
 • obniżenia samooceny

Zaburzenia psychiczne dotyczą blisko połowy kobiet zmagających się z endometriozą. Zależność między objawami somatycznymi i psychicznymi w endometriozie została udowodniona badaniami naukowymi. Jeśli zauważysz u siebie jeden z powyższych objawów, niezwłocznie udaj się do wykwalifikowanego terapeuty.

Endometrioza leczenie naturalne

Leczenie przy endometriozie ogranicza się do łagodzenia dolegliwości bólowych, dlatego wiele kobiet szuka metod alternatywnych, które zastąpią leczenie konwencjonalne. Niestety żadną z metod naturalnych nie można zastąpić leczenia farmakologicznego, nie mniej jednak można je wspomóc. Podstawą leczenia naturalnego jest zdrowa pełnowartościowa dieta będąca źródłem witamin, soli mineralnych i przeciwutleniaczy. Wszystko, czego potrzebuje Twój organizm do walki z endometriozą, zawiera nasza autorska dieta niskie IGO oraz dieta niski indeks glikemiczny vege, w której znajdziesz bogate w cenne antyoksydanty orzechy oraz pełnowartościowe produkty z niskim indeksem glikemicznym. Poruszając temat naturalnego leczenia endometriozy, nie sposób nie wspomnieć o ziołach. Do ziół zmniejszających dolegliwości związane z endometriozą należą:

 • Mniszek lekarski
 • Pochorzyn
 • Dzięgiel chiński
 • Tarczyca Bajkalska
 • Kadzidłowiec
 • Wiesiołek dwuletni
 • Niepokalanek pospolity
 • Kalina śliwolistna

Nietypowe objawy endometriozy

Jednym z nietypowych objawów endometriozy jest duszność towarzysząca endometriozie piersiowej. Choć endometrioza atakuje zazwyczaj organy około miednicowe, to w niektórych przypadkach może rozciągać się aż do płuc i przepony. Endometrioza, która rośnie w płucach, powoduje uczucie ucisku w klatce piersiowej, ból jednego z barków i duszność, natomiast endometrioza atakująca przeponę, wywołuje ból w górnej części brzucha, nudności i ból podczas oddychania. Ponad 90% przypadków endometriozy klatki piersiowej dotyczy kobiet powyżej 35 roku życia.

Paradoksalnie najbardziej nietypowym objawem endometriozy jest – brak objawów. Endometrioza to choroba, która rozwija się w ciele przez lata, nie dając żadnych objawów chorobowych. Szacuje się, że u około 15% dotkniętych endometriozą objawy nigdy się nie pojawią.

Endometrioza objawy jelitowe

Endometrioza w jelitach wykazuje objawy podobne do tych, które charakteryzują zespół jelita drażliwego. Endometrioza w jelicie grubym powoduje ból w trakcie wypróżniania nasilający się podczas menstruacji. Wśród pacjentek ze zdiagnozowaną endometriozą zauważono zmianę rytmu wypróżnień, naprzemienne zaparcia i biegunki, a także krwawienie z odbytu. Endometrioza jelit powoduje również uporczywe wzdęcia brzucha i zwiększoną tendencję do magazynowania wody podskórnej, a tym samym skłonność do częstych wahań masy ciała.

Dolegliwości jelitowe towarzyszące endometriozie jelitowej można łagodzić odpowiednio dobraną dietą. Dieta przy endometriozie z założenia powinna być dietą bogatą w antyoksydanty, zawarte w warzywach, owocach, rybach i orzechach. Wszystkie z nich znajdziesz w naszej autorskiej diecie niskie IGO. Dieta niskie IGO to dieta, która wspomaga walkę z endometriozą i zapobiega wahaniom cukru we krwi. Niewskie IGO zawiera produkty, które dostarczą odpowiednich witamin, soli mineralnych, błonnika oraz wspomogą walkę nie tylko z endometriozą, ale również ze złym samopoczuciem, cukrzycą, insulinoopornością oraz napadami wilczego głodu.

Endometrioza leczenie

Leczenie endometriozy uzależnione jest od jej umiejscowienia, stopnia zaawansowania i wieku pacjentki dotkniętej chorobą. W terapii stosuje się metody farmakologiczne i chirurgiczne, w niektórych przypadkach również skojarzone, polegające na połączeniu dwóch poprzednich. Leczenie farmakologiczne polega na przyjmowaniu leków, które hamują wzrost endometrium. W leczeniu tym wykorzystuje się środki zwane gestagenami, a także leczenie hormonalne uśmierzające dolegliwości bólowe. W zaawansowanej endometriozie niezbędny jest zabieg chirurgiczny metodą laparoskopową, polegający na usunięciu ognisk endometriozy. Nieodłącznym elementem leczenia endometriozy jest odpowiednio dobrana dieta. Prawidłowo skomponowana dieta zmniejszająca stan zapalny wspomoże zarówno leczenie farmakologiczne, jak i okres pozabiegowej rekonwalescencji.

Zdrowa dieta przy endometriozie

Jeśli chcesz zmaksymalizować efekty farmakoterapii, sprawdź naszą najnowszą odsłonę diety z niskim indeksem glikemicznym, w której uwzględniliśmy bogactwo witamin, soli mineralnych i antyoksydantów – orzechy. Nasza dieta niskie IGO to nowość na rynku, której na próżno szukać gdziekolwiek indziej. Stworzona, aby zapobiegać wzrostowi poposiłkowej glikemii, dla osób z problemem gospodarki węglowodanowej i tych, którym stabilny poziom cukru we krwi umożliwia realizowanie celów dla innych nieosiągalnych. Dzięki niej nie tylko wyregulujesz poziom cukru we krwi, ale również wyeliminujesz problem trądziku i ustabilizujesz pracę jelit.  Przy odpowiedniej ilości kalorii, dopasowanej do Twojego dziennego zapotrzebowania, skutecznie zredukujesz także nadmiar zgromadzonej pod skórą tkanki tłuszczowej. Tylko u nas dieta z niskim indeksem glikemicznym zawiera pożądane produkty z wysokim IG! Jak to możliwe? Dietetycy odpowiedzialni za przygotowanie diety niskie IGO komponują jadłospisy na podstawie ładunku glikemicznego, dzięki temu nie podwyższając znacząco glikemii, w sprytny sposób przemycają do diety produkty, dzięki którym urozmaicimy Twój codzienny jadłospis. Dieta pudełkowa Mój Catering pomoże Ci osiągnąć zdrowie i wymarzoną sylwetkę!

 

bibliografia:

Jonowicz Angelika, Trela Wiktor, Endometrioza a psychika. Jak choroba wpływa na samopoczucie psychiczne?, WELBI, 29.09.2022r.,

www.welbi.pl/endometrioza-objawy-psychiczne-depresja

Żyłowska Aleksandra, Dieta przy endometriozie – jak wygląda leczenie endometriozy dietą?, WYLECZ.TO, 07.12.2016r.,

www.wylecz.to/diety/dieta-przy-endometriozie-jak-wyglada-leczenie-endometriozy-dieta

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Odchudzanie po 40: poznaj skuteczne sposoby na schudnięcie
Dieta bezglutenowa w chorobie Hashimoto
Catering dietetyczny: czym jest i kiedy zdecydować się na dietę pudełkową?
Dieta odchudzająca: skuteczne i zdrowe diety odchudzające Co jeść na diecie odchudzającej?
Zasady diety dash – sprawdź co to jest
Dieta odchudzająca: przykładowy jadłospis oraz przepisy Sprawdź, co jeść, a czego unikać
Ile kosztuje catering dietetyczny?
Dieta ujemnych kalorii: wszystko, co warto o niej wiedzieć!
Przykładowy jadłospis diety DASH
Mleko z ziemniaków – jak powstaje i czy jest zdrowe

Powrót do bloga
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio dodane posty

Wybierz dietę dla siebie i stwórz swój system zdrowego odżywiania na cały dzień!

Zobacz diety
dieta niski indeks

Dieta Niskie IG (Niski Indeks Glikemiczny)

Zestaw Niskie IG czyli posiłki dla osób na diecie o Niskim Indeksie Glikemicznym to nowość na rynku diete...

dieta niskie ig wege

Niskie IG (Wege z Rybami)

Zestaw Niskie IG Wege z Rybami (dieta ichtiwegetariańska) to całkowicie bezpieczna i zdrowa dieta, podana...